Regulamin
REGULAMIN
KORZYSTANIA ZE ZBIORÓW
MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W OSTRÓDZIE
- OGÓLNE ZASADY KORZYSTANIA ZE ZBIORÓW MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ
- KORZYSTANIE Z WYPOŻYCZALNI DLA DOROSŁYCH
- KORZYSTANIE Z CZYTELNI
- KORZYSTANIE Z INTERNETU
- KORZYSTANIE Z WYPOŻYCZEŃ MIĘDZYBIBLIOTECZNYCH
- KORZYSTANIE Z ODDZIAŁU DZIECIĘCEGO
- ZASADY WYPOŻYCZANIA GIER PLANSZOWYCH
- POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- OGÓLNE ZASADY KORZYSTANIA ZE ZBIORÓW MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ
- Zasady i warunki korzystania z pomieszczeń, sprzętu oraz ze zbiorów stanowiących własność Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostródzie lub uzyskanych drogą wypożyczeń międzybibliotecznych, określa niniejszy Regulamin, nadany przez jej Kierownika, a zatwierdzony przez Dyrektora Centrum Kultury w Ostródzie.
- Korzystanie z wszelkich usług i przestrzeni Biblioteki oznacza akceptację niniejszego Regulaminu.
- Ze zbiorów Biblioteki mogą korzystać wszyscy mieszkańcy Ostródy i gminy Ostróda. Osoby spoza tego regionu mogą korzystać ze zbiorów poprzez zarejestrowanie się, odbiór karty i wpłacenie kaucji ustalonej przez bibliotekarza.
- Biblioteka zastrzega sobie prawo do sprawdzenia tożsamości osoby korzystającej z karty bibliotecznej.
- Zbiory Biblioteki udostępniane są: prezentacyjnie (tzn. na miejscu), drogą wypożyczeń indywidualnych na zewnątrz oraz wypożyczeń międzybibliotecznych.
- Godziny otwarcia określa Kierownik Biblioteki. Stanowią one załącznik 1 do niniejszego Regulaminu. Biblioteka zastrzega sobie prawo zmiany godzin otwarcia.
- Usługi Biblioteki są ogólnodostępne i bezpłatne, z wyjątkiem opłat pobieranych na podstawie art.14 ustawy o bibliotekach z dnia 27 czerwca 1997 roku (Dz. U. Nr 85 poz. 539):
- w formie kaucji za wypożyczone materiały biblioteczne,
- za niezwrócenie w terminie wypożyczonych materiałów bibliotecznych,
- za uszkodzenie, zniszczenie lub niezwrócenie materiałów bibliotecznych,
- za korzystanie z drukarki i ksero,
- za zakup książek z wyprzedaży bibliotecznej,
- za wyrobienie nowej karty bibliotecznej w przypadku jej zniszczenia bądź zagubienia,
- za zadrukowanie innego papieru niż ksero A4 poprzez samowolne dokonanie wydruku.
- Wysokość opłat jest regulowana odpowiednim zarządzeniem Kierownika Biblioteki, które stanowi Załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu.
- Za zakup książek, korzystanie z drukarki i ksero wystawiany jest paragon. Za pozostałe opłaty Biblioteka wystawia pokwitowanie.
- Podstawą do korzystania ze zbiorów bibliotecznych jest osobiste zapisanie się do Biblioteki polegające na okazaniu dowodu tożsamości i potwierdzeniu własnoręcznym podpisem na karcie zapisu zobowiązania się do przestrzegania obowiązujących w Bibliotece przepisów, a także wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do działań dotyczących obsługi użytkownika, prowadzenia Biblioteki i jej statystyki.
- Za osobę poniżej 13 roku życia odpowiadają opiekunowie prawni, którzy podpisują kartę zapisu (zobowiązanie), a także ponoszą wszelkie przewidziane w Regulaminie sankcje za przetrzymywanie, zagubienie lub zniszczenie materiałów bibliotecznych.
- Każdy nowo zapisany czytelnik otrzymuje bezpłatną kartę biblioteczną, która uprawnia do korzystania ze wszystkich oddziałów i placówek Biblioteki po uprzednim zapisaniu się. W przypadku jej zniszczenia lub zagubienia wyrabiana jest nowa karta za opłatą określoną w załączniku 2 niniejszego Regulaminu.
- Wypożyczanie materiałów bibliotecznych bez okazania karty bibliotecznej nie jest możliwe.
- W przypadku utraty karty należy niezwłocznie zawiadomić Bibliotekę, osobiście lub telefonicznie, aby uniknąć obciążenia kosztami wynikłymi z posługiwania się kartą przez osoby trzecie.
- Biblioteka nie ponosi odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez osoby trzecie, które znalazły się w posiadaniu karty bibliotecznej i korzystały z niej.
