Październik 2019

30.10.2019

30.10.2019 r. odbyły się warsztaty z cyklu “Mama i ja”, tym razem wykonane były prace związanych z folklorem mazurskim. Wykonywaliśmy transfery wybranego motywu folkloru Warmii i Mazur na materiale. Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Mazurzy pilnie poszukiwani” finansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 


29.10.2019

28.10. 2019 r. w czytelni MBP ostródzkiego zamku odbyło się spotkanie w sprawie, czy warto by Ostróda miała swoją monografię. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że jest potrzebna i należy zrobić wszystko by powstała.

 


27.10.2019

24 października 2019 roku zorganizowaliśmy kolejne wydarzenie w ramach projektu “Mazurzy pilnie poszukiwani”. Był nim spektakl “Szwabka” autorstwa Marty Frydrychowskiej w reżyserii Marii Krystyny Andrzejewskiej*. Spotkanie zorganizowaliśmy w sali kameralnej ostródzkiego amfiteatru, którą szczelnie zapełniła publiczność.

Występ poprzedzony był krótkim wprowadzeniem historycznym pana Piotra Lisowskiego, który
w merytoryczny i emocjonalny sposób zapoznał widownię z problemem opresyjności wobec Mazurów w latach powojennych.

Następnie scenę zajął zespół aktorski, który autentycznie oczarował publiczność. Wiele osób nie kryło wzruszenia, widzowie natychmiast po zakończeniu spektaklu zgotowali aktorom owacje na stojąco!

Na szczególną uwagę zasługuje absolutnie zjawiskowy występ odgrywającej główną rolę Mai Bunalskiej. Oprócz niej na scenie doskonale zaprezentowali się pozostali aktorzy: Józef Gleba, Janina Brzuzy, Magdalena Ulanowska, Andrzej Horbajczuk, Michał Lendzion, Kacper Kottewicz, Julia Lendzion, Grzegorz Kottewicz, Lena Danowska, Emil Danowski, Aleksandra Bilicka, Paulina Pladzyk i Maciej Ulanowski.

Po spektaklu Piotr Lisowski poprowadził panel dyskusyjny, na którym widzowie mogli podzielić się odczuciami, wspomnieniami rodzinnymi, a także poruszyć współczesne problemy lokalne, związane szczególnie z kwestią dbania o pozostałości po Mazurach, jakie mamy jeszcze lub znajdujemy na naszym terenie.

Na wychodzących czekał jeszcze słodki poczęstunek. Ciasta dla aktorów i publiczności zasponsorowała pani Ewa Drapińska z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Szczególne podziękowania należą się panu Maciejowi Schwarzowi oraz pani Marii Bortkiewicza za użyczenie rekwizytów,
a także pani Barbarze Gwardeckiej za pomoc w transporcie.

* Marta Frydrychowska to ostródzianka, uczestniczka i laureatka Ogólnopolskich Konkursów Krasomówczych, gdzie prezentowała gawędy o życiu Mazurów. Warsztat teatralny zdobywała
w ostródzkiej grupie teatralnej „Zmysł”. Z okazji 675-lecia Ostródy napisała sztukę teatralną „Szwabka” zainspirowaną wierszami Marii Zientary-Malewskiej i Michała Kajki. Opowiada ona
o doświadczeniach powojennych polskojęzycznych Mazurów, którzy starali się zachować swoją tożsamość. „Szwabkę” zrealizowała i wystawiła podczas jubileuszowego konkursu na ostródzkim zamku. Była wówczas uczennicą Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie. Obecnie mieszka w Gdańsku, jest absolwentką neurobiopsychologii Uniwersytetu Gdańskiego, zawodowo spełnia się jako instruktor ćwiczeń choreograficznych, ale jako wielozawodowiec ma różnorodne doświadczenia, również w pracy z niepełnosprawnymi.

