Grudzień 2013

21.12.2013

Grudniowe spotkania dziecięcego Dyskusyjnego Klubu Książki od początku jego działania poświęcone są literaturze o tematyce świątecznej. Tak było i w tym roku. Na spotkaniu 16 grudnia wspólnie przeczytaliśmy opowiadanie Marcina Przewoźniaka “Wigilijny anioł” ze zbioru “Baśnie o aniołach” i porozmawialiśmy o magii świąt i sile dobra.
Spotkanie zakończyło się przeczytaniem kilku wierszy o tematyce świątecznej, wysłuchaniem i zaśpiewaniem kolęd oraz słodkim poczęstunkiem i wręczeniem drobnych upominków.

 

 

24 grudnia biblioteka nieczynna
31 grudnia biblioteka czynna w godz. 10.00-14.00
Za utrudnienia przepraszamy

do karty:
Wesołych, zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia
oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku
życzy cały zespół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostródzie

 

 


20.12.2013

Ostatnie grudniowe zajęcia prowadzone przez bibliotekę obfitowały w małe atrakcje. Zarówno podczas “Wypraw w świat dziecięcej wyobraźni” (17.12), jak i podczas spotkania “Klubu Zwariowanych Robótek” (20.12), na dzieci i młodzież czekały miłe niespodzianki 🙂
Maluszki, po powitalnym wierszyku, wysłuchały zabawnej opowiastki z książki Russella Puntera “Pewnego razu w Boże Narodzenie”. Była rozmowa o świętach, o tym kto ma już w domu choinkę i co powinno na choince wisieć. Zamiast wspólnego rysowania tym razem na dzieci czekała mała “zgaduj-zgadula” – powiększone ilustracje z książki “Co się kryje w Krainie Mikołaja?”, na których dzieci szukały różnych przedmiotów. Krótka zabawa ruchowa, w której maluchy z panią bibliotekarką ustawione w zaprzęg Mikołaja “latały” po bibliotece, i można było siadać do pracy plastycznej. Podczas klejenia kolorowych papierowych łańcuchów odwiedził nas nieoczekiwany gość – sam Święty Mikołaj! Dzieci, na początku zdumione i onieśmielone tak ważną osobą, już po chwili bez obaw ustawiały się w kolejce po prezent 🙂 Po pożegnaniu Mikołaja i życzeniu sobie wesołych świąt zrobiliśmy wspólne zdjęcie, po czym każdy z uśmiechem na buzi i paczuszką pod pachą wrócił do domu.
Piątkowy Klub na ostatnim w tym roku spotkaniu kończył prace sprzed tygodnia – biżuterię i gadżety ze szwedzkich koralików pyssla. Były kolczyki w kształcie nutek, wisiory na szyję w kształcie keyboarda, były też zawieszki do telefonu w kształcie iPoda i pingwinka. Pomysłów na prace było mnóstwo, jedynym ograniczeniem był, niestety, czas; wszyscy jednak zdążyli wykonać małą ozdobę dla siebie. Na zakończenie zajęć nie było wprawdzie Mikołaja, ale każdy dostał mały upominek z okazji zbliżających się świąt.

 


19.12.2013

19 grudnia, jak w każdy trzeci czwartek miesiąca, odbyło się spotkanie w Salonie_LITERackim. Ostatnie w tym roku. Inne niż zwykle. Nie było spotkania autorskiego, nie było też slamu. Były piękne wiersze we wspaniałej interpretacji Oli Sosińskiej, Weroniki Śliweckiej i Mateusza Szturmy, proza Dominiki Smoleńskiej oraz kolędy i bożonarodzeniowe piosenki w wykonaniu niezwykłego duetu: Joanny Jędrzejczyk i Anny Mówińskiej.
Dziękujemy wszystkim wykonawcom za nastrój i za wzruszenia. Było pięknie…
W drugiej części spotkania nasi ostródzcy twórcy czytali swoje wiersze o tematyce świątecznej, a Dominika Smoleńska również satyryczną prozę – dziękujemy wszystkim za udział.
Szczególne podziękowania za wsparcie kierujemy do Pani Moniki Kazimierczyk.

 

 

W czwartek 19.12.2013 na obydwu spotkaniach zajmowano się nadchodzącymi świętami. Na przedpołudniowym “Czwartku z Misiem Czytusiem” wysłuchano opowiadania z książki Ursel Scheffer “Niezwykły czas adwentu”. Dzisiejsza praca plastyczna to łańcuch z kolorowych, papierowych kółeczek. Każdy z uczestników wykonał fragment łańcucha, następnie te części połączono w jeden bardzo dłuuugi łańcuch, który uroczyście zawieszono na bibliotecznej choince. Uczestnicy popołudniowego “Czwartkowego spotkania z książką” wysłuchali “Opowieści o choince” z książki Anny Sójka “Bajki z krainy Mikołajów”. Tata Julii i Franka Szablaków przeczytał “Choinkowe czary”. I na tym spotkaniu wykonano podobną techniką kolorowy łańcuch. Wspólne zdjęcia pod pięknie udekorowaną biblioteczną choinką oraz świąteczne życzenia zakończyły obydwa spotkania.

 


17.12.2013

17 grudnia odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym rozmawialiśmy o powieści Kathryn Stockett “Służące”.
W dyskusji pojawił się temat sytuacji społecznej i praw kobiet, nie tylko w latach sześćdziesiątych w USA, ale również w naszym kraju.
Jednym z poruszonych tematów była też ekranizacja powieści i porównanie filmu w reżyserii Tate Taylor z książką – Klubowicze niemal jednogłośnie stwierdzili, że jest to jeden z nielicznych przypadków, w którym film nie jest gorszy od książki.
Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy 21 stycznia – spotykamy się z powieścią Selmy Lonning Aaro “Lewą ręką przez prawe ramię”.

 


16.12.2013

16 grudnia w naszej bibliotece gościł Seweryn Szczepański z odczytem “Święte i Święci Pańscy w murach i poza murami zamku ostródzkiego – rzecz o kulcie relikwii i wezwaniach w średniowiecznej Ostródzie”.

 


13.12.2013

 


12.12.2013

W czwartek 12.12.2013 uczestnicy obydwu spotkań obejrzeli książeczki związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Na przedpołudniowym “Czwartku z Misiem Czytusiem” opowiadanie “Poczta od świętego Mikołaja” z książki Ursel Scheffer “Niezwykły czas adwentu” przeczytała mama Zuzi Furs. Po krótkiej przerwie wykorzystanej na rozruszanie mięśni opowiadanie “List do Mikołaja” z czasopisma “Miś” przeczytała bibliotekarka. Następnie z wielkim zapałem przystąpiono do prac plastycznych. Należało wykonać papierowe bombki na biblioteczną choinkę. Piękne, przestrzenne bombeczki ustroiły choinkę, a wszyscy uczestnicy stanęli do pamiątkowego zdjęcia. Popołudniowe “Czwartkowe spotkanie z książką” wyglądało podobnie. Niestety, nie przyszedł rodzic, który miał czytać opowiadania, więc czytanie przypadło bibliotekarce.

 

 

 


11.12.2013

11 grudnia odbyło się spotkanie autorskie z Jackiem Getnerem – scenarzystą seriali i sitcomów (“Klan”, “Ale się kręci”, “Daleko od noszy”), dramaturgiem (“Klinika Dobrej Śmierci”), autorem dialogów do gry fabularnej “Wiedźmin 2”, poetą i pisarzem – autorem cyklu o przygodach rodzimego detektywa geniusza – Jacka Przypadka.

Jacek Getner jest laureatem kilkunastu nagród i wyróżnień w konkursach dramaturgicznych i prozatorskich. Jego dramaty były wystawiane na scenach teatrów na terenie całego kraju oraz czytane na antenie radiowej. Sztuka “Klinika Dobrej Śmierci” (“słodko-gorzka opowieść o pragnieniu śmierci przy jednoczesnej próbie – nie zawsze udanej – ucieczki przed nią”) od pięciu sezonów grana jest przez krakowski Teatr Barakah.

Podczas spotkania rozmawialiśmy m.in. o najnowszej książce Jacka Getnera “Pan Przypadek i Celebryci”.
Spotkanie było na żywo transmitowane przez Telewizję Mazury.