- Jeden użytkownik Biblioteki może posiadać wyłącznie jedną kartę. O założonej karcie w innej placówce należącej do Biblioteki użytkownik ma obowiązek powiadomić placówkę, w której się rejestruje jako czytelnik.
- W przypadku osób starszych lub niepełnosprawnych kartę mogą odbierać inne osoby, po przedstawieniu upoważnienia i dokumentu tożsamości osoby, dla której karta jest wydawana.
- Czytelnik może upoważnić wybrane osoby do korzystania z jego karty bibliotecznej. Informacja o upoważnieniu powinna zostać odnotowana przez bibliotekarza.
- Czytelnik zobowiązany jest poinformować Bibliotekę o zmianie miejsca zamieszkania.
- Czytelnik winien zabezpieczać udostępniane materiały biblioteczne przed uszkodzeniem i zniszczeniem. W przypadku ich uszkodzenia, zniszczenia lub zagubienia zobowiązany jest pokryć spowodowane przez siebie straty w sposób ustalony przez Bibliotekę.
- We wszystkich pomieszczeniach Biblioteki obowiązuje zakaz palenia tytoniu i przebywania osób w stanie wskazującym na spożycie alkoholu, będących pod wpływem środków odurzających, mających problemy z higieną osobistą, zakłócających spokój i komfort korzystania z Biblioteki innym jej użytkownikom.
- We wszystkich pomieszczeniach Biblioteki obowiązuje bezwzględny zakaz korzystania z telefonu i prowadzenia głośnych rozmów.
- Czytelnikowi przysługuje prawo odwołania się do Kierownika Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostródzie ul. Adama Mickiewicza 22.
- KORZYSTANIE Z WYPOŻYCZALNI DLA DOROSŁYCH
- Wypożyczalnia przeznaczona jest dla czytelników od lat 15.
- Czytelnik może wypożyczyć jednorazowo na jeden miesiąc maksymalnie 5 materiałów bibliotecznych.
- Książki przeznaczone do zwrotu czytelnik ma obowiązek oddać bezpośrednio po wejściu do Biblioteki.
- Użytkownik powinien zwrócić uwagę na stan materiałów przed ich wypożyczeniem i zgłosić ewentualne uszkodzenia bibliotekarzowi. Powinny one być odnotowane w dokumentach wypożyczeń lub w książce/audiobooku.
- W wyjątkowych przypadkach bibliotekarz może wyrazić zgodę na wypożyczenie większej niż ustalona liczby materiałów bibliotecznych lub tę liczbę ograniczyć poniżej określonej w niniejszym Regulaminie.
- Bibliotekarz w przypadku dużego zapotrzebowania może również ograniczyć czas wypożyczenia materiałów bibliotecznych poniżej miesiąca.
- Bibliotekarz ma prawo odmówić wypożyczenia kilku egzemplarzy tego samego tytułu.
- Czytelnik może zarezerwować książki i audiobooki w bibliotece, na stronie internetowej Biblioteki, za pośrednictwem emaila Wypożyczalni dla Dorosłych lub telefonicznie.
- Biblioteka może przedłużyć termin zwrotu materiałów, jeżeli nie zostało na niego zgłoszone zapotrzebowanie innego czytelnika, jednak nie dłużej niż o miesiąc.
- Po upływie ustalonego terminu zwrotu książek bibliotekarz wysyła do czytelnika kolejne trzy upomnienia. Za każde pisemne upomnienie pobiera się opłaty regulaminowe zgodne z Załącznikiem nr 2.
- Po otrzymaniu upomnienia czytelnik powinien bezzwłocznie zwrócić wypożyczone materiały biblioteczne oraz uiścić opłatę regulaminową za ich przetrzymanie. W przypadku braku odpowiedzi na upomnienia Biblioteka może skierować sprawę egzekwowania zwrotu materiałów bibliotecznych na drogę prawną.
- W przypadku zagubienia lub zniszczenia materiałów bibliotecznych czytelnik po uzgodnieniu z pracownikiem Wypożyczalni jest zobowiązany do odkupienia tego samego tytułu lub innego (nie mniejszej wartości), względnie zapłacić odszkodowanie. Wysokość odszkodowania ustala pracownik Wypożyczalni, biorąc pod uwagę aktualną cenę rynkową książki i/lub stopień jej uszkodzenia.
- W przypadku wypożyczenia dzieła wieloczęściowego za niezwrócenie lub zniszczenie jednej części dzieła odpowiada się jak za niezwrócenie lub zniszczenie całości dzieła, przy czym pozostałe tomy nadal stanowią własność Biblioteki.
- Stopień zużycia materiałów nie wpływa na wysokość odszkodowania, które obejmuje również wartość oprawy.
- Czytelnik, który nie jest stałym mieszkańcem miasta Ostródy lub gminy Ostróda, może wypożyczyć maksymalnie 3 książki, wpłacając zwrotną kaucję w wysokości równej co najmniej aktualnej wartości książek. Wysokość kaucji ustala bibliotekarz.
- Po upływie roku od zaprzestania korzystania z Biblioteki nieodebrana kaucja jest wpłacana na konto Biblioteki.
- Wypożyczalnia dla Dorosłych wypożycza również okulary. Wypożyczenie zostaje odnotowane wraz z imieniem, nazwiskiem i numerem karty osoby wypożyczającej. Można z nich korzystać wyłącznie na miejscu, we wszystkich działach Biblioteki.
- Ogólne zasady korzystania z Wypożyczalni dla Dorosłych określa rozdział I niniejszego Regulaminu.
- KORZYSTANIE Z CZYTELNI
- Czytelnia udostępnia użytkownikom księgozbiór prezentacyjnie oraz do wypożyczeń krótkoterminowych.
- Przyniesione ze sobą materiały własne czytelnik zgłasza u dyżurującego bibliotekarza.
- Miejsce w Czytelni należy zajmować zgodnie ze wskazaniami dyżurującego bibliotekarza.
- Czytelnicy mają wolny dostęp do półek.
- Wykorzystane materiały użytkownik odkłada na wyznaczone do tego miejsce, nie wkłada ich z powrotem na półkę.
- Użytkownik powinien zwrócić uwagę na stan materiałów przed ich wypożyczeniem i zgłosić ewentualne uszkodzenia bibliotekarzowi. Powinny one być odnotowane w dokumentach wypożyczeń lub w materiałach bibliotecznych. Niezgłoszenie uszkodzeń traktowane jest jako wypożyczenie materiałów w stanie nienagannym.
- W przypadku uszkodzenia lub zniszczenia materiałów bibliotecznych użytkownik jest zobowiązany do ich odkupienia albo zwrotu kosztów według ceny ustalonej przez bibliotekarza. Bibliotekarz może wyrazić zgodę na zakup innego tytułu w miejsce uszkodzonych materiałów.
- Część księgozbioru udostępniana na zewnątrz w ramach wypożyczeń krótkoterminowych została oznaczona zieloną naklejką.
- Użytkownik może jednorazowo wypożyczyć 3 książki na czas umówiony z dyżurującym bibliotekarzem. Bibliotekarz w szczególnych przypadkach może wyrazić zgodę na wypożyczenie większej liczby książek lub ograniczyć liczbę wypożyczonych materiałów, poniżej określonej w Regulaminie.
- Na życzenie Biblioteki czytelnik jest zobowiązany do zwrócenia materiałów po 3 dniach, nawet w przypadku umówienia się na późniejszy termin zwrotu.
- Bibliotekarz ma prawo odmówić wypożyczenia książki dopuszczonej do wypożyczeń krótkoterminowych, jeśli uzna, że jest ona potrzebna na miejscu.
- Na zewnątrz nie wypożycza się zbiorów oznaczonych czerwoną naklejką. W wyjątkowych sytuacjach Kierownik Biblioteki lub upoważniona przez niego osoba może zgodzić się na wypożyczenie po sporządzeniu umowy prawnej (załącznik nr 3) oraz wpłaceniu kaucji nie niższej niż wartość wypożyczanych materiałów.
- Biblioteka może przedłużyć termin zwrotu materiałów, jeżeli nie zostało na niego zgłoszone zapotrzebowanie innego czytelnika.
- Po upływie ustalonego terminu zwrotu książek bibliotekarz wysyła do czytelnika kolejne trzy upomnienia. Za każde pisemne upomnienie pobiera się opłaty regulaminowe zgodne z Załącznikiem nr 2.
- Po otrzymaniu upomnienia czytelnik powinien bezzwłocznie zwrócić wypożyczone materiały biblioteczne oraz uiścić opłatę regulaminową za ich przetrzymanie. W przypadku braku odpowiedzi na upomnienia Biblioteka może skierować sprawę egzekwowania zwrotu materiałów bibliotecznych na drogę prawną.
- W przypadku zagubienia lub zniszczenia materiałów bibliotecznych czytelnik po uzgodnieniu z pracownikiem Czytelni jest zobowiązany do odkupienia tego samego tytułu lub innego (nie mniejszej wartości), względnie zapłacić odszkodowanie. Wysokość odszkodowania ustala pracownik Czytelni, biorąc pod uwagę aktualną cenę rynkową materiałów i/lub stopień ich uszkodzenia.
- W przypadku wypożyczenia dzieła wieloczęściowego za niezwrócenie lub zniszczenie jednej części dzieła odpowiada się jak za niezwrócenie lub zniszczenie całości dzieła, przy czym pozostałe tomy nadal stanowią własność Biblioteki.
- Stopień zużycia dzieła nie wpływa na wysokość odszkodowania, które obejmuje również wartość oprawy.