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu Stowarzyszenia ARS et LIBER „Mazurzy pilnie poszukiwani” finansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 


22.10.2019

18 października 2019 roku gościliśmy Przemysława Dąbrowskiego – aktora i reżysera Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz Lenę Ledoff – pianistkę i kompozytorkę. Gościom towarzyszył pies Henio, który jest autorem książki “My, psy, czyli czapka admirała Yamamoto”. Na spotkanie przybyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Ostródzie.

Nasi goście zaprezentowali książkę, opowiedzieli o Heniu, jak również puszczali dzieciom utwory ze scenicznej adaptacji powieści, zachęcali do przeczytania książki (jest to opowieść o perypetiach grupy bezdomnych psów w mieście ; historia smutna i wzruszająca)

Na zakończenie dzieci mogły zapoznać się bliżej z Heniem, nabyć książkę i dostać autograf (odcisk łapy Henia przerobiony na pieczątkę).

 


20.10.2019

W środowe popołudnie 16 października w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostródzie odbyło się spotkanie pt. „Niebo nad otchłanią. Zofia Kossak na granicy życia i śmierci” z okazji 130 urodzin pisarki. Dr Joanna Jurgała- Jureczka w bardzo ciekawy sposób przybliżyła postać Zofii Kossak oraz jej rodziny. Fakt, że panią doktor łączyły i łączą bliskie kontakty osobiste z rodziną Kossaków sprawił, że jej odczyt wzbogacony był również w wiele szczegółów z życia rodziny, co między innymi spowodowało ogromne zainteresowanie zebranych. Ciekawostką, która zaskoczyła wszystkich, a także samą prelegentkę, była informacja przekazana przez Pana Kazimierza Wośka, iż Zofia Kossak w roku 1957 była w Ostródzie i gościła w domu Tadeusza Stępowskiego, patrona naszej biblioteki.

 

 

 

W czwartkowe popołudnie 17 października 2019 r. w Bibliotece odbyło się spotkanie edukacyjno-profilaktyczne Amazonek z dziećmi i dorosłymi. Tematem przewodnim był rak piersi. Dzieciom
o raku opowiadała Anna Kleina – koordynator ds. informacji w NU-MED Grupa S.A. w Elblągu.
Z dorosłymi spotkała się Ewa Wawrzonkowska – prezes Ostródzkiego Towarzystwa “Amazonki”, która opowiadała, jakie kroki należy podjąć w przypadku walki i leczenia nowotworów, dokąd pójść, z kim się skontaktować w razie problemów.
Trzeba pamiętać, żeby nie bać się nowotworów, należy je leczyć i pozytywnie myśleć.

 

Wieczorem 17 października 2019 roku w ostródzkim amfiteatrze odbyło się spotkanie autorskie
z Pawłem Sołtysem (czyli Pablopavo), wokalistą, autorem tekstów piosenek i kompozytorem. Warto wiedzieć, że jest autorem opowiadań “Mikrotyki” (z 2018 r.) i “Nieradość” (z 2019 r.), laureatem Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego (2018 r.) i Paszportu “Polityki” (2014 r.).

Paweł Sołtys upodobał sobie krótką formę narracji-opowiadanie. Jest ono czasem krótką migawką, a czasem pełną opowieścią. Narrator opowiada historie rozmaitych ludzi (zwyczajnych, zagubionych, dziwadeł). W tle odnajdziemy rozmaite tropy literackie. W dodatku te opowiadania są kunsztowne literacko. No i piękna polszczyzna. Z przyjemnością słuchało się wypowiedzi Pawła Sołtysa -i ze względu na język i na błyskotliwość. A przy tym dało się odczuć słuchaczom, że jest osobą skromną.

Po spotkaniu odbył się koncert Pablopavo.

 


17.10.2019

15 października 2019 roku odbyły się dwa spotkania z Ewą Sotomską i książką “Bajki mazurskie”.

Prezentowana na spotkaniu książka zawiera bajki, które ukazały się drukiem między 1867 a 1939 rokiem w kalendarzach i gazetach dla Mazurów. Ewa Sotomska je zebrała i dokonała wyboru, ilustracje wykonała Ewa Kownacka.

