Czerwiec 2011

27.06.2011

27 czerwca odbył się wernisaż wystawy poplenerowej Klubu Plastyka Amatora w Ostródzie.

 

 


18.06.2011

16 czerwca w DKK dla dorosłych rozmawialiśmy o “Powolnej śmierci Luciany B.” Guillermo Martineza.
Klubowicze stwierdzili, że dawno im się nie zdarzyło, żeby lektura wciągnęła ich tak bardzo, a dyskusja podczas spotkania była odbiciem emocji towarzyszących lekturze.

 

 

16 czerwca odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie dziecięcego DKK, na którym rozmawialiśmy o opowiadaniach ze zbioru “Wakacje Mikołajka” Rene Goscinnego i Jeana-Jacquesa Sempe.
Na spotkaniu pożegnaliśmy się z dziewczynkami z klas szóstych, które od września rozpoczynają naukę w gimnazjum. Moderatorka klubu otrzymała na pożegnanie laurkę z pięknymi słowami Kornela Makuszyńskiego, patrona szkoły: “Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem. (…) Książka wszystko potrafi.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17.06.2011

Klub Zwariowanych Robótek – „Pudełko na skarby”

 

 


6.06.2011

W dniach 3 – 6 czerwca 2011 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Ostródzie włączyła się w obchody V Światowych Dni Bajki, ale przygotowania Biblioteka rozpoczęła już 14 kwietnia ogłoszeniem konkursu literackiego „Opowiedz mi bajkę…”, który został skierowany do wszystkich mieszkańców naszego miasta i powiatu.

W maju zostały ogłoszone konkursy: na przebranie za postać z bajki oraz konkurs plastyczny na plakat “Ulubiona bajkowa postać”.

Realizacja zadań zaplanowanych z okazji V Światowych Dni Bajki rozpoczęła się 2 czerwca spotkaniem z senatorem RP Panem Stanisławem Gorczycą, który podczas cotygodniowych „Czwartkowych spotkań z książką” przeczytał dwie bajki “Dziadek i zając” oraz “Jeleń i wielbłąd” ze zbioru “Mongolskie bajki ludowe”, a następnie opowiedział dzieciom o Mongolii. Każde dziecko uczestniczące w spotkaniu otrzymało w prezencie książkę “Mongolskie bajki ludowe”, której wydawcą jest Pan Senator.

3 czerwca odbyły się warsztaty dla bibliotekarzy z ostródzkich bibliotek: publicznej, pedagogicznej oraz szkół podstawowych p.t. „Mój kolorowy świat”, poświęcone metodom pracy i nowym materiałom, które można wykorzystać na zajęciach plastycznych z dziećmi.

4 czerwca zamkowy dziedziniec zapełnił się dziećmi przebranymi za postacie z baśni, które przybyły na „Piknik z bajką”. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy całe rodziny. Piknik rozpoczął się przedstawieniem „W teatrze bajek” w wykonaniu grupy „Chochliki” ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Ostródzie. Następnie zaczęła się wspólna zabawa, podczas której zostały przeprowadzone konkursy, odbyła się parada postaci bajkowych oraz zostały wręczone nagrody laureatom konkursu literackiego.

Konkursy zorganizowane podczas imprezy cieszyły się ogromnym powodzeniem. Mogły wziąć w nich udział dzieci w różnym wieku oraz zespoły rodzinne. Pierwszy konkurs dotyczył postaci Stracha na Wróble (za którego przebrana była jedna z bibliotekarek), bohatera książki Lymana Franka Bauma „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”.

Następnie odbyły się: konkurs pięknego czytania dla dzieci starszych, konkurs dla zespołów rodzinnych na ułożenie opowiadania „Mój bajkowy dzień” z wykorzystaniem tytułów bajek, konkurs na dopasowanie obrazków do tytułów znanych baśni, dwa konkursy dla najmłodszych: „Przyczep ogon osiołkowi, załóż koronę królewnie” i zespołowe rysowanie bajkowych potworków oraz ponad 40 zgadywanek dotyczących bajek, na które odpowiedzi udzielały wybrane osoby z publiczności.

Kulminacyjnym punktem imprezy była parada ocenianych przez jury postaci bajkowych, podczas której zaprezentowane zostały przebrania za postacie z bajek w kategorii indywidualnej i rodzinnej.

Podczas imprezy zostały wręczone nagrody laureatom konkursu literackiego „Opowiedz mi bajkę…”. Prace były oceniane w 4 kategoriach wiekowych: klasa III, klasy IV-VI, gimnazjum i osoby dorosłe, nagrodzonych i wyróżnionych zostało 34 uczestników konkursu.

Przez cały czas trwania imprezy dzieci mogły pomalować buzię; można też było zrobić sobie zdjęcie korzystając z makiety do robienia fotografii z postaciami pszczółki Mai, smerfa i kwiatkiem. „Piknik z Bajką” zakończył się loterią fantową.

W realizacji zabaw podczas pikniku pomagały nam dziewczynki z „Klubu Zwariowanych Robótek”. W imprezie wzięło udział ponad 300 osób.

Dziedziniec ostródzkiego zamku ponownie zapełnił się dziećmi 6 czerwca. Tego dnia odbyło się „Spotkanie z bajką” zorganizowane we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 3. Na spotkaniu zostały ogłoszone wyniki i wręczone nagrody laureatom konkursu plastycznego „Mój ulubiony bajkowy bohater” oraz został zorganizowany konkurs wiedzy o bajkach, w którym wzięły udział drużyny ochotników reprezentujących szkoły biorące udział w imprezie. „Spotkanie z bajką” uświetniła grupa teatralna „Trójeczka” przedstawieniem „Tygrys Pietrek”.

Sponsorami imprezy byli: Państwo Alina i Tomasz Bednarscy firma “Gol-Tom”, Tomasz Polito i Cezariusz Zalewski “Neo Komputer”, firma GDD dystrybutor produktów Staedtler, Senator RP Stanisław Gorczyca, Książnica Polska Księgarnia “Lexica”, Pan Dariusz Nowakowski firma “Nodar”, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostródzie.