Zajęcia z dziećmi

Wakacje 2020 w naszej bibliotece

Na okres wakacyjny zaproponowaliśmy sympatykom biblioteki konkurs na „odjechane opowiadanie”, w którym zostałyby wykorzystane tytuły powieści z listy utworzonej przez bibliotekarzy. Jury oceniło prace, które spełniły wymagania regulaminowe plus zaskakiwały pomysłowością.  Zostały wybrane dwie prace – pani Anity Spychaj i pana Sławomira Leszczewskiego. Autorzy otrzymują nagrody (firmowe torby i książki). Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali prace i chcieli w ten sposób bawić się z nami.
Nagrodzonym gratulujemy !


MBP Oddział dla dzieci, ul Mickiewicza 22

3 marca, aby przywołać na dobre wiosnę, Klub Motyli Książkowych rozmawiał o malutkich i nieco większych żabach. Dzieci wysłuchały opowiadania „Żabka Mała” Barbary Żołądek, a następnie jako pracę samodzielną wykonały z zielonego papieru żabki.

Podczas kolejnego spotkania, 10 marca, przeczytaliśmy „Wiosna niedźwiadka i innych wierszy gromadka” Urszuli Kozłowskiej. Po wspólnym narysowaniu Pani Wiosny dzieci przystąpiły do pracy samodzielnej – robienia bocianów na piku.

6 marca Klub Zwariowanych Robótek pracował nad obrazkami 3D, do których wykorzystano odlewy małych kotków z gipsu.

Pomysły do zajęć zaczerpnięte zostały z książek „Wszystko co można zrobić z papieru” Cholewsińska-Szkolik Aniela, „Akademia pomysłów. Zrób to sam” Kędzior Ewa.

 


MBP Oddział dla dzieci, ul Mickiewicza 22

Klub Motyli Książkowych rozpoczął swoje spotkania 4 lutego. Dzieci wysłuchały opowiadania „Bądź dzielny pingwinku” Gilesa Andreae, a następnie rozwiązały zagadki o ptakach. Jako pracę samodzielną dzieci wykonały kołyszące się pingwinki z kolorowego papieru.

Na kolejnych zajęciach – 11 lutego – maluszki poznały historię chłopca i wieloryba z książki „Mój wieloryb” Benji Davies. Podczas pracy wspólnej został narysowany wieloryb oraz inne stworzenia które można spotkać w oceanach, natomiast pracą samodzielną było wykonanie swojego wieloryba z papieru.

18 lutego klubowicze obchodzili Światowy Dzień Kota i podczas spotkania dowiedzieli się kilku ciekawostek o dzikich i domowych kotach. Po wysłuchaniu opowiadania „Lew i mysz” ze zbioru „Bajki o zwierzętach” Suzanny Davidson każde dziecko miało możliwość narysowania własnego kota na wspólnej pracy. Jako pracę samodzielną dzieci wykonały kolorowe koty z papieru.
25 lutego, na życzenie jednego z uczestników, zajęcia poświęcone były malutkiemu zwierzęciu – myszce. Dzieci wysłuchały opowiadania „Mysz, która chciała być lwem” Rachel Bright, a następnie wykonały myszki z tutek.

Klub Zwariowanych Robótek przez cały miesiąc luty szył swoje wymyślone maskotki. Uczestnicy pierwszego dnia 7 lutego mieli za zadanie wymyślić i zaprojektować maskotki oraz dodatki do nich, jak również zrobić szablony. Podczas kolejnego spotkania, 14 lutego, dzieci wykrajały z różnych materiałów swoje projekty. Kolejne spotkania (21 i 28 lutego) poświęcone były szyciu
i doskonaleniu swoich prac.

Do przygotowania zajęć posłużyły nam książki dostępne w bibliotece, które można wypożyczać m.in.:

„Włóczkowe przytulanki” Fiona McTague, „Akademia projektowania. Zrób to sam” Katarzyna Bobocińska-Czerwińska, „Przytulanki szmacianki. 50 projektów zabawek z resztek” Cl’ementine Callinet.

 


Filia nr 3, ul. Chrobrego 2

Pierwsze  w tym miesiącu spotkanie z Misiem Czytusiem odbyło się 6  lutego. Tematem zajęć było dokarmianie ptaków. Po lekturze opowiadania pt.”Czarodziej” autorstwa Renaty Piatkowskiej dzieci wyklejały karmniki z ptaszkami z kolorowego papieru.

 

Kolejne spotkanie z dziećmi miało miejsce 13 lutego, dzień przed świętem zakochanych. Przeczytaliśmy bajeczkę autorstwa S.McBratney “Nawet nie wiesz jak bardzo Cię kocham”,
a później dzieci wykonały wianuszki z serduszek metodą wyklejania.

Trzecie i ostatnie w miesiącu spotkanie odbyło się 27 lutego. Tego dnia postanowiliśmy uczcić wraz z dziećmi Dzień Niedźwiedzia Polarnego. Przeczytaliśmy opowiastkę “Niedźwiedź polarny Snowbert” autorstwa  A.Vrombaut i nasi uczestnicy wykonali obrazek przedstawiający niedźwiedzia polarnego przy pomocy papieru kolorowego i gazet.

 

Oprócz tradycyjnych czwartkowych spotkań mięliśmy także przyjemność gościć z książka w przedszkolu numer 1. Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom legendę o toruńskich piernikach
a kiedy okazało się, że mali słuchacze bardzo lubią legendy, dołożyła jeszcze legendę o zatopionym mieście. Oba utwory pochodzą ze zbioru M. Berowskiej “Polskie legendy i podania”.

Dwukrotnie naszą bibliotekę odwiedziły grupy zorganizowane. Jedna grupa ze szkoły podstawowej w Zwierzewie, Dzieci zwiedziły bibliotekę i zapoznały się z zasadami korzystania z księgozbioru. Druga grupa to przedszkolaki z przedszkola numer 4, którzy wspólnie z nami uczcili Światowy Dzień Kota. Dzieci wysłuchały głośnego czytania, pooglądały i poczytały nasze książeczki o kotach
i porozmawiały o zasadach opieki i pielęgnacji domowych futrzaków.

 

 


MBP Oddział dla dzieci, ul Mickiewicza 22

Za nami cudowny czas w życiu każdego młodzieńca, czyli ferie. Dla porządku dodajmy, że zimowe (gdyby ktoś nie zauważył zasp).

Dla nas to okazja do spotkania z naszymi najmłodszymi czytelnikami oraz z osobami, które Ostródę odwiedziły tylko na czas ferii. Zaproponowaliśmy dwa programy – po jednym na każdy tydzień. Oba otworzyliśmy filmowo, przerabiając czytelnię na poniedziałkowe kino. W pierwszym tygodniu od wtorku do piątku zaczytywaliśmy się w przezabawnej książeczce Renaty Piątkowskiej pod tytułem „Ciekawe co będzie jutro”. Następnie wykonywaliśmy prace plastyczne mniej lub bardziej związane z przeczytanym opowiadaniem. Odwiedziły nas w pierwszym tygodniu dzieci
z zimowiska organizowanego w Szkole Podstawowej nr 2! Cieszymy się i raz jeszcze pozdrawiamy!

 

Drugi tydzień był bombowy. A w zasadzie parabuchowy! Nasza biblioteka bierze udział w projekcie “Para-Buch! Książka w ruch!”, który polega na popularyzowaniu wśród dzieci wiedzy z różnych dziedzin za pomocą literatury niebeletrystycznej (trudne słowa). Zajęcia polegały na spotkaniu
z ciekawymi gośćmi, którzy dzielili się swoją pasją i wiedzą na podstawie własnych doświadczeń,
a to wszystko uzupełnialiśmy poprzez wspólne czytanie i oglądanie literatury mówiącej coś niecoś na ten temat. Pokazywaliśmy dzieciom, że książka to nie tylko opowiastka, ale też wspaniałe źródło wiedzy, z którym można zgłębiać niezwykłe i pasjonujące tematy! Jest wiele bardzo atrakcyjnych wydań popularnonaukowych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. I tym właśnie chcieliśmy naszych gości uraczyć. Wszystko wskazuje na to, że się udało!

Co dobre, szybko się kończy… Więc dzieci i młodzież wróciły do szkolnych murów. Ale my wcale nie zwalniamy. Szykujemy atrakcje na nasze cykliczne zajęcia dla dzieci we wtorki (dla tych mniejszych) i piątki (dla tych większych), poza tym przed nami kolejne spotkania z cyklu “Para-Buch! Książka w ruch!”, lada chwila Dzień Kota… Będzie co robić! Warto się przyglądać temu, co robimy, bo na pewno znajdziecie coś dla siebie!

 


29 stycznia odbyły się warsztaty “Mama i Ja”. Tym razem dzieci i dorośli musieli zmierzyć się
z techniką wykonywania makramy. Pracownicy biblioteki przygotowali dla wszystkich uczestników materiały, a co najważniejsze były one naturalne i profesjonalne (zwłaszcza sznurek!). Prace wyszły bardzo ciekawe, wszyscy byli zadowoleni. Wykonane kolorowe “liście” ubarwiają szarą rzeczywistość (niestety, zima nas zawiodła).

 

 

 

 

 

 

 

 

 


MBP Oddział dla dzieci, ul Mickiewicza 22

Pierwsze w nowym roku zajęcia Klubu Motyli Książkowych odbyło się 7 stycznia. Tematem był karnawał. Po przeczytaniu opowiadania „Mały przyjaciel” ze zbioru „365 bajek” i wspólnym namalowaniu przyjaciela dzieci pracowały nad maskami karnawałowymi.

 

mbp ostroda

Kolejne spotkania 14 oraz 21 stycznia poświęcone były Dniu Babci i Dziadka. Dzieci wysłuchały kolejno opowiadań „Środowa wróżka” ze zbioru „7 opowieści do czytania z babcią i dziadkiem” oraz „Mój dziadek” Neville Astley. Następnym etapem spotkań było wspólne narysowanie babci
i dziadka oraz samodzielne zrobienie dla nich laurek.

mbp ostroda

mbp ostroda

Podczas spotkania 28 stycznia rozmawialiśmy o pszczołach. Przeczytaliśmy „Kto potrzebuje kwiatków” Michała Brodackiego, a następnie każde z dzieci mogło narysować swoją pszczółkę. Podczas kolejnego etapu zajęć robiliśmy pszczołę na plastrze miodu.

mbp ostroda

mbp ostroda

Klub Zwariowanych Robótek swoje spotkania rozpoczął 3 stycznia – podczas zajęć powstały maski karnawałowe.

10 oraz 17 stycznia uczestnicy wykonywali nietypowe kartki z okazji Dnia Babci i Dziadka.
W trakcie ferii spotkania klubowiczów poświęcone były: 24 stycznia kolorowym bransoletkom
z muliny, a 31 stycznia, również kolorowym, mobilnym ptaszkom z papieru.

mbp ostroda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

mbp ostroda

Do zajęć wykorzystane zostały książki znajdujące się w zbiorach biblioteki: „50 prac ręcznych na zimę” Anny M. Krac, „Robótki na różne okazje”, „Robimy kartki: błyskawicznie, pomysłowo,
z fantazją” Emmy Hardy.

 


Filia nr 3, ul. Chrobrego 2

Pierwsze spotkanie z Misiem Czytusiem i z książką w bibliotece odbyło się 2 stycznia. Tematem zajęć był Nowy Rok. Przeczytaliśmy opowiadanie o Sylwestrze z książki R. Piątkowskiej “Gdyby jajko mogło mówić”, w ramach pracy plastycznej dzieci kolorowały i wyklejały z papieru stroje sylwestrowe.
Temat kolejnych zajęć, 9 stycznia, postanowiliśmy połączyć z 28 finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Porozmawialiśmy z dziećmi na temat potrzeby pomagania, głośno przeczytaliśmy książeczkę E. Zarębskiej “Zosia i fiołkowy kapelusz” a następnie dzieci wykonały pracę plastyczną z kolorowymi serduszkami.
Ostatnie przed feriami spotkanie odbyło się 16 stycznia i było związane z obchodami Dnia Babci
i Dziadka. Głośno przeczytaliśmy książeczkę R.Piątkowskiej ” Dziadek na huśtawce”, następnie dzieci wykonywały kartki- laurki dla swoich dziadków.

mbp ostroda

mbp ostroda

Podczas ferii dzieci gościły w naszej bibliotece codziennie. Czytaliśmy opowiadania z książeczki
H. Bardyjewskiego pt.”Każdy może zostać odkrywcą”, taki też wspólny tytuł nosił cykl naszych spotkań z dziećmi w bibliotece. Do kolejnych rozdzialów książeczki dopasowalismy ciekawe prace plastyczne. Były to między innymi papierowe owoce i warzywa, obrazki z rosnących farb, które wspólnie podgrzewaliśmy w kuchence mikrofalowej, malowanie farbami, wykonywane z papieru “potworne” zakładki do książek, wyszywanie inicjałów przy pomocy specjalnych kartek, nici
i plastikowych igieł oraz obrazy wyklejane z kolorowych gazet.

mbp ostroda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

mbp ostroda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


MBP Oddział dla dzieci, ul Mickiewicza 22

Grudniowe spotkania w Klubie Motyli Książkowych rozpoczęliśmy 3 grudnia zimowym tematem. Po przeczytaniu kilku wierszy Ewy Szelburg-Zarembiny ze zbioru „Wiersze dla dzieci”, dzieci robiły zimowy krajobraz z kolorowego papieru.
10 grudnia tematem przewodnim był bałwanek. Dzieci wysłuchały opowiadania „Chłodek
i ognisko” ze zbioru „Pewnego razu w Boże Narodzenie” Russella Puntera. Następnie wykonały tytułowe bałwanki z tutek i papieru.
mbp ostroda
 
mbp ostroda
 
Podczas ostatnich w roku zajęć, 17 grudnia, omawialiśmy temat świąt. Przeczytaliśmy opowiadanie „Pewnej  nocy, przed Wigilią” ze zbioru „Świąteczne opowiadania”. Kolejnym etapem spotkania było dekorowanie namalowanej choinki oraz wykonanie samodzielne renifera z tutek
i bibuły.
mbp ostroda
 
 
mbp ostroda
Klub Zwariowanych Robótek 6 grudnia wykonał zimowe lapbooki z kolorowego papieru. 13 grudnia tworzyliśmy zawieszki z zimowym krajobrazem na drewnianej bazie malowanej pastelami.
Do przygotowania tematyki spotkań wykorzystane zostały książki: „Inspiracje na Boże Narodzenie” Joanny Góźdź, „Ozdoby choinkowe” Judy Balchin oraz „Świętujemy Boże Narodzenie” Lois Rock.
mbp ostroda
 
 

 


Filia nr 3, ul. Chrobrego 2

 

Pierwsze grudniowe spotkanie z Misiem Czytusiem w bibliotece odbyło się 5 grudnia. Przeczytaliśmy opowiadania z książki L. Bardijewskiej „Gwiazdka z nieba”, następnie dzieci wykonały anioły z papieru, które zostały wysłane na konkurs miesięcznika Abecadło.

mbp ostroda

 

 

 

 

 

 

 

mbp ostroda

Kolejne spotkanie 12 grudnia rozpoczęło się przeczytaniem książeczek  „Gwiazdka Kubusia Puchatka” W. Chotomskiej i „Święty Mikołaj zna się na świętach”M. Frazee. Następnie dzieci uczyły się wykonywać pięcioramienne przestrzenne gwiazdki, którymi udekorowały naszą choinkę.

mbp ostroda

 

 

 

 

 

 

 

mbp ostroda

Trzecie i ostatnie przed świętami spotkanie odbyło się 19 grudnia. Dzieci wysłuchały opowiadania „List do świętego Mikołaja” A. Rahoza oraz opowiadania „Wigilia” z książki R. Piątkowskiej „Gdyby jajko mogło mówić” dzieci wyplatały z pasków kolorowego papieru kolorowe świąteczne kartki.

