Grudzień 2012

 

27.12.2012

W poświąteczny czwartek 27.12.2012 rozmawialiśmy o prezentach, które przyniósł Mikołaj lub zostały znalezione pod choinką. Na przedpołudniowym spotkaniu dzieci wysłuchały opowiadania zatytułowanego “Opowieść o worku z prezentami” z książki Anny Sójki “Bajki z kraju Mikołajów”. Narysowały prezenty, a następnie obejrzały nowo zakupione książki z efektami dźwiękowymi. Te książki wzbudziły też ogromne zainteresowanie na popołudniowym spotkaniu. Dzieci opowiedziały o prezentach i narysowały je.

 


22.12.2012

24 grudnia (Wigilia) Biblioteka nieczynna.
31 grudnia (Sylwester) Biblioteka czynna w godz. 10.00-14.00.

 


21.12.2012

Wszystkich odwiedzających naszą Bibliotekę na zamku wita choinka inna niż wszystkie – dzieło Pani Pauliny Fleszar z Oddziału dla Dzieci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


20.12.2012

W czwartek 20.12.2012 na spotkaniach “Czwartki z Misiem Czytusiem” oraz “Czwartkowych spotkaniach z książką” uczestnicy wysłuchali bajkowej historyjki Anny Sójki “Opowieść o choince” z książki “Bajki z Kraju Mikołajów”. W nawiązaniu do treści opowiadania wykonali piękne łańcuchy, które zostały ze sobą połączone i wspólnie zawieszone na choince. Biblioteczna choinka uzyskała też również inne papierowe ozdoby. Dzięki dekoracjom wykonanym przez dzieci nasza choinka wywołuje ogromny zachwyt u wszystkich czytelników.

 


17.12.2012

17 grudnia odbyło się ostatnie w tym roku (mikołajkowe) spotkanie dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym miał miejsce mini-maraton czytelniczy. Przeczytaliśmy wspólnie rozdział “Kłopoty z prezentami” z cz. 2 książki Marioli Jarockiej “Piekielna rodzinka”.
Spotkanie rozpoczęło się i zakończyło świątecznymi piosenkami i kolędami, był też słodki poczęstunek i drobne upominki.
Na kolejnej dyskusji o książkach Klub spotka się w styczniu, a rozmawiać będziemy o powieści Marjolijn Hof “Mała szansa”.

 


14.12.2012

14 grudnia w Salonie_LITERackim miało miejsce wydarzenie niezwykłe – odbył się pierwszy w historii naszej Biblioteki benefis – królową wieczoru była ostródzka poetka, autorka utworów dla dzieci i malarka – Ala Pisarska.
Benefis został zorganizowany we współpracy Biblioteki ze Stowarzyszeniem Klubu Plastyka Amatora oraz Warmińsko-Mazurskim Oddziałem Stowarzyszenia Autorów Polskich. Wywiad i prezentację twórczości Ali Pisarskiej przygotowały członkinie Grupy Inicjatyw Kulturalnych “In-Q”: Maria Krystyna Andrzejewska, Elżbieta Jakubiak i Anna Głowińska oraz Anna Rutkiewicz z Klubu Plastyka Amatora, a na ten wieczór do “In-Q” dołączyła też Agnieszka Świłło.
Rozmowa z Autorką, poezja, muzyczny upominek od zespołu “Studio Listopad”, palące się świece stworzyły niezwykłą atmosferę. W kulminacyjnym momencie spotkania nastąpiło wręczenie Jubilatce kapelusza z broszkami-kwiatami wykonanymi przez bibliotekarki i złożenie gratulacji przez członków Zarządu Klubu Plastyka Amatora, a następnie zgasło światło i wjechał urodzinowy tort. Jubilatce odśpiewano tradycyjne “Sto lat”, a na zakończenie każdy z uczestników spotkania otrzymał od Pani Ali kartkę z wierszem.

 


13.12.2012

13.12.2012 na przedpołudniowych “Czwartkach z Misiem Czytusiem” dzieci wysłuchały opowiadania Anny Casalis “Boże Narodzenie Tupcia Chrupcia”. Z kolorowego brystolu, starych kartek świątecznych i ozdobnych dziurkaczy wyczarowały piękne bombki, którymi udekorowały biblioteczną choinkę. Na popołudniowych “Czwartkowych spotkaniach z książką” przeczytaliśmy książkę Liliany Bardijewskiej “Gwiazdka z nieba”. Z kolorowej krepiny, włóczki i waty dzieci wykonały nietypowe aniołki i mikołajki, które trafiły na biblioteczną choinkę.

 

 


12.12.2012

12 grudnia ostródzki Dyskusyjny Klub Książki wziął udział w pierwszej ogólnopolskiej dyskusji literackiej DKK. Warto było. Decyzja, aby kluby spotkały się z powieścią J.K.Rowling, to był zdecydowanie “trafny wybór”, gdyż książka dostarcza wielu tematów do rozmów. W naszym Klubie dawno nie było tak ciekawej dyskusji, gdyż opinie o książce były bardzo różne – od zachwytu po krytykę.
Na kolejne spotkanie zapraszamy 8 stycznia 2013 na godz. 18.00. Tematu do dyskusji dostarczy nam opowieść “Dziecko Noego” Erica-Emmanuela Schmitta.

 


11.12.2012

W Klubie Zwariowanych Robótek panie prowadzące zajęcia wykorzystały umiejętności zdobyte podczas warsztatów dla dorosłych i podczas spotkań 30 listopada i 7 grudnia uczyły nasze klubowiczki wyplatania z papierowej wikliny. Powstały niezwykle efektowne choinki, które można obejrzeć na wystawie w holu Biblioteki.

 

 


10.12.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


7.12.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


6.12.2012

6 grudnia to Mikołajki, więc dzieci przywitał Miś Czytuś ubrany świątecznie . Uczestnicy “Czwartków z Misiem Czytusiem” najpierw opowiedzieli nam o prezentach, jakie dostali od Mikołaja. Po wysłuchaniu wierszyka Sławy Snihur “Zimowy staruszek” uczyli się, jak wykonać świąteczne kartki z zielonych trójkątów z papieru, wyciętych gwiazdek i samoprzylepnych elementów. Podobnie było na “Czwartkowych spotkaniach z książką”. Dzieci opowiedziały o prezentach, jakie przyniósł im Mikołaj, okazało się też, że Mikołaj przyniósł również prezenty do przedszkola i do szkoły. Przeczytaliśmy opowiadanie Barbary Lewandowskiej “Mikołajek i Mikołaje”. Dzieci z kolorowych papierków i samoprzylepnych elementów wykonały piękne świąteczne kartki. Na zakończenie obydwu spotkań wszystkie dzieci otrzymały po czekoladowym Mikołajku.

 


4.12.2012

4 grudnia w Czytelni na ostródzkim zamku odbyło się ostatnie w tym roku Spotkanie z historią bliską. Naszym gościem był dr Wiesław Skrobot, który w swoim odczycie “Rewitalizacja – lek na niestrawność ostródzkiej urbanizacji?” poruszył tematy ważne dla naszego miasta i jego mieszkańców.