Stowarzyszenie Twórców Kultury i Przyjaciół Biblioteki w Ostródzie powstało w lipcu 2017 roku. Głównym celem stowarzyszenia jest podejmowanie działań sprzyjających rozwojowi czytelnictwa, kultury, sztuki i ochrony dziedzictwa historycznego i kulturowego regionu oraz wspieranie
i promowanie twórców kultury przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Ostródzie.

“Przygody ostródzkiej syrenki”
Janusz Małłek – “Zanik ludu mazurskiego”
Wirtualna wycieczka “Śladami plebiscytu 1920”.
Prezentacja opracowana została w ramach projektu “Mazurzy pilnie poszukiwani 2: Historia z faktów i podań utkana”.
Zadanie finansowane jest ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Prezentację opracował dr Wiesław Skrobot.
Warsztaty scrapbookingu – karty bożonarodzeniowe z motywami mazurskimi
Mazurzy poszukiwani czy niechciani – odczyt Piotra Lisowskiego
Plebiscyt w Prusach Wschodnich i Zachodnich 11 lipca 1920 r.
odczyt dra Wiesława Skrobota
Plebiscyt w Prusach Wschodnich i Zachodnich 11 lipca 1920 r.

„Mazurzy pilnie poszukiwani” to kolejny projekt, którym realizujemy misję naszego Stowarzyszenia: „wspieranie Biblioteki, promowanie jej działań na rzecz czytelnictwa, kultury, sztuki, ochrony dziedzictwa regionalnego oraz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.”
W ramach projektu zorganizowany zostanie szereg wydarzeń: spotkania autorskie połączone
z promocją książek o tematyce regionalnej – dla dzieci i dla dorosłych, panel dyskusyjny na temat Warmiaków i Mazurów, warsztaty rękodzieła dla dzieci, konkurs plastyczny skierowany do plastyków amatorów i profesjonalistów z Warmii i Mazur zakończony wystawą, spektakl teatralny przybliżający problematykę trudnego czasu powojennego oraz wystawa edukacyjna.
Zadanie realizowane będzie z głównym partnerem Miejską Biblioteką Publiczną im. Tadeusza Stępowskiego w Ostródzie oraz przy wsparciu merytorycznym Zachodniomazurskiego Stowarzyszenia Przewodników i Pilotów Wycieczek, Oficyny Wydawniczej „Retman” w Dąbrównie
i Muzeum w Ostródzie.
12 grudnia odbył się wernisaż pokonkursowej wystawy “Mazury legendą malowane”. Było to ostatnie wydarzenie realizowane w ramach projektu “Mazurzy pilnie poszukiwani”.
Gościem reprezentującym Urząd Marszałkowski w Olsztynie był Pan Bogdan Bartnicki – zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa.
Spotkanie rozpoczęło się opowieścią Marka Wszelaka z Muzeum w Ostródzie o legendach mazurskich
Wernisaż stał się okazją do podziękowania wszystkim partnerom i wolontariuszom, którzy uczestniczyli w realizacji projektu.
Upominki dla uczestników konkursu malarskiego ufundowało Miasto Ostróda.
Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach zadania „Mazurzy pilnie poszukiwani” finansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego.
28 listopada, ramach zadania „Mazurzy pilnie poszukiwani” finansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego, odbyło się spotkanie z Edwardem Cyfusem
i Waldemarem Mierzwą – panel dyskusyjny “Warmiacy – Mazurzy”.
Waldemar Mierzwa do udziału w panelu zaprosił Henryka Hocha – przewodniczącego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej “Jodły” w Ostródzie i księdza Wojciecha Płoszka – proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Ostródzie.
Celem debaty było przybliżenie kultur warmińskiej i mazurskiej z ich tradycjami ludowymi oraz wyraźne ukazanie różnic i historycznych granic pomiędzy nimi.
30 października odbyły się warsztaty artystyczne: transfer motywów ludowych na tkaninę, zrealizowane w ramach zadania „Mazurzy pilnie poszukiwani” finansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Warsztaty odbyły się w cyklu „Mama i ja”, udział w nich wzięły dzieci w wieku 6-12 lat, młodzież i osoby dorosłe.
O warsztatach ukazał się wpis na bibliotecznym blogu: >>>
24 października, w ramach zadania „Mazurzy pilnie poszukiwani” finansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego, odbył się spektakl “Szwabka” w reżyserii Marii Krystyny Andrzejewskiej, wg scenariusza Marty Frydrychowskiej, opowiadający
o doświadczeniach powojennych polskojęzycznych Mazurów, którzy starali się zachować swoją tożsamość.
Spektakl poprzedziło wprowadzenie teoretyczne wraz z prezentacja multimedialna Piotra Lisowskiego, który moderował też rozmowę po jego zakończeniu.
Od 18 października w Wypożyczalni dla Dorosłych MBP można oglądać wystawę „Mazurzy pilnie poszukiwani” zrealizowaną w ramach zadania finansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego.
O wystawie jej organizatorki napisały na blogu: >>>
15 października odbyły się spotkania autorskie i promocja książki „Bajki Mazurskie” Ewy Sotomskiej zrealizowane w ramach zadania „Mazurzy pilnie poszukiwani” finansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego.
Wydarzenie skierowane było do dzieci z klas I-IV szkół podstawowych.
W oparciu o przeczytane podczas spotkań teksty przeprowadzone zostały zajęcia plastyczne,
a prace zaprezentowane były w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży.
26 września odbyło się pierwsze spotkanie realizowane w ramach zadania ”Mazurzy pilnie poszukiwani” finansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego.
Naszym gościem był Waldemar Mierzwa. Podczas spotkania promowana była książka “Zrozumieć Mazury”.
Waldemar Mierzwa w niezwykle interesujący i poruszający sposób przedstawił ostatnie 200 lat historii Mazurów.
Wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem.
2 egzemplarze książki „Zrozumieć Mazury” zostały włączone do księgozbioru Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Zgoda na przetwarzanie danych >>>
Zgoda na przetwarzanie danych >>>
%