mbp ostroda

 

 

 

 

 

 

 

mbp ostroda

Dwukrotnie odwiedziły nas grupy przedszkolne. Podczas tych wizyt dzieci wysłuchały opowiadania „Franklin i książka z biblioteki” i zapoznały się z zasadami korzystania ze zbiorów bibliotecznych.

mbp ostroda

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

MBP Oddział dla dzieci, ul Mickiewicza 22

Listopad w bibliotece… Klub Motyli Książkowych  – cztery spotkania z literaturą. Najpierw przeczytaliśmy jedną z przygód bardzo sympatycznego słonia o imieniu Elmer pt. “Urodziny Elmera” Davida McKee, stworzyliśmy baaardzo kolorowe słonie z papieru i bibuły. Następnie przeczytaliśmy zabawne opowiadanie “Pech” z książki “Koty, czyli historie z pewnego podwórka” Melanii Kapelusz. Praca plastyczna wykonana do tekstu to koty w butach – wszystkie zawadiackie! Kolejne spotkanie to świętowanie Światowego Dnia Misia i pouczająca treść z opowiadania “Jak dobrze mieś sąsiadów” Ciary Flood, a plastyczna część zajęć zaowocowała sporym stadkiem sympatycznych misiów. Ostatnie w miesiącu spotkanie to zaznaczenie Dnia Kolejarza….przeczytaliśmy wiersz “Lokomotywa” Juliana Tuwima i stworzyliśmy papierowe ciuchcie!

mbp ostroda

 

 

 

 

 

 

 

 

mbp ostroda

Klub Zwariowanych Robótek miał cztery spotkania, każde inne od poprzedniego, pracowaliśmy bowiem z włóczką, tkaniną i tuszem, papierem a nawet darami natury – szyszkami. Powstały zatem ptaki z włóczki, aplikacje z materiału, łabędzie z szyszek oraz papierowe pudełko
z ozdobionym metodą decoupage pachnącym mydełkiem.

mbp ostroda

 

 

 

 

 

 

 

 

mbp ostroda

Listopad to również kilka bardzo intensywnych spotkań przedszkolaków z misiami z okazji Dnia Pluszowego Misia. Podczas 6 spotkań z dziećmi w wieku 5-6 lat czytaliśmy piękne opowiadanie “Jak dobrze mieć sąsiadów” Ciary Flood. Ponadto rozwiązywaliśmy krzyżówki, zagadki i puzle. Było gwarno, bardzo wesoło i … przytulnie.

mbp ostroda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dziękujemy, że jesteście!

 


Filia nr 3, ul. Chrobrego 2

Pierwsze w miesiącu zajęcia miały miejsce 7 listopada- był to Międzynarodowy Dzień Postaci
z Bajek. Przeczytaliśmy głośno “Kopciuszka” autorstwa J. Siwka i wierszowaną wersję tej samej bajki autorstwa J. Pasternak- Winiarskiej. Dzieci pokolorowały przygotowane wcześniej postaci
z bajek.

14 listopada, po lekturze książeczki “Różnimisie” oraz “Miś Uszatek i przyjaciele” Cz. Janczarskiego, porozmawialiśmy z dziećmi na temat misiów i przygotowań do Dnia Misia w naszej bibliotece. Następnie dzieci wyklejały portrety misiów z kolorowych kółek.

mbp ostroda

 

 

 

 

 

 

 

mbp ostroda

Podczas zajęć 21 listopada dzieci wysłuchały bajki “Pamietaj, żebyś nie zapomniał”  z serii “Opowieści o przyjaźni”, a potem wykonały elementy dekoracji na urodziny Misia Czytusia- misiowe głowki- serpentynki.

mbp ostroda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

mbp ostroda

Dnia 28 listopada uroczyście obchodziliśmy Dzień Msia i Urodziny naszego bibliotecznego pupila-  Misia Czytusia. Na początku spotkania, w odświętnie udekorowanej sali, przeczytaliśmy dzieciom bajkę W. Drabika “Dzień Misia”, następnie dzieci wręczyły Misiowi własnoręcznie przgotowane laurki, odbyły się zabawy i konkursy. Na koniec spotkania wszyscy wspólnie zjedli urodzinowy tort.

mbp ostroda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


MBP Oddział dla dzieci, ul Mickiewicza 22

Bohaterkami spotkania  w  Klubie Motyli Książkowych 1 października były wiewiórki. Przeczytaliśmy opowieść Kingi Preibisz-Wala „Wiewiórka i jej dziupla”. Po krótkiej rozmowie dzieci przystąpiły do pracy samodzielnej, podczas której wykonały stado wiewiórek z papieru.
mbp ostroda
 
 
mbp ostroda
 
8 października tematem spotkania były jeże. Dzieciom został przeczytany fragment bajki Gillesa Laurendona “Jeż”, kolejnym etapem zajęć było wspólne malowanie jeża na dużej planszy,
a następnie dzieci zrobiły jeżyki z masy solnej i patyczków.
 
Kolejne spotkanie, 15 października, poświęcone było sowom. Dzieci wysłuchały opowiadania „Małe sówki” Martina Waddella i zrobiły jesienne sowy z liści.
mbp ostroda
 
mbp ostroda
 
22 października przeczytaliśmy książeczkę Laury Ellen Anderson „Nie chcę mieć kręconych włosów” o akceptowaniu samego siebie takim, jakim się jest. Pracą samodzielną był portret
z włóczki i kolorowego papieru.
mbp ostroda
 
mbp ostroda
 
Ostatnie październikowe spotkanie (29.10) poświęciliśmy pająkom. Dzieci chętnie wysłuchały opowiadania Diany Amft „Pajączek Kędziorek: jak pokochać osiem nóżek” i zrobiły pająki
z papieru, które można włożyć na głowę.
mbp ostroda
 
mbp ostroda
 
Klub Zwariowanych Robótek 4 października robił jesienne witraże, 11 października stworki ze skarpetek, 18 października domki dla ptaków z papieru, a na ostatnich październikowych zajęciach, 25 października, mroczne lampiony. Do zajęć zostały wykorzystane książki: „Witraże: technika Tiffany” Hanny Krejsova, „Przytulanki szmacianki: 50 projektów zabawek z resztek” Clementine Collient, „Origami: wycinaj, składaj, baw się” Sophie Astruc, „Robótki na różne okazje”.
mbp ostroda
 

mbp ostroda

 


Filia nr 3, ul. Chrobrego 2

Pierwsze w miesiącu zajęcia miały miejsca 3 października. Przeczytaliśmy głośno “Wielką przygodę jerzyka” J. Poh a potem nasi uczestnicy wykonali jerze metodą wyklejania z suszonych liści.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 października, po lekturze książeczki B. Ostrowickiej “Bobek, wyprawa i rzeczy w sam raz”, rozmowie o grzybach i grzybobraniu, dzieci wykleiły piękne grzyby z kolorowego papieru.

Podczas zajęć 17 października dzieci wysłuchały bajki “Elmer i hipopotamy” D. McKee a potem wykleiły z przygotowanych wcześniej elementów słonie- młodsza grupa i zwierzęta Afryki- grupa popołudniowa.

Dnia 24 października wspólnie z Misiem Czytusiem obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Rozmawialiśmy z dziećmi o zdrowej diecie, przeczytaliśmy bajkę Pana Poety “Kura, co tyła na diecie”, a następnie dzieci pokolorowały wydruki owoców, wycięły je i nakleiły na kolorowe kartki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na ostatnich w miesiącu zajęciach, 31 października, przeczytaliśmy opowiastkę H. Szymańskiej “Bajka o drwalu” po czym dzieci wykonały obrazki z jarzębiną za pomocą pieczątek przygotowanych z folii pęcherzykowej i farb.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W październiku dwukrotnie odwiedzili nas również uczniowie klas drugich ze Szkoły Podstawowej numer 1, z pierwszą grupą rozmawialiśmy o jesieni w literaturze, a z druga została zaznajomiona
z zasadami korzystania z biblioteki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Filia nr 3, ul. Chrobrego 2

Pierwsze po wakacjach czwartkowe spotkanie miało miejsce 5 września. Przeczytaliśmy głośno bajkę “Nie potrafię” ze zbioru A. Antosiewicz pt “Mądre bajki”, potem dzieci wykonywały pracę plastyczną do hasła ” Mam talent”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na kolejnym spotkaniu z Misiem Czytusiem i książką w bibliotece, które odbyło się 12 września dzieci wysłuchały bajki “Jesień Jerzyka” Zofii Poletyło ze zbiorku “Bajki Przedszkolaka” oraz

“O zającu, który szukał swojego miejsca”  A. Baranowskiej.

W ramach pracy plastycznej powstały jesienne obrazki metodą wyklejania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19 września, po przeczytaniu bajki “Kajtek nie umie fruwać- historia małego miłośnika książek”

  1. Berne, dzieci wykonały portrety swoich przyjaciół.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas ostatniego spotkania, 26 września, przeczytano “Przygody królewny Florentynki”

  1. Ziemnickiej i dzieci zrobiły obrazki z jesiennym liściem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


MBP Oddział dla dzieci, ul Mickiewicza 22

Pierwsze powakacyjne spotkanie w Klubie Motyli Książkowych odbyło się 3 wrześnie i poświęcone było budowlom. Tego dnia dzieci wysłuchały opowieści Peppy „Domek dla wilków” Neville Astley. Podczas pracy samodzielnej uczestnicy wykonali domki z tutek i papieru.

mbp ostroda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

mbp ostroda

10 września obchodziliśmy „Dzień kropki”. Dzieciom przedstawiona została książka „Kropka” Petera Reynoldsa, natomiast podczas pracy wspólnej łączyliśmy kółka w różne przedmioty (samochód, piłki, rower, hulajnoga i wiele innych). Podczas plastycznej części zajęć w tym dniu maluszki robiły obrazek – misia pandę z kółek.

mbp ostroda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

mbp ostroda

Tematem kolejnych zajęć była papuga. Dzieci wysłuchały bajeczki „Tchórzliwy ptaszek” Tulin Kozikoglu. Podczas wspólnej pracy dzieci namalowały kolorową papugę, której nadano imię Uga. Jako pracę samodzielną uczestnicy zrobili latające na sznureczkach ptaszki z tutek i papieru.

mbp ostroda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

mbp ostroda

24 wrześnie na zajęciach podjęliśmy temat lasu i leśnych zwierząt. Przeczytana została bajeczka Zofii Staneckiej „Basia i wyprawa do lasu”. Podczas dalszej części spotkania dzieci umieściły obrazki ze zwierzętami w odpowiednim miejscu w lesie oraz stworzyły piękne prace leśnych grzybków.

mbp ostroda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

mbp ostroda

Klub Zwariowanych Robótek we wrześniu również wznowił swoje spotkania. 6 wrześnie robiliśmy kolorowe bransoletki, ale zaplatane jak warkoczyki z dzianiny.
Podczas kolejnego spotkania, 13 września, uczestnicy pracowali nad kolczykami metodą decoupage.

mbp ostroda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

mbp ostroda

20 września robiliśmy pudełka – skarbonki z papieru.
27 września na tapetę wzięliśmy technikę origami i pracowaliśmy nad kocimi girlandami.

mbp ostroda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

mbp ostroda

Do przygotowania tematyki zajęć wykorzystane zostały książki: Agnieszka Bojakowska-Przeniosło „Decoupage: motywy klasyczne i nowoczesne”, Roberta Costantini „Decoupage: sztuka dekorowania przedmiotów”, „Origami: papierowe cudeńka”, Paulo D’Alba „Origami dla małych rączek”

 


MBP Oddział dla dzieci, ul Mickiewicza 22

 

Naszą Bibliotekę odwiedziły panie z Ostrego Dyżuru Literackiego.
mbp ostroda
Ostry Dyżur Literacki to skierowana do dzieci, promująca czytelnictwo akcja Fundacji Czas Dzieci.
W scenografii i konwencji gabinetu lekarskiego specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują książki indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych uczestników.
mbp ostroda
10 września recepty na książki otrzymały dzieci w naszej bibliotece.
Zaprosiliśmy do akcji uczniów z ostródzkich szkół: SMS oraz SP2. Każdy z uczniów na podstawie rozmowy dostał indywidualną diagnozę oraz receptę na zestaw książek z sugerowanym dziennym czasem na lekturę.
mbp ostroda
 
 
mbp ostroda
 
 
mbp ostroda
 
 
 
 
mbp ostroda
 

Za nami okres wakacyjny, który dla naszej Biblioteki jest zawsze czasem szczególnym.

Na zamku od wtorku do piątku każdego dnia prowadziliśmy zajęcia dla dzieci pod hasłem “Zero waste”. Były zajęcia literacko-plastyczne z serią książek “Filipek i…” Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby, eksperymenty oraz  eko-warsztaty, które realizowane były we współpracy z ARS et LIBER w ramach zadania publicznego 3.3 edukacja ekologiczna, działania na rzecz ekologii i ochrony środowiska, współfinansowanego przez Gminę Miejską Ostróda pn. “Przyroda – mój syjamski bliźniak”. W każdy piątek czytelnia zamieniała się w salę kinową, w której wyświetlaliśmy bajki..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Część przeprowadzonych zajęć odbywała się w ramach projektu “Para buch! Książka w ruch!”, w którym bierze udział nasza placówka. Nieodłącznym elementem zajęć były gry planszowe. Zarówno lipiec, jak i sierpień zamknęliśmy organizacją escape room’u. Pierwszy w nawiązaniu do książki, drugi w klimacie ekologicznym. Dziękujemy wszystkim za obecność i dobrą zabawę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Filia nr 3, ul. Chrobrego 2

 

Pierwsze z sierpniowych spotkań wakacyjnych w Krainie Bajki miało miejsce 5 sierpnia. Przeczytaliśmy głośno bajkę “Czerwony Kapturek” opowiedzianą po nowemu przez Jarosława Mikołajewskiego, potem dzieci wykonywały domki, wieże i warownie do wspólnej makiety Krainy Bajki.

 

 

 

 

 

 

 

 

Na kolejnym spotkaniu 12 sierpnia dzieci wysłuchały bajki o Smoku Wawelskim Grzegorza Kasdepke, a w ramach pracy plastycznej powstały figurki smoków, które urozmaiciły naszą makietę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19 sierpnia, po przeczytaniu “Żabiego Króla” Jarosława Mikołajewskiego,  razem tworzyliśmy figurki żab i jaszczurek z play mayów, papieru i tekturowych tutek, które zasiedliły nasze bajkowe miasteczko.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas ostatniego spotkania, 26 sierpnia, dzieci dorobiły ostatnie brakujące elementy do makiety  Krainy Bajki. Przeczytano bajkę “Muzykanci z Bremy” G. Kasdepke.

Wykonano pamiątkowe zdjęcie i każdy mógł zabrać do domu wybrany element makiety.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Pierwsze z lipcowych spotkań wakacyjnych w Krainie Bajki miało miejsce 1 lipca. Przeczytaliśmy głośno bajke “Calineczka” opowiedzianą po nowemu przez Grzegorza Kasdepke, potem dzieci wykonywały trawniki z kwiatami do wspólnej makiety Krainy Bajki.

 

 

 

 

 

 

 

 

Na kolejnym spotkaniu 8 lipca dzieci wysłuchały bajki o Kopciuszku Grzegorza Kasdepke, a w ramach pracy plastycznej powstały figurki królów i królowych, które urozmaiciły naszą makietę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 lipca, po przeczytaniu kolejnej opowiastki Grzegorza Kasdepke “Stoliczku nakryj się”,  razem tworzyliśmy figurki ludzi i zwierząt, które zasiedliły nasze bajkowe miasteczko.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas spotkania 22 lipca, dzieci w dalszym ciągu rozbudowywały makietę Krainy Bajki. Powstały nowe budynki z kartonów, mat ekologicznych i innych materiałów plastycznych. Wszystko to zainspirowane zostało baśnią o Złotej Kaczce opowiedzianą trochę inaczej przez Jarosława Mikołajewskiego.

