Czerwiec 2014

26.06.2014

26 czerwca 2014 roku odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie w Salonie-LITERackim. Naszym gościem była Maria Dąbrowska, członek Ostródzkiego Stowarzyszenia Artystów, której pasją jest tworzenie foto-książek i, opatrzonych fotografiami, opowieści biograficznych o swojej rodzinie i przyjaciołach.

Z Panią Marią rozmawiała Ewa Bawolska – prezes Stowarzyszenia OSA, a po części oficjalnej były bardzo ożywione rozmowy kuluarowe.

 

 


17.06.2014

17 czerwca 2014 roku odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie w cyklu “Kanapa Coolturalna”. Tematem był street life, czyli: sztuka i sport ulicy.

Gośćmi byli: Patryk MJ, którego pasją jest m.in. malarstwo i graffiti oraz Kacper Iwankowski i Bartosz Sankowski – pasjonaci rowerów BMX i jeżdżący na desce Karol Kukliński.

Wywiady z gośćmi przeprowadził Mateusz Szturma, który był współorganizatorem wydarzenia.

Spotkanie rozpoczął mini koncert naszego gościa z majowej Kanapy – Klitki Records oraz sonda uliczna, przeprowadzona przez Mateusza Szturmę i Patryka Mj, dzięki której dowiedzieliśmy się, co mieszkańcy naszego miasta myślą o street arcie, graffiti i skaterach; był pokaz BMX w wykonaniu Kacpra Iwankowskiego, pokaz malowania przy pomocy szablonów w wykonaniu Patryka MJ, a publiczność miała możliwość sprawdzenia swoich sił i umiejętności i w jeździe na rowerze BMX, i w tworzeniu obrazków na ścianie.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac Patryka MJ. Chcieliśmy pokazać, że street art to nie zjawisko, w którym “tylko cienka linia oddziela sztukę od wandalizmu”, ale właśnie sztuka. I chyba się udało.

 


8.06.2014

W dniach 1-8 czerwca 2014 roku obchodziliśmy XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. To niezwykłe święto organizowane jest od 2001 r. przez Fundację “ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom”. Kampania ma na celu propagowanie codziennego czytania dzieciom jako przyjaznej i skutecznej formy wszechstronnego rozwoju. Dorosłym przypomina o tym, jak mądrze spędzać z dzieckiem czas, dzieciom zaś pokazuje, że czytanie jest znakomitym sposobem spędzania wolnego czasu.

Począwszy od poniedziałku 2 czerwca, codziennie, aż do piątku 6 czerwca, Oddział dla Dzieci rozbrzmiewał radosnym dziecięcym śmiechem. Do udziału w akcji zaproszeni zostali goście, którzy nie tylko pięknie czytali, ale ze swadą i humorem potrafili opowiedzieć o blaskach i cieniach swojego zawodu.

 

Wśród gości zaproszonych do głośnego czytania znaleźli się: niezawodni Strażacy z Powiatowej Komendy PSP w Ostródzie, Robert Kwiatek z Komendy Straży Miejskiej, Aleksandra Chmurzyńska z Książnicy Polskiej Księgarni “Lexica”, panie z grupy ratownictwa medycznego PCK: Judyta Chrobocińska i Anna Krućko oraz listonosz z Poczty Polskiej w Ostródzie. Każdy z zaproszonych gości otrzymał od biblioteki dyplom z podziękowaniami za udział w akcji, do którego było dołączone małe co nieco – dzieci wręczały kwiatki dla pań, zaś panowie otrzymali po pysznej czekoladzie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas Tygodnia Czytania bibliotekę na zamku odwiedziły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2, z przedszkola “Radość”, z Przedszkola Miejskiego nr 4, z Domowego Przedszkola Chatka w Kwiatki oraz z przedszkola “Pod Dębami”.

W trakcie każdego spotkania dzieci brały także udział w literackich zgadywankach, mogły swobodnie pobuszować po bibliotecznych półkach czy też skorzystać z misiowej planszy i zrobić sobie zdjęcie, a jeśli starczyło czasu – zrobić tatuaż na rączce.

Biblioteka składa podziękowania wszystkim uczestnikom akcji za wspólnie spędzony czas, zarówno zaproszonym gościom, jak i maluszkom – bez Was by się nie udało!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


6.06.2014

6 czerwca 2014 roku odbyło się spotkanie autorskie z Cezarym Wawrzyńskim i promocja nowej książki “Osiem wieków wschodniopruskiej żeglugi, kanałów i dróg wodnych”.

Cezary Wawrzyński jest autorem wydawnictw, artykułów, audycji i filmów dokumentalnych o Kanale Elbląskim, współautorem książek: “150 lat Kanału Ostróda-Elbląg” (2010) oraz “100 lat żeglugi pasażerskiej Ostróda – Iława – Elbląg” (2012).

 

 


5.06.2014

5 czerwca 2014 roku odbyło się otwarcie wystawy malarstwa, na której swoje prace zaprezentowała młoda ostródzka artystka – Milena Kossakowska.

Milena Kossakowska – urodziła się i wychowała na Mazurach; z zawodu jest socjologiem. Pasją jej życia jest malarstwo, a przygodę z nim rozpoczęła poza granicami Polski – jej twórczość zauważył i docenił właściciel Edward Gallery w Derry, w Północnej Irlandii.

Pierwsza wystawa w Polsce, pod nazwą “Oczyma kobiety”, miała miejsce w styczniu 2009 roku, rok po powrocie artystki do Kraju i spotkała się z dużym uznaniem.

W malarstwie Mileny Kossakowskiej trudno doszukać się wpływu twórczości innych artystów, czy nurtów w malarstwie, jest ona bowiem samoukiem, co, jak twierdzi, pozwala jej na własną interpretację rzeczywistości i własne, wypracowane przez siebie, metody jej uwieczniania.

 

 


5.06.2014

W maju i w czerwcu w naszej bibliotece przeprowadzono – już po raz dwunasty – konkurs “Szlakiem Drwęcy”. 20 maja odbyły się eliminacje miejskie, w których wzięło udział 11 uczniów z ostródzkich szkół podstawowych i gimnazjów. Finał powiatowy konkursu, w którym wzięło udział 12 uczniów z terenu miasta i gminy Ostróda, odbył się 3 czerwca. Uczestnicy konkursu pisemnie odpowiadali na pytania związane z rzeką Drwęcą i jej dorzeczem; część pytań dotyczyła historii, zabytków i współczesności naszego miasta.

Zwycięzcy eliminacji miejskich:

  • Szkoły podstawowe:

I miejsce Zuzanna Majewska- Szkoła Podstawowa nr 6 kl. V

II miejsce Marcin Rochowicz- Szkoła Podstawowa nr 6 kl. VI

III miejsce Bartłomiej Wiśniewski – Szkoła Podstawowa nr 1 kl. VI b

  • Gimnazja:

I miejsce Wiktoria Wiśniewska – Gimnazjum nr 2 kl. III a

II miejsce Barbara Nacewicz – Gimnazjum nr 2 kl. III a

III miejsce Barbara Laskowska – Gimnazjum nr 1 kl. III d

Finaliści:

  • Szkoły podstawowe:

I miejsce Zuzanna Majewska Szkoła Podstawowa nr 6 w Ostródzie kl. V

II miejsce Marcin Rochowicz Szkoła Podstawowa nr 6 w Ostródzie kl. VI

III miejsce Aleksandra Jakubowska Szkoła Podstawowa w Lipowie kl. VI

  • Gimnazja:

I miejsce Oliwia Zagórna Gimnazjum w Pietrzwałdzie kl. III

II miejsce Barbara Laskowska Gimnazjum nr 1 w Ostródzie kl. III d

III miejsce Szymon Wiszniewski Gimnazjum w Pietrzwałdzie kl. III

 

Wszyscy uczniowie i przedstawiciele szkół otrzymali prezenty ufundowane przez Urząd Miasta w Ostródzie, Starostwo Powiatowe w Ostródzie, Zachodniomazurską Lokalną Organizację Turystyczną w Ostródzie, Centrum Kultury Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostródzie oraz dyplomy z podziękowaniem. Na zakończenie konkursu Alicja Czerniawska przedstawiła właściwe odpowiedzi “podróżując Szlakiem Drwęcy”.