Czerwiec 2018

25.06.2018

23 czerwca pani Katarzyna Enerlich, autorka książki „Piękno z pól i łąk” poprowadziła warsztaty kosmetyczne. Uczestniczki zdobyły podstawowe umiejętności pozwalające na stworzenie ekologicznych kosmetyków, a książka stała się pozycją pełną przydatnych porad.

 


22.06.2018

21 czerwca odbyło się otwarcie wystawy fotografii Zuzanny Lewandowskiej.

Zuzanna Lewandowska ma 20 lat i jest studentką historii sztuki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Fotografią zajmuję się od 7 lat. W naszej czytelni zaprezentowała część swojej ostatniej, indywidualnej wystawy pt. „Nieobecność” (która premierę miała
w lutym w Dworze Artusa w Toruniu). Z Ostródą związana jest od 3 lat jako fotograf Ogólnopolskiego Festiwalu Ognia i Kuglarstwa.

Fotografie Zuzanny Lewandowskiej prezentowane były na wielu wystawach, artystka jest laureatką kilku nagród.

 

Czwartkowe spotkania z książką – Filia nr 3

Czerwcowe “Czwartkowe spotkania z książką” rozpoczęliśmy 7 czerwca od rozmowy o przyjaźni. Przeczytano książkę Nele Moost “Wszystko moje! czyli o tym, jak kruk zrozumiał, że przyjaźń jest najważniejsza” i wykonano pracę plastyczną – lalki z różnych materiałów.

14 czerwca z okazji zbliżających się Dni Morza nawiązaliśmy do bardzo ważnego wydarzenia, czyli  odzyskania przez Polskę dostępu do morza. Zaprosiliśmy też do udziału w Ostródzkich Dniach Morza, gdyż nasze miasto łączy się z Bałtykiem poprzez rzekę Drwęcę oraz Kanał Elbląski.
Po wysłuchaniu książki Urszuli Rychlińskiej”Tomcio marynarzem” wykonano materiałowe żaglówki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21 czerwca rozmawialiśmy o zwyczajach związanych z obchodami nocy świętojańskiej. Przeczytano baśń Józefa Ignacego Kraszewskiego “Kwiat paproci” z książki “Najpiękniejsze baśnie polskie”. Praca plastyczna to oczywiście kwiat paproci wykonany z kolorowych papierów.

 

 

 

 

 

 

 

Czerwiec w Klubie Motyli Książkowych był poświęcony nietypowym świętom. 5 czerwca obchodzony był Dzień Środowiska i tego dnia dzieciaczki wysłuchały kilku wierszyków z książeczki „Ekologiczne dzieciaki, czyli bon-ton w przyrodzie” Agnieszki Nożyńskiej-Demianiuk, o tym, jak należy się zachowywać w lesie. Kolejnym etapem była praca samodzielna – kolorowe kameleony. 12 czerwca obchodziliśmy Dzień Wolnych Książek. Dzieci wysłuchały bajeczki Jahanne Mercier
„W bibliotece”, natomiast jako pracę samodzielną robiły książeczki na patyczkach, które przypominały książko-kwiatki. 19 czerwca odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie naszych małych klubowiczów. Tego dnia dzieci wysłuchały bajeczki Giles Andreae „Żyrafy nie umieją tańczyć”,a podczas pracy samodzielnej powstały piękne żyrafy, które jednak potrafią się wyginać
w tańcu.

   

 

 

 

 

 

 

 

8 czerwca uczestnicy Klubu Zwariowanych Robótek pracowali nad drewnianymi zakładkami ozdabianymi metodą decoupage. 15 czerwca podczas spotkania ozdabialiśmy mydełka również metodą decoupage, które po zapakowaniu mogą być komuś podarowane. Ostatnie przedwakacyjne spotkanie klubowiczów miało luźną formę. Uczestnicy opowiadali o najbardziej udanych pracach i dzielili się z innymi swoimi talentami. Potem każdy mógł spróbować swoich sił w dzierganiu.

   

 

 

 

 

 

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i tym małym, i tym troszkę starszym za uczestnictwo
w zajęciach. Wszystkim życzymy wspaniałych wakacji i zapraszamy ponownie we wrześniu.

 

 


20.06.2018

18 czerwca cykliczne spotkanie “W bibliotece o zdrowiu”. Tego dnia dietetyk p.  Aleksandra Pietryszyn z Naturhouse Ostróda po prelekcji na temat “Żywienie ma znaczenie” wyjaśniała wątpliwości związane z właściwym odżywianiem. Uczestniczy otrzymali zestawy testów
i informacji.

 


18.06.2018

16 czerwca po raz kolejny w naszej czytelni odbyły się warsztaty charytatywne, które poprowadziła pani Anna Krućko – dobry duch działalności dobroczynnej w naszym mieście.
Po raz kolejny też zebrała się grupa wspaniałych osób, które zdobywając nowe umiejętności jednocześnie pomagają. Oferując miejsce na takie działania, biblioteka ma w tym swój udział.
Pod kierunkiem Anny Krućko uczestnicy szyli shopperki na maszynach sponsora – firmy Impall.

 

 


14.06.2018

Warsztaty kosmetyczne z Katarzyną Enerlich
23.06.2018, godz. 15.00 (sobota)
Czytelnia MBP w ostródzkim zamku

 

Wystawa fotografii
Zuzanny Lewandowskiej
Wernisaż: 21.06.2018, godz. 18.00
Czytelnia MBP w ostródzkim zamku
Czas trwania wystawy 21.06 – 05.07. 2018

 

 

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych 12 czerwca rozmawiał o reportażach z Rosji i innych państw dawnego Związku Radzieckiego autorstwa Jacka Hugo-Badera, publikowanych pierwotnie przez Gazetę Wyborczą w latach 90. XX wieku.

O książce >>>

Kolejne spotkanie odbędzie się po wakacjach – 4 września, a rozmawiać będziemy o książce Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”.

 


11.06.2018

W piątek 8.06.2018 odbył się odczyt dr. Wiesława Skrobota o miastotwórczym potencjale przedmieść w ramach Spotkań z Historią Bliską. Pan dr Wiesław Skrobot przedstawił nam możliwości zintegrowania wschodnich przedmieść Ostródy ze zwartą strukturą miasta.

 

 


8.06.2018

Biblioteka już od pięciu lat znajduje się w gronie współorganizatorów Dni Gizewiusza zainicjowanych i organizowanych przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Ostródzie.
7 czerwca odczyt przybliżający postać Michała Kajki wygłosił Sławomir Szymankiewicz z Muzeum Michała Kajki w Ogródku.
Wydarzenie to zakończyło cykl imprez realizowanych w ramach tegorocznych Dni Gizewiusza.

 

Warsztaty charytatywne
zbieramy na protezę nogi dla Marka
zapraszamy na szycie shopperek pod kierunkiem Anny Krućko
16.06.2018, godz. 15.00
Czytelnia MBP w ostródzkim zamku

 


6.06.2018

W dniu 5.06.2018 odbyło się spotkanie z panem Tomaszem Gudaczewskim, oraz finisaż wystawy Adolfo Wildt – zapomniany geniusz.
Prelegent przybliżył nam sylwetkę Adolfo Wildta, który będąc artystycznym samoukiem stwarzał dzieła wyprzedzające epokę.
Wystawa trwała od 18.05 do 20.06. 2018.

 


 

1.06.2018

“Miastotwórcze potencjały przedmieść. Możliwości konsolidacji przestrzeni miejskiej Ostródy wobec uwikłań komunikacyjnych”
prelegent: dr Wiesław Skrobot
8.06.2018, godz. 18.00
Czytelnia MBP w ostródzkim zamku