Czerwiec 2016

19.06.2016

16 czerwca 2016 roku gościem ostatniego przed wakacjami Salonu Literackiego była dziennikarka Anna Luboń.

Anna Luboń przez pięć lat prowadziła dział kultury w magazynie ELLE, obecnie jest szefową działu kultury w GALI. Jest autorką kilkudziesięciu wywiadów z ludźmi kultury i showbiznesu, producentką i wydawcą programów telewizyjnych oraz autorką bloga: cudkultury.pl.

Podczas spotkania miała miejsce promocja książki Anny Luboń „Mistrzynie“. Jest to trzynaście wywiadów z kobietami, które w swoich dziedzinach są autorytetami, odkrywczyniami, innowatorkami. Wyznaczają trendy, tworzą nowe przestrzenie i możliwości. Często w męskim świecie, wbrew regułom i wbrew zastanemu porządkowi, nie oglądając się na innych.

 

 

 

 


15.06.2016

15 czerwca 2016 roku gościem Kanapy Coolturalnej była młoda artystka Natalia Tejs, z którą wywiad przeprowadził Mateusz Szturma.

Natalia Tejs – ur. 1987 roku w Olsztynie, absolwentka Liceum Plastycznego w Olsztynie, w 2012 roku obroniła z wyróżnieniem tytuł magistra na Wydziale Sztuki UWM w Olsztynie. Podczas studiów i tuż po nich brała udział w kilkunastu wystawach zbiorowych, była także autorką kilkunastu wystaw indywidualnych. Od czerwca 2013 pracuje jako specjalista do spraw plastyki w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie. Od roku 2011 mieszka na warmińskiej wsi w stuletnim siedlisku, które jest dla niej inspiracją do tworzenia nowych prac i z którym wiąże także swoją przyszłość artystyczną i zawodową. Od końca studiów w swojej twórczości dotyka tematu wsi, stąd też ostatnie cykle prac – fotografie na deskach z rozbiórki stuletniej stodoły. Zajmuje się fotografią, malarstwem, ilustracją, od czterech lat prowadzi bloga: www.wonnewzgorze.blogspot.com

Otrzymała wiele nagród i wyróżnień, m.in. dwukrotnie – w 2011 i 2016 Artystyczne Stypendium Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, II Nagrodę w IX Biennale Sztuki o Medal Prezydenta, za film Świadectwa (Tutaj jesień trwa cały rok) w 2015, główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie fotograficznym Czarnobiałe Inspiracje (2016).

 

 


15.06.2016

Tydzień Głośnego Czytania Dzieciom w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom również w tym roku zagościł w Oddziale dla Dzieci biblioteki na zamku. Akcja trwała od 30 maja do 3 czerwca 2016. W pierwszym dniu akcji bibliotekę zaszczycił swoją obecnością burmistrz Ostródy – Czesław Najmowicz. Pan Burmistrz przeczytał bajeczkę Nadii Berkane “Marysia i wesoły dzień w przedszkolu” i porozmawiał z dziećmi z Przedszkola nr 3 na temat zasad dobrego wychowania, kultury fizycznej oraz atrakcji naszego miasta dostępnych dla najmłodszych.

31-go maja gościliśmy w bibliotece strażaków z Komendy Powiatowej PSP w Ostródzie. Dzieci z przedszkola “Chatka w Kwiatki” i Przedszkola nr 4 wysłuchały bajki “Jak Wojtek został strażakiem”, przymierzyły hełm i zapoznały się z osprzętem wozu strażackiego. Strażacy w krótkiej pogadance wyjaśnili dzieciom ogólne zasady bezpieczeństwa w życiu codziennym.

W Dniu Dziecka (1 czerwca) bibliotekę odwiedziła Pani Senator RP Bogusława Orzechowska i pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ostródzie. Pani Senator, która jest też lekarzem pediatrą przeczytała dzieciom fragment opowiadania Gilberta Delahaye “Martynka jest chora”, a następnie wyjaśniła na czym polega jej praca w Senacie i w przychodni.

Dnia 2 czerwca naszym gościem był pan Tomasz Podsiadło, Komtur Drużyny Rycerskiej Komturii Ostródzkiej i dyrektor PCPR. Pan Tomasz przeczytał przedszkolakom z Przedszkola “Pod Dębami” fragment powieści Alana Alexandra Milne “Kubuś Puchatek” , opowiedział też o rycerskim rzemiośle i zaprezentował fragmenty zbroi.

W ostatnim dniu (3 czerwca) Głośnego Czytania Dzieciom postanowiliśmy połączyć nasze dotychczasowe działania z akcją Ogólnopolskiego Czytania “Jeżycjady” organizowaną przez wydawnictwo Akapit Press. Fragmenty książki Małgorzaty Musierowicz “Opium w rosole” odczytał Szymon Szypczyński a słuchaczami była młodzież ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Ostródzie. Uczniowie wzięli też udział w lekcji bibliotecznej zatytułowanej “Czy warto czytać”. Na zakończenie każdego spotkania zostały wręczone podziękowania naszym czytającym gościom.