 

 

Kolejna przezabawną opowieść pana Mikołajewskiego dzieci miały okazję poznać podczas ostatniego lipcowego spotkania, 29 lipca. Był to “Słowik”. Po wysłuchaniu bajki powstały piękne ptaki i motyle do naszej Krainy Bajki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Filia nr 3, ul. Chrobrego 2

Pierwsze z czerwcowych spotkań z książką i Misiem Czytusiem w bibliotece odbyło się we czwartek 6- tego. Tematem zajęć był podwodny świat. Po przeczytaniu opowiadania Renaty Piątkowskiej pod tytułem “Wieloryb”, nasi uczestnicy wyklejali podwodne światy z papierów ozdobnych i folii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na kolejnym, ostatnim przed wakacjami spotkaniu- 13 czerwca przeczytaliśmy kolejne opowiadanie Renaty Piątkowskiej pod tytułem “Bartek”, nawiązujące do tematu dogoterapii. Po wysłuchaniu historyjki dzieci wyklejały z filcu i włóczki piękne psie portrety.

 

 

 

 

 

 

 

 

24 czerwca, w poniedziałek, wystartowaliśmy z cyklem zajęć wakacyjnych pod wspólnym tytułem “Kraina Bajki”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przeczytaliśmy dzieciom bajkę J. Mikołajewskiego “Nowe szaty cesarza”, po czym rozpoczęliśmy budowę makiety bajkowej krainy. Z pudełek, rolek tekturowych i kolorowych materiałów plastycznych dzieci wybudowały pierwsze bajkowe zamki.

 


MBP Oddział dla dzieci, ul Mickiewicza 22

Maj w Klubie Motyli Książkowych rozpoczęliśmy lekturą książeczki „Kura co tyła na diecie” Pana Poety. Następnie dzieci wykonały pracę plastyczną – zawieszki na okno z motywem jajka
i kurczaka.

14 maja tematem przewodnim zajęć był żółw. Przeczytaliśmy wierszyki ze zbioru Agnieszki Frączyk „Żółw Wiercipięta i inne zwierzęta”, a następnie dzieci zrobiły żółwie z talerzyków papierowych
i bibuły.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21 maja, w związku ze zbliżającym się świętem wszystkich mam, uczestnicy wysłuchali opowiadania „Mama” Przemysława Wechterowicza. Jako pracę wspólną stworzyły portret mamy,
a następnie wykonywały kwiatki w wazoniku.

28 maja obchodziliśmy w bibliotece Dzień Ślimaka. Podczas spotkania przeczytano opowieść pisaną wierszem „Wyprawa ślimaka do grodu Kraka” Barbary Sudoł. Podczas pracy samodzielnej dzieci wykonały ślimaki z pasków kolorowego papieru.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klub Zwariowanych Robótek swoje spotkania z rękodziełem rozpoczął 10 maja zmaganiami
z papierową modą. Dzieci ubrały lalkę z papieru w wieczorowe kreacje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17 maja do biblioteki zawitał marzycielski mobil z chmurek i kropli. 24 maja z okazji Dnia Ślimaka uczestnicy wykonali ślimacze pudełka na drobiazgi. Ostatnie spotkanie miesiąca poświęcone było stworkom-potworkom z kartonowych kolorowych sześcianów składanych samodzielnie (trudne!).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Literatura wykorzystana do zajęć rękodzieła: „Akademia bibuły Zrób to sam” Jolanty Kusz, „Kartki
i wycinanki z papieru” Maurice Mathon, „Tektura i karton Emma” Hardy, „Origami Pudełka
z papieru” Florence Temko.

 


Filia nr 3, ul. Chrobrego 2

Majowe spotkania z książką w bibliotece rozpoczęliśmy 9 maja spotkaniem poświęconym polskim symbolom narodowym. Opowiedzieliśmy dzieciom o ich znaczeniu a następnie przeczytaliśmy głośno opowiadanie Ireny Landau “Lenka i Magiczne Drzewo”. W ramach pracy plastycznej dzieci namalowały farbami drzewo, któremu wspólnie przyklejaliśmy białe i czerwone liście.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejne spotkanie z książka ( i oczywiście z Misiem Czytusiem) przypadło na dzień 16 maja. Tematem zajęć był zdrowy tryb życia. Przeczytaliśmy opowiadanie Bożeny Kropki “Mieszkanka chatki na moczarach”, porozmawialiśmy trochę z dziećmi na temat dbania o higienę i zdrowie,
a następnie nasi uczestnicy wyklejali obrazki o wspólnym tytule “Szczęśliwy, kto dba o zdrowie”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To były wyjątkowe zajęcia ponieważ dzieci otrzymały drobne upominki od firmy Ostróda Recykling.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23 maja mogliśmy wraz z naszymi uczestnikami uczcić Dzień Matki. Na tą okazje świetnie nadawało się opowiadanie autorstwa Ulfa Starka “Jak mama została Indianką”. Po wysłuchaniu opowieści dzieci wykonały dla swoich mam wianuszki serduszek i ozdobiły je rysunkami i kwiatami z papieru.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tematem ostatnich zajęć, 30 maja, było Szczęśliwe Dziecko. Dzieci wysłuchały bajeczki Roksany Jędrzejewskiej- Wróbel pod tytułem “Królewna” a potem wykonały swoje uśmiechnięte autoportrety.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Miesiąc maj był dla nas miesiącem wizyt, nie tylko naszych czwartkowych zuchów. Siedmiokrotnie odwiedziły nas przedszkolaki z okolicznych placówek by dowiedzieć się czegoś o naszej pracy, zasadach wypożyczania książek, posłuchać głośnego czytania i obejrzeć najładniejsze książki
w naszej bibliotece.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


MBP Oddział dla dzieci, ul Mickiewicza 22

Kwietniowe spotkania Klubu Motyli Książkowych rozpoczęliśmy 2 kwietnia obchodami Dnia Książki dla Dzieci. Podczas zajęć przeczytaliśmy opowiadanie Rocio Bonilli „Jakiego koloru są buziaki”.
W dalszej części spotkania pokazaliśmy różne formy książek dla dzieci, a następnie uczestnicy przystąpili do pracy samodzielnej, podczas której powstały zakładki do książek.

Kolejne spotkanie – 9 kwietnia – poświęcone było żabom. Po wysłuchaniu bajeczki Michaela Edglera „Przyjaciele na zawsze”, maluszki samodzielnie robiły przesympatyczne żabki z tutek
i zielonego papieru.
16 kwietnia, w związku ze zbliżającymi się świętami Wielkanocnymi, dzieci wysłuchały bajeczki „Wielkanoc kurczaczka” Urszuli Kozłowskiej, następnie wspólnie pomalowały ogromną pisankę,
a na zakończenie robiły zajączki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas kolejnego spotkania przenieśliśmy się do krainy motyli. Wysłuchaliśmy książki Amelii Bruni „Motyl” i robiliśmy motyle na piku, które można włożyć do doniczki z kwiatkiem.
Ostatniego kwietnia do biblioteki zaprosiliśmy wiosnę. Tego dnia dzieci wysłuchały bajkę Grażyny Nowak „Płaszczyk Biedronki”. Podczas zajęć plastycznych wspólnie robiliśmy tytułowe biedronki
z kolorowego papieru.

 

 

W Klubie Zwariowanych Robótek 5 kwietnia robiliśmy makramy z drewna, kolorowych włoczek
i wstążek. Tydzień później, 12 kwietnia, obchodziliśmy nietypowe święto – Dzień Czekolady. Tego dnia uczestnicy spotkania robili słodką ozdobę do pokoju – proporczyki w formie ciastek.
26 kwietnia efektem pracy twórczej były kolorowe bukiety w pudełku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pomysły zaczerpnięte zostały z książek dostępnych w naszej bibliotece:

– Bocińska-Czerwińska Katarzyna „Akademia projektowania: zrób to sam”,
– Cholewińska-Szkolik Aniela „Wszystko co można zrobić z papieru”,
– Balchin Judy „Zabawy plastyczne: malarstwo dekoracyjne, mozaiki, lepienie z gliny, składanie papieru”,
– Kingdom Christine „Ozdoby i aplikacje ze wstążek.

 


MBP Oddział dla dzieci, ul Mickiewicza 22

Marcowe spotkania w Klubie Motyli Książkowych rozpoczęliśmy wysłuchaniem bajeczki Felicji Law „Lew Limpopo: opowieść o lenistwie i ospałości”. Następnie dzieci robiły lwy z bibuły i papieru.

12 marca tematem spotkania były ptaki. Po wysłuchaniu rozdziału „Kura i krasnoludek” z książki Joanny Krzyżanek „Jak kura nie chciała być kurą”, dzieci przystąpiły do pracy samodzielnej, podczas której powstały kolorowe ptaki w kapeluszach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19 marca wspólnie szukaliśmy wiosny. Przeczytaliśmy wiersze ze zbiorów: Ewy Szelburg-Zarembiny „Wiersze dla dzieci” oraz Natalii Usenko „Wiosna”, a następnie każde dziecko zrobiło wiosennego kwiatka w doniczce.
26 marca, w związku z nietypowym świętem – Dniem Ochrony Bałtyku, dzieci wysłuchały opowiadania „Rybka Rybik i życzliwość” z książki „Bajki z dżungli i oceanu” Agnieszki Ginko. Kolejnym etapem spotkania było tworzenie kolorowych rybek i świata wokół nich – podczas zajęć plastycznych wykorzystaliśmy papierowe kółeczka, bibułę oraz kredki.
1 marca Klub Zwariowanych Robótek pracował nad nietypowymi zakładkami z papieru robionymi metodą origami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 marca, z okazji Dnia Kobiet, uczestnicy pracowali z włóczką, robiąc kolorowe pompony, z których następnie stworzone zostały kotki.
15 marca tematem spotkania było „coś z tektury”. Tego dnia dzieci tworzyły karneciki oraz ozdobne karteczki na upominki, oczywiście z tektury oraz rafii.
Podczas kolejnego spotkania (22 marca), aby przywołać wiosnę, uczestnicy robili bransoletki metodą decoupage.
Aby uczcić Międzynarodowy Dzień Teatru uczestnicy kolejnego spotkania – 29 marca pobawili się w teatr zrobionymi samodzielnie rekwizytami – sceną teatralną oraz kukiełkami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do przygotowania spotkań Klubu Zwariowanych Robótek zostały wykorzystane m.in. książki : Emmy Hardy „Tektura i karton”, „Origami : papierowe cudeńka”, Sary Withers „Robimy biżuterię”, Agnieszki Bojrakowskiej-Przeniosło „Decoupage: motywy klasyczne i nowoczesne”.

 


Filia nr 3, ul. Chrobrego 2

W marcu spotkania z Misiem Czytusiem oraz Czwartkowe Spotkania z Książką rozpoczęliśmy dnia siódmego marca. Porozmawialiśmy z dziećmi o nadchodzącym Dniu Kobiet, przeczytaliśmy opowiadanie Grzegorza Kasdepke „Magia w kolorze lilaróż” ze zbiorku „Świerszczyk-Wielka Księga”,  a w ramach pracy plastycznej dzieci wykonały bukieciki z papieru metoda naklejania kwiatków na papierową taśmę.

mbp ostroda biblioteka

 

 

 

 

 

 

 

Kolejne spotkanie 14 marca rozpoczęliśmy rozmową o wiośnie. Dzieci obejrzały wcześniej przygotowane książeczki, wysłuchały wierszy o wiośnie autorstwa Natalii Usenko z tomiku „Wiosna”, a następnie wykonały obrazki z baziami: gałązki namalowane farbka ozdabialiśmy wyciętymi z gazet krążkami.

mbp ostroda biblioteka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21 marca nasi mali uczestnicy wysłuchały opowiadania Renaty Piątkowskiej „Marzanna” z książki „Gdyby jajko mogło mówić” a potem wspólnie wykonaliśmy gałgankowe Marzanny, które ozdobiły naszą biblioteczną wystawkę.

mbp ostroda biblioteka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas spotkania 28 marca rozmawialiśmy z dziećmi o Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci przypadającym na dzień 2 kwietnia. Przeczytano dwa opowiadania ze zbiorku D. Nosowskiej „Chwyć za pióro” : o molu książkowym i pisaniu do szuflady, oraz opowiadanie „Księżniczka” z książeczki R. Jędrzejewskiej- Wróbel.  Zadaniem dzieci było wykonanie portretu ulubionego książkowego bohatera.

mbp ostroda biblioteka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20 marca odwiedziły nas przedszkolaki z Przedszkola nr 1. Tematem spotkania był kosmos.

 


 

MBP Oddział dla dzieci, ul Mickiewicza 22

Lutowe spotkania Klubu Motyli Książkowych rozpoczęliśmy 5.02. Tematem było dokarmianie zwierząt. Dzieci wysłuchały opowiadania Marty Galewskiej-Kustry „Pucio i ćwiczenia z mówienia”, podczas wspólnej zabawy przyporządkowały odpowiednią karmę do wybranych zwierząt,
a następnie wykonały karmniki z kolorowego papieru. Podczas kolejnego, walentynkowego, spotkania dzieci wysłuchały bajeczki Agnieszki Frączek „Całuski i buziaczki”, a następnie wspólnie narysowały duże serce, a w nim bliskie im osoby, ulubione rzeczy – co kto chciał. Podczas pracy samodzielnej dzieci robiły balonowo-serduszkowe laurki. 19 lutego świętowaliśmy Dzień Kota. Uczestnicy wysłuchali historyjki Nicka Bruela „Zły Kocurek nie lubi cukierków”, wzięły udział
w zabawie ruchowej w kotki i w zgadywankach, a w części plastycznej robiły tytułowego kocurka. Podczas zajęć 26 lutego obchodziliśmy nietypowe święto – Dzień Dinozaura. Dzieci w skupieniu wysłuchały opowiadania „Mama dobrze wie” z książki „Pterodaktyl” oraz samodzielnie wykonały dinozaury.

mbp ostroda biblioteka

 

 

 

 

 

 

 

 

mbp ostroda biblioteka

Klub Zwariowanych Robótek lutowe spotkania rozpoczął kocim tematem – efektem pracy były koty z filcu. Było trochę szycia i śmiechu. Podczas kolejnego spotkania, 15 lutego, uczestnicy robili serco-zawieszki z drucików i koronki. Kolejne spotkanie, które odbyło się 22 lutego poświęciliśmy przywoływaniu wiosny poprzez robienie wiosennych kwiatków z papieru metodą qullingu.

mbp ostroda biblioteka

 

 

 

 

 

 

 

 

mbp ostroda biblioteka

Do zajęć Klubu Zwariowanych Robótek zostały wykorzystane m.in.: Marie Chevalier „Kwiaty
z krepiny”, Joanny Tołłoczko-Syndoman „Quilling: cuda z papieru”, Agnieszki Zientek „Ozdoby
z filcu: biżuteria, zabawki, upominki”, Trice Boerens „Aplikacje”.

 


Filia nr 3, ul. Chrobrego 2

W lutym spotkania z Misiem Czytusiem oraz Czwartkowe Spotkania z Książką rozpoczęliśmy dnia siódmego lutego przeczytaniem „Bajki o różowym baloniku i szpilkach co miały tępe łebki”
ze zbioru Wandy Chotomskiej „Bajki z 1001 dobranocy” .

