Maj 2009

28.05.2009

W krainie baśni
21 maja odbył się międzyszkolny konkurs czytelniczy dla klas III i IV szkoły podstawowej „W Krainie Baśni”. Był on zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 3 im. Jana Pawła II oraz naszą Bibliotekę. W konkursie wzięły udział cztery ostródzkie podstawówki.
Oczekiwanie na werdykt komisji konkursowej umiliło przedstawienie koła teatralnego „Trójeczka” pt. „Humba, bumba, bang”.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz upominki ufundowane przez księgarnię „Lexica”. Nagrody książkowe dla zwycięzców ufundowała Rada Rodziców i Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 3. Konkurs prowadziły panie Alicja Jaczun i Lucyna Płoska z SP 3, a w jury zasiadały bibliotekarki z MBP: Alicja Czerniawska, Anna Głowińska i Wanda Ostrowska.

 

“Czwartkowe spotkania z książką” 21.05.2009
Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” 21.05.2009 przekonaliśmy się, jak dobrze jest spacerować z Mamą (opowiadanie Renaty Piątkowskiej “Spacer” z książki “Opowiadania z piaskownicy”). Dzieci wykonały laurki dla Mam. Na zakończenie posłuchaliśmy opowiadania A.Lindgren “Jak dobrze mieć rodzeństwo”.

 


26.05.2009

Okolice Ostródy – spotkanie w czytelni
20 maja odbyło się spotkanie poświęcone pierwszemu numerowi rocznika „Okolice Ostródy”. Gościem honorowym był profesor Tadeusz Oracki, który jest autorem wspomnień zamieszczonych w roczniku.
Profesor otrzymał z rąk wiceburmistrza Olgierda Dąbrowskiego medal okolicznościowy oraz posrebrzany herb Ostródy – wręczane osobom zasłużonym dla naszego miasta.

 


25.05.2009

Dziecięcy Klub Książki – kolejne spotkanie
21 maja spotkaliśmy się w Szkole Podstawowej nr 6 na drugim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o powieściach Rogera Collinsona: Lepkie paluchy i Kłopoty z Ludwinią. Niektóre z dzieci podzieliły się bardzo ciekawymi i zdecydowanie dojrzałymi opiniami nie tylko o pozycjach omawianych na spotkaniu, ale o literaturze dla dzieci i młodzieży w ogóle. Dzieci rozmawiały o swoich gustach czytelniczych, lekturach szkolnych i pasji czytania.
Kolejne spotkanie – ostatnie przed przerwą wakacyjną – odbędzie się 9 czerwca, a porozmawiamy na nim o książce Jean Ure „Chłopaki w głowie”.

 


23.05.2009

19 maja odbyło się spotkanie DKK, na którym rozmawialiśmy o książce uznanej przez krytykę za „sensacyjny debiut” Cecelii Ahern „P.S. Kocham Cię”.
Panowie należący do klubu postanowili książki nie czytać, ale przybyli na spotkanie aby posłuchać dyskusji. „P.S. Kocham Cię” to lektura miła i łatwa, ale raczej pozytywnie prezentująca się na tle innych książek przeznaczonych dla pań. Zdecydowanie przeczytanie tej powieści nie było stratą czasu i dostrzegliśmy w niej więcej niż tylko walory rozrywkowe. Ponieważ powieść została zekranizowana nieuniknione było porównanie jej z filmem – niestety filmu, w przeciwieństwie do książki, nie da się obronić przed zarzutami stawianymi banalnym komediom romantycznym.
Następne spotkanie odbędzie się 24 czerwca. Porozmawiamy o dwóch książkach: Ferenca Mate „Winnica w Toskanii” oraz Tatiany de Rosnay – “Klucz Sary”.

 


16.05.2009

Wystawa zdjęć Romualda Aramowicza
Od 15 maja w oknie biblioteki przy ulicy Chrobrego wystawa zdjęć pod tytułem “Ostróda w fotograficznych wspomnieniach” Romualda Aramowicza. Tym razem zapraszamy do przypomnienia sobie wyglądu centrum miasta sprzed lat. Kawiarnia “Pół czarnej”, restauracja “Zacisze”, położony obok park, ul.1 Maja, murek, na którym sprzedawano truskawki, bar przy ul.Czarnieckiego/róg Kopernika – te nazwy wywołują nostalgię…

“Czwartkowe spotkania z książką” 14.05.2009 przebiegały pod hasłem “I Ty możesz zostać ilustratorem książek”. Opowiadanie Renaty Piątkowskiej ,,Malarka” z tomiku ,,A może będzie właśnie tak” było inspiracją do stworzenia własnych ilustracji do ulubionych książek. Dzieci przekonały się, jak ważna jest praca ilustratora i jak wiele może powiedzieć obrazek na okładce.