Książka ukazała się w serii „Moja Biblioteka Mazurska” Oficyny Wydawniczej „Retman”.

W spotkaniach wzięły udział dzieci z klas I-III Szkoły Mistrzostwa Sportowego i klasy II ze Szkoły Podstawowej nr 2.

Pani Ewa przeczytała dzieciom głośno wybrane bajki, odpowiadała na pytania i podarowała uczestnikom spotkania naklejki z ilustracjami.

Dzieci ze Szkoły nr 2 wykonają ilustracje do wysłuchanych bajek i przyniosą je do biblioteki w przyszłym tygodniu.

Spotkania zrealizowane zostały w ramach zadania publicznego “Mazurzy pilnie poszukiwani”.

Zadanie jest finansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 


11.10.2019

Czwartkowy wieczór dziesiątego października przyciągnął do czytelni MBP wernisaż Axis Mundi. Swoje prace zaprezentował Wojtek Koykos Kozicz. Są to fotografie przedstawiające przede wszystkim bardzo stare drzewa, niektóre obumarłe, inne odradzające się. Istotny dla artysty  był układ zdjęć nawiązujący do mitologii słowiańskiej i nordyckiej, o czym z pasją opowiadał na wieczorze Wojtek Kozicz.

Nietypowy był również, jak do tej pory, sposób zaprezentowania prac, na kartonach, szarym papierze, co miało odnieść się do wymiaru ekologicznego, tak istotnego w dzisiejszym świecie.

Wernisaż był realizowany w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie ARS et LIBER w ramach zadania publicznego 3.3 edukacja ekologiczna, działania na rzecz ekologii i ochrony środowiska, współfinansowanego przez Gminę Miejską Ostróda.

Temu towarzyszył konkurs literacko-fotograficzny „Drzewo wspomnień”. Zostały nagrodzone dwie prace.

Wystawę można oglądać do piątego listopada w czytelni MBP w godzinach pracy biblioteki.

 


6.10.2019

5 października obyła się Noc bibliotek, w której nasza biblioteka wzięła kolejny raz udział. Tego wieczoru udostępniliśmy dwie sale: w Oddziale dla Dzieci królowało oczywiście młodsze pokolenie, natomiast w Czytelni czas spędzali dorośli (zwłaszcza opiekunowie dzieci). Dla dorosłych był przygotowany seans filmowy. Dla dzieci przygotowano dwie  atrakcje. Pierwsza to zabawa w detektywów (robienie legitymacji służbowej, szukanie łamaczy szyfrów oraz rozwiązywanie zagadek). W trakcie wykonywanych zadań było dużo śmiechu i zabawy. Po zakończonym śledztwie mali detektywi obejrzeli film, który tematycznie związany był z zagadkami “tajemniczej biblioteki”. Jak to w kinie, w czasie seansu nie mogło zabraknąć poczęstunku, np. ulubionego popcornu. Dziękujemy wszystkim za mile spędzony wieczór i zapraszamy za rok.

 

 

 

Zapraszamy na spektakl “Szwabka” autorstwa Marty Frydrychowskiej

w reżyseria: Maria Krystyna Andrzejewska

wprowadzenie: Piotr Lisowski

24.10.2019, godz. 18.00, amfiteatr, sala kameralna

 

 


5.10.2019

Zapraszamy na spotkanie dla kobiet, mężczyzn i dzieci w wieku 7-10 lat

“Opowiem Ci o raku”

17.10.2019, godz. 17.30, Czytelnia MBP w ostródzkim zamku

 

 

 

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Pawłem Sołtysem

17.10.2019, godz. 18.00, amfiteatr

 

 


3.10.2019

 

 


2.10.2019

Zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Wojtka Koykosa Kozicza

10.10.2019, godz. 18.00, Czytelnia MBP w ostródzkim zamku