Po wysłuchaniu bajki zadaniem dzieci było wykonanie kolorowych balonów- wyklejanek
z kawałków materiału i guzików.

mbp ostroda biblioteka

 

 

 

 

 

 

 

 

mbp ostroda biblioteka

Kolejne spotkanie 14 lutego rozpoczęliśmy rozmową o przypadającym waśnie dniu św. Walentego. Dzieci wysłuchały opowiastki „Włóczykij szuka przyjaciela” z książeczki „Koty czyli historie z pewnego podwórka” autorstwa Melanii Kapelusz.

Wykonano koty z filcu naklejane na kolorową kartkę brystolu.

mbp ostroda biblioteka

mbp ostroda biblioteka

21 lutego rozmawialiśmy z dziećmi o turystyce i podróżach w związku z Dniem Przewodnika. Dzieci wysłuchały bajki A. Casalis “Tupcio Chrupcio- nie lubię podróżować” . W ramach pracy plastycznej pokolorowano obrazek z autokarem, na którym trzeba było dorysować podróżnych.

mbp ostroda biblioteka

 

 

 

 

 

 

 

 

mbp ostroda biblioteka

Podczas spotkania 28 lutego rozmawialiśmy z dziećmi o tradycji Tłustego Czwartku. Przeczytano opowiadanie L. Schneider „Zuzia uczy się piec” i dzieci pokolorowały rysunki pączków
i udekorowały je kolorowymi koralikami.

mbp ostroda biblioteka

 

 

 

 

 

 

 

 

mbp ostroda biblioteka

Poza naszymi tradycyjnymi  Czwartkowymi Spotkaniami z Książka i z Misiem Czytusiem w lutym mieliśmy przyjemność gościć grupę „ Zajęcy”  z przedszkola nr 1 w Ostródzie . Dzieci zwiedziły bibliotekę, dowiedziały się o zasadach korzystania ze zbiorów i wysłuchały bajki przeczytanej przez panią bibliotekarkę.

Odwiedzili nas także uczniowie klasy 1 B ze Szkoły Podstawowej nr 3, z którymi rozmawialiśmy
o twórczości  Wandy Chotomskiej oraz o zawodzie bibliotekarza.

 


 

MBP Oddział dla dzieci, ul Mickiewicza 22

Podczas tegorocznych ferii bawiliśmy się z książką Melanii Kapelusz „Krasnoludki”. Każdego dnia czytaliśmy jedno opowiadanie z książki, a następnie przechodziliśmy do części plastycznej.

mbp ostroda biblioteka

mbp ostroda biblioteka

Bawiliśmy się m.in. w teatr po wcześniejszym zrobieniu rekwizytów. Były również niezapomniane eksperymenty, czego wynikiem były kolorowe slimy oraz prace z baniek mydlanych. Na koniec każdego tygodnia organizowane były książkowe podchody pełne zagadek i zadań do wykonania.

mbp ostroda biblioteka

mbp ostroda bibliot

Dodatkowo w czasie ferii odbywały się warsztaty dla dzieci i rodziców (Koraliki Pyssla oraz szycie kota).

mbp ostroda bibliot

mbp ostroda biblioteka

Zakończeniem naszych spotkań były popołudniowe rozgrywki gier planszowych, podczas których odbyły się dwa turnieje w Gobblety i Warcaby.

mbp ostroda biblioteka


Filia nr 3, ul. Chrobrego 2

Tematem naszych spotkań z dziećmi podczas ferii zimowych była postać znanej pisarki utworów dla dzieci Wandy Chotomskiej. Przybliżaliśmy też postać pisarki opowiadając zabawne anegdoty i historyjki z jej życia. Dzieci mogły dowiedzieć się na zajęciach o tym, że Chotomska była pomysłodawczynią Orderu Uśmiechu oraz Dnia Dziadka, Dnia Chłopaka i Klubu Piegowatych.

mbp ostroda biblioteka

mbp ostroda biblioteka

Podczas spotkań głośno czytaliśmy utwory Chotomskiej takie jak “Od rzeczy do rzeczy”, “Kalosze i parasol”, “Bajka o kurczaku, który nie był kurczakiem”. Nasi uczestnicy w oparciu o te utwory wykonywali prace plastyczne: kolorowali kalosze i parasolki, wykonali wiatraczki z rolek po ręcznikach papierowych i pierzaste ptaszki na piku z gazet i taśmy papierowej.

mbp ostroda biblioteka

mbp ostroda biblioteka

Po skończonych zajęciach można było pograć w gry lub poukładać puzzle.

mbp ostroda biblioteka


Filia nr 3, ul. Chrobrego 2

Styczniowe spotkania z Misiem Czytusiem oraz Czwartkowe Spotkania z Książką rozpoczęliśmy dnia 3 stycznia przeczytaniem bajki “O strarym i nowym roku” J.L. Kern oraz “O Nowym Roku i młynarzu Sylwestrze” L. Krzemienieckiej.

Po wysłuchaniu bajek zadaniem dzieci było pokolorowanie noworocznych obrazków.

mbp ostroda biblioteka

mbp ostroda biblioteka

Kolejne spotkanie 10 stycznia rozpoczeliśmy przeczytaniem opowiadania “Narty” z książki Renaty Piątkowskiej “Opowiadania z piaskownicy” oraz wiersza Tadeusza Kubiaka ” Zima” ze zbiorku “Cztery pory roku”.

Wykonano bałwanki z wacików i materiałów samoprzylepnych na kolorowych kartkach.

mbp ostroda biblioteka

mbp ostroda biblioteka

17 stycznia dzieci wysłuchały opowiadania pt “Jak to jest być starym” z książki Petry Marii Shmitt  “Skąd się biorą dziury w serze”.

Wykonano portrety babci i dziadka które umieszczono w okrągłych ozdobnych ramkach.

mbp ostroda biblioteka

mbp ostroda biblioteka

Ostatniego dnia stycznia rozmawialiśmy z dziećmi o Wandzie Chotomskiej starając się przybliżyć najmłodszym tę postać. Przeczytaliśmy utwory pisarki ze zbiorku “Kram z literkami”- “Litera U” oraz “Bajkę o kurczaku, który nie był kurczakiem” z książki “Bajki na 1001 dobranocy.

Dzieci wykleiły z papieru order uśmiechu.

mbp ostroda biblioteka

mbp ostroda biblioteka


MBP Oddział dla dzieci,

ul. Mickiewicza 22

Pierwsze w nowym roku zajęcia Klubu Motyli Książkowych odbyły się 8 stycznia i poświęcone były zimowemu krajobrazowi. Tego dnia dzieci wysłuchały historyjek Neville Astley „Zimowe opowieści Peppy”, a następnie malowały białą farbą na niebieskich kartkach zimowe obrazki. 15 stycznia,
z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka, dzieci wysłuchały bajeczki Joceline Sanschagrin
„U Babci i Dziadka”, podczas wspólnej pracy narysowały portrety babci i dziadka, a na zakończenie zrobiły laurki z kolorowego papieru. 22 stycznia uczestnicy zajęć wysłuchali opowiadania „Czapeczka Rikikiego” z książeczki „Skrzaty, elfy, krasnoludki oraz inne małe ludki”. Jako pracę samodzielną dzieci robiły tytułowe krasnoludki z tutek i kolorowego papieru. Na ostatnich styczniowych zajęciach poznaliśmy przesympatyczną małą czarownicę z opowiadania „Pola boi się ciemności” z książeczki „Skrzaty, elfy, krasnoludki oraz inne małe ludki”, a podczas zajęć plastycznych powstały portrety tytułowej małej czarownicy z kolorowej bibuły i włóczki.

mbp ostroda biblioteka

 

 

 

 

 

 

 

 

mbp ostroda biblioteka

4 stycznia na pierwszym spotkaniu Klubu Zwariowanych Robótek powstały zimowe kwiaty
z kolorowych kwadratowych karteczek . Kolejne zajęcia, które odbyły się 11 stycznia, poświęcone były karnawałowym kotylionom robionym z kolorowych wstążek i pomponów. 18 stycznia robótkowicze pracowali nad kwiatkami w doniczce dla Babci i Dziadka.

mbp ostroda biblioteka

mbp ostroda biblioteka

Do zajęć wykorzystane zostały m.in. „Ozdobne karty i karnety: na każdą okazję” Cheryl Owen, „Scrapbooking: zdjęcia w niezwykłej oprawie” Irene Lassus-Fuchs, „Rękodzieła” oraz „Wielka księga zabaw plastycznych”.



MBP Oddział dla dzieci,

ul. Mickiewicza 22

Grudniowe spotkania Klubu Motyli Książkowych rozpoczęliśmy zimowym tematem. Przeczytaliśmy fragment bajeczki „Maks zimą” Christiana Tielmanna, a podczas części plastycznej zajęć dzieci z wacików wykonały bałwanki na patyczkach.
11 grudnia zrobiło się świątecznie – uczestnicy wysłuchali opowiadania o Czupieńkach z książki „Gwiazdka” Gerarda Moncomble, a następnie wykonali bombki – aniołki na choinki. Ostatnie
w 2018 roku zajęcia (18.12) były poświęcone choince. Dzieci wysłuchały opowiadania „Choinka: opowieść o przyjaźni i miłości’ Sally Gilmore, porozmawialiśmy o choinkach a następnie dzieci wykonały kolorowe choinki na papierowych stożkach.
mbp ostroda biblioteka
mbp ostroda biblioteka
W grudniu odbyły się tylko dwa spotkania Klubu Zwariowanych Robótek.  7 grudnia uczestnicy wykonywali obrazy – kolaż z białej koronki, waty i papierowych serwetek na granatowym tle, a 14 grudnia, podczas ostatniego spotkania w roku, klubowicze pracowali nad ozdobami choinkowymi – aniołkami.
mbp ostroda biblioteka

mbp ostroda biblioteka


Filia nr 3, ul. Chrobrego 2

Grudniowe spotkania z książką w bibliotece rozpoczęliśmy 6 grudnia. Podczas zajęć rozmawiano
z dziećmi o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia.  Głośno przeczytaliśmy opowiadanie
„ O świętym Mikołaju” z książeczki Renaty Banaszczyk

„ Opowieści wigilijne”. Podczas zajęć plastycznych dzieci wykonywały  kartki- prezenty dla Mikołaja.

Podczas następnego spotkania, 13 grudnia, po lekturze opowiadania „ O czarodziejskiej sosence” ze zbiorku  „ Opowieści Wigilijne” Renaty Banaszczyk, wykonano ozdoby choinkowe z papieru, którymi udekorowano biblioteczna choinkę.

mbp ostroda biblioteka

20 grudnia, podczas kolejnego spotkania z Misiem Czytusiem, przeczytano opowiadanie „Białe Święta” z książeczki  „Bajkowe Święta” . Na popołudniowych zajęciach z cyklu Spotkania z Książką dzieci wysłuchały opowiadania pod tytułem  „Święta z dziadkiem” autorstwa Michaela Morpurgo. Podczas pracy plastycznej mali uczestnicy  wykonywali  papierowe gwiazdy na naszą choinkę.

mbp ostroda biblioteka

Ostatnie w tym roku spotkanie w bibliotece odbyło się 27 grudnia. Przeczytaliśmy opowiadanie „Sylwester i Nowy Rok” z książki Renaty Piątkowskiej „ Gdyby jajko mogło mówić”  i wykonaliśmy piękne przestrzenne gwiazdy- dekoracje sylwestrowe.

mbp ostroda biblioteka


Filia nr 3, ul. Chrobrego 2

Listopadowe spotkania z książką w bibliotece rozpoczęliśmy 8 listopada, tradycyjnie we czwartek. Podczas zajęć rozmawiano z dziećmi o zbliżającym się święcie odzyskania przez Polskę niepodległości. Głośno przeczytaliśmy wiersz Czesława Janczarskiego „ Barwy ojczyste” oraz Ludwika Wiszniewskiego „ 11 Listopada”. Na popołudniowych zajęciach dzieci zapoznały się
z opowiadaniem Wioletty Piaseckiej  „ Ignaś – opowieści patriotyczne”.

mbp ostroda biblioteka

 

mbp ostroda biblioteka

Podczas zajęć plastycznych dzieci wykonywały biało- czerwone zakładki do książek, które później rozdawaliśmy naszym czytelnikom w ramach akcji „100 zakładek na 100-lecie odzyskania niepodległości”.

Podczas następnego spotkania, 15 listopada, rozmawialiśmy o zbliżającym się Święcie Pluszowego Misia. Głośno przeczytano książeczkę Agaty Królak „ Czyjemisie” oraz opowiadanie „ Miś i drzewo miodowe” z książki Wandy Chotomskiej „ Rymowanki- zabawianki Kubusia Puchatka”.

Podczas zajęć plastycznych wykonano portret misia i umieszczono go w kolorowej, okrągłej ramce.

mbp ostroda biblioteka

mbp ostroda biblioteka

22 listopada, podczas kolejnego spotkania z książką i Misiem Czytusiem, przeczytano głośno bajkę  D. Mellinga  „Kto przytuli misia Tulisia” oraz „ Opowieści Misia Tulisia: bajki dla chorusków
i nie tylko” B. Zelmana.

Podczas pracy plastycznej dzieci wykonały postać misia z miękkich gałganków naklejanych na kartki papieru.

29 listopada, podczas czwartkowego spotkania z Misiem Czytusiem przeczytano książeczkę „Róznimisie” Agaty Królak i wykonano laurkę dla Misia Czytusia z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia.

mbp ostroda biblioteka

mbp ostroda biblioteka

Na popołudniowych zajęciach odbyły się uroczyste obchody rocznicy nadania imienia bibliotecznemu misiowi.  Jak co roku przypomnieliśmy dzieciom historię nadania imienia Misiowi Czytusiowi oraz tradycję Święta Pluszowego Misia. Przeczytano książeczkę Janiny Biernat „ Mały miś i przytulanka”, następnie odbyły się konkursy i zabawy : malowanie balonów, odgadywanie wylosowanych zagadek, rozwiązanie krzyżówki. Dzieci złożyły życzenia bibliotecznemu pupilowi
i podarowały mu własnoręcznie wykonane laurki. Na koniec uroczystości miał miejsce słodki poczęstunek.

mbp ostroda biblioteka


MBP Oddział dla dzieci,

ul. Mickiewicza 22

Listopadowe literacko-plastyczne zajęcia w Klubie Motyli Książkowych rozpoczęły się spotkaniem
z przesympatyczną gąsienicą, bohaterką bajeczki Antoona Kringsa „Pannica Gąsienica”. Podczas części plastycznej dzieci tworzyły gąsienice na liściu z kolorowego papieru. Kolejne spotkanie, 13 listopada, poświęcone było tęczy.

Dzieci wysłuchały fragmentu opowiadania „Noddy i Czarodziejska Tęcza”, odkryły kolory tęczy na płytach CD, a następnie, podczas indywidualnej pracy plastycznej, same zrobiły tęcze, które można zawiesić w pochmurne dni w oknie. 20 listopada na zajęciach pojawił się jesienny temat: las i grzyby. Po przeczytaniu opowiadania Bohdana Butenki „Grzyby i król” uczestnicy samodzielnie zrobili muchomory.

Na ostatnim listopadowym spotkaniu świętowaliśmy razem z misiami, które 25 listopada mają swój dzień: Światowy Dzień Pluszowego Misia. Przeczytaliśmy opowiadanie ze zbioru Carol Lawson „O niedźwiadkach i wesołych przypadkach”, a następnie dzieci wspólnie ułożyły puzzle
z Kubusiem Puchatkiem. Podczas części plastycznej zajęć każdy z uczestników zrobił misia
z kolorowych kółeczek różnej wielkości.
mbp ostroda biblioteka
   
mbp ostroda biblioteka

W Klubie Zwariowanych Robótek listopad rozpoczęliśmy „siecią tajemnic” – robieniem pajęczyn
z pająkami. 16 listopada pozostaliśmy jeszcze w temacie duchów i uczestnicy pracowali nad zabawnymi girlandami z duchami. 23 listopada, z okazji zbliżającego się Dnia Misia, dzieci robiły zawieszki w kształcie misia z kolorowej włóczki. Podczas ostatnich zajęć listopadowych powstały lampiony z zimowym krajobrazem. Zajęcia w Klubie Zwariowanych Robótek rozpoczynamy prezentacją książek związanych tematycznie z zajęciami, które można wypożyczać w bibliotece

mbp ostroda biblioteka

  


Za nami dwa miesiące spotkań z dziećmi w Oddziale dla Dzieci w zamku.