 


14.05.2009

Odczyt w bibliotece
13 maja odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „spotkań z historią” zorganizowane przez naszą Bibliotekę z Ostródzkim Stowarzyszeniem Kulturowym „Sasinia”. Prelegentem był pan Waldemar Mierzwa, który wystąpił z odczytem „Smak Mazur czyli o kuchni dawnych Prus Wschodnich w literaturze”.

 

 

 

“Szlakiem Drwęcy” – pierwszy etap
Dnia 12.05.2009 w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostródzie odbył się I etap (eliminacje miejskie) konkursu czytelniczego “Szlakiem Drwęcy”. Zwycięzcy I etapu:

Szkoły podstawowe:
Dominika Śliwińska – Szkoła Podstawowa nr 6 kl. VIa
Karol Sulkowski – Szkoła Podstawowa nr 6 kl. Va
Jakub Łukasik – Szkoła Podstawowa nr 6 kl. Vb
Gimnazja:
Marta Płoska – Gimnazjum nr 2 kl. IIc
Łukasz Mazurek – Gimnazjum nr 2 kl. Ib
Marta Kowalska – Gimnazjum nr 2 kl. IIa

Sponsorami nagród i upominków byli: Księgarnia “Lexica” w Ostródzie, Biuro Promocji Miasta, Zachodnio – Mazurska Lokalna Organizacja Turystyczna w Ostródzie oraz nasza biblioteka.

 


12.05.2009

Dzień Bibliotekarza – relacja z uroczystości
8 maja w czytelni na ostródzkim zamku odbyło się spotkanie z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Z okazji swojego święta spotkali się bibliotekarze z naszej Biblioteki, bibliotek szkolnych szkół ostródzkich, Biblioteki Pedagogicznej, Biblioteki Klubu Garnizonowego, bibliotek publicznych z naszego powiatu oraz członkowie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Naszymi gośćmi byli: Burmistrz Ostródy Jan Nosewicz, Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie Andrzej Marcinkiewicz, Kierownik Działu Instrukcyjno – Metodycznego WBP Renata Pietrulewicz, radni Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Państwo: Jolanta Dakowska, Anna Rutkiewicz, Henryk Hoch, Marian Macidłowski i Krzysztof Pisarski oraz dr Irena Pereszczako z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie, która wygłosiła prelekcję na temat bibliotek i zawodu bibliotekarza.
W spotkaniu wzięły też udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Kornela Makuszyńskiego – Kuba Kafel przedstawił prezentację multimedialną, która zdobyła pierwsze miejsce w konkursie szkolnym „Czego nie lubi książka” a dziewczynki z Koła Przyjaciół Biblioteki wystąpiły przed zebranymi gośćmi z inscenizacją „Sąd nad książką”.

 

Kolejnym punktem programu była prezentacja multimedialna osiągnięć naszej Biblioteki w ostatnim roku. Przedstawiliśmy wyniki czytelnicze, pracę edukacyjną oraz imprezy kulturalne – m.in. spotkania, wieczory autorskie, wystawy.

 


11.05.2009

Spotkanie DKK – informacja
19 maja o godz. 18.00 zapraszamy do Czytelni na zamku na spotkanie otwarte Dyskusyjnego Klubu Książki. Lektura wybrana na spotkanie to powieść Cecelii Ahern “P.S.Kocham Cię”.

 

Informacja
17 maja w godz. 10.00-13.00 w Czytelni odbędzie się giełda kolekcjonerów.

 


9.05.2009

“Czwartkowe spotkania z książką” 7.05.2009 to spotkanie z bibliotekarzami z okazji ich Święta. Rozmawialiśmy o bibliotece, dzieci wysłuchały opowiadania Sharon Jennings “Franklin i książka z biblioteki”, a następnie rysowały bibliotekę i osoby tu pracujące.

 


 

5.05.2009

Spotkanie w czytelni zamkowej
13 maja 2009 r. o godz. 17.00 w Czytelni odbędzie się spotkanie z panem Waldemarem Mierzwą pod tytułem: “Smak Mazur czyli o kuchni dawnych Prus Wschodnich w literaturze”. Wstęp wolny.