Kwiecień 2012

 

27.04.2012

27 kwietnia w Czytelni na ostródzkim zamku odbyło się spotkanie zorganizowane we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Ostródzie, podczas którego pani Anna Skiba wygłosiła prelekcję, skierowaną do osób z grupy wiekowej 50+, na temat zasad gwarantujących zdrowie w starszym wieku: “Więcej zdrowia – więcej życia”.

 


Czwartkowe spotkania z książką – 26.04.2012

Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” 26.04.2012 dzieci obejrzały książeczki na temat wiosny i kwiatów. Wysłuchały opowiadania “Tęcza” z czasopisma “Świnka Peppa”, a następnie narysowały świnkę Peppę z bukietem kwiatów. Prace te zostaną wysłane na konkurs ogłoszony przez TV Minimini.

 


25.04.2012

25 kwietnia w Czytelni MBP na ostródzkim zamku odbyło się otwarcie wystawy rękodzieła “Twórczość uczestników Środowiskowych Domów Samopomocy”.

 


25.04.2012

25 kwietnia dziecięcy DKK rozmawiał o książce “Momo” Michaela Ende. Spotkanie to było kolejnym, w którym dzieci z naszego Klubu nas, dorosłych, zaskoczyły – dojrzałością odbioru, przemyśleniami, wnioskami.
Do lektury tej powieści zachęcamy wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji jej przeczytać – i młodzież, i dorosłych.
Kolejne spotkanie naszego Klubu odbędzie się w maju, a rozmawiać będziemy o książce przygodowej: “Klub Detektywów ‘Huragan’ i straszliwa piwnica” Jari Mäkipää.

 


24.04.2012

24 kwietnia Dyskusyjny Klub Książki spotkał się z powieścią Henninga Mankella “Powrót nauczyciela tańca”. Dyskusja o książce była gorąca, a wszystko to za sprawą jednej z naszych pań, która nie lubi kryminałów. Klubowicze, którym książka się podobała, mieli sporo argumentów w obronie i autora, i jego powieści, których nie uważają za powieści kryminalne, lecz za książki z wątkiem sensacyjnym i za ważniejsze od niego uważają poruszane problemy społeczne.
Na kolejne spotkanie, podczas którego porozmawiamy o powieści Doroty Terakowskiej “Poczwarka”, zapraszamy 29 maja na godz. 18.00.

 


Czwartkowe spotkania z książką – 19.04.2012

Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” 19.04.2012 r. rozmawialiśmy o zbliżającym się Święcie Książki [23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich]. Dzieci dowiedziały się, co lubią, a czego nie lubią książeczki, jakie prawdziwe skarby kryją się w książkach, poznały ciekawe książeczki z naszej biblioteki, a następnie wysłuchały opowiadania Sharon Jennings “Franklin i książka z biblioteki”. Z kolorowych samoprzylepnych papierów wykonały przepiękne zakładki.

 


18.04.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


16.04.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


13.04.2012

13 kwietnia, w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Został on uchwalony 14 listopada 2007 roku poprzez aklamację Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. W dokumencie czytamy: W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Ostródzie rozpoczną się w Bibliotece – zapraszamy 11 kwietnia na godz. 17.00 do Czytelni MBP na zamku na odczyt Wojciecha Gudaczewskiego oraz otwarcie wystawy dokumentów i pamiątek “Katyń…ocalić od zapomnienia”.

 


Czwartkowe spotkania z książką – 12.04.2012

Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” 12.04.2012 r. dzieci posłuchały historii o Gryzmole z książki Doroty Gellner “Gryzmoł”.
Z różnokolorowych, papierowych motylków, kwiatków, serduszek, słoneczek itp. naklejonych na kolorowe papiery wykonano tapety do mieszkania Pani Wiosny. Prace te zostaną wysłane na konkurs plastyczny “Tkanina do mieszkania Pani Wiosny” ogłoszony przez Wydawnictwo Aksjomat.

 


11.04.2012

11 kwietnia, w ramach corocznych obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, odbył się odczyt Wojciecha Gudaczewskiego “Katyń…ocalić od zapomnienia”, połączony z prezentacją multimedialną i projekcją filmu z niemieckiej kroniki filmowej z 1943 r.
Dla prelegenta relacja miała osobisto – rodzinny charakter, gdyż w Katyniu został zamordowany brat dziadka pana Gudaczewskiego – porucznik rezerwy WP – Stefan Gudaczewski.
Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele lokalnych władz – starosta Włodzimierz Brodiuk, który objął patronat nad obchodami oraz wiceburmistrz Krzysztof Żynda.
Sponsorem obchodów jest Starostwo Powiatowe w Ostródzie.
W dniach 10-24 kwietnia w holu i Czytelni MBP na ostródzkim zamku udostępniona jest wystawa dokumentów i pamiątek pochodzących ze zbiorów Wojciecha Gudaczewskiego, którą można obejrzeć w godzinach pracy Biblioteki.

 


5.04.2012

W filii MBP przy ul. Chrobrego 2 odbyły się dwa spotkania:
– O godz. 11-tej cotygodniowe “Czwartkowe spotkania z książką” dla najmłodszych. Rozmawialiśmy o zbliżających się Świętach Wielkanocnych, przeczytaliśmy wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej z książki “Wielkanoc”. Na podstawie książki Lecha Tkaczyka “O zającu szybkim i jeżu kuśnierzu”, dzieci z kolorowych, papierowych elementów wykonały wielkanocne zajączki.
– O godz. 17-ej (jak co miesiąc) na dzieci czekał Miś Czytuś, który polecił nowości biblioteczne dla małych czytelników. Rozmawialiśmy o Świętach Wielkanocnych, o zwyczajach związanych z tymi Świętami. Przeczytaliśmy książeczkę Marii Kisza “Pisanki-niespodzianki”. Na podstawie książek: Lecha Tkaczyka “O zającu szybkim i jeżu kuśnierzu” oraz “Potrafię rysować! Zwierzęta na wsi” dzieci na kolorowym papierze pastelami namalowały wielkanocne zajączki oraz inne symbole świąteczne.
Wszystkie prace wykonane tego dnia zostały zeskanowane i wysłane na konkurs rysunkowy “Malujemy zajączka z Wydawnictwem Astrum” ogłoszonym przez to Wydawnictwo.

 


4.04.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


4.04.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


4.04.2012

Miejska Biblioteka Publiczna działająca w strukturze Centrum Kultury w Ostródzie zaprasza do udziału w konkursie na znak graficzny – logo MBP w Ostródzie.
Konkurs ma charakter otwarty, adresowany jest do dwóch grup wiekowych: pierwsza to uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, druga to osoby dorosłe.
Celem konkursu jest wyłