Czerwiec 2010

28.06.2010

“Czwartkowe spotkania z książką” 24.06.2010 połączono z obchodami XVIII Ostródzkich Dni Morza. Przeczytaliśmy opowiadanie “Morska ryba” z książki I.Dekelper i F.Le Gloahec “Niezwykłe historie”. Dzieci wykonały ilustracje do przeczytanego opowiadania, a następnie pokolorowały rysunki statków.

 


23.06.2010

Szkoła pisarzy, zamek – zdjęcia
Podczas Pikniku z Bajką odbyło się ostatnie przed wakacjami losowanie nagród w Szkole Pisarzy oraz wręczenie nagród uczestnikom konkursu na wpis blogowy.
Wylosowane zostały recenzje: Oli Achrem, Anety Czarnowskiej i Dawida Sieradzkiego.
W konkursie na wpis blogowy nagrody otrzymały: Ola Achrem, Ola Myślak i Natalia Klonowska.
Zachęcamy wszystkich autorów recenzji w Szkole Pisarzy oraz wszystkich, którzy jeszcze na pisanie się nie zdecydowali – zabierzcie książkę do plecaka, gdy wyjeżdżacie na wakacje
i podzielcie się z nami wrażeniami z lektury. Napiszcie recenzję i wrzućcie ją do urny w Bibliotece.
Kolejne spotkanie i losowanie nagród już we wrześniu.

 


21.06.2010

Piknik z bajką 16 czerwca – zamek
16 czerwca na dziedzińcu ostródzkiego zamku odbył się, zorganizowany przez Bibliotekę, Piknik
z Bajką, podczas którego podsumowane zostały konkursy: literacki Nowe zakończenie >starych< bajek oraz plastyczny na ilustrację do legend grunwaldzkich Rycerze spod Grunwaldu.

W konkursie literackim nagrody otrzymali:

I miejsce Kornelia Betlewicz SP 3 i Maja Dziedzic SP 5,

II miejsce Paulina Filipek SP w Zwierzewie i Adrianna Koziełło SP 2,

III miejsce Aneta Czarnowska SP 4 i Adrianna Michowska SP 2, wyróżnienia: Aleksandra Achrem SP 3, Paulina Czerwiec SP 4, Grzegorz Koszczał SP w Zwierzewie, Julia Orzechowska SP 4, Ewa Pasiut SP 3.

Laureaci konkursu plastycznego to:

I miejsce Paweł Lewicki SP 6,

II miejsce Rafał Łata SP 5,

III miejsce Ewelina Kasperek SP 5,

wyróżnienia: Sebastian Niewiadomski SP 2, Paulina Belowska SP 4, Dominika Mazura SP 2.

Uczestnicy Pikniku z Bajką obejrzeli przedstawienie Szkolnego Koła Teatralnego Chochliki ze Szkoły Podstawowej nr 5 Kopciuszek na zawodach, mogli pomalować buzię, wziąć udział w loterii fantowej i wspaniale się bawili podczas licznych konkursów, w których każde dziecko otrzymywało nagrodę.

Sponsorami nagród w konkursach plastycznym i literackim oraz realizowanych podczas wspólnej piknikowej zabawy byli: Książnica Polska Księgarnia Lexica w Ostródzie, firma Staedtler, Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe NODAR, Hurtownia Jan-Mar oraz Centrum Kultury
w Ostródzie Miejska Biblioteka Publiczna.

 

 

 

Piknik z bajką część druga – 18 czerwca, zamek
18 czerwca na dziedzińcu zamkowym odbyła się druga część ostródzkich Dni Bajki, którą zorganizowały Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II i nasza Biblioteka.
Podczas imprezy odbył się konkurs na prezentację postaci z bajek, w którym jury w składzie Ewa Borys, Alicja Czerniawska i Paulina Skibowska postanowiło przyznać wszystkim drużynom pierwsze miejsce. Dzieci biorące udział w prezentacjach oraz szkoły otrzymały nagrody, których sponsorem była Szkoła Podstawowa nr 3.

Drugim punktem programu było spotkanie z przemiłym gościem – panią Alą Pisarską, która jest przyjacielem naszej Biblioteki. Pani Ala podczas rozmowy przeprowadzonej przez Paulinę Skibowską opowiedziała o swojej twórczości dla dzieci i odpowiadała na liczne pytania.

