Czerwiec 2009

29.06.2009

Spotkanie DKK 24.06.2009
24 czerwca spotkaliśmy się żeby porozmawiać o dwóch książkach: Ferenca Mate „Winnica w Toskanii” oraz Tatiany de Rosnay „Klucz Sary”
„Winnica w Toskanii” została uznana przez naszych klubowiczów za powieść miłą, łatwą i przyjemną, o sporych walorach poznawczych. Ogromne emocje wywołała natomiast powieść Tatiany de Rosnay „Klucz Sary”. Losy Sary Starzyński, która przeżyła Vél’d’Hiv’ i Julii Jarmond, której życie zmieniło się pod wpływem wiedzy o wydarzeniach sprzed 60 lat nie mogą pozostawić czytelnika obojętnym.
„Klucz Sary” to poruszająca, doskonale napisana powieść.
Następne spotkanie zaplanowaliśmy na 22 lipca. Przedmiotem dyskusji będą dwie powieści: Muriel Barbery „Elegancja jeża” i Anne Enright „Tajemnica rodu Hegartych”.

 


26.06.2009

“Czwartkowe spotkania z książką” 25.06.2009
Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” 25.06.2009 r. dzieci wysłuchały opowiadania Renaty Piątkowskiej “Pirat” z książki “A może będzie właśnie tak”.
Rozmawialiśmy o piratach. Dla przywołania dobrej pogody na obchody Ostródzkich Dni Morza w najbliższy weekend, dzieci pokolorowały i wycięły rysunki najróżniejszych jednostek pływających i na planszy stworzyły barwną paradę takich jednostek.

 


23.06.2009

Spotkania z historią – ślady dawnych szlaków kolejowych
17 czerwca odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „spotkań z historią” zorganizowane przez naszą Bibliotekę z Ostródzkim Stowarzyszeniem Kulturowym „Sasinia”. Prelegentem był pan Artur Lipka. Prezentacja “Ślady dawnych szlaków kolejowych w krajobrazie powiatu ostródzkiego” to fotografie dawne i współczesne tychże szlaków poparte szczegółowym opisem słownym. Interesująca dyskusja na temat wykorzystania tych miejsc i zaprezentowania ocalałych zabytków sztuki technicznej (mosty, wiadukty, przepusty, budynki) zakończyła spotkanie.

 


21.06.2009

“Czwartkowe spotkania z książką ” 18.06.2009 poświęcone były zwyczajom i obrzędom świętojańskim. Dzieci wykonały piękne, papierowe kwiaty, z których stworzono wspólny duży wieniec. Całość umieszczono na planszy z informacją o konkursie na najpiękniejszy wianek organizowanym przez Centrum Kultury.
Przeczytaliśmy “Bajkę o Tomaszu Paluśkiewiczu” z książki Natalii Usenko i Danuty Wawiłow “Wierzbowa 13.Opowieści z Wierzbowej 13”.

 


11.06.2009

9 czerwca odbyło się otwarcie wystawy “Temat dowolny”, na której swoje prace zaprezentowali młodzi twórcy z Ostródy i okolic oraz dwoje uczniów PLP z Olsztyna.
Wystawę można oglądać do połowy lipca. Znajdują się na niej prace: Małgorzaty Bednarskiej (Ostróda), Aleksandra Błaszkiewicza (Ostróda), Katarzyny Durmaj (Ostróda), Krzysztofa Farsewicza (Olsztyn), Pauliny Goszczyńskiej (Ostróda), Magdaleny Kani (Ostróda), Dominiki Kolbe (Ostróda), Mateusza Kozieradzkiego (Wilamowo), Olimpii Matusiewicz (Olsztyn), Anny-Marii Piechocińskiej (Wodziany), Marty Rybackiej (Ostróda), Kamila Skowronka (Połowite).

 


10.06.2009

9 czerwca odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie Dyskusyjnego Klubu w Szkole Podstawowej nr 6.
Omawialiśmy na nim książkę Jean Ure „Chłopaki w głowie”. Dyskusję poprowadził Kuba Kafel i był to bardzo udany debiut.
W spotkaniu wzięły udział 23 osoby – takiej frekwencji jeszcze nie mieliśmy, a smakołyki na poczęstunek tym razem przygotowały nie tylko mamy, ale też dzieci samodzielnie.

 


7.06.2009

Odczyt w czytelni
17 czerwca o godz. 17.00 zapraszamy do Czytelni na odczyt Artura Lipki „Ślady dawnych szlaków kolejowych w krajobrazie powiatu ostródzkiego”.

 


5.06.2009

Dnia 28.05.2009 w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostródzie odbyły się finały powiatowe konkursu czytelniczego ”Szlakiem Drwęcy”.

Ponieważ tym roku nie zaplanowano finału konkursu czytelniczego podczas obchodów Dni Drwęcy w Nowym Mieście Lubawskim, podjęliśmy decyzję zakończenia konkursu na etapie eliminacji powiatowych i potraktowania ich jako finałów.
W finale wzięło udział dwanaścioro uczestników- sześcioro ze szkół podstawowych i sześcioro z gimnazjów.

Uczniowie szkół podstawowych:
Dominika Śliwińska, Karol Sulkowski, Jakub Łukasik – S.P.6 Ostróda
Przemysław Gniewkowski, Arkadiusz Wiczkowski, Szymon Wiszniewski – S.P.Pietrzwałd
Uczniowie gimnazjów:
Marta Kowalska, Łukasz Mazurek, Marta Płoska – Gimnazjum nr 2 Ostróda
Natalia Kuc – Gimnazjum w Ostródzie
Aleksandra Górska – Gimnazjum w Durągu
Katarzyna Zawadzka – Gimnazjum w Lipowie

Wszyscy uczniowie i przedstawiciele szkół otrzymali prezenty ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Ostródzie. Uczniowie otrzymali też słodkie prezenty od Biblioteki.

 

 

Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” w dn.4.06.2009 gościliśmy…FRANKLINA! Dzieci obejrzały książeczki, których bohaterem jest sympatyczny żółw, wysłuchały opowiadania P.Bourgeois, B.Clark “Franklin boi się burzy”. Odpowiadały na trudne pytania związane z rodziną Franklina, Jego kolegami i sąsiadami. Każde z dzieci narysowało portret Franklina. W nagrodę Franklin obdarował dzieci kalendarzami (sponsorem była księgarnia “Lexica” z Ostródy przy ul.Zamkowej) , a wszystkich uczestników spotkania słodyczami. Na zakończenie wykonano wspólne zdjęcie.

 


2.06.2009

“Temat dowolny” – otwarcie wystawy

9 czerwca o godz. 18.00 w Czytelni MBP odbędzie się otwarcie wystawy pt. “Temat dowolny” prezentującej prace młodych twórców z Ostródy i okolic oraz zaproszonych gości.

 

“Czwartkowe spotkania z książką” 28.05.2009 poświęcone były poszanowaniu wszystkich książek – nie tylko bibliotecznych. Dzieci wykonały zakładki do książek,wysłuchały dwóch bajek: “Czekoladowy telewizor Baby Jagi” i “Czerwony Sweterek i Wilkołak” z książki Natalii Usenko i Danuty Wawiłow “Wierzbowa 13.Opowiadania z Wierzbowej 13”.