Czerwiec 2019

29.06.2019

W piątkowe popołudnie, 28 czerwca, w czytelni naszej biblioteki zebrało się wiele osób, których przyciągnął temat prelekcji “Drzewa w mieście” wygłoszonej przez dr. Wiesława Skrobota. Po wstępnej projekcji fragmentu filmu “Drzewa w przestrzeni miejskiej”, który można odnaleźć bez problemów w Internecie, rozpoczęła się wspólna debata o stanie drzew w Ostródzie. Cieszy fakt, że mieszkańców naszego miasta interesuje los drzew, ale też boli fakt, że są one wycinane, a my nie wiemy dlaczego. Dobrze, że w dyskusji brała udział pani urzędnik z Urzędu Miasta, która wyjaśniła wiele spornych spraw. Całe spotkanie naładowane było energią i emocjami.

 


19.06.2019

Dnia 17 czerwca, wyjątkowo w poniedziałek i nie w czytelni, lecz na dziedzińcu zamkowym, odbył się mini recital Andrieja Turicyna, który zaprezentował liryczne pieśni rosyjskie, ukraińskie oraz współczesne, wszystkim znane, m.in. „Biełyje rozy”, „Tumany”.
Andriej Turicyn jest malarzem, rysownikiem i muzykiem – gra, śpiewa i komponuje. Ten niezwykle utalentowany artysta za swoją działalność został uhonorowany wieloma nagrodami.
W naszym mieście przebywa na plenerze zorganizowanym przez stowarzyszenie ARS et LIBER,
a wieczór z piosenką rosyjską w jego wykonaniu był wydarzeniem zorganizowanym przez
stowarzyszenie we współpracy z biblioteką w ramach “Mostu kulturalnego Ostróda – Kaliningrad, Ostróda – Swietłogorsk”.
Podczas występu Andriej Turicyn swoją spontanicznością, radością zaraził słuchaczy, do tego stopnia, że wielu zachęcił do tańca.
mbp

17.06.2019

Za nami spotkanie autorskie i podróżnicze zarazem – z Panią Ewą Kubasiewicz-Houée, które odbyło się 14 czerwca 2019 roku. Francja w kolejnej odsłonie: “Miejsca święte, miejsca przeklęte. Tajemnice południowej Francji”.

Zgromadzonym gościom Pani Ewa opowiedziała o przepięknej, pełnej tajemnic i groźnej Oksytanii. Fotografie poczynione podczas tej podróży są bardzo klimatyczne, bo tradycyjnie dla siebie podróżniczka zabrała nas w miejsca, o których krążą legendy i mity. Jesienna Oksytania jest wyjątkowo urokliwa, wręcz magiczna. Promowana na spotkaniu książka pozwala poczuć atmosferę tajemnicy i – choć po części – doświadczyć widoków w jakie obfituje południowa Francja.

Niezwykłe spotkanie z niezwykłą autorką! Serdecznie dziękujemy Centrum Polsko-Francuskiemu
w Olsztynie za współpracę – to dzięki nim po raz kolejny mogliśmy gościć Panią Ewę Kubasiewicz-Houée i wysłuchać fascynującej opowieści.

 

 

14 czerwca 2019 roku gościliśmy dwie spokrewnione z sobą pisarki – Katarzynę Kalicińską
i Małgorzatę Kalicińską. Pierwsza to producentka seriali i programów telewizyjnych, autorka sukcesu serialu “Dom nad rozlewiskiem”, którego znaczne fragmenty nagrywane były w naszym mieście. Małgorzata – ciocia Katarzyny – to autorka serii książkowej “Rozlewisko” oraz innych popularnych publikacji.

Spotkanie w Ostródzie było okazją do promocji ich wspólnej powieści pod tytułem “A miało być tak pięknie!”. Autorki podczas spotkania opowiadały o swym życiu, twórczości oraz
o przeszkodach w pracy nad powieścią i inspiracjach do jej napisania.

Zgodnie z naszymi przewidywaniami na to spotkanie przybyło – pomimo burzowej aury – wielu mieszkańców naszego miasta.

 


13.06.2019

 

 

 

Zapraszamy na spotkanie z dr. Wiesławem Skrobotem  “Drzewa w mieście”

28.06.2019, godz. 17.00, Czytelnia MBP w ostródzkim zamku

 

 


11.06.2019

 

 


10.06.2019

W upalne czwartkowe popołudnie (6 czerwca) w czytelni naszej biblioteki gościliśmy panią Ilonę Gołębiewską, popularną autorkę literatury kobiecej. Spotkanie to zostało zorganizowane we współpracy z Księgarnią Lexica Książnica Polska, która zasponsorowała cztery egzemplarze najnowszej powieści „Podaruj mi jutro”. W spotkaniu uczestniczył również przedstawiciel Warszawskiego Wydawnictwa Literackiego „Muza”.

Debiutem pani Ilony jest trylogia o starym domu w Pniewie, a niedawno ukazał się pierwszy tom kolejnej trylogii o lipowym wzgórzu. Książki tej autorki są u nas chętnie i często wypożyczane.

Pani Ilona barwnie opowiadała o początkach pracy pisarskiej, o wielu bohaterach swoich książek, o tym, co w życiu jest dla niej ważne.  Na zakończenie zostały wylosowane szczęśliwe losy – bezpłatny egzemplarz ostatniej powieści. Jak zwykle na spotkaniach autorskich można było otrzymać autograf naszego gościa.

 

 


7.06.2019

Dzień dziecka w naszej bibliotece odbył się z małym poślizgiem, ale… chyba warto było czekać!
4 czerwca, we wtorek, w dzień, gdy zazwyczaj prowadzone są u nas zajęcia dla dzieci, odwiedził nas teatr ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Pawła II ze spektaklem “Tygrys Pietrek”. Nieco starsze dzieci ze szkoły, zagrały dla tych nieco młodszych. Frekwencja znakomita – dzieci wraz
z rodzicami szczelnie wypełniły czytelnię. Spektakl był pięknie przygotowany. Sztuka na bardzo dobrym poziomie (wszak teatr z SP3 to zespół wielokrotnie nagradzany na wielu konkursach teatralnych). Było chwilami zabawnie, były momenty grozy, wreszcie mieliśmy pouczającą puentę. Nasi goście z SP3 wyglądali na bardzo zadowolonych z tego spotkania, zaś nasza widownia – zarówno dorośli, jak i dzieci – była zachwycona!

 

 


4.06.2019

Zapraszamy na spotkanie z autorkami książki “A miało być tak pięknie”

Katarzyną Kalicińską i Małgorzatą Kalicińską

13.06.2019, godz. 18.00, Czytelnia MBP w ostródzkim zamku

 

 


3.06.2019

Zapraszamy na spotkanie z Ewą Kubasiewicz-Houee

Miejsca święte, miejsca przeklęte. Tajemnica południowej Francji.

14.06.2019, godz. 18.00, Czytelnia MBP w ostródzkim zamku

 

 


2.06.2019

Zapraszamy na spotkanie z Ilona Gołębiewską i promocję książki “Podaruj mi jutro”

6.06.2019, godz. 18.00, Czytelnia MBP w ostródzkim zamku

 

 


1.06.2019

Zapraszamy na przedstawienie dla dzieci “Tygrys Pietrek”

w wykonaniu Grupy Teatralnej “Trójeczka”

4.06.2019, godz. 16.30, Czytelnia MBP w ostródzkim zamku