Czerwiec 2012

 

28.06.2012

“Czwartkowe spotkania z książką” 28.06.2012 nawiązały do Dni Morza, które odbędą się w naszym mieście w najbliższą sobotę.
Dzieci wysłuchały opowiadania “Żagle na maszt” z książki F. Le Gloahec “Wakacje z delfinami”, a następnie pokolorowały rysunki żaglówek.

 

28 czerwca, w Czytelni MBP na ostródzkim zamku, miało miejsce wydarzenie artystyczne ważne dla twórców z naszego miasta – odbyło się otwarcie wystawy poplenerowej Klubu Plastyka Amatora prezentującej prace wykonane podczas warsztatów malarsko-rzeźbiarskich Utrwalamy piękno ostródzkiej przyrody obszaru “Natura 2000”. Na uroczyste zamknięcie wystawy zapraszamy 20 lipca.

Do oglądania wystawy zapraszamy w godzinach pracy Biblioteki.

 


27.06.2012

27 czerwca odbyły się dwa spotkania, które zgromadziły publiczność zainteresowaną historią naszego miasta. O godz. 17.00 odbyła się promocja czwartego już numeru “Okolic Ostródy”, w której udział wzięli autorzy artykułów zamieszczonych w książce, a gościem specjalnym był dr hab. Ryszard Tomkiewicz z Ośrodka Badań Naukowych w Olsztynie.

 

O godz. 18.00 odbyło się pierwsze z cyklu spotkań, które organizowane będą we współpracy Biblioteki ze Stowarzyszeniem Kulturowym “Sasinia”, a realizowane są w ramach projektu “Spotkania z historią bliską” przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Ostródzie. Naszym prelegentem był Ryszard Kowalski, który wygłosił prelekcję, połączoną z pokazem multimedialnym, na temat historii żeglugi pasażerskiej na Kanale Elbląskim.

 

 


26.06.2012

1) Konkurs plastyczny: “Wakacje w kolorze”
2) Oferta dla dzieci i młodzieży
3) Zabawa z Koszmarnym Karolkiem
4) Warsztaty wakacyjne w Klubie Robótek

 

26 czerwca w Dyskusyjnym Klubie rozmawialiśmy o książce Marka Edelmana “I była miłość w getcie”. Książka budzi duże emocje i takie też było spotkanie – pełne emocji. Rozpoczęliśmy je wysłuchaniem rozmowy Filipa Łobodzińskiego z Markiem Edelmanem z 21 czerwca 2009 r.
Na kolejne rozmowy o książce zapraszamy 31 lipca – spotykamy się z powieścią Khaleda Hosseiniego “Chłopiec z latawcem”.

 


22.06.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


21.06.2012

Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” 21.06.2012 rozmawialiśmy o nocy świętojańskiej i zwyczajach związanych z tym dniem. Dzieci wysłuchały baśni “Kwiat paproci” Józefa Ignacego Kraszewskiego zamieszczonego w zbiorze polskich baśni “U złotego źródła”, a następnie narysowały czarodziejski kwiat paproci.

 


20.06.2012

W maju w naszej bibliotece przeprowadzono konkurs czytelniczy “Szlakiem Drwęcy” – to już dziesiąta edycja.
Dnia 15.05.2012 w Czytelni odbyły się eliminacje miejskie, w których wzięło udział 16 uczniów z ostródzkich szkół podstawowych i gimnazjów.
Uczniowie pisemnie odpowiadali na pytania związane z rzeką Drwęcą i jej dorzeczem, część pytań dotyczyła historii, zabytków i współczesności naszego miasta.
Zwycięzcy eliminacji miejskich:
Szkoły podstawowe:
Paweł Orlikowski – Szkoła Podstawowa nr 6 kl. VIa
Filip Gliszczyński – Szkoła Podstawowa nr 6 kl. Va
Magdalena Brzózka – Szkoła Podstawowa nr 1 kl. VI b
Gimnazja:
Jakub Łukasik – Gimn. nr 2 kl. II f
Wiktoria Wisniewska – Gimn. nr 2 kl. II f
Barbara Nacewicz – Gimn. nr 2 kl. I f

Dnia 29.05.2012 w Czytelni odbyły się finały powiatowe, w których wzięło udział 13 uczniów – z terenu miasta i gminy Ostróda.
Każdy z uczestników otrzymał zestaw pytań, krzyżówkę oraz mapkę Drwęcy, na której trzeba było dopisać dopływy i miejscowości położone nad Drwęcą.

Finaliści:
Szkoły podstawowe:
I miejsce Paweł Orlikowski Szkoła Podstawowa nr 6 kl. VI a
II miejsce Magdalena Brzózka Szkoła Podstawowa nr 1 kl. VI b
III miejsce Filip Gliszczyński Szkoła Podstawowa nr 6 kl. V a
Gimnazja:
I miejsce Jakub Łukasik Gimnazjum nr w Ostródzie kl. II f
II miejsce Natalia Maszkowska Gimnazjum w Lipowie kl. III b
III miejsce Oliwia Zagórna Gimnazjum w Lipowie kl. I b

Wszyscy uczniowie i przedstawiciele szkół otrzymali prezenty ufundowane przez Urząd Miasta w Ostródzie, Starostwo Powiatowe w Ostródzie, Urząd Gminy w Ostródzie, Żeglugę Ostródzko-Elbląską w Ostródzie, Zachodnio-Mazurską Lokalną Organizację Turystyczną w Ostródzie, Centrum Kultury Miejska Biblioteka Publiczna w Ostródzie oraz dyplomy z podziękowaniem.
Na zakończenie konkursu Alicja Czerniawska przedstawiła właściwe odpowiedzi “podróżując Szlakiem Drwęcy”.

 


19.06.2012

19 czerwca odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym rozmawialiśmy o kolejnej książce Pawła Beręsewicza. Pełne fantazji opowiadania “Zawodowcy”, skierowane do młodszego odbiorcy, podobały się naszym klubowiczom, którzy chętnie dzielili się wrażeniami z lektury, docenili poczucie humoru autora, a radę, aby w ogóle nie dorastać postanowili poważnie przemyśleć.
Na spotkaniu pożegnaliśmy klubowiczki, które od września rozpoczynają naukę w gimnazjum.
Kolejne spotkanie Klubu już we wrześniu.

 


14.06.2012

Przeczytaliśmy książeczkę Nancy Delvaux pt.: “Kamilka jedzie na wycieczkę”. Rozmawialiśmy o wyjazdach i spędzaniu czasu wolnego w plenerze. Następnie dzieci wykonały prace przedstawiające fruwające motylki.

 


04.06.2012

Wśród licznych propozycji pracy z książką w naszej Bibliotece znalazły się zajęcia z biblioterapii.
W pierwszych, wprowadzających do cyklu spotkań, zatytułowanych: “Książka w życiu człowieka” 18 maja uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5.

 


03.06.2012

W każdy czwartek w Bibliotece na zamku odbywają się spotkania Klubu Scrabble. Wszystkich chętnych (nie tylko dzieci) – zapraszamy – spotkania mają charakter otwarty.

 


02.06.2012

2 czerwca, już po raz trzeci odbył się “Piknik z bajką”, który poprowadzili przebrani za postacie z bajek pracownicy naszej Biblioteki oraz wolontariuszki.
Zabawa rozpoczęła się głośnym przeczytaniem “Lokomotywy” Juliana Tuwima przez mamy – ochotniczki oraz wykonaniem ilustracji do wiersza przez dużą grupę uczestników imprezy.

Podczas pikniku dzieci wzięły udział w konkursach i zgadywankach, odbyła się prezentacja postaci bajkowych, a istotnym elementem naszej tegorocznej bajkowej zabawy było wspólne rysowanie.
Najmłodsi uczestnicy “Pikniku” zostali zaproszeni na projekcję bajki “Mała syrenka”.

Podczas imprezy zostały wręczone nagrody laureatom konkursu literackiego “Dawno, dawno temu na ostródzkim zamku…”. Prace były oceniane w trzech kategoriach wiekowych: klasa IV-VI, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne.
Nagrody i wyróżnienia otrzymali: w kategorii klasa IV-VI: I miejsce Izabela Stróżniak, II miejsce Adrianna Michowska, III miejsce Paweł Lewicki. Wyróżnienia: Oliwia Bieniasz, Iga Ciarcińska, Sara Dongowska, Paula Dziekońska, Nikodem Janczurewicz, Patrycja Kalwińska, Anna Kasperek, Wojciech Krzymowski, Marta Madziewicz, Kuba i Hubert Piwowarscy, Aleksandra Urbanowicz, Sandra Woźniak. W kategorii gimnazjum: I miejsce Maja Ciborowska, II miejsce Żaneta Pagórska, III miejsce Tomasz Borowski. Wyróżnienia: Mateusz Dąbrowski, Patrycja Kielaszewska, Anita Pruchniewska, Amelia Zdziebłowska. W kategorii szkoły ponadgimnazjalne komisja postanowiła nie przyznawać II i III miejsca, laureatką I miejsca została Alicja Maciejewska. Wyróżnienia: Przemysław Brenda, Paweł Frąszczak, Monika Martyka.

Sponsorami nagród byli: firma GDD dystrybutor produktów Staedtler, Tomasz Polito i Cezariusz Zalewski “Neo Komputer” oraz Dariusz Nowakowski firma “Nodar”.

 

 


01.06.2012

1 czerwca, podczas inauguracji VI Światowych Dni Bajki w olsztyńskim ratuszu, nasza Biblioteka otrzymała puchar ufundowany przez Dyrektora Biblioteki Narodowej Tomasza Makowskiego “za najaktywniejszy i najciekawszy udział w realizacji V Światowych Dni Bajki”. Puchar, dyplom oraz nagrody rzeczowe wręczyli: prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz oraz Leszek Baranowski, prezes Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia “Bajka”.