29.12.2017
UWAGA
16 stycznia 2018 (wtorek)
BIBLIOTEKA CZYNNA OD GODZ. 13.00
za niedogodności przepraszamy
28.12.2017
Dyskusyjny Klub Książki – Marcina Pałasz “Sposób na Elfa”
Na ostatnim w tym roku spotkaniu dziecięcego DKK ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego rozmawialiśmy o powieści Marcina Pałasza “Sposób na Elfa”. Książka spodobała się młodym klubowiczom tak bardzo, że chcieliby spotkać się z Autorem – mamy więc pierwszą propozycję spotkania autorskiego na następny rok.
22.12.2017
Spotkania z Historią Bliską
18 grudnia 2017-25 stycznia 2018
Wielki nieznany Johann Larass i jego ogrody
O autorze
Finisaż – 25 stycznia 2018 (czwartek) 18:00
Czytelnia MBP w ostródzkim zamku
20.12.2017
WARSZTATY CHARYTATYWNE
13 grudnia odbyły się warsztaty charytatywne dla Marka Jasińskiego, których inicjatorem była Fundacja Niepełnosprawnych SANUS w Ostródzie. Warsztaty poprowadziła Pani Katarzyna Szymańska z Fundacji oraz Pani Agnieszka Świłło z Wypożyczalni dla Dorosłych naszej Biblioteki.
Spotkanie z historią – dr Ryszard Sajkowski
14 grudnia miało miejsce ostatnie w tym roku „Spotkanie z historią”, które rozpoczęło cykl prelekcji z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prelegentem bł dr Ryszard Sajkowski, który przedstawił budzące kontrowersje postacie Jerzego Lubomirskiego i Aleksandra Wielopolskiego.
Podczas spotkania wręczyliśmy nagrody autorkom najpiękniejszych prac w grudniowej edycji konkursu na ilustrację do książki.
W kategorii wiekowej 15-18 lat pierwsze miejsce zajęła Paulina Wiewióra (ilustracja do książki Glenn Beck “Świąteczny sweter”).
W kategorii wiekowej osoby dorosłe pierwsze miejsce zajęła Edyta Łusiak (ilustracja do “Sztuczna broda Świętego Mikołaja” Terry’ego Pratchetta).
19.12.2017
KONKURS PLASTYCZNY
“Sekretne życie książek”
Przystąp do konkursu i baw się z nami.
Zrób ilustrację do wybranej książki,
której akcja toczy się w zimie.
Do wygrania atrakcyjne nagrody książkowe (oczywiście w klimacie konkursu) Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną wyeksponowane na wystawie pokonkursowej.
Termin składania prac upływa 12 stycznia
UWAGA
2 stycznia 2018 (wtorek)
BIBLIOTEKA BĘDZIE NIECZYNNA
za niedogodności przepraszamy
18.12.2017
RADOSNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
15.12.2017
ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA 2018
Konkurs z okazji Światowego Dnia Kota 2018
Konkurs literacki: fraszka “Na kota”
Konkurs plastyczny: “Kocie tajemnice”
Prace można składać w bibliotece na zamku do dnia 10 lutego 2018 r.
14.12.2017
Dyskusyjny Klub Książki – Roksana Jędrzejewska-Wróbel “Idealne Święta”
20.12.2017.
12 grudnia odbyło się świąteczne spotkanie dziecięcego DKK ze Szkoły Podstawowej nr 6. Rozmawialiśmy o opowiadaniu Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel „Idealne Święta” ze zbioru „Opowiadania wigilijne”, dzieci przeczytały wybrane przez siebie wiersze o Bożym Narodzeniu, był słodki poczęstunek, prezenty i pastorałka zaśpiewana przez najmłodszych klubowiczów. Kolejne spotkanie naszego DKK już w styczniu – dyskutować będziemy o książce Marcina Wichy „Klara: słowo na „szy”.
W BIBLIOTECE O ZDROWIU
11 grudnia odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „W bibliotece o zdrowiu”. Tym razem p. Anna Skiba – Stradomska z ostródzkiego SANEPID – przedstawiła za pomocą prezentacji multimedialnej różne rodzaje diet oraz ich wady i zalety.
11.12.2017
KUŹNIA TALENTÓW
20.12.2017.
8 grudnia w zamkowej czytelni odbyło się spotkanie uczestników projektu „Kuźnia talentów” oraz otwarcie wystawy prac, które powstały podczas tegorocznych spotkań w pracowni plastycznej Klubu Plastyka Amatora.
Dyskusyjny Klub Książki – Cynthia D’Aprix Sweeney “Gniazdo”
5 grudnia DKK dla dorosłych rozmawiał o powieści Cynthii D’Aprix Sweeney „Gniazdo”. Powieść wywołała wyjątkowo gorącą dyskusję – zachęcamy do lektury, książka jest dostępna w Wypożyczalni dla Dorosłych. Na kolejnym spotkaniu Klubu, 9 stycznia 2018 roku, porozmawiamy o książce Myttinga Larsa „Płyń z tonącymi.”
4.12.2017
KLUB MOTYLI KSIĄŻKOWYCH
14 listopada spełniliśmy prośbę jednej z uczestniczek spotkań i zajęcia poświęciliśmy konikom – została przeczytana bajeczka z książki Christine Serbource „Koń, klacz i źrebię”. Podczas pracy wspólnej powstała ilustracja stadniny konika, którego dzieci nazwały Wacek, a w trakcie pracy samodzielnej dzieci wykonały koniki.