- Zarejestrowani Czytelnicy mogą wypożyczać czasopisma i gazety z wyjątkiem bieżących numerów oraz tytułów regionalnych przeznaczonych do archiwizacji.
- Można wypożyczyć łącznie 10 czasopism na 30 dni. W przypadku czasopism o szczególnej wartości – np. kolekcjonerskich – jednorazowo można wypożyczyć 3 czasopisma. Bibliotekarz może wyrazić zgodę na wypożyczenie większej liczby czasopism lub tę liczbę ograniczyć, poniżej określonej w Regulaminie.
- Zarejestrowani Czytelnicy, którzy skończyli 18 lat, mogą wypożyczać filmy.
- Jednorazowo można wypożyczyć 4 filmy na 4 dni. Bibliotekarz może wyrazić zgodę na przedłużenie terminu zwrotu, o ile nie występuje zapotrzebowanie na dany film.
- Czytelnia może świadczyć usługi (np. druk, ksero), za które pobiera opłaty według obowiązującego cennika. Wysokość opłat określona jest w Załączniku nr 2 do niniejszego Regulaminu.
- Zakazane jest samodzielne obsługiwanie ksera i drukarki.
- Ostatnie 10 minut przed zamknięciem Czytelni przeznaczone jest na zwrot materiałów bibliotecznych. Bibliotekarz ma prawo po tym czasie odmówić wypożyczenia materiałów oraz dostępu do nich.
- Ogólne zasady korzystania z Czytelni określa rozdział I niniejszego Regulaminu. Zasady korzystania z komputerów i internetu określa rozdział IV.
- KORZYSTANIE Z KOMPUTERÓW I INTERNETU
- Miejska Biblioteka Publiczna udostępnia czytelnikom zasoby sieci Internet oraz komputery. Z internetu i komputerów znajdujących się w Czytelni można korzystać wyłącznie do pracy lub wydruku materiałów. To ograniczenie nie dotyczy komputerów znajdujących się w Oddziale dla dzieci.
- Użytkownik jest zobowiązany podać zakres planowanych działań i tematykę poszukiwanych zagadnień.
- Mieszkaniec Ostródy, aby być upoważnionym do korzystania z komputerów i internetu (dotyczy także sieci Wi-Fi) musi założyć kartę biblioteczną. Osoby spoza miasta korzystające jednorazowo, aby być upoważnione, muszą okazać dowód tożsamości i zostać wpisane przez Bibliotekarza do rejestru odwiedzin.
- Stanowisko komputerowe w Czytelni udostępniane jest po okazaniu karty bibliotecznej lub dowodu tożsamości i dokonaniu wpisu w rejestrze odwiedzin. Wpisu każdorazowo dokonuje pracownik Biblioteki.
- Zabronione jest samowolne zajmowanie lub zmienianie stanowiska komputerowego. Miejsce przy komputerze można zająć dopiero po uzyskaniu zgody pracownika. Z uwagi na różne okoliczności Bibliotekarz może odmówić udostępnienia komputera lub internetu (np. podczas reorganizacji Sali, odbywających się w Bibliotece zajęć, z powodów organizacyjnych i innych).
- Prawo do korzystania z komputerów w Czytelni mają osoby powyżej 15 roku życia. Korzystać z komputerów można pojedynczo lub – za zgodą pracownika – w grupie najwięcej dwuosobowej.
- Prawo do korzystania z komputerów w Oddziale dla Dzieci mają osoby do lat 15.
- Osoby do lat 10 korzystające po raz pierwszy z komputerów w Oddziale dla dzieci, powinny stawić się z opiekunem prawnym.
- Maksymalny czas korzystania z sieci komputerów wynosi jedną godzinę. Bibliotekarz może przedłużyć ten czas wyłącznie w przypadku, gdy zachodzi potrzeba dalszego posługiwania się komputerem w celach edukacyjnych lub korzystania z katalogu bądź repozytorium.
- W Oddziale dla Dzieci Bibliotekarz może indywidualnie określić krótszy czas korzystania z komputera przez dziecko – na prośbę rodzica lub jeśli sam dostrzega taką konieczność. Może również z uwagi na dobro dziecka lub na żądanie rodzica odmówić udostępnienia komputera.
- Biblioteka udostępnia internet przez sieć Wi-Fi. Chęć skorzystania z Wi-Fi należy każdorazowo zgłosić pracownikowi. Zabrania się korzystania z bibliotecznej sieci Wi-Fi poza terenem Biblioteki. Czas korzystania z Wi-Fi określa Bibliotekarz.
- Korzystający z komputerów i internetu powinni posiadać podstawowe wiadomości z zakresu obsługi systemu operacyjnego Windows oraz umiejętność korzystania z przeglądarki internetowej. Pracownicy nie mają obowiązku udzielania instrukcji dotyczących korzystania z komputera i internetu.
- Kategorycznie zabronione jest instalowanie czegokolwiek, uruchamianie własnego oprogramowania, dokonywanie zmian w konfiguracji systemu, komputera i zainstalowanego oprogramowania.
- Kategorycznie zabronione jest usuwanie historii przeglądania i pobierania – zarówno całości, jak i pojedynczych pozycji.
- Użytkownik powinien natomiast usunąć własne pliki – szczególnie te zawierające dane osobowe – oraz wylogować się z serwisów internetowych.
- Dane i pliki pozostawione na komputerze mogą być dowolnie usuwane przez pracowników Biblioteki.
- Biblioteka nie ponosi odpowiedzialności za pozostawione w komputerze pliki i dane.
- Biblioteka nie odpowiada za utratę danych przez użytkownika (np. na skutek awarii sprzętu komputerowego, zasilania, niezapisania danych przed zakończeniem, itp.).
- Do przeglądania zasobów sieci WWW użytkownik może używać wyłącznie przeglądarki zainstalowanej na dysku lokalnym komputera.
- Zabrania się wykorzystywania komputera Miejskiej Biblioteki Publicznej do tworzenia, poszukiwania, pozyskiwania, korzystania lub rozpowszechniania treści sprzecznych z prawem, ukazujących przemoc, niecenzuralnych, niemoralnych lub obraźliwych. Ponadto w Oddziale dla Dzieci zabrania się korzystania z gier i treści nieodpowiednich dla wieku użytkownika.
- Zabrania się spożywania posiłków oraz picia napojów w czasie korzystania z komputera.
- O możliwości podłączenia własnego sprzętu elektronicznego decyduje Bibliotekarz.
- W razie awarii użytkownik jest zobowiązany do niezwłocznego poinformowania pracownika. Zakazuje się samodzielnych prób naprawy.
- W przypadku znalezienia niepożądanych treści na komputerze, zniszczeń lub śladów użytkowania wbrew Regulaminowi – użytkownik ma obowiązek niezwłocznego poinformowania o tym pracownika.
- Biblioteka nie udostępnia własnego sprzętu dodatkowego – np. słuchawek, pendrive’a, itp.
- Zabronione jest korzystanie z komputerów w celach zarobkowych.
- Użytkownik ma obowiązek zwolnić stanowisko komputerowe najpóźniej 10 minut przed zamknięciem Biblioteki. Bibliotekarz ma prawo wyłączyć sprzęt elektroniczny po upływie tego czasu.
- Pracownicy mają prawo monitorować działania użytkowników na komputerach bezpośrednio oraz za pośrednictwem oprogramowania. Biblioteka może również stosować oprogramowanie monitorujące i blokujące dostęp do niektórych stron internetowych.
- Czytelnik (lub opiekun prawny w przypadku osoby nieletniej) ponosi odpowiedzialność w przypadku dewastacji mienia, jak również zniszczenia lub uszkodzenia oprogramowania. Sposób zadośćuczynienia w takich przypadkach określa Kierownik Biblioteki lub upoważniona przez niego osoba. Biblioteka może zażądać odkupienia lub zwrotu pieniędzy za zdewastowane mienie lub uszkodzone oprogramowanie.
- Czytelnicy (lub opiekun prawny w przypadku osoby nieletniej) ponoszą odpowiedzialność za szkody i nadużycia popełnione przy użyciu komputera, a także za pośrednictwem internetu.
- W uzasadnionych przypadkach pełny wgląd do działań użytkownika oraz jego danych mają organy ścigania.
- Zabronione jest samowolne uruchamianie drukowania. Taką potrzebę należy zgłosić pracownikowi. Za błędne wydruki naliczana jest opłata według cennika. W przypadku zadrukowania innego papieru niż ksero A4, naliczona zostaje kara określona w Załączniku nr 2 do niniejszego Regulaminu.
- Pracownik Biblioteki może zabronić czytelnikom dalszego korzystania z komputera, jeśli uzna, że czytelnicy wykonują czynności niepożądane, nawet jeśli nie są one określone w Regulaminie.
- Złamanie niniejszych zapisów Regulaminu skutkuje pozbawieniem możliwości korzystania z internetu i komputerów Biblioteki lub ze wszystkich usług świadczonych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostródzie.
- KORZYSTANIE Z WYPOŻYCZEŃ MIĘDZYBIBLIOTECZNYCH
- Czytelnik składa zamówienie, podając podstawowe dane bibliograficzne poszukiwanego dzieła.
- Czytelnik ponosi koszty opłat pocztowych za przesłanie zamówionych materiałów. Na wszystkie wpłacone sumy Biblioteka wydaje pokwitowanie. Materiały sprowadzone drogą wypożyczenia międzybibliotecznego udostępnia się czytelnikom wyłącznie w Czytelni Głównej.
- Okres wypożyczenia ustala biblioteka wypożyczająca. Chęć przedłużenia okresu wypożyczenia czytelnik zgłasza bibliotece miejscowej, która przekazuje prośbę. Do biblioteki wypożyczającej należy decyzja o tym, jak rozpatrzy taką prośbę.
- Biblioteka powiadamia o nadejściu zamówionych materiałów telefonicznie lub mailowo.
- Czytelnik, który uszkodzi lub zniszczy materiały uzyskane drogą wypożyczenia międzybibliotecznego, ponosi wszelkie konsekwencje, które ustala biblioteka wypożyczająca. Biblioteka miejscowa może w takiej sytuacji ograniczyć czytelnikowi korzystanie ze swoich usług – częściowo lub całkowicie.
- KORZYSTANIE Z ODDZIAŁU DLA DZIECI
- Z Oddziału dla Dzieci mogą korzystać dzieci, młodzież i osoby dorosłe.
- Czytelnik może wypożyczyć jednorazowo na jeden miesiąc maksymalnie 5 materiałów bibliotecznych.
- Użytkownik powinien zwrócić uwagę na stan materiałów przed ich wypożyczeniem i zgłosić ewentualne uszkodzenia bibliotekarzowi. Powinny one być odnotowane w dokumentach wypożyczeń lub w książce/audiobooku.
- W wyjątkowych przypadkach bibliotekarz może wyrazić zgodę na wypożyczenie większej niż ustalona liczby materiałów bibliotecznych lub tę liczbę ograniczyć poniżej określonej w niniejszym Regulaminie.
- Bibliotekarz w przypadku dużego zapotrzebowania może również ograniczyć czas wypożyczenia materiałów bibliotecznych poniżej miesiąca.
- Bibliotekarz ma prawo odmówić wypożyczenia kilku egzemplarzy tego samego tytułu.
- Czytelnik może zarezerwować książki i audiobooki na miejscu, na stronie internetowej Biblioteki, za pośrednictwem emaila Oddziału dla Dzieci lub telefonicznie.
- Biblioteka może przedłużyć termin zwrotu materiałów, jeżeli nie zostało na niego zgłoszone zapotrzebowanie innego czytelnika, jednak nie dłużej niż na miesiąc.
- Po upływie ustalonego terminu zwrotu książek bibliotekarz wysyła do czytelnika kolejne trzy upomnienia. Za każde pisemne upomnienie pobiera się opłaty regulaminowe zgodne z Załącznikiem nr 2.
- Po otrzymaniu upomnienia czytelnik powinien bezzwłocznie zwrócić wypożyczone materiały biblioteczne oraz uiścić opłatę regulaminową za ich przetrzymanie. W przypadku braku odpowiedzi na upomnienia Biblioteka może skierować sprawę egzekwowania zwrotu materiałów bibliotecznych na drogę prawną.
- W przypadku zagubienia lub zniszczenia materiałów bibliotecznych czytelnik po uzgodnieniu z pracownikiem Oddziału jest zobowiązany do odkupienia tego samego tytułu lub innego (nie mniejszej wartości), względnie zapłacić odszkodowanie. Wysokość odszkodowania ustala pracownik Oddziału, biorąc pod uwagę aktualną cenę rynkową materiałów i/lub stopień jej uszkodzenia.
- W przypadku wypożyczenia dzieła wieloczęściowego za niezwrócenie lub zniszczenie jednej części dzieła odpowiada się jak za niezwrócenie lub zniszczenie całości dzieła, przy czym pozostałe tomy nadal stanowią własność biblioteki.
- Stopień zużycia materiałów nie wpływa na wysokość odszkodowania, które obejmuje również wartość oprawy.
- W chwili zapisu dziecko do lat 13 powinno być z rodzicem, który podpisem na zobowiązaniu bierze odpowiedzialność materialną za wypożyczane materiały biblioteczne.
- Jeżeli dziecko powyżej 13 roku życia zapisuje się samo, powinno mieć legitymację szkolną lub inny dokument ze zdjęciem.
- Osoba nieletnia objęta obowiązkiem szkolnym nie może korzystać z usług Biblioteki w czasie lekcji, na której powinna być. W przypadku podejrzenia ucieczki z zajęć szkolnych Bibliotekarz może odmówić korzystania z usług Biblioteki do czasu przedstawienia planu lekcji.
- Ogólne zasady korzystania z Oddziału dla Dzieci określa rozdział I niniejszego Regulaminu. Zasady korzystania z komputerów i internetu określa rozdział IV. Zasady wypożyczania gier planszowych określa rozdział VII.
- ZASADY WYPOŻYCZANIA GIER PLANSZOWYCH
- Wypożyczeń mogą dokonywać jedynie Czytelnicy zapisani do Biblioteki.
- Samodzielnie gry mogą wypożyczać osoby, które ukończyły 13 rok życia.