Na koniec uczestnicy piątkowego spotkania obejrzeli przedstawienie Nie ma tego złego
w wykonaniu koła teatralnego Trójeczka oraz zostały wręczone nagrody laureatom konkursu plastycznego, ogłoszonego przez Szkołę Podstawową nr 3, Moja ulubiona bajka.

Nagrody otrzymali:

I miejsce Aleksandra Achrem SP 3 i Wiktoria Gwiazda SP 1,

II miejsce Bartosz Kraszyński SP 4,

III miejsce Patrycja Groszkowska SP 1, wyróżnienia: Wiktoria Kołakowska SP 3, Klaudia Bąk SP 4, Oliwia Wawrzak SP 1.

Sponsorzy nagród, pozyskani przez Bibliotekę, to: Książnica Polska Księgarnia Lexica w Ostródzie, firma Staedtler, Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe NODAR, Hurtownia Jan-Mar.

 

 


19.06.2010

Spotkanie dziecięcego DKK
15 czerwca odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawiałyśmy na nim o pięknej powieści dla młodzieży (którą z przyjemnością przeczyta też czytelnik dorosły) Pozłacana rybka Barbary Kosmowskiej.
Na spotkaniu pożegnaliśmy dziewczynki z klas szóstych, które opuszczają nie tylko nasz Klub, ale też Koło Przyjaciół Biblioteki. Za pracę w szkolnej bibliotece podziękowała im Pani Małgorzata Brzeska.
Kolejne spotkanie w Klubie odbędzie się po wakacjach.

 


15.06.2010

Czerwcowe spotkanie DKK
14 czerwca w Dyskusyjnym Klubie Książki gościła powieść Daniela Handlera Natychmiast, mocno, naprawdę. Pisarz znany jest przede wszystkim wielu młodym czytelnikom jako Lemony Snicket – autor Serii niefortunnych zdarzeń.
Jako autor powieści dla dorosłych członków naszego ostródzkiego Klubu, niestety, nie zachwycił. Sięgnęliśmy po tę powieść zachęceni pozytywnymi recenzjami, ale nie spełniła ona naszych oczekiwań.
Następne spotkanie zaplanowaliśmy na 22 lipca. Spotkamy się znów z książką bardzo dobrze ocenioną przez krytyków: Gianrico Carofiglio Świadek mimo woli.

 


14.06.2010

Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” 10.06.2010 rozmawialiśmy o bajkach. Poznaliśmy różne książki z bajkami znanymi lub nieznanymi. Przeczytaliśmy Joanny Papuzińskiej “Agnieszka opowiada bajkę”. Spotkaliśmy się z przedstawicielami firmy Staedtler produkującej min. kredki, ołówki, farbki. Każde z dzieci otrzymało blok i kredki, mogło też malować specjalnymi farbami. Te farby bardzo spodobały się dzieciom, niektóre wykonały po dwa, a nawet po trzy rysunki.

 


4.06.2010

“Szlakiem Drwęcy” – finały powiatowe
Dnia 27.05.2010 w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostródzie odbyły się finały powiatowe konkursu czytelniczego Szlakiem Drwęcy.
Finaliści:
– szkoły podstawowe:
I miejsce Szymon Wiszniewski Szkoła Podstawowa w Pietrzwałdzie kl.Va
II miejsce Natalia Klonowska Szkoła Podstawowa nr 6 w Ostródzie kl.Va
III miejsce Karol Sulkowski Szkoła Podstawowa nr 6 w Ostródzie kl.VIa
– gimnazja:
I miejsce Marta Płoska Gimnazjum nr 2 w Ostródzie kl.IIIc
II miejsce Marta Kowalska Gimnazjum nr 2 w Ostródzie kl.IIIc
III miejsce Arkadiusz Wiczkowski Gimnazjum w Lipowie kl.Ib
Finaliści otrzymali nagrody książkowe oraz nagrodę specjalną ufundowaną przez Żeglugę Ostródzko-Elbląską przejazd dla uczestnika i opiekuna przez pochylnie od Buczyńca do Elbląga lub z Elbląga do Buczyńca.
Wszyscy uczniowie i przedstawiciele szkół otrzymali prezenty ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Ostródzie i Urząd Miasta w Ostródzie oraz dyplomy z podziękowaniem.
Na zakończenie konkursu Alicja Czerniawska przedstawiła właściwe odpowiedzi podróżując Szlakiem Drwęcy.