Zajęcia w Klubie Motyli Książkowych rozpoczęliśmy 18 września. Tego dnia tematem były jesienne drzewa. Po przeczytaniu wierszy ze zbiorów „Wielka Księga Polskiej Poezji dla dzieci” oraz „Wiersze dla dzieci” Ewy Szelburg-Zarembiny, dzieci robiły piękne jesienne drzewa z pieczątek z liści. Podczas kolejnego spotkania (25.09) kontynuowaliśmy jesienne tematy. Dzieci wysłuchały bajeczki „Musti sprowadza deszcz”, a następnie, jako samodzielną pracę, robiły parasole z kolorowego papieru. 2 października już na dobre przywitaliśmy Panią Jesień i po wysłuchaniu wierszy
z książeczki Patrycji Miziołek „Wierszyki przedszkolaka” każde dziecko zrobiło panią jesień z liści.

mbp ostroda biblioteka

mbp ostroda biblioteka

9.10 wyruszyliśmy w podróż z panem Maluśkiewiczem z wierszyka Juliana Tuwima „Pan Maluśkiewicz i wieloryb”. Po jego wysłuchaniu dzieci robiły rybki z kolorowej bibuły oraz liści. Na kolejnym październikowym spotkaniu dzieci wysłuchały bajeczki Rachel Bright „Wiewiórki, które nie chciały się dzielić”. Podczas pracy wspólnej został narysowany las dla wiewiórek, natomiast jako pracę samodzielna dzieci robiły wiewiórki. 23.10 tematem przewodnim była wesoła czarownica. Maluszki dzielnie wysłuchały opowieści Julii Donaldson „Miejsce na miotle” i wspólnie narysowały miotłę z miejscami dla przyjaciół czarownicy. Jako pracę samodzielną dzieciaczki robiły czarownicę. W ostatni wtorek października tematem spotkania były warzywa. Maluszki wzięły czynny udział w czytaniu wiersza „Na straganie” Jana Brzechwy, pokazując obrazki z kolejnymi warzywami występującymi w wierszu. Po przeczytaniu wiersza każde dziecko samodzielnie tworzyło dynię z bibuły.

mbp ostroda biblioteka

mbp ostroda biblioteka

21 września rozpoczęliśmy nowy sezon w Klubie Zwariowanych Robótek. Tego dnia uczestnicy pracowali nad słodkimi pocztówkami. Kolejne spotkanie odbyło się 5 października – powstały podczas niego jesienne pieczątki, które następnie były oprawiane w ramkę. 12.10 pracowaliśmy nad budkami na cukierki z pięknego kolorowego papieru. 19.10 przyszedł czas na MiniBooksy, które mogą być jednocześnie nietypową kartką z życzeniami. Ostatnie październikowe warsztaty poświęciliśmy motylom książkowym.

Każde spotkanie Klubu Zwariowanych Robótek rozpoczynamy przeglądem książek związanych tematycznie z zajęciami.

mbp ostroda biblioteka

mbp ostroda biblioteka


Filia nr 3, ul. Chrobrego 2

Październikowe Spotkania z Misiem Czytusiem cieszyły się sporym zainteresowaniem małych uczestników. Rozpoczęliśmy je 4 października kolażem “Dary jesieni- grzyby”.

Zajęcia plastyczne zwyczajowo poprzedzone zostały głośnym czytaniem: dzieci wysłuchały opowiadania Beaty Ostrowickiej  pt. “Bobek, wyprawa i rzeczy w sam raz, czyli ważne sprawy małych ludzi”.

mbp ostroda biblioteka

mbp ostroda biblioteka

Tematem kolejnych zajęć, które odbyły się 11 października były jesienne zabawy. Uczestnicy wysłuchali bajki Tomasza Smojlika pt.”Żubr Pompik” i wykonali pracę plastyczną – wyklejankę z jesiennych liści i kolorowego papieru.

mbp ostroda biblioteka

mbp ostroda biblioteka

Na zajęciach 18 października rozmawialiśmy o jesiennym lesie. Przeczytano opowiadanie Beaty Ostrowickiej pt. “Po co te kasztany?” ze zbiorku “Elementarz Przyrodniczy”,  a następnie dzieci wykonały rysunki przedstawiające jesienny las i jego kolory.

mbp ostroda biblioteka

mbp ostroda biblioteka

Ostatnie w tym miesiącu spotkanie z Misiem Czytusiem odbyło sie 25 października i poświęcone było 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przeczytaliśmy legendę  “O Lechu, Czechu i Rusie” z książki Magdaleny Grądzkiej “Legendy Polskie” i porozmawialiśmy o symbolach narodowych w oparciu o książkę Dariusza Grochala “Polskie symbole”. W ramamch pracy plastycznej uczestnicy wykonali obrazki- wyklejanki z herbem Polski, flagą i nutkami symbolizującymi hymn narodowy.

mbp ostroda biblioteka

  

mbp ostroda biblioteka


Filia nr 3, ul. Chrobrego 2

Wrześniowe spotkania z Misiem Czytusiem i Czwartkowe spotkania z książką upłynęły w klimacie nadchodzącej jesieni. Przeczytaliśmy fragmenty z książek „Co ja plotę” oraz „Pokłóciły się poetki” Agnieszki Fraczek, która sprawiła, że wyprawiliśmy w podróż bociany. Opowiadanie „Wspomnienia z lasu” z książki „Bajki w zielonych sukienkach” Anny Mikity oraz opowiadanie „Jesień” z książki ABC Uczę się” Małgorzaty Strzałkowskiej zainspirowały nas do namalowania korali dla Pani Jesieni. A Żubr Pompik w opowiadaniu „Zagadkowe Szyszki „ Tomasza Samojlika sprawił, że powstały jesienne zielniki.

mbp ostroda biblioteka

  

  

mbp ostroda biblioteka


MBP Oddział dla dzieci,

ul. Mickiewicza 22

Wakacje 2018

Podczas tegorocznych wakacji w Oddziale dla Dzieci odbywały się zajęcia literacko-plastyczne, podczas których w lipcu czytaliśmy „Baśniobór” Brandona Mulla, natomiast w sierpniu sięgnęliśmy po różne książki, między innymi opowiadania Grzegorza Kasdepke. Podczas każdego ze spotkań dzieci po wysłuchaniu fragmentu tekstu wykonywały wiele ciekawych prac plastycznych, często poznając nowe techniki oraz rozegrały mnóstwo pasjonujących rozgrywek gier planszowych takich jak: Dobble, Zgadnij kim jestem, Jenga, Uno, 5 Secund, Story Cups.
mbp ostroda
 
 
mbp ostroda
Oprócz zajęć literacko-plastycznych Oddział dla Dzieci organizował w tym roku głośne czytanie bajek na dziedzińcu – była to oferta skierowana do najmłodszych czytelników. Spotkania z bajką kończyły się wykonywaniem ilustracji do przeczytanego tekstu. Czytaliśmy bajki Julii Donaldson: „Gruffalo”, „Mały Gruffalo”, „Miejsce na miotle”.
 
Dla wielbicieli kina dwa razy w miesiącu odbywały się projekcje filmów animowanych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.
 
Szczególnym powodzeniem wśród uczestników wakacyjnych zajęć cieszyły się warsztaty rękodzieła, które odbywały się na zamkowym dziedzińcu. Podczas tych spotkań uczestnicy zdobyli nowe umiejętności takie jak: ozdabianie mydełek metodą decoupage, pieczętowanie tkanin, składanie origami, wyplatanie i tworzenie biżuterii oraz malowanie na szkle.
mbp ostroda
 
     
 
mbp ostroda
 
 
mbp ostroda
 
Ostatniego dnia każdego miesiąca była organizowana atrakcja specjalna, czyli Zabawa w Escape Room, podczas której „uwięzione” w bibliotece dzieciaki miały za zadanie rozwiązując zagadki, quizy i krzyżówki wydostać się z zamkniętego pomieszczenia. Lipcowy Escape room odbył się pod hasłem „Ucieczka z Baśnioboru”, sierpniowy natomiast nosił tytuł „W niewoli u braci Grimm”.
mbp ostroda
 

Filia nr 3, ul. Chrobrego 2

Sierpień 2018 – Filia nr 3, ul. Chrobrego 2

W sierpniu w każdy poniedziałek “Na punkcie bajek mam kota czyli znane bajki opowiedziane
po nowemu” – uczestnicy słuchali nowych wersji klasycznych bajek w interpretacji Grzegorza Kasdepke i Jarosława Mikołajewskiego. Po wysłuchaniu tekstów: “Słowik”, “Nowe szaty cesarza”, “Żabi król”, “Czterej muzykanci z Bremy” wykonywano prace plastyczne różnymi technikami.

W środy “W bibliotece wszystko gra” czyli gry planszowe, puzzle i różne układanki.

Czwartki to spotkania z twórczością Agnieszki Frączek. Wysłuchano opowiadań: “Kaczka
w berecie”, “Hura, hura! Duchów fura”, “Kot z poziomek”, “Sabat czarownic” oraz wierszy “Noc nad miastem” i “W moim pokoju”. Spotkania kończyły się pracami plastycznymi.

Wystawki prac można oglądać na planszach w oknie i wewnątrz biblioteki.

mbp ostroda biblioteka

Poniedziałki:

mbp ostroda biblioteka

Środy:

mbp ostroda biblioteka

Czwartki:

mbp ostroda biblioteka


Filia nr 3, ul. Chrobrego 2

Czerwiec/ Lipiec 2018 – Filia nr 3, ul. Chrobrego 2

    Wakacyjne spotkania w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Bolesława Chrobrego 2
w Ostródzie rozpoczęły się już w ostatnim tygodniu czerwca. Nasze propozycje spotkań
w poniedziałki, środy i czwartki spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem.
 
    Od 25 czerwca w każdy poniedziałek  “Na punkcie bajek mam kota czyli znane bajki opowiedziane po nowemu” – uczestnicy słuchają nowych wersji klasycznych bajek w interpretacji Grzegorza Kasdepke i Jarosława Mikołajewskiego. Za nami “Czerwony Kapturek”, “Calineczka”, “Złota kaczka”, “Stoliczku, nakryj się”, “Kopciuszek”, “Smok Wawelski”. Po wysłuchaniu tekstu prace plastyczne wykonywane różnymi technikami.
 
    W środy “W bibliotece wszystko gra” czyli gry planszowe, puzzle i różne układanki.
Czwartki to spotkania z twórczością Agnieszki Frączek. Wiersze i opowiadania tej autorki cechuje zabawa słowem i to też dostrzegają nasi uczestnicy. Spotkania kończą się pracami plastycznymi.
Wystawki prac można oglądać na planszach w oknie i wewnątrz biblioteki.
mbp ostroda biblioteka
mbp ostroda biblioteka
 
Poniedziałki:

Środy:

Czwartki:

mbp ostroda biblioteka


Czerwiec 2018

Czerwcowe “Czwartkowe spotkania z książką” rozpoczęliśmy 7 czerwca od rozmowy o przyjaźni. Przeczytano książkę Nele Moost “Wszystko moje! czyli o tym, jak kruk zrozumiał, że przyjaźń jest najważniejsza” i wykonano pracę plastyczną – lalki z różnych materiałów.

14 czerwca z okazji zbliżających się Dni Morza nawiązaliśmy do bardzo ważnego wydarzenia, czyli  odzyskania przez Polskę dostępu do morza. Zaprosiliśmy też do udziału w Ostródzkich Dniach Morza, gdyż nasze miasto łączy się z Bałtykiem poprzez rzekę Drwęcę oraz Kanał Elbląski.
Po wysłuchaniu książki Urszuli Rychlińskiej”Tomcio marynarzem” wykonano materiałowe żaglówki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21 czerwca rozmawialiśmy o zwyczajach związanych z obchodami nocy świętojańskiej. Przeczytano baśń Józefa Ignacego Kraszewskiego “Kwiat paproci” z książki “Najpiękniejsze baśnie polskie”. Praca plastyczna to oczywiście kwiat paproci wykonany z kolorowych papierów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Czerwiec w Klubie Motyli Książkowych był poświęcony nietypowym świętom. 5 czerwca obchodzony był Dzień Środowiska i tego dnia dzieciaczki wysłuchały kilku wierszyków z książeczki „Ekologiczne dzieciaki, czyli bon-ton w przyrodzie” Agnieszki Nożyńskiej-Demianiuk, o tym, jak należy się zachowywać w lesie. Kolejnym etapem była praca samodzielna – kolorowe kameleony. 12 czerwca obchodziliśmy Dzień Wolnych Książek. Dzieci wysłuchały bajeczki Jahanne Mercier „W bibliotece”, natomiast jako pracę samodzielną robiły książeczki na patyczkach, które przypominały książko-kwiatki. 19 czerwca odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie naszych małych klubowiczów. Tego dnia dzieci wysłuchały bajeczki Giles Andreae „Żyrafy nie umieją tańczyć”, a podczas pracy samodzielnej powstały piękne żyrafy, które jednak potrafią się wyginać w tańcu.

 

   

 

 

 

 

 

 

 

8 czerwca uczestnicy Klubu Zwariowanych Robótek pracowali nad drewnianymi zakładkami ozdabianymi metodą decoupage. 15 czerwca podczas spotkania ozdabialiśmy mydełka również metodą decoupage, które po zapakowaniu mogą być komuś podarowane. Ostatnie przedwakacyjne spotkanie klubowiczów miało luźną formę. Uczestnicy opowiadali o najbardziej udanych pracach i dzielili się z innymi swoimi talentami. Potem każdy mógł spróbować swoich sił w dzierganiu.

 

   

 

 

 

 

 

 

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i tym małym, i tym troszkę starszym za uczestnictwo w zajęciach. Wszystkim życzymy wspaniałych wakacji i zapraszamy ponownie we wrześniu.

 


Maj 2018

Majowe spotkania Klubu Motyli Książkowych w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom rozpoczęliśmy 8 maja. Tego dnia maluszki po wysłuchaniu bajeczki Sharon Jennings „Franklin i książka z biblioteki” pracowały nad przepięknymi zakładkami z kolorowych papierowych paseczków. Kolejne spotkanie, które odbyło się 15 maja poświęcone było ogrodowi i kwiatkom. Uczestnicy wysłuchali opowiadań Liliany Stafford „Ogród panny Amelii”  i wspólnie dyskutowali, co powinno się znajdować w ogrodzie, i jak o to dbać. Jako pracę samodzielną dzieci robiły kolorowe obrazki z materiału, bibuły i guzików, na których nie zabrakło kwiatów. 22 maja uczestnicy poznali tajemnice biedronek. Tego dnia po wysłuchaniu książeczki Joanny Liszewskiej „Biedronka” maluszki wspólnie stworzyły przepiękny kolorowy świat biedronek, a podczas pracy samodzielnej powstało w bibliotece stado uśmiechniętych czerwono-czarnych owadów.