- Wypożyczenia oraz zwrot gier następuje wyłącznie w Oddziale dla Dzieci.
- Gry wypożyczane są na 7 dni z możliwością przedłużania.
- Wypożyczanie gier następuję po wniesieniu kaucji w wysokości określonej wartości danej gry.
- Kaucja jest zwracana po terminowym zwrocie kompletnej gry.
- Czytelnik może jednorazowo wypożyczyć maksymalnie dwie gry.
- Czytelnik zobowiązany jest do terminowego zwrotu wypożyczanej gry lub prolongaty terminu zwrotu. Prolongatę terminu zwrotu można uzyskać w przypadku, gdy gra nie została zamówiona przez innego Czytelnika Biblioteki, po uzgodnieniu z bibliotekarzem.
- Zwrot wypożyczonej gry powinien nastąpić do rąk pracownika Biblioteki. Pozostawienie gry na ladzie lub w innym miejscu na terenie Biblioteki nie jest uznawane za zwrot. Czytelnik ponosi pełną odpowiedzialność za szkody spowodowane nieprawidłowo dokonanym zwrotem.
- W razie niedotrzymania przez czytelnika terminu zwrotu gry Biblioteka wysyła upomnienia wzywające do niezwłocznego zwrotu gry. Czytelnik ponosi koszty wysłanych upomnień.
- Biblioteka oddaje do dyspozycji Czytelnika kompletne gry, które są własnością Biblioteki.
- Czytelnik zobowiązuje się do dbałości o wypożyczoną grę, tzn. wypożyczone gry należy zwrócić w stanie niepogorszonym, wynikającym z normalnego użytkowania.
- Każda gra zawiera specyfikację zawierającą jej pełne wyposażenie. Czytelnik powinien sprawdzić stan gry przed jej wypożyczeniem według załączonego wykazu. Jakiekolwiek braki lub uszkodzenia winny być zgłoszone przed wypożyczeniem. Niezgłoszenie braków i uszkodzeń gry traktowane jest jako wypożyczenie gry kompletnej.
- Czytelnik ponosi pełną odpowiedzialność materialną za szkody spowodowane nieprawidłowym użytkowaniem gry, a także za jej zgubienie, bądź zdekompletowanie.
- Pracownik Biblioteki odbierający od Czytelnika wypożyczoną grę jest zobowiązany sprawdzić stan techniczny i kompletność gry, zgodnie ze specyfikacją zawierającą jej pełne wyposażenie.
- W przypadku uszkodzenia, zagubienia, bądź zdekompletowania gry, Czytelnik zobowiązany jest po uzgodnieniu z pracownikiem Biblioteki do odkupienia identycznej pozycji w terminie uzgodnionym z pracownikiem Biblioteki.
- Nieuregulowanie wynikające z tytułu przetrzymania, zagubienia lub uszkodzenia gry powoduje pozbawienie Czytelnika możliwości korzystania ze zbiorów Biblioteki do czasu uregulowania należności.
- POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Czytelnik zobowiązuje się do zapoznania się z treścią niniejszego Regulaminu i stosowania do zawartych w nim postanowień.
- Rozstrzyganie kwestii szczegółowych, nieuregulowanych postanowieniami niniejszego Regulaminu, należy do kompetencji Dyrektora Biblioteki lub upoważnionej przez niego osoby.
- Osoba nie wywiązująca się ze zobowiązań określonych w niniejszym Regulaminie, nie ma możliwości korzystania z żadnej placówki i z żadnego oddziału Biblioteki, aż do uregulowania zobowiązań.
- Osoby, które nie stosują się do postanowień niniejszego Regulaminu, mogą zostać pozbawione prawa do korzystania z Biblioteki przez jej Dyrektora lub upoważnioną przez niego osobę. Zakaz taki obejmuje wszystkie placówki i oddziały Biblioteki.
- Ograniczenia oraz pozbawienie prawa do korzystania z Biblioteki są odnotowywane w wewnętrznym spisie osób objętych ograniczeniami lub zakazem.
WYKAZ ZAŁĄCZNIKÓW
DO REGULAMINU KORZYSTANIA ZE ZBIORÓW
MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W OSTRÓDZIE
- Załącznik 1 – określający godziny otwarcia Bibliotece.
- Załącznik 2 – określający wysokość opłat w Bibliotece.
- Załącznik 3 – umowa wypożyczenia dokumentu o szczególnej wartości.
- Załącznik 4 – określający zasady uczestnictwa w zajęciach dla dzieci i młodzieży.
