Archiwum 2008

Grudzień

10 grudnia 2008 odbył się wieczór autorski Sławomira Kowalskiego, którego rzeźby można oglądać na wystawie w zamkowej czytelni już od początku listopada.

W programie spotkania znalazły się: prezentacja twórczości poetyckiej naszego Gościa w wykonaniu Grupy Inicjatyw Kulturalnych „In-Q” oraz poezja śpiewana w wykonaniu Sławomira Kowalskiego i Marcina Jaśkiewicza.

 


Listopad

5 listopada 2008 odbyło się otwarcie wystawy prac Teresy Chojnackiej „W kręgu wikliny”. Podczas spotkania Pani Teresa opowiedziała o swojej pasji i przeprowadziła mini warsztaty wikliniarskie.

Wydarzenie zainicjowało cykl spotkań prezentujących twórców z powiatu ostródzkiego.

 

 

 

14 listopada 2008 odbył się wieczór autorski bretońskiego poety, pieśniarza, malarza i kompozytora Berneza Tangi z udziałem tłumacza poezji naszego Gościa – Kazimierza Brakonieckiego.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Dni Bretanii na Warmii i Mazurach we współpracy z Centrum Polsko-Francuskim w Olsztynie.

 

 


Październik

22 października 2008 odbyła się promocja „Antologii poetów i pisarzy Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich w Ostródzie”.

W programie spotkania znalazły się występ kapeli „Ostródzianie” i prezentacja utworów zamieszczonych w tomiku.

 

 


Lipiec

W tym roku mija 30 rocznica zakończenia samotnego rejsu dookoła świata żeglarki związanej z Ostródą – Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz.

Z tej okazji biblioteka zaprosiła na trzy wystawy: „Krystyna Chojnowska-Liskiewicz – pierwsza dookoła świata”, „Żeglowanie – pasja życia” i „Malarstwo marynistyczne” oraz zorganizowała konkurs dla uczniów gimnazjów i szkół średnich „Żeglowanie – pasja życia”.

Celem zorganizowanych wydarzeń było: pogłębianie wiedzy o własnym mieście i regionie oraz jego zasłużonych mieszkańcach, upowszechnianie wiedzy o europejskim malarstwie marynistycznym, przybliżenie wiedzy o rejsie Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz dookoła świata, upowszechnianie wiedzy o żeglarstwie, kształtowanie zainteresowań i pasji.

Patronami konkursu był Burmistrz Miasta Ostródy Jan Nosewicz oraz Gazeta Ostródzka.

 


2 lipca 2008 w zamkowej czytelni odbył się wieczór literacki „Moje inspiracje”.

Podczas spotkania miała miejsce promocja książki Ali Pisarskiej „Mazurskie perły” oraz rozstrzygnięty został konkurs poetyckiego pisma Transcendencja i formacji Art-alatus.

W programie spotkania znalazła się też recytacja wierszy i poezja śpiewana. Wieczór poprowadziła Dominika Chyc-Smoleńska.

 


Czerwiec

25 czerwca 2008 odbyła się Biesiada Literacka z udziałem Ireneusza Betlewicza, Władysława Katarzyńskiego, Józefa Jacka Rojka i Pawła Jaszczuka.

Podczas spotkania miało miejsce uroczyste wręczenie legitymacji Związku Literatów Polskich Ireneuszowi Betlewiczowi.

Uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć wystawę poświęconą ostródzkiemu poecie i artyście plastykowi Ireneuszowi Betlewiczowi.

 


18 czerwca 2008 miała miejsce promocja książki „Mazury – słownik stronniczy, ilustrowany”.

Spotkanie rozpoczęło się wprowadzeniem w tematykę słownika, które wygłosił wydawca, właściciel oficyny wydawniczej „Retman” – Waldemar Mierzwa, a następnie głos zabrali autorzy haseł zamieszczonych w opracowaniu: Ryszard Bogucki, Janusz Kozłowski, Waldemar Mierzwa, Wiesław Skrobot i Seweryn Szczepański.

Wydarzeniem towarzyszącym promocji był kiermasz książek z serii „Moja Biblioteka Mazurska”.

 


7 czerwca 2008 odbyły się finały konkursu „Szlakiem Drwęcy” zorganizowane w ramach Dni Drwęcy 2008.

W konkursie wzięli udział finaliści eliminacji miejskich z Ostródy, Nowego Miasta Lubawskiego, Brodnicy i Lubicza.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i prezenty ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Ostródzie.

 


Maj

14 maja 2008 odbył się wieczór wspomnień poświęcony Tadeuszowi Stępowskiemu w 100. rocznicę urodzin.

Zgromadzona publiczność wysłuchała odczytów Jana Chłosty „Tadeusz Stępowski – droga do literatury” i Artura Emila Lipki „Społeczno-kulturalna działalność Tadeusz Stępowskiego”, wspomnień Władysława Ogrodzińskiego i Mariusza Stępowskiego, fragmentów prozy przeczytanych przez Annę Głowińską.

Spotkanie uświetnił mini koncert oraz wystawa przygotowana przez pracowników biblioteki.

Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana”.

 


Marzec

12 marca 2008 odbyła się promocja książki Marii Jolanty Dijkstra-Owczarek „Opowieści krasnala Marcela”.

Wierszowane opowieści krasnala Marcela przeczytały uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 3: Klaudia Ostrowska i Sylwia Burak, a przysłuchiwał się tytułowy krasnal – Joanna Kurowska.

Zebrani goście wysłuchali wspomnień Autorki związanych z książką i anegdot z dzieciństwa spędzonego w Ostródzie.