29 maja obchodzone było nietypowe święto, a mianowicie Dzień Sąsiada, i tego też dnia klubowicze po wysłuchaniu kilku wierszyków z książeczki Doroty Gellner „Czekoladki dla sąsiadki” narysowały wspólnie swoich sąsiadów, a prace można podziwiać w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży biblioteki na zamku. Kolejnym etapem spotkania była praca samodzielna, czyli plastelinowe słodycze.

mbp ostroda biblioteka

 

Klub Zwariowanych Robótek rozpoczął swoje podboje 11 maja. Tego dnia było trochę wycinania i klejenia, gdyż uczestnicy robili lalki na tagu. Kolejne spotkanie, które odbyło się 18 maja, na specjalne życzenie uczestników poświęcone było robieniu bransoletek. Uczestnicy poznali inną metodę zaplatania kolorowych sznureczków. 25 maja zajęcia były poświęcone zbliżającemu się świętu, a mianowicie Dniu Matki. Klubowicze, starannie dobierając, dodatki pracowali nad laurkami dla swoich mam.

 

   

 

Majowe „Czwartkowe spotkania z książką” w Filii nr 3 przy ul. Bolesława Chrobrego 2 rozpoczęły się 10 maja od informacji o patronie naszej biblioteki – Tadeuszu Stępowskim.
Po wysłuchaniu fragmentu książki tego autora „Czterej synowie Raka” narysowano postać Smętka.

17 maja nawiązano do „Dnia Dobrych Uczynków”. Po wysłuchaniu opowiadania Renaty Piątkowskiej  „Lustro” z książki „Nie ma nudnych dni” rozmawialiśmy o życzliwości i złości.Praca plastyczna to rysunek własnego sympatycznego odbicia w lustrze.

24 maja rozmawialiśmy o nadchodzącym Święcie wszystkich Mam. Przeczytano książkę Ulfa Stark „Jak mama została Indianką”. Wykonano portrety mam i umieszczono je w ozdobnych ramkach.

 

 

W maju min. w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek odwiedzały nas dzieci z okolicznych szkół i przedszkoli. Dla niektórych grup były to pierwsze wizyty w bibliotece, a pozostali poznawali postać Tadeusza Stępowskiego, patrona naszej biblioteki, słuchali fragmentów książki „Czterej synowie raka”, przy okazji dowiadując się o Smętku, demonicznej postaci z mazurskich legend.
Na zakończenie spotkań dzieci wykonywały rysunki nawiązujące do wysłuchanego tekstu.

 

 

 

 

Kwiecień 2018

Klub Motyli Książkowych

3 kwietnia dzieci w Klubie Motyli Książkowych witały wiosnę. Wysłuchaliśmy wiosenne wierszyki oraz wykonały obrazki z wiosennymi kwiatkami. 10 kwietnia omawialiśmy temat motyli. Maluszki wysłuchały bajki „Motyl” po czym zrobiły kolorowe motyle z papieru. 17 kwietnia tematem spotkania były ślimaki. Tego dnia przeczytaliśmy książeczkę „Mały ślimak i wielka przygoda” oraz robiły papierowe ślimaki na liściu. 24 kwietnia tematem spotkania była świnka. Uczestnikom spotkania przeczytana została bajka „Wyprawa w nieznane” z serii o śwince Peppie. Maluszki wykonały również tego dnia różowiutkie świnki.

 

 

Klub Zwariowanych Robótek

6 kwietnia zajęcia Klubu Zwariowanych Robótek przebiegały pod hasłem wiosennym. Tego dnia robione były wiosenne obrazki do powieszenia na ścianie. 13 kwietnia uczestniczki spotkania malowały specjalnymi farbami do szkła wiosenne lampiony. 20 kwietnia było trochę paćkania w glinie i
robione były róże. 27 kwietnia uczestnicy spotkania liczyli i w skupieniu robili bransoletki ze sznurka woskowanego.

 

 

 

Marzec 2018

Klub Motyli Książkowych

6 marca przyleciały do nas jaskółki, bo teki był temat spotkania. Dzieciom przeczytane zostały wiersze o jaskółkach, następnie przedstawione zostały inne książki o ptakach. Maluszki wykonały również jaskółki z papieru. 13 marca był kolejny temat o ptakach. Tym razem o kurach, o których była mowa również w opowiadaniu z książki „Kura”. Jako pracę samodzielną dzieci wykonały koguty z tutek i bibuły.

 

 

Klub Zwariowanych Robótek

Marcowe spotkania Klubu Zwariowanych Robótek rozpoczęły się 2.03 . tego dnia uczestnicy poczuli wiosenny powiew i robili kwiatki. Kolejne spotkanie 9 marca poświęcone było wielkanocnemu klimatowi. Dzieci robiły wielkanocne kartki. 16 marca pozostaliśmy w wielkanocnym klimacie i pracowaliśmy nad stroikami oczywiście wielkanocnymi.

 

 

 

Luty 2018

Klub Motyli Książkowych

6 lutego Klub Motyli Książkowych wziął na tapetę żółwie. Dzieci wysłuchały bajki o najsłynniejszym żółwiku – „Franklin uczy się współpracy”. Podczas pracy samodzielnej maluszki wykonały żółwie z papierowych talerzyków. 13 lutego przygotowywaliśmy się do walentynek z książeczką „Całuski i buziaczki”. Pracą jaką wykonały dzieci były serduszkowe laurki. 20 lutego obchodziliśmy Dzień Kota. Tego dnia oprócz wysłuchania opowiadania „Szczęśliwy jak kot” z książeczki „Kot, kotka i kociątko”, dzieci wykonały kotki z papieru. 27 lutego przywoływaliśmy bociany. Najpierw wysłuchaliśmy „O bocianku Franki”, a następnie wykonaliśmy bocianie obrazki.

 

 

Klub Zwariowanych Robótek

2 lutego Klub Zwariowanych Robótek pracował nad bransoletkami z kolorowych tasiemek. 9 lutego nastał czas walentynkowy. Tego dnia uczestnicy robili walentynkowe pudełeczka, które mogli podarować bliskim osobom. 16 lutego robiliśmy poduszeczki, ale uwaga nie do spania. 23 lutego przywoływaliśmy powolutku wiosnę robiąc wiosenne dekoracje.

 

 

 

Styczeń 2018

Klub Motyli Książkowych

9 stycznia Klub Motyli Książkowych rozpoczął nowy rok tematem o dinozaurach. Przeczytaliśmy wspólnie „Reginald Tyrannosaurus”, a podczas pracy samodzielnej dzieci robiły dinozaury z bibuły, kolorowego papieru oraz tutek. 16 stycznia szykowaliśmy się na obchody Dnia Babci i Dziadka. Tego dnia po przeczytaniu opowieści „U Babci i Dziadka” robiliśmy laurki z wykorzystaniem papilotek do babeczek. 23 stycznie tematem spotkania był piesek. Dzieciom została przeczytana bajka „Głupiutki piesek”, następnie narysowaliśmy wspólnie pieska a jako pracę samodzielną dzieci wykonały pieski. 30 stycznia omawialiśmy temat muszki. Dzieci wysłuchały opowiadania „Jak myszka Ninka organizowała zawody pływackie” oraz wykonały malutkie myszki z tutek.

 

 

Klub Zwariowanych Robótek

5 stycznia Klub Zwariowanych Robótek nowy rok rozpoczął klamerkowymi przypinkami ze spinaczy i filcu. 12 stycznia robótkowicze pracowali nad zrobieniem zimowych drzewek. 19 stycznia wytrwale robiliśmy kwiatki z dżinsu.

 

 

 

 

Grudzień 2017

Klub Motyli Książkowych

5 grudnia Klub Motyli Książkowych omawiał temat zimy. Przeczytano opowieść „O zimie” oraz zrobiono podczas pracy samodzielnej zimowy krajobraz z waty, papierowych serwetek. 12 grudnia mieliśmy temat bałwanków. Dzieciom została przeczytana bajka „Wesołych świąt, bałwanku”. Podczas pracy wspólnej maluszki narysowały bałwankowy świat, natomiast podczas kolejnego etapu zrobiły papierowe bałwanki. Skoro był bałwan to i nie mogło zabraknąć Mikołaja, o którym był mowa 19 grudnia. Pomocnik Mikołaja przeczytał dzieciom „Kolorowa leśna choinka”, a następnie zrobiliśmy malutkie mikołaje z tutek. Na zakończenie każdy z uczestników spotkania otrzymał słodki poczęstunek.

 

 

Klub Zwariowanych Robótek

1 grudnia rozpoczął się przedświąteczny okres w Klubie Zwariowanych Robótek. Tego dnia uczestnicy spotkania pracowali nad świątecznymi kolczykami z pomponów. 8 grudnia były tworzone świąteczne kartki. 15 grudnia robione były choinki z tutek, bibuły i dodatków.

 

 

 

Listopad 2017

Klub Motyli Książkowych

7 listopada Klub Motyli Książkowych omawiał temat nietoperzy. Przeczytaliśmy bajkę „Prosiaczek i nietoperz” i wspólnie narysowaliśmy tytułowego bohatera. Jako pracę samodzielną każde z dzieci zrobiło nietoperza na sznurku. 14 listopada dzieci wysłuchały opowiadania „Augustyn – sprytny i mądry koń” z książki „Koń, klacz źrebię”. Wspólnie narysowaliśmy koniki oraz zrobiliśmy konie z tutek. 21 listopada obchodziliśmy Dzień Misia i przeczytaliśmy „Jak dobrze mieć sąsiadów”. Zrobiliśmy również misie z papierowych elementów. 28 listopada przyszedł czas na pingwiny. Dzieci wysłuchały opowieść z książki „Mały pingwin Pik-Pok” oraz zrobiły pingwiny z tutek.

 

 

Klub Zwariowanych Robótek

3 listopada Klub Zwariowanych Robótek wycinał i kleił nietoperze, pająki, czarownice na piku. 10 listopada uczestnicy spotkania wykorzystali piłeczki pingpongowe i zrobili kwiatki z bibuły
16 listopada obchodziliśmy Dzień Misia i z tej okazji były szyte misiowe proporczyki oraz misiowe breloczki z filcu (24.11).

 

 

 

Październik 2017

Klub Motyli Książkowych

3 października Klub Motyli Książkowych wybrał się na poszukiwania grzybów. Przeczytano dzieciom opowieść „Grzyby i król”. Pracą samodzielną robioną przez uczestników były grzyby z tutki i papieru. 10 października omawiany był temat sów. Wspólnie przeczytaliśmy bajkę „Przyjaciele sowy Julity”. Podczas pracy wspólnej narysowane zostało niezłe stadko sów, natomiast jako pracę samodzielną dzieci robiły sowy z wykorzystaniem liści. 17 października dzieci wysłuchały kilku wierszy o jesieni ze zbioru „Góra ponura i inne wiersze”, natomiast podczas kolejnego etapu dzieci wykonały jesienne drzewa. 24 października przywędrowały do nas jeże. Przeczytaliśmy opowiadanie „Jeż” i zrobiliśmy jeże z masy solnej i makaronu. 31 października tematem zajęć były pająki. Najpierw przeczytana została bajka „Rozgniewany pająk”, następnie zrobione zostały pająki.

 

 

Klub Zwariowanych Robótek

6 października Klub Zwariowanych Robótek pracował nad proporczykami. 13 października uczestnicy szyli z filcu i powstały apetyczne lody. 27 października robione były dynie z materiału.

 

 

 

Wrzesień 2017

Klub Motyli Książkowych

Klub Motyli Książkowych rozpoczął nowy sezon spotkań 5 września wspomnieniami wakacyjnymi. Wspólnie przeczytano „Wakacyjne opowieści” z serii o śwince Peppie. Jako pracę samodzielną wykonane zostały ramki na zdjęcia z wakacji. 12 września omawiany był temat wesołego miasteczka. Przeczytaliśmy „Smutna owieczka z wesołego miasteczka”, natomiast podczas pracy samodzielnej dzieci wykonały papierowe karuzele. 19 września tematem spotkania były meduzy. Dzieci wysłuchały bajki „Reksio i wodna przygoda”. Kolejnym etapem zajęć była praca samodzielna podczas której wyprodukowane zostało stado meduz. 26 września omawiany był temat ptaków. Przeczytaliśmy opowieść „Karmnik dla ptaków” oraz zrobiliśmy klatki dla ptaszków z papieru.

 

 

Klub Zwariowanych Robótek

Klub Zwariowanych Robótek 8 września rozpoczął nowy sezon zajęć również wspomnieniami lata i aby te wspomnienia zatrzymać zrobił zapachowe woreczki. 15 września dziewczęta pracowały nad bransoletkami z wełny czesankowej. 22 września było trochę wiązania wycinania i klejenia bo było robione mobile motyle. 29 września robione były ptaszki w klatce z papieru.

 

 

Czerwiec 2017

Tydzień Głośnego Czytania Dzieciom

Jak co roku na początku czerwca jest organizowany Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Oddział dla Dzieci tak jak i w poprzednich latach postanowił wziąć udział w tej akcji. Tegorocznymi gośćmi byli: Natalia Stachowicz trenująca karate, Tomasz Podsiadło Komtur Drużyny Rycerskiej Komturii Ostródzkiej wraz z córką Jaśminą, trener piłki nożnej Andrzej Burchart oraz Agnieszka Korbal-Bondarczuk prezes Alarmowego Funduszu Nadziei na Życie. Każdy z gości po przeczytaniu dzieciom książki opowiedział o swojej pracy, pasji o książkach które czytali w dzieciństwie.

 

 

Klub Motyli Książkowych

6 czerwca Klub Motyli Książkowych wziął na tapetę temat plaży. Dzieci wysłuchały bajki „Myszka na plaży”, następnie zabrały się do robienia kolorowych rybek z papieru. 13 czerwca tematem spotkania był krokodyl. Wspólnie przeczytaliśmy bajkę „Krokodyl Kevin” oraz zrobiliśmy krokodyle ze spinaczy do bielizny i z papieru. 20 czerwca były przygotowania do Dnia Taty. Tego dnia wspólnie przeczytano „Kochany tatuś” i zrobiono laurki dla taty.

 

 

Klub Zwariowanych Robótek

2 czerwca uczestnicy Klubu Zwariowanych Robótek pracowali na łapaczami snów do zrobienia których potrzebna była gałązka oraz serwetki. 9 czerwca na tapetę wzięliśmy kwieciste zakładki zrobione z folii termokurczliwej oraz ususzonych kwiatów. 16 czerwca pracowaliśmy nad kolorowymi letnimi dzbankami. 23 czerwca było trochę klejenia i zginania karter ponieważ były przygotowywane nietypowe kartki dla taty w kształcie koszuli.

 

 

Maj 2017

Klub Motyli Książkowych

Klub Motyli Książkowych 9 maja obchodził Dzień Bibliotekarza. Tego dnia dzieci wysłuchały bajeczki „Franklin i książka z biblioteki”. Podczas kolejnego etapu wspólnie została narysowana pani bibliotekarka, natomiast jako pracę samodzielną dzieci wykonały książeczki, które mogły zapełnić swoimi historiami. 16 maja tematem spotkania były biedronki. Dzieci wysłuchały historyjki „Biedronka Fionka” oraz zrobiły stado biedronek. 23 maja przygotowywaliśmy się do Dnia Mamy. Początkowo dzieci wysłuchały opowieści „Kochana mamusia”, następnie narysowały portret
mamy i zrobiły dla każdej z mam laurkę. 30 maja tematem zajęć była świnka. Przeczytano opowiadanie „Ryjek jest przeziębiony!” z książeczki „Świnia: wieprzek i prosię”. Zrobiono również papierowe świnki.

 

 

 

Klub Zwariowanych Robótek

Klub Zwariowanych Robótek 5 maja rozpoczął kolejny miesiąc ptasimi zawieszkami. 12 maja dziewczęta przygotowywały tuby z niespodzianką. 19 oraz 26 maja trwały prace nad laurkami dla mam z okazji ich święta.

 

 

Kwiecień 2017

Klub Motyli Książkowych

4 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie Klubu Motyli Książkowych którego tematem przewodnim był motyl. Przeczytano bajkę „Motylek Teofilek”. Podczas pracy wspólnej powstał portret motylka, natomiast jako pracę samodzielną dzieci wykonały motylki z kolorowego papieru i tutek. 11 kwietnia tematem spotkania były wielkanocne kurczaczki. Przeczytano bajkę „Marysia i wielkanocne jajka”. Podczas pracy samodzielnej powstały piękne kurczaczki. Podczas kolejnego spotkania 18 kwietnia zajęliśmy się tematem zwierząt. Przeczytano opowiadanie „Po burzy”. 25 kwietnia
tematem przewodnim spotkania była pszczoła. Dzieci wysłuchały opowieści „Pszczółka Skrupułka”, następnie wspólnie narysowały tytułową bohaterkę oraz samodzielnie wykonały pszczółkę z tutki i kolorowej bibuły.

 

 

 

Klub Zwariowanych Robótek

7 kwietnia Klub Zwariowanych Robótek był w wielkanocnym klimacie i zrobił królicze opakowania na słodycze. 28 kwietnia uczestnicy pracowali nad owocową sałatką – owocami robionymi z filcu.

 

 

 

Marzec 2017

Klub Motyli Książkowych

Kolejne spotkania Klubu Motyli Książkowych zaczęliśmy 7 marca tematem samochodów. Tego dnia uczestnicy wysłuchali fragmentu bajki „Świat na kółkach”, następnie podczas pracy samodzielnej dzieci robiły samochody z papieru. 14 marca tematem był bocian. Przeczytano dzieciom „Wiosenne porządki” i po wspólnym narysowaniu Pani Wiosny, każdy zrobił bociany. 21 marca przywoływaliśmy Wiosnę. Dzieciom przeczytano wiosenne wierszyki po czym każde dziecko zrobiło wiosenne kwiatki z papieru. 28 marca tematem spotkania były łabędzie. Przypomniano uczestnikom zajęć bajkę o brzydkim kaczątku, następnie zrobiono łabędzie z papierowych talerzyków.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klub Zwariowanych Robótek

3 marca Klub Zwariowanych Robótek zajął się ceramicznymi obrazkami na płytkach. 10 marca w bibliotece pojawiło się stado wiosennych kolorowych motyli zrobionych przez uczestników. 17 marca robione były pudełka z kwiatkiem. 24 marca robiliśmy bransoletki z dzianiny. 31 marca było trochę wycinania i sklejania ponieważ robione były ozdobne parasolki z papieru.

 

 

 

Luty 2017

Klub Motyli Książkowych

Lutowe spotkania w Klubie Motyli Książkowych rozpoczęły się 7.02 walentynkowym tematem. Dzieci wysłuchały bajki „Franklin i walentynki”. Jako pracę samodzielną dzieci robiły walentynkowe sowy. 14 lutego tematem przewodnim spotkania był zbliżający się Dzień Kota. Tego dnia dzieci wysłuchały bajeczki „Niedobry kotek”. Pracę którą zabierały do swoich domów były zrobione z włóczki koty. 21 lutego omawiany był temat krówki Matyldy. Wysłuchano bajki „Krowa Matylda nie może zasnąć”, następnie robiły z papierowych talerzyków krówki. 28 lutego przypłynął
do nas temat wielorybów. Po wysłuchaniu opowiadania o wielorybach każdy uczestnik spotkania samodzielnie zrobił wieloryba z kubeczków i bibuły.

 

 

Klub Zwariowanych Robótek

10 lutego zajęcia w Klubie Zwariowanych Robótek przebiegały w walentynkowym klimacie. Dziewczęta robiły serduszkową girlandę. 17 lutego uczestnicy robili malutkie filcowe książeczki. 24 lutego w bibliotece pojawiły się skarpetkowe stwory, które zostały zrobione przez uczestników spotkania.

 

 

Styczeń 2017

Klub Motyli Książkowych

Podczas styczniowych spotkań Klubu Motyli Książkowych omawiane były przeróżne tematy. 3 stycznia dzieciom przeczytana została bajeczka „Księżniczka Adela i prezent dla króla”, a jako pracę samodzielną dzieci wykonywały kolorową koronę z papieru i dodatków. Kolejne spotkanie poświęcone było gwiazdozbiorom i każde dziecko stworzyło swój gwiazdozbiór. 17 stycznia przygotowywaliśmy się do Dnia Babci i Dziadka. Po wysłuchaniu opowiadania z książki „7 opowieści do czytania z babcią i dziadkiem” każde dziecko zrobiło przepiękną laurkę dla swoich babć i
dziadków. 24 stycznia omawiany był temat karnawału. Tego dnia dzieci tworzyły niezwykłe maski karnawałowe. Ostatniego dnia miesiąca po wysłuchaniu bajeczki lepiliśmy z papierowych elementów w bibliotece bałwany.

 

 

Klub Zwariowanych Robótek

Styczniowe zmagania w Klubie Zwariowanych Robótek zaczęliśmy 13 stycznia. Tego dnia uczestniczki spotkania z filcu szyły opaski na oczy. 20 stycznia dziewczęta pracowały nad laurkami z okazji Dnia Babci i Dziadka. 27 stycznia poszła w ruch wyobraźnia i tworzone były kafelkowe podkładki pod kubki

 

 

W dniach od 23 stycznia do 3 lutego w Oddziale dla Dzieci w ostródzkim zamku odbyły się ferie zimowe. Codziennie słuchaliśmy kolejnych rozdziałów z książki „Klara. Proszę tego nie czytać”, po czym zasiadaliśmy do robienia prac plastycznych. Były robione m.in. papierowe medale, sowy z tektury falistej, stworki ze spinaczy, kwiaty z filcu i wazony do nich oraz bałwany ze skarpetek. Oprócz tego codziennie były również rozgrywki w gry planszowe.

 

 

 

 

Styczeń  2016

Klub Motyli Książkowych

Klubu Motyli Książkowych 5 stycznia wyruszył w królewski świat. Dzieci wysłuchały fragmentu książeczki „Trolandia. Król Bongo i piraci” i po krótkiej pogawędce przystąpiły do wykonywania koron dla siebie. 12 oraz 19 stycznia przygotowywaliśmy się na obchody Dnia Babci i Dziadka. Dzieciom zostały przeczytane bajki „Marysia u babci i dziadka” oraz „Mój dziadek”. Podczas pracy wspólnej powstały portrety babci i dziadka, natomiast podczas pracy samodzielnej powstały kolorowe laurki. 26 stycznia dzieci pobawiły się w detektywów. Wysłuchały bajki „Franklin
detektywem” oraz wyszukiwały przedmioty ukryte w planszy.

 

 

Klub Zwariowanych Robótek

8 stycznia Klub Zwariowanych Robótek zajął się wykonywaniem filcowych zawieszek na Dzień Babci. Dziewczęta wycinały filc w kształt serca, zszywały a następnie ozdabiały według własnego pomysłu.15 stycznia uczestniczki wykonywały nietypowe kartki na Dzień Dziadka w kształcie marynarki. 22 stycznia uczestniczki robiły kartki walentynkowe. 29 stycznia dziewczęta pracowały nad walentynkowymi girlandami.

 

 

Luty  2016

Klub Motyli Książkowych

2 lutego Klub Motyli Książkowych omawiał temat motyli. Przeczytano dzieciom bajkę „Pannica Gąsienica”. W kolejnych etapach spotkania kolorowały motyle. 9 lutego uczestnicy spotkania mówili o żyrafach i wysłuchali bajki „Żyrafa Georgina”. Jako pracę samodzielną dzieci wykonały skaczące żyrafy. 16 lutego kolejne spotkanie przebiegło pod hasłem zbliżającego się Światowego Dnia Kota. Maluszki w skupieniu wysłuchały bajeczki „Kot w butach”, wspólnie narysowały pięknego kota. Podczas pracy samodzielnej były robione prace – wyklejanie konturu kota kolorowymi włóczkami. 23 lutego dzieci omawiali temat pszczół. Przeczytaliśmy wspólnie „Pszczółka Skrupułka” oraz zrobiliśmy pszczółki z włóczki na kartoniku.

 

 

Klub Zwariowanych Robótek

5 lutego Klub Zwariowanych Robótek wykonywał walentynkowe poduszki. 12 lutego kolejne spotkanie było poświęcone zbliżającym się Walentynkom. Tym razem uczestniczki wykonywały walentynkowe lampiony. Podczas spotkania, które odbyło się 18 lutego dziewczęta robiły tasiemkowe bransoletki, które ozdabiane były przyszywanymi guzikami. 26 lutego były wykonywane róże z wacików.

 

 

FERIE

Oddział dla Dzieci biblioteki na zamku zaproponował młodym czytelnikom w dniach 25.01 – 5.02 cykl zajęć feryjnych z Tomusiem Orkiszkiem – małym detektywem i jego partnerami kotką Kicią, chomikiem Euzebiuszem i rybką Klotyldą. W każdy dzień był czytany kolejny rozdział z książeczki Agnieszki Stelmaszyk „Na tropie szafirowej brożki” i krótkie dochodzenie gdzie się podziała zaginiona broszka. Jak przystało na prawdziwych detektywów początkowo wykonaliśmy notesy do robienia notatek i zbierania odcisków palców podejrzanych osób, następnie ulotki biura śledczego. Trzeciego dnia uczestnicy robili z masy solnej zawieszki na szyję w stylu zaginionej broszki. Kolejnego dnia poznaliśmy tajemniczego ogrodnika i robione były kwiatki z tutek i bibuły. W piątek po przeczytaniu ostatniego rozdziału książki przyszedł czas na sprawdzenie czy wszyscy nadajemy się na prawdziwych detektywów. Uczestnicy mieli za zadanie odnalezienie broszki idąc tajemniczymi śladami i wykonując polecenia w zagadkach. Na zakończenie musieli oddać właścicielowi odnaleziony przedmiot. Podczas drugiego tygodnia ferii kontynuowaliśmy cykl zajęć z Tomusiem Orkiszkiem małym detektywem i jego partnerami.  Czytana była książka „Afera w teatrze” oraz przeprowadziliśmy mini dochodzenie. Na ostatnich zajęciach uczestnicy zajęć bawili się na terenie biblioteki w poszukiwanie przedmiotu z teatru lalek, którym okazała się pluszowa pacynka. Wszyscy uczestnicy zajęć uzyskali stopień Małego Detektywa potwierdzony dyplomem.

 

 

Marzec  2016

Klub Motyli Książkowych

1 marca Klub Motyli Książkowych uczył się dobrego wychowania. Tego dnia dzieci wysłuchały opowieści „Królewna Lenka nie chce być grzeczna” oraz poumieszczały elementy w odpowiednich miejscach. 8 marca spotkanie poświęcone było pierwszemu dniu wiosny. Przeczytaliśmy „Cztery pory roku z Kubusiem Puchatkiem”, poznawały pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny oraz wyklejały Panią Wiosnę. 15 marca rozmawialiśmy o bocianach. Tego dnia dzieci wysłuchały „Bocian i jego gniazdo” i zrobiły bociana z płatków kosmetycznych i bibuły. 22 marca tematem była Wielkanoc. Przeczytana została bajka „Wielkanoc Kurczaczka”. Dzieci wykonały również zajączka. Dodatkową atrakcją tego dnia było też szykanie po regałach ukrytych wcześniej czekoladowych jajeczek. 29 marca tematem był słoń. Przeczytaliśmy wspólnie historyjkę „Elmer” i zrobiliśmy słonika z tutki po papierze.

 

 

Klub Zwariowanych Robótek

Również w marcu odbyły się kolejne zajęcia Klubu Zwariowanych Robótek. 4 marca dziewczęta robiły pompony z worków. 11 marca uczestniczki tworzyły świąteczne kartki z dostępnych materiałów. 18.03 dziewczęta szyły wielkanocne zające.

 

 

 

Kwiecień  2016

Klub Motyli Książkowych

5 kwietnia Klub Motyli Książkowych omawiał temat ślimaków. Dzieciom przeczytana została bajka „Peppa i małe stworki”. Podczas pracy samodzielnej dzieci wykonały ślimaki z gazet. Natomiast podczas pracy wspólnej został narysowany tor wyścigowy szalonych ślimaków. 12 kwietnia mówiliśmy o smokach. Maluszki wysłuchały fragmentu bajki „Jak smok chciał zostać rycerzem”. Następnie dzieci wykonały smocze pyszczki, które zionęły ogniem. 19 kwietnia na tapecie był krówka. Przeczytaliśmy „Krowa Matylda na czatach” oraz po wspólnym narysowaniu głównej
bohaterki dzieci wykonały krówki z papierowych talerzyków. 26 kwietnia omawialiśmy samochody. Dzieci wysłuchały „Mała pracowita koparka”, następnie wykonane zostały samochody z papieru i tutek.

 

 

Klub Zwariowanych Robótek

1 kwietnia dziewczęta w Klubie Zwariowanych Robótek pracowały nad bransoletkami z bawełnianych koszulek. 8 kwietnia były robione dzianinowe zawieszki. 15 i 22 kwietnia dziewczęta pracowały nad papierowym mobilem. Podczas pierwszego dnia z bibuły były robione motyle a podczas kolejnego dnia były one montowane w całość. 29 kwietnia robione były kartki okolicznościowe.

 

 

Maj  2016

Klub Motyli Książkowych

10 maja Klub Motyli Książkowych wysłuchał bajki „Pannica Gąsienica”. Kolejnym etapem była praca wspólna – malowanie gąsienicy, natomiast podczas pracy samodzielnej były robione gąsienice na liściu. 17 maja dzieci omawiały temat motyli i wysłuchały opowieści „Motylek Teofilek”. Podczas kolejnego etapu maluszki wykonały kolorowe motylki. 24 maja maluszki przygotowywały się do Dnia Mamy. Wspólnie została przeczytana książeczka „Kochana Mamusia”. Podczas samodzielnej pracy dzieci wykonały laurki dla swoich mam. 31 maja omawiany był temat żabki. Przeczytany
został fragment opowieści „Żabcio podróżnik”. Maluszki zrobiły żabki podczas pracy samodzielnej.

 

 

 

Klub Zwariowanych Robótek

6 maja Klub Zawarowanych Robótek tworzył pana skarpetkę. 13 maja trwały prace nad naszyjnikami z koralików. 20 maja dziewczęta pracowały kwiatkami z bibuły.

 

 

Tydzień Bibliotek

Z okazji Tygodnia Bibliotek w dniach od 9 do 23 maja Oddział dla Dzieci przygotował dla Przedszkoli i Szkół Podstawowych lekcje biblioteczne. Grupy przedszkolne po wysłuchaniu bajki miały możliwość sprawdzenia swojej bajkowej wiedzy podczas zabawy w odkrywanie i odgadywanie postaci bajkowych po fragmentach. Dzieci również odgadywały zagadki. Uczniowie szkół podstawowych dodatkowo rozwiązywali krzyżówkę. Na zakończenie każdy uczestnik spotkań otrzymał słodki poczęstunek.

 

 

 

Grudzień  2015

Klub Motyli Książkowych

Grudniowe spotkanie Klubu Motyli Książkowych, które odbyło się 1 grudnia poświęcone było Mikołajkom. Tego dnia dzieci wysłuchały opowieści „Magiczne Boże Narodzenie” i robiły papierowe mikołajowe skarpety. 8 grudnia tematem przewodnim spotkania była zima. Dzieci wysłuchały fragmentu bajeczki „Zimowa noc”. Kolejnym etapem zajęć była praca samodzielna podczas której maluszki robiły przepiękne bałwanki na patyczkach z wacików. 15 grudnia uczestnicy wysłuchali opowiadania „Idą święta” by po krótkiej pogawędce na temat oczekiwań prezentowych pod choinkę przystąpić do robienia za pomocą kolorowych pasków łańcuchów na choinkę. 22 grudnia wspólnie przeczytana została bajka „Marysia i Boże Narodzenie” oraz robione były papierowe bombki. 29 grudnia odbyły się ostatnie w roku zajęcia podczas których tematem przewodnim był bal karnawałowy. Dzieci wysłuchały w skupieniu książeczki „Przyjęcie”, następnie przystąpiły do pracy podczas której maluszki robiły kolorowe maski karnawałowe.