ZAŁĄCZNIK NR 1
DO REGULAMINU KORZYSTANIA ZE ZBIORÓW
MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W OSTRÓDZIE
- Godziny otwarcia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostródzie – Biblioteki głównej w Zamku
ul. Mickiewicza 22 oraz Filii nr 3 ul. Chrobrego 2:
Poniedziałek 9:00 – 17:00
Wtorek 9:00 – 17:00
Środa 8:00 – 15:00
Czwartek 9:00 – 17:00
Piątek 9:00 – 17:00
Sobota 9:00 – 14:00
W czasie wakacji:
Poniedziałek 9:00 – 17:00
Wtorek 9:00 – 17:00
Środa 8:00 – 15:00
Czwartek 9:00 – 17:00
Piątek 9:00 – 17:00
Sobota nieczynne
W Wielką Sobotę i Wigilię nieczynne.
- Biblioteka zastrzega sobie prawo zmiany godzin otwarcia w poszczególne dni.
ZAŁĄCZNIK NR 2
DO REGULAMINU KORZYSTANIA ZE ZBIORÓW
MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W OSTRÓDZIE
- WYSOKOŚĆ OPŁAT POBIERANYCH W BIBLIOTECE
- Jeżeli czytelnik nie jest stałym mieszkańcem miasta Ostródy lub gminy Ostróda, pobierana jest kaucja w wysokości średniej wartości wypożyczonych materiałów, nie mniejsza niż 20 złotych za jeden.
- Wysokość opłat:
- W Wypożyczalni dla Dorosłych: 0,10 złotych za każdy dzień po terminie zwrotu materiałów oraz koszty wysłania upomnienia/upomnień.
- W Oddziale dla Dzieci pobierane są wyłącznie koszty wysłania upomnienia/upomnień w przypadku dzieci, a w przypadku dorosłych 0,10 złotych za każdy dzień po terminie zwrotu materiałów oraz koszty wysłania upomnienia/upomnień.
- W Czytelni: 5 złotych za każdy dzień po terminie zwrotu książek, 2 złote za każdy dzień po terminie zwrotu filmu oraz 0,10 złotych za każdy dzień po terminie zwrotu czasopisma. Do każdej kwoty doliczane są koszty wysłania upomnienia/upomnień; 10 złotych za zarysowanie lub uszkodzenie płyty (pozwalające na jej dalsze użytkowanie) oraz 2 złote za uszkodzenie opakowania; 1zł za zadrukowanie innego papieru niż ksero A4 poprzez samowolne dokonanie wydruku.
- Koszty korzystania z drukarki i kserokopiarki w Czytelni (koszt za jedną stronę formatu A4):
- Odbitka ksero – 0,30 zł
- Wydruk czarno-biały – 0,40 zł
- Wydruk kolorowy – 0,50 zł
- Wydruk fotografii – 1,30 zł
- Ceny książek przeznaczonych na sprzedaż są umieszczane na okładce.
- Za wyrobienie nowej karty w miejsce zgubionej lub zniszczonej pobierana jest opłata w wysokości 5 złotych.
ZAŁĄCZNIK NR 3
DO REGULAMINU KORZYSTANIA ZE ZBIORÓW
MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W OSTRÓDZIE
UMOWA WYPOŻYCZENIA DOKUMENTU O SZCZEGÓLNEJ WARTOŚCI
Zawarta w dniu ……………………. pomiędzy ………………………………………….…………………………. zwanym dalej „Wypożyczającym”, reprezentowanym przez ………………………….……………. oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Ostródzie – z siedzibą przy ul. Mickiewicza 22 – zwaną dalej „Udostępniającym”, reprezentowaną przez ……………………………………………., działającą na podstawie pełnomocnictwa Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostródzie.
Udostępniający wypożycza na okres ……………………….. od …………….. do …………….. Wypożyczającemu następujący dokument:
Autor: ……………………………………………………
Tytuł: …………………………………………………….
Rok i miejsce wydania: ………………………….
Sygnatura: …………………………………………….
Wartość: ……………………………………………….
Wypożyczający oświadcza, że dokument został mu przekazany, co potwierdza podpisując niniejszą umowę.
Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach – po jednym dla każdej ze stron.
ZAŁĄCZNIK NR 4
DO REGULAMINU KORZYSTANIA ZE ZBIORÓW
MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W OSTRÓDZIE
- REGULAMIN ZAJĘĆ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
- Celem zajęć jest promocja czytelnictwa wśród najmłodszych.
- Biblioteka określa wiek dzieci mogących wziąć udział w zajęciach.
- Dziecko biorące udział w zajęciach musi wykazywać wystarczający stopień skupienia, pozwalający na przeprowadzenie ich sprawnie i zgodnie z określonym celem.
- Jeżeli dziecko, pomimo spełniania kryterium wiekowego, nie wykazuje wystarczającego skupienia w trakcie zajęć, bibliotekarz ma prawo odwlec jego udział w zajęciach do momentu osiągnięcia przez nie wymaganych warunków.
- Rodzice są zobowiązani do czynnej pomocy dziecku w wykonaniu prac oraz reagowania na bieżąco w każdej trudności wynikającej z jego zachowania.