Czerwiec 2013

29.06.2013

 


27.06.2013

Nadeszły wakacje, więc w czwartek 27.06.2013 r. nawiązaliśmy właśnie do nich na obydwu spotkaniach. Wyjaśniliśmy znaczenie tego słowa, które kojarzy się z wypoczynkiem, wyjazdami oraz wyprawami na plażę. Wspólnie ustaliliśmy, co należy zabierać ze sobą, skorzystaliśmy przy tym z podpowiedzi zawartych w opowiadaniu Aleksandry Stańczewskiej “Jadę na wakacje” (Seria “Julka poznaje świat”). Wspólnie też – do zabawy włączyli się dorośli – wykonaliśmy rysunki zatytułowane “Plażowe dudle”. Każdy z uczestników rysował na kartce jeden z elementów kojarzących się z plażą, następnie kartkę przekazywał swojemu sąsiadowi, który dorysowywał kolejny element. I tak na kartkach wędrujących po stole powstawały wyjątkowe rysunki. Sprawne przekazywanie kartek ułatwiało liczenie przez bibliotekarkę w różnych językach. Okazało się, że większość dzieci potrafi liczyć po angielsku, więc zgodny chórek umilał rysowanie.

 


26.06.2013

26 czerwca w Szkole Podstawowej nr 6 im. Kornela Makuszyńskiego odbyło się spotkanie autorskie z ostródzką poetką, pisarką, autorką utworów dla dzieci oraz malarką – Alą Pisarską,
w którym uczestniczyli klubowicze z Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci oraz uczniowie ze Szkoły nr 6.
Wywiad z naszym gościem przeprowadziły Ola Werhun, która opuszcza nasz Klub i rozpoczyna naukę w gimnazjum oraz Oliwia Cycyńska. Była też mała prezentacja twórczości: dzieci przeczytały wybrane wiersze, a Pani Ala fragment “Promyczka”.
Spotkaniem autorskim zakończyliśmy spotkania Dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki w roku szkolnym 2012/2013.

 

 

 

 

 


25.06.2013

25 czerwca pogoda nie dopisała, było zimno i szaro -buro… Ale dzieciom i rodzicom uczestniczącym w “Wyprawach w świat dziecięcej wyobraźni” takie przeszkody niestraszne – nie zważając na deszcz i pomrukującą gdzieś blisko burzę przybyli na zajęcia, skutecznie przywołując słońce.
Podczas spotkania dzieci wysłuchały czytanej głośno książki Agnieszki Frączek “Origami
z wierszykami. Ciekawska kaczuszka Omi” i na jej podstawie wykonały kaczuszki i żabki, wykorzystując nowo poznaną technikę – origami płaskie z koła. Nie zabrakło też zabawy przy flipcharcie – maluchy losowały i w odpowiednim miejscu przylepiały mieszkańców stawu.

 

25 czerwca Dyskusyjny Klub Książki rozmawiał o powieści Jonasa Jonassona “Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął”. Debiutancka książka szwedzkiego dziennikarza, mieszkającego obecnie w Szwajcarii, podobała się większości klubowiczów obecnych na spotkaniu, a ci nieliczni, którzy mieli opory z doczytaniem jej do końca, podczas dyskusji podjęli decyzję o dokończeniu lektury.
Niezwykłe życie niezwykłego, budzącego ogromną sympatię staruszka, którego los związał
z ludźmi mającymi wpływ na historię świata, doskonały język, humor sytuacyjny i słowny sprawiają, że od lektury trudno się oderwać.

 

 

 


24.06.2013

24 czerwca odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Pożegnaliśmy na nim klubowiczów, którzy od września rozpoczynają naukę w gimnazjum.
Tradycją naszego dziecięcego Klubu stało się organizowanie na ostatnim spotkaniu maratonu czytelniczego. Tym razem czytaliśmy wiersze o lecie i wakacjach wybrane z kilku tomików poezji dla dzieci. Kolejne spotkanie – dopiero we wrześniu i znów w nowym składzie – mamy nadzieję, że dołączą do nas prawdziwi miłośnicy książek.

 

 


22.06.2013

 

 

 


21.06.2013

Czerwcowe spotkania w “Klubie Zwariowanych Robótek” upłynęły pod znakiem własnoręcznie wykonanych domowych gadżetów. 7 czerwca uczestniczki zajęć przy pomocy prostych szablonów wykonywały podkładki pod kubki; materiałem bazowym były ścinki tkanin otrzymane od firmy “Pacyfic”. Dwa kolejne spotkania, 14 i 21 czerwca, to czas poświęcony na wykonanie “włóczkowych” koszyczków – kawałek tekturki, wykałaczki i motek włóczki wystarczy, by samemu wyczarować małe cudo, które przez długi czas będzie “cieszyło oczy”.

 

 

21 czerwca odbyło się ostatnie przedwakacyjne spotkanie w Salonie_LITERackim. Naszym gościem był niewidomy pisarz – Tomasz Wandzel.
Tomasz Wandzel urodził się w 1975 r. w Głuchołazach, ale od 2004 roku, wraz z żoną i dziećmi, mieszka w Prabutach.
Jest autorem reportaży, krótkich form prozatorskich oraz dotąd niepublikowanych wierszy; zdobywcą nagród w konkursach literackich – w 2010 roku zajął I miejsce w ogólnopolskim konkursie na reportaż prasowy im. Macieja Szumowskiego.
W 2011 roku ukazała się debiutancka powieść Tomasza Wandzla, zawierająca wątki autobiograficzne – “Dom w chmurach”, która została nagrodzona w ogólnopolskim konkursie na powieść współczesną, a w 2012 roku kolejna książka – “Hycel”.
W 2012 roku pisarz został nominowany do tytułu “Człowiek bez barier” i znalazł się w gronie półfinalistów konkursu.
Spotkanie rozpoczęło się wywiadem przeprowadzonym przez Teresę Dudę, w trakcie którego publiczność obejrzała film “N jak niewidomy”. Następnie były pytania od uczestników spotkania, szczególnie dociekliwie dopytujących się o mającą ukazać się w sierpniu nową powieść
o intrygującym tytule “Grzeczna dziewczynka”, była kolejka po autograf, rozmowy i zaproszenie do Prabut, po których nas nasz gość obiecał oprowadzić.

 

 

 


20.06.2013

W czwartek 20.06.2013 nawiązaliśmy do zbliżających się obchodów Dni Morza w naszym mieście. Na przedpołudniowym “Czwartku z Misiem Czytusiem” spotkaliśmy się z Kubusiem Puchatkiem
i Jego przyjaciółmi w książce Lisy Ann Marsoli “Magia wody”. Na popołudniowych “Czwartkowych spotkaniach z książką” poznaliśmy wilka morskiego, Kapitana Ali w wierszowanej historii Ludwika Jerzego Kerna “Menażeria Kapitana Ali”. Na zakończenie obydwu spotkań uczestnicy pokolorowali rysunki przedstawiające sprzęt pływający.

 

 

 


18.06.2013

Za nami kolejne wtorkowe spotkanie w cyklu “Wyprawy w świat dziecięcej wyobraźni”. Tym razem dzieci omawiały temat… zabawy. Na spotkaniu 18 czerwca każdy maluch miał okazję do powiedzenia kilku słów na temat swoich ulubionych zabaw, rozmawialiśmy o różnych formach spędzania czasu w domu i na świeżym powietrzu. Do czytania została wybrana książka Tracey Moroney “To co najbardziej lubię… podczas zabawy”. Nie mogło zabraknąć zadań do wykonania przy flipcharcie, gdzie trzeba było wykazać się spostrzegawczością i połączyć pasujące do siebie obrazki. Podczas ostatniej części zajęć dzieci wykonywały prace plastyczne metodą wyklejanki
z papieru.

 


14.06.2013

 

 


13.06.2013

W czwartek 13.06.2013 ponownie spotkaliśmy się z wierszami Juliana Tuwima. Rozpoczęliśmy krótką informacją o poecie. Piękne wiersze związane z fantazjami “Cuda i dziwy”, “Dyzio Marzyciel” oraz “Pan Maluśkiewicz i wieloryb” były inspiracją do wykonania bardzo ciekawej pracy zatytułowanej “Magiczne kredki’. Pod biały papier podłożono przeróżne szablony i dzięki kredkom wyczarowano na papierze fantazyjne prace.

 


11.06.2013

Podczas spotkania dla najmłodszych z cyklu “Wyprawy w świat dziecięcej wyobraźni” 11 czerwca tematem przewodnim był wiersz Juliana Tuwima – “Rzepka”. Mimo niewielkiej ilości dzieci zabawa była przednia 🙂 Każde dziecko otrzymało nalepkę z obrazkiem jednego bohatera wiersza, po czym podczas głośnego czytania kolejno dołączało do wspólnego wyrywania rzepki. Znalazły się również mamy, które chętnie wzięły udział w zabawie. Dzięki wspólnemu wysiłkowi udało się! Rzepka została wyrwana 🙂 Rysowanie na flipcharcie, krótka zabawa ruchowa i kolorowanki dopełniły całości spotkania.

 


8.06.2013

W dniach 1-8 czerwca obchodziliśmy XII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. To niezwykłe święto organizowane jest od 2001 r. przez Fundację “ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom”. Kampania ma na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom jako przyjaznej i skutecznej formy wszechstronnego rozwoju. Dorosłym przypomina o tym, jak mądrze spędzać z dzieckiem czas: głośne czytanie jest najprostszym sposobem, by wychować inteligentne, szczęśliwe
i kulturalne dziecko; dzieciom zaś pokazuje, że czytanie jest znakomitym sposobem spędzania wolnego czasu. Począwszy od poniedziałku 3 czerwca, codziennie, aż do piątku 7 czerwca, Oddział dla Dzieci na zamku tętnił życiem. Do udziału w głośnym czytaniu dzieciom zaproszeni zostali goście, dzięki którym spotkania przemieniały się niekiedy we wspaniały spektakl. Podczas Tygodnia Czytania bibliotekę na zamku odwiedziły dzieci z Zespołu Szkolno Przedszkolnego, ze Szkoły Podstawowej nr 2, z przedszkola “Radość”, z Akademii Smyka i z Domowego Przedszkola Chatka w Kwiatki, a czytali: Barbara Dreszler z Książnicy Polskiej Księgarni “Lexica”, Halina Pietera – czytelniczka Miejskiej Biblioteki Publicznej, Marek Jankowski, dyrektor Muzeum; furorę zrobił burmistrz Ostródy, Czesław Najmowicz, który mimo napiętego grafiku znalazł czas by wziąć udział w akcji. Nie zabrakło również służb mundurowych: Komendę Powiatową Policji reprezentowała sierżant Anna Karczewska, która, jak sama przyznała, bardzo lubi głośno czytać swojemu dziecku, więc chętnie przyjęła zaproszenie do Biblioteki. Przez dwa dni czytali dzieciom strażacy
z Państwowej Straży Pożarnej, którzy przyjechali wielkim wozem, w pełnym “bojowym” rynsztunku, przeczytali (oczywiście!) książkę Czesława Janczarskiego “Jak Wojtek został strażakiem”, z cierpliwością odpowiadali na pytania i prezentowali strażacki sprzęt. Nie obyło się bez przymierzania czerwonych hełmów, a poza murami zamku odbył się mini pokaz, podczas którego dzieciaki miały niebywałą okazję samodzielnego trzymania strażackiego węża.
Oprócz głośnego czytania wierszy Juliana Tuwima (mamy przecież Rok Tuwimowski) i książek polecanych przez Fundację “ABCXXI – Cała Polska Czyta dzieciom”, w trakcie każdego spotkania dzieci brały udział w literackich zgadywankach, mogły wspólnie rysować ilustrację do przeczytanych tekstów, swobodnie pobuszować po bibliotecznych półkach czy też skorzystać z misiowej planszy i zrobić sobie zdjęcie. Wielkim powodzeniem cieszył się punkt malowanie buzi
i robienia tatuaży – z kolorowymi obrazkami na rękach wychodziły z Biblioteki nie tylko dzieci. Biblioteka dziękuje wszystkim za wspólnie spędzony czas – to był piękny Tydzień Czytania Dzieciom.

 


6.06.2013

W czwartek 6 czerwca 2013 r., w Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom, na uczestników obydwu spotkań – przedpołudniowych “Czwartków z Misiem Czytusiem” i popołudniowych “Czwartkowych spotkań z książką” czekało wiele niespodzianek. Najpierw nagrody dla wszystkich dzieci za wykonanie przestrzennej pracy do baśni o ostródzkim smoku na konkurs PlayMAis; pokazano też nagrody, które otrzymała biblioteka, a które będą służyć wszystkim – książki, żyrafkę do mierzenia wzrostu dzieci, plastolinę, kredki. W nawiązaniu do przeczytanego wiersza Juliana Tuwima “Lokomotywa” przez bibliotekę “przejechał” wesoły pociąg, następnie pokolorowano wagoniki lub narysowano podróżujących w tych wagonikach.

 


4.06.2013

4 czerwca, jak w każdy wtorek, Oddział dla Dzieci rozbrzmiewał śmiechem i radosnymi okrzykami. Jakaś wycieczka? Nie. Konkurs na największe zamieszanie? Nie! To maluszki z zajęć “Wyprawy
w świat dziecięcej wyobraźni” dawały upust swojej radości.
Po powitalnym “słonecznym” wierszyku nadszedł czas na czytanie książki Ewy Stadtmuller “Gdzie jesteś, Emilko?”. Ale zaraz zaraz… prowadząca zajęcia bibliotekarka przeczytała fragment i … oddała książkę w ręce rodziców! No tak, mamy przecież XII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom i spotkanie realizowane jest pod hasłem “Poczytaj mi mamo! Poczytaj mi tato!”.
A po głośnym czytaniu przyszedł czas na zabawę, wspólne rysowanie i kolorowanki.