Bilet do przeszłości

W styczniu biblioteka rozpoczęła realizację projektu „Bilet do przeszłości”.

Zadanie uzyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Realizowane jest w ramach programu Partnerstwo dla Książki.

Partnerami biblioteki podczas realizacji projektu są: Szkoła Podstawowa nr 6 im. Kornela Makuszyńskiego, Książnica Polska Księgarnia Lexica w Ostródzie, ARS et LIBER Stowarzyszenie Twórców Kultury i Przyjaciół Biblioteki w Ostródzie oraz Zachodniomazurskie Stowarzyszenie Przewodników.

Założeniem zadania jest zwiększenie zainteresowania czytaniem i ofertą biblioteki dzieci
i młodzieży, uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 w Ostródzie, która położona jest na oddalonym
od placówek kulturalnych osiedlu.

Zadanie polega na organizacji działań animujących czytelnictwo, rozbudzających zainteresowanie historią regionu i rozwijających talenty, realizowanych we współpracy z partnerami ze środowiska lokalnego.

Tytułowy “bilet do przeszłości” to książka, która otwiera drogę do odkrywania zagadek z historii.

Punktem wyjścia w projekcie będzie lektura wybranych książek przygodowych przybliżających historię regionu: Beaty Sarnowskiej „Tajemnica zaginionej kotki”, Tomasza Stochmala „Mataszkowie i mazurska przygoda” oraz legend i opowieści z ziemi ostródzkiej.

 

mpb ostroda biblioteka ksiazka

 


5 kwietnia miało miejsce drugie spotkanie autorskie, połączone z warsztatami kreatywnego pisania, które odbyło się w ramach projektu „Bilet do przeszłości”.

Dzieci klas piątych spotkały się z Beatą Sarnowską, autorką przygodowych książek, których bohaterowie rozwiązując zagadki detektywistyczne poznają historię miasta i jego zabytki.

Uczestnicy projektu przeczytali książkę „Tajemnica zaginionej kotki”.

Pani Beata opowiedziała o swoich powieściach, warsztacie pisarskim i poprowadziła warsztaty kreatywnego pisania.

Na koniec spotkania dzieci poprosiły o autograf w swoich projektowych lapbookach 🙂

 

 

cccccc

vvvvvc

 

 

 

 


29 marca odbyło się pierwsze spotkanie autorskie zrealizowane w ramach projektu „Bilet do przeszłości”.

Dzieci z klas czwartych i piątych Szkoły Podstawowej nr 6 im. Kornela Makuszyńskiego spotkały się z autorem książek dla dzieci, pasjonatem zabytków i podróży po Polsce – Tomaszem Stochmalem.

Tomasz Stochmal jest autorem serii książek przygodowych, których bohaterowie – Mataszkowie – zwiedzają ciekawe miejsca i przeżywają niezwykłe przygody. Uczestnicy projektu przeczytali trzecią część serii „Mataszkowie i mazurska przygoda”, ale podczas spotkanie rozmawialiśmy nie tylko o tej książce. Autor wyczerpująco opowiadał o swojej pracy pisarza, podróżach i przygodach Mataszków opowiedzianych w pozostałych częściach serii.

 

 

 

 

 


11 i 12 marca 2019 r. odbyły się pierwsze projektowe warsztaty.

Uczestnicy projektu „Bilet do przeszłości” przy wsparciu instruktorek – Agnieszki Świłło i Michaliny Betlewicz tworzyli lapbooki – projektowe teczki tematyczne, w których gromadzone będą wiadomości z kolejnych etapów zadania.
Powstały piękne, oryginalne prace, a zajęcia bardzo się dzieciom podobały

 

 

 


Realizację projektu „Bilet do przeszłości” rozpoczęliśmy w styczniu spotkaniem z legendami ziemi ostródzkiej.

Przez dwa miesiące poznawaliśmy legendy i opowieści związane z historią naszego powiatu, a efektem wspólnej pracy jest stworzony przez uczestników komiks do legendy „O dzielnym kowalu i kamieniu granicznym z Ostródy”.

 

 

mpb ostroda biblioteka ksiazka