 


10.12.2013

10 grudnia odbyły się kolejne zajęcia “Wyprawy w świat dziecięcej wyobraźni” – tematem była bożonarodzeniowa choinka. Po przywitaniu się wierszykiem dzieci wysłuchały bajeczki o choince z książki “Bajki z Kraju Mikołajów” Anny Sójki. Następnie przystąpiły do zabawy przy flipcharcie – wspólnego rysowania i ozdabiania choinki, którą możemy podziwiać w holu biblioteki. Maluszki tak były pochłonięte rysowaniem, że nie zauważyły kiedy zajęcia dobiegły końca i trzeba było się pożegnać.
W piątek 13 grudnia odbyło się spotkanie “Klubu Zwariowanych Robótek”, na którym uczestniczki poznały koraliki pyssla. Klubowiczki po krótkim zapoznaniu się z nową metodą i wybraniu wzoru przystąpiły do pracy, której efekty można obejrzeć w gablocie w holu biblioteki. Serdecznie zapraszamy!

 


5.12.2013

W czwartek 5.12.2013 w naszej filii rozpoczęły się spotkania związane z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia. Na przedpołudniowym “Czwartku z Misiem Czytusiem” książkę “Magiczne Boże Narodzenie” przeczytał tata Jowitki Matuszka, a następnie zabawnie ilustrowaną historyjkę Marli Frazee “Święty Mikołaj zna się na Świętach” przy pomocy bibliotekarki przeczytali wspólnie uczestnicy. Po ćwiczeniach na rozruszanie mięśni przystąpiono do pracy plastycznej, bardzo ważnej, bo narysowania prezentów, które chcielibyśmy otrzymać pod choinkę – i w ten sposób powstały “Listy do Mikołaja”. Popołudniowe “Czwartkowe spotkanie z książką” przebiegało podobnie, bo jutro 6 grudnia – Mikołajki, więc temat mógł być tylko jeden. Opowiadanie “Mikołajki” z książki Renaty Piątkowskiej “Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści” przeczytała mama Dominiki Bruździak. Wszystkim uczestnikom spodobało się wspólne czytanie z bibliotekarką ilustrowanej historyjki Marli Frazee. Na zakończenie narysowano list do Mikołaja.

 


4.12.2013

11 grudnia o godz. 17.00 w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej na ostródzkim zamku odbędzie się spotkanie autorskie z Jackiem Getnerem – scenarzystą seriali i sitcomów(“Klan”, “Daleko od noszy”), dramaturgiem (“Klinika Dobrej Śmierci”), autorem dialogów do gry fabularnej “Wiedźmin 2” i pisarzem. Niebawem ukaże się druga część cyklu o przygodach rodzimego detektywa geniusza – Jacka Przypadka (rzecz jest utrzymana w tonie komedii kryminalnej): “Pan Przypadek i Celebryci”, której fragmenty drukuje obecnie w odcinkach “Gazeta Olsztyńska” w swoim dodatku magazynowym.
Zapraszamy. Wstęp wolny.

 


3.12.2013

3 grudnia zajęcia “Wyprawy w świat dziecięcej wyobraźni” przebiegły pod hasłem Mikołajek. Maluszki po wspólnym przywitaniu się wierszykiem wysłuchały bajeczki o Świętym Mikołaju z książki Russella Puntera “Pewnego razu w Boże Narodzenie”. Po krótkiej rozmowie na temat Mikołaja dzieci przystąpiły do wspólnej zabawy przy flipcharcie. Spotkanie zakończyło się samodzielnym ozdabianiem Mikołajkowych skarpet.
Mikołajkowe (6.12.) spotkanie Klubu Zwariowanych Robótek przebiegło, mimo zimowej pogody, w bardzo ciepłej atmosferze. Uczestniczki zobaczyły jak wygląda folia tablicowa i do czego można ją wykorzystać. Klubowiczkom bardzo się spodobał pomysł zrobienia “Tabliczek-Memo” z folii i zabrały się do pracy z wielkim zapałem. Na zakończenie każda z dziewczynek uczestniczących w spotkaniu otrzymała drobny mikołajkowy upominek. Efekt ich pracy można obejrzeć w gablocie w holu biblioteki. Serdecznie zapraszamy!

 


2.12.2013

2 grudnia odbyły się ostatnie w tym roku warsztaty rękodzieła dla dorosłych, które poprowadziły Paulina Fleszar i Agnieszka Świłło. Tematem, jak przystało na grudzień, była bombka. Uczestnicy uczyli się ciekawej i efektownej techniki patchworkowej. Było co podziwiać…