21 listopada rozmawialiśmy o zbliżającym się święcie pluszowego misia. Po wysłuchaniu bajeczki Ciary Flood „Jak dobrze mieć sąsiadów” każde z dzieci samodzielnie wykonało misia z wyciętych różnej wielkości kolorowych kółek.
28 listopada tematem przewodnim spotkania był mały pingwin Pik-Pok. Została przeczytana jedna z przygód z książki Adama Bahdaja „Młyń pingwin Pik-Pok”, a podczas kolejnego etapu spotkania – pracy wspólnej, powstała kraina małego Pik-Poka. Podczas pracy samodzielnej dzieci tworzyły pingwiny z kolorowego papieru i tutek.
Klub Zwariowanych Robótek rozpoczął listopadowe spotkania (3.11) pracą w mrocznym klimacie – robieniem kukiełek na piku. 10 listopada uczestnicy poznali nową metodę robienia kwiatów z krepiny na piłeczkach do ping-ponga. 16 listopada dzieci pracowały nad proporczykami w misiowym stylu. Na specjalne życzenia uczestniczek 24 listopada poszły w ruch igły i były szyte misiowe przypinki. Inspiracje do zajęć zostały zaczerpnięte z książek: Ewa Kędzior „Akademia pomysłów. Zrób to sam”, Aniela Cholewińska-Szkolik „Wszystko co można zrobić z papieru”, Agnieszka Zientek „Ozdoby z filcu: biżuteria, zabawki, upominki”.
SPOTKANIA Z HISTORIĄ
Zapraszamy na spotkanie z dr. Ryszardem Sajkowskim
“Bohaterowie czy zdrajcy?”
Spory historyczne wokół hetmana Jerzego Sebastiana Lubomirskiego i margrabiego Aleksandra Wielopolskiego
Czytelnia w ostródzkim zamku
14 grudnia, godz. 18.00
2.12.2017
ZAJĘCIA Z DZIEĆMI
Listopadowe przedpołudniowe „Czwartki z Misiem Czytusiem” i popołudniowe „Czwartkowe spotkania z książką” w Filii nr 3 rozpoczęto 2 listopada nawiązując do Dnia Zadusznego i wspominania swoich bliskich. Opowiadanie Ireny Landau „Pamiętajmy” ( z czasopisma „Świerszczyk”) było inspiracją do stworzenia portretów tych, którzy odeszli.
9 listopada nawiązano do zbliżającego się Święta Niepodległości i po wysłuchaniu informacji o tym uroczystym dniu oraz legendy Ewy Szelburg – Zarembiny wykonano biało – czerwone kotyliony.
16 listopada przygotowywano się do Światowego Dnia Pluszowego Misia oraz urodzin bibliotecznego Misia Czytusia. Obejrzano książeczki, których bohaterami są misie. Wysłuchano opowiadania Anne Leblanc „Mis Bruno mały pomocnik” i narysowano portret misia.
23 listopada w bibliotece udekorowanej pluszowymi misiami, balonami i książkami o misiach biblioteczny Mis Czytuś obchodził siódme urodziny. Było to też święto wszystkich pluszowych misiów. Uroczystości rozpoczęto od przeczytania książki Davida Bedforda i Karen Sapp „Alfik uczy się pływać”. Po odśpiewaniu Sto lat i zjedzeniu tortu (oczywiście w kształcie misia) uczestnicy spotkania wręczyli Czytusiowi laurki z życzeniami. Na zakończenie każdy wypożyczył książki o misiach
30 listopada po przeczytaniu opowiadania Renaty Piątkowskiej „Andrzejki” z książki „Gdyby jajko mogło mówić” omówiono zwyczaje andrzejkowe. Nawiązaniem do wróżb by la praca plastyczna czyli ilustracja wymarzonego zawodu. Na zakończenie losowano ciasteczka z wróżbą.
W BIBLIOTECE O ZDROWIU
W bibliotece o zdrowiu
“Różne rodzaje diet-wady i zalety”
11 grudnia MBP filia na ulicy Chrobrego, godz 10.00
Prowadząca: Anna Skiba-Stradomska
UWAGA
21 grudnia (czwartek)
BIBLIOTEKA CZYNNA OD GODZ. 11.30
za niedogodności przepraszamy
27 listopada dziecięcy DKK ze Szkoły Podstawowej nr 6 rozmawiał o powieści Katarzyny Terechowicz i Wojciecha Cesarza “Przygody Filipka”.
KANAPA COOLTURALNA
28 listopada odbyło się spotkanie w cyklu Kanapa Coolturalna: twórca- pasja – wydarzenie.
Gościem był Szymon Szypczyński, animator kultury, który realizuje się na wielu płaszczyznach: bywa aktorem i reżyserem, prowadzi zajęcia z robotyki i spotkania pasjonatów gier planszowych, działa aktywnie we wspólnocie Wiara i Światło, której jest wiceprezesem. Wywiad z naszym gościem przeprowadził Mateusz Szturma.
Pan Szymon przygotował niespodziankę dla publiczności – krótką grę w bingo z nagrodami.