 

 

Klub Zwariowanych Robótek

4 grudnia uczestniczki Klubu Zwariowanych Robótek postanowiły zrobić kartki dla podopiecznych z Domu Pomocy Społecznej w Niegowie. 11 grudnia zajęcia poświęcone było zbliżającym się świętom Bożego Narodzenia. Uczestniczki robiły choinki ze starych czasopism których strony odpowiednio poskładały a następnie pomalowały. 18 grudnia spotkanie upłynęło w ciepłym przedświątecznym klimacie. Gościem „Spotkania z kulturą….” był ksiądz Wojciech Płoszek z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Ostródzie, który opowiadał o tradycjach bożonarodzeniowych. Dziewczęta wykonały piękne wieńce na stół wigilijny.

 

 

 

Listopad 2015

Klub Motyli Książkowych

3 listopada Klub Motyli Książkowych przypomniał dzieciom wiersz „Lokomotywa”. Maluszki po wysłuchaniu miały za zadanie dopasować odpowiednie obrazki w odpowiednie miejsce. Pracą samodzielną było robienie pociągów z pudełek po zapałkach i guzików. 10 listopada tematem spotkania była sowa. Dzieci wysłuchały bajkę „Drzewo dla sowy”, następnie wyklejały szablony sowy plasteliną. 17 listopada obchodziliśmy Dzień Misia. Tego dnia została przeczytana książka „Kocham cię Puchatku”, każde dziecko narysowało swojego misia podczas pracy wspólnej oraz zostały zrobione misie z tutek. 24 listopada przeczytana została bajka „Franklin przygotowuje święta”, natomiast dzieci robiły adwentowe
kalendarze z cukierkami.

 

 

Klub Zwariowanych Robótek

6 listopada uczestniczki Klubu Zwariowanych Robótek pracowały nad opaskami na oczy. 6 listopada została otworzona wystawa kolekcji lalek „Monster High”. Po dowiedzeniu się paru ciekawych informacji o autorce wystawy Michalinie Betlewicz, uczestniczki spotkania robiły transfer na tkaninie. 20 listopada były robione zawieszki z żołędzi i wełny
czesankowej. 27 listopada dziewczęta robiły kalendarze adwentowe.

 

 

 

Październik 2015

Klub Motyli Książkowych

Klub Motyli Książkowych 6 października omawiał temat jesieni. Przeczytane zostało opowiadanie z książki „Cztery pory roku z Kubusiem Puchatkiem” oraz stworzone obrazy jesiennych drzew z pestek z dyni, które następnie pomalowano na jesienne kolory. 13 października dzieci wysłuchały bajki „Kicia kocia w przedszkolu” gdyż tematem spotkania było przedszkole. Podczas pracy samodzielnej maluszki wykonały jesienne dzbanuszki. 20 października szukaliśmy odpowiedzi na pytanie zadane po przeczytaniu książki „Dlaczego dzień jest szary?” Następnie dzieci przystąpiły do wykonywania prac plastycznych przedstawiających jesienny, mglisty krajobraz. 27 października odbyło się kolejne spotkanie, którego tematem przewodnim był słoń. Maluszki wysłuchały w skupieniu bajeczki Elmer a następnie przystąpiły robienia słonia z tutek po papierze oraz kolorowych wycinanek.

 

 

Klub Zwariowanych Robótek

2 października w Klubie Zwariowanych Robótek jedna z uczestniczek postanowiła się podzielić swoim zainteresowaniem do Japonii. Daria przybliżyła wszystkim kulturę, zasady pisowni oraz ztukę jedzenia pałeczkami. 9 października kontynuowaliśmy robienie osłonek na doniczki. 16 października dziewczęta wykonywały etui na telefony z filcu. 23 października uczestniczki spotkania racowały nad halloweenowymi lampionami, natomiast 30 października dziewczęta wycinały dynie.

 

 

 

Wrzesień 2015

Klub Motyli Książkowych

15 września odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie Klubu Motyli Książkowych. Tematem zajęć były egzotyczne zwierzęta. Dzieci wysłuchały rozdziału książeczki „Martynka w zoo”. Następnie tworzyły prace z masy solnej, które przedstawiały zwierzęta występujące w zoo. 22 września omawiany był temat niedźwiedzia polarnego. Dzieci wysłuchały bajkę „Nie jesteś już sam niedźwiadku”. Podczas pracy samodzielnej dzieci wykonały niedźwiedzie polarne z wacików. 29 września po przeczytaniu fragmentu opowieści „Martynka opowiada historyjki o zwierzętach”, dzieci wykonały jeże z masy solnej.

 

 

Klub Zwariowanych Robótek

11 września dziewczęta wykonywały z masy solnej to co im przyszło do głowy. Po wyschnięciu każda z prac była pomalowana farbami. W dniu 18 września odbyły się kolejne zajęcia Klubu Zwariowanych Robótek. Dziewczęta wykonywały z kolorowych, filcowych kółek ozdoby w postaci kwiatków, które potem można było przyszyć do gumki, opaski czy wykorzystać jako broszkę. 25 września dziewczęta wykonywały pierwszą część zadania malowały drewniane spinacze, które na kolejnym spotkaniu zamienią się w osłonki na doniczki.

 

 

 

Sierpień 2015

Klub Zwariowanych Robótek

7 i 14 sierpnia uczestniczki Klubu Zwariowanych Robótek wykonywały najpierw koraliki z masy papierowej, następnie po wyschnięciu były malowane i nawlekane. 21 sierpnia były robione płatki z filcu, z których następnie robione były kwiatki.

 

 

Wakacje

W lipcu i sierpniu w Oddziale dla Dzieci organizowane były „Wakacje z grzecznym psem”. Podczas każdego ze spotkań dzieci mogły wysłuchać kolejnych rozdziałów z książek „Pamiętnik grzecznego psa” oraz „Wakacje grzecznego psa” Wojciecha Cesarza. Do każdego rozdziału była przygotowywana i wykonywana inna praca plastyczne. Były robione m.in.: ramki na zdjęcia, kocie maski, rybki na szczęście, papierowe kwiatki, żaglówki, medale z masy papierowej, owieczki, kurki oraz ilustracja strasznego domu. Podczas ostatniego dnia wakacyjnych przygód dzieci
zrobiły portret głównego bohatera zajęć – psa Wintera.

 

 

 

Lipiec 2015

Klub Zwariowanych Robótek

3 lipca Klub Zwariowanych Robótek miał trochę wycinania i szycia bo robił sowy z filcu. 10 lipca dziewczęta robiły kwiatki z dżinsu. 17 i 31 lipca uczestniczki pracowały nad igielnikiem w kształcie babeczek.

 

 

 

Czerwiec 2015

Klub Motyli Książkowych

2 czerwca Klub Motyli Książkowych przerabiał temat królewny. Przypomniana została dzieciom bajka „Księżniczka na ziarnku grochu”. Maluszki ozdabiały korony z z papieru. 9 czerwca podczas spotkania omawiany był temat piratów. Tego dnia dzieci wysłuchały opowiadania „Statek widmo”. Wspólnie został stworzony materiałowy pirat. Jako pracę samodzielną dzieci wykonały żółwie. Podczas kolejnego spotkania 16 czerwca omawiany był temat wakacyjnych wypraw. Przeczytaliśmy wspólnie fragment opowieści z książki „Cztery pory roku z Kubusiem”, następnie wykonywaliśmy wakacyjne wachlarze, które przydały się w czasie upału. 23 czerwca przygotowywaliśmy się na dzień taty. Przeczytana została opowieść „Tata trenuje”. Został wykonany portret taty i została zrobiona dla niego laurka.

 

 

Klub Zwariowanych Robótek

12 czerwca Klub Zwariowanych Robótek wykonywał róże z filcu, które następnie mogły być wykorzystane jako przypinki. 19 i 26 czerwca uczestnicy robili świnki skarbonki, do wykonania których wykorzystane zostały balony papier oraz klej.

 

 

 

Maj 2015

Klub Motyli Książkowych

5 maja w Klubie Motyli Książkowych obchodziliśmy Dzień Bibliotekarza. Dzieci wysłuchały bajki „Franklin i książka z biblioteki”. Tego dnia maluszki robiły kolorowe zakładki do książek. 12 maja omawiany był temat królika. Najpierw dzieci wysłuchały opowieści „Cierpliwy królik”, następnie mogły się dowiedzieć kilku ciekawostek o tym co jedzą te małe, urocze zwierzaki. Jako pracę samodzielną dzieci wyklejały szablony wacikami i zrobiły marchewki. 19 maja z okazji zbliżającego się święta mam maluszki robiły kwiatki. Wcześniej jednak wysłuchały historyjki „Niespodzianka dla mamy”. 26 maja mówiliśmy o sowach. Dzieciom przeczytana została bajka „Drzewo dla sowy”. Pracą samodzielna którą wykonały dzieci były kolorowane sowy.

 

 

Klub Zwariowanych Robótek

8 maja Klub Zwariowanych Robótek pracował nad wstążkowymi przypinkami. 15 maja dziewczęta robiły kwiatki z organzy. 22 maja były robione kartki dla mamy metodą quillingu. 29 maja uczestniczki spotkania robiły korale z filcu.

 

 

Tydzień Bibliotek

W maju obchodziliśmy Tydzień Bibliotek i z tej okazji przygotowaliśmy dla szkół i przedszkoli zajęcia, na które składały się: prezentacja multimedialna „Historia książki” oraz zagadki – co można a czego nie można robić w bibliotece. Była też krzyżówka dla uczniów. Dzieci miały również możliwość pobuszować troszkę po półkach i wybrać książki, które ich najbardziej interesowały.

 

 

 

Kwiecień 2015

Klub Motyli Książkowych

14 kwietnia Klub Motyli Książkowych omawiany był temat wiosny. Przeczytaliśmy wiosenne wierszyki ze zbioru „Wiosna niedźwiadka i innych wierszy gromadka”. Podczas pracy wspólnej bawiliśmy się w wiosenne memo, natomiast podczas pracy samodzielnej dzieci zrobiły papierowe kwiatki i kolorowały Panią Wiosnę. 21 kwietnia omawialiśmy motyle. W pierwszym etapie przeczytano bajkę „Motylek Teofilek”, w kolejnych etapach wspólnie narysowano krainę motyli oraz zrobiono kolorowe bajkowe motyle. 28 kwietnia omawiany był sportowy temat – piłka. Dzieci wysłuchały bajki „Franklin gra w piłkę nożną”, sprawdziły swoją wiedzę o rodzajach piłek oraz ozdabiały piłkę.

 

 

Klub Zwariowanych Robótek

10 kwietnia uczestnicy Klubu Zwariowanych Robótek robili wiosenne bukiety z bibuły. 17 i 24 kwietnia były robione koraliki masy papierowej, które następnie wykorzystali do tworzenia bransoletek.

 

 

Marzec 2015

Klub Motyli Książkowych

10 marca Klub Motyli Książkowych wysłuchał przeczytanego opowiadania z książki „Mój przyjaciel Kwako”. Podczas kolejnych etapów spotkania była zabawa w deszczowe memo oraz malowanie deszczowego obrazka. 17 marca czytaliśmy baśń o olbrzymie z Irlandii z książki „Dookoła świata w 80 baśni”. Dzieci narysowały wspólnie wielkiego olbrzyma oraz zrobiły chmurki z wacików. 24 marca tematem spotkania był ślimak. Dzieci wysłuchały „Wyprawa ślimaka do grodu Kraka” i robiły ślimaki z gazet. 31 marca spotkanie odbyło się w temacie wielkanocnym. Tego dnia wysłuchaliśmy opowieści z książki „Pisankowe bajeczki”, rysowały wielką pisankę oraz robiły zajączki. Na zakończenie każde z dzieci mogło poszukać między książkami słodkich niespodzianek od zajączka.

 

 

Klub Zwariowanych Robótek

6 marca Klub Zwariowanych Robótek kontynuował prace nad wielkanocną girlandą. 13 marca kolejne spotkanie przebiegło w atmosferze zbliżających się świąt i były robione quillingowe wielkanocne kartki, które swoją kontynuację miały podczas spotkanie 20 marca. Natomiast 27 marca uczestnicy robili wielkanocne jajka z filii i kolorowych tapet.

 

 

 

Luty 2015

Klub Motyli Książkowych

3 lutego Klub Motyli Książkowych przeczytaliśmy opowieść „Czarownica i kot”. Podczas pracy wspólnej narysowana została czarodziejka, natomiast podczas pracy samodzielnej robiliśmy różdżki. 10 lutego szykowaliśmy się do walentynek słuchając bajki „Alberta szuka miłości”. W kolejnym etapie spotkania dzieci robiły serduszka. 24 lutego świętowaliśmy Dzień Kota. Przeczytaliśmy wspólnie wiersze z książeczki „Przygody i psotki kotka Puszka i Kotki kotki” oraz wspólnie narysowaliśmy świat kotków.

 

 

Klub Zwariowanych Robótek

6 lutego Klub Zwariowanych Robótek kontynuował cykl walentynkowych spotkać robiąc walentynkowe girlandy. 13 lutego była robiona biżuteria walentynkowa. 20 lutego dziewczęta pracowały nad owocowymi podkładkami z filcu. 27 lutego zaczęliśmy przygotowania do świąt wielkanocną girlandą.

 

 

Ferie 2015

W dniach 26 stycznia do 6 lutego w Oddziale dla Dzieci odbyły się ferie zimowe, które odbywały się w tym roku pod hasłem „Zamkowe opowieści”. Każdego dnia dzieci miały możliwość wysłuchania innej opowieści oraz robienia innej pracy plastycznej. Wykonywaliśmy korony królewskie, rycerskie tarcze wraz z mieczami, bawiliśmy się w projektantów mody, „pichciliśmy” jak czarownice wywary w kociołku, robiliśmy również miniaturę zamku z pudełek i kartonów. Również podczas ferii odwiedził nas gość specjalny pan Mateusz Szturma, który pokazał kilka sztuczek
żonglerskich.

 

 

 

Styczeń 2015

Klub Motyli Książkowych

13 stycznia Klub Motyli Książkowych omawiał temat miasta. Po przeczytaniu bajki „Paddington zwiedza miasto” dzieci pobawiły się przy znajdowaniu szczegółów na ilustracjach. Jako pracę samodzielną kolorowały ogromną miejską kolorowankę. 20 stycznia przeczytaliśmy wspólnie „Marysia u babci i dziadka” oraz każde dziecko miało możliwość narysowania swoich babć i dziadków. Podczas pracy samodzielnej maluszki stworzyły malując rączkami obrazki. 27 stycznia tematem spotkania była księżniczka oraz książę. Przeczytaliśmy „Suknia balowa Belli” z książki „Bajeczki o księżniczkach”, natomiast jako pracę samodzielna dzieci ozdabiały papierowe korony.

 

 

Klub Zwariowanych Robótek

2 stycznia Klub Zwariowanych Robótek w karnawałowym nastroju pracował nad biżuterią – kolczykami. 9 stycznia przyszedł z kolei czas na karnawałowe maski, które dziewczęta wycinały i przyozdabiały. 16 stycznia dziewczęta w skupieniu szlifowały swoje umiejętności w szyciu robiąc filcowe książeczki. 23 i 30 stycznia uczestniczki spotkania pracowały nad filcowymi serduszkami.

 

 

 

Skip to content