Kwiecień 2009

30.04.2009

“Czwartkowe spotkania z książką” 30.04.2009 poświęcone było symbolom narodowym. Dzieci wykonały flagę narodową z papierowych kwiatów. Kompozycja stanowi piękną świąteczną dekorację.

 


27.04.2009

Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” 23.04.2009 z okazji Światowego Dnia Książki dzieci przekonały się, jak różne bywają książki zależnie od czytelniczego przeznaczenia.Obejrzały najróżniejsze książeczki dla najmłodszych, a także – liczące już 76 lat – egzemplarze “Przygód Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza (pochodzące z prywatnych zbiorów) oraz nowe wydania tych przygód.
Przeczytaliśmy dwa opowiadania: “Smok” Anny Sójki z “Czytam od A do Z” oraz “Czerwony Kapturek i wesoła babunia” Natalii Usenko i Danuty Wawiłow z “Wierzbowa 13.Opowieści z Wierzbowej 13”.
Młodsi uczestnicy spotkania postemplowali napis 23 KWIETNIA a starsi z kolorowej krepiny wykonali litery ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI
Dekoracje te umieszczono na tablicach w oknie biblioteki.

 


26.04.2009

Wystawa “Anioły” – spotkanie z artystami

22 kwietnia w Czytelni odbyło się spotkanie z autorami wystawy “Anioły” zorganizowanej w realizowanym przez naszą Bibliotekę od ubiegłego roku cyklu promującym twórczość artystów z Ostródy i okolic.
Na wystawie znalazły się prace 18 twórców: Agaty Banach-Pająk, Ewy Bednarskiej-Siwilewicz, Ireneusza Betlewicza, Tadeusza Bonisławskiego, Teresy Chojnackiej, Ewy Cieślar, Anny Dziubińskiej, Kamili Gontarz, Sławomira Kowalskiego, Wojtka Koykosa Kozicza, Mariana Mackiewicza, Magdaleny Munje, Izabeli Nidzgorskiej, Agnieszki Odolińskiej, Wandy Rakowicz, Katarzyny Szuby, Małgosi Szuby oraz Mieczysława Wojtkowskiego.
Na wystawie znalazły się prace nie tylko twórców z Ostródy i okolic, lecz również gości z Elbląga, Olsztyna i Wisły. Możemy podziwiać na niej różne formy sztuki i rękodzieło. Wystawę będzie można oglądać do końca maja.

 


20.04.2009

15 kwietnia odbyło się spotkanie z Wojciechem Gudaczewskim. Uczestnicy wysłuchali odczytu „Ostródzkie ślady Katynia”. Odczytu szczególnego, bo mówiącego o najbardziej tragicznych wydarzeniach w historii naszego kraju i o ofiarach Zbrodni Katyńskiej. Podczas spotkania przedstawione zostały biogramy żołnierzy i księży zamordowanych w miejscach kaźni związanych ze Zbrodnią Katyńską, którzy byli członkami rodzin mieszkających w Ostródzie i powiecie ostródzkim. Uczestnicy spotkania obejrzeli też wstrząsający film dokumentalny z 1943 roku „W Lesie Katyńskim”. 

Spotkanie zorganizowane zostało we współpracy ze Stowarzyszeniem Rodzina Katyńska w Olsztynie.

 


6.04.2009

1 kwietnia odbyło się spotkanie z Wiolettą Gutfrańską, która wraz ze współtowarzyszami – Tomaszem Łosiem z Olsztyna i Adamem Dzierwą z Siemianowic Śląskich odbyła wyprawę w Andy i 11 lutego zdobyła najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę. Pani Wioletta opowiedziała o przygotowaniach do wyprawy, jej przebiegu i zaprezentowała fotografie z podróży.

Spotkanie zorganizowane zostało we współpracy z Klubem Wysokogórskim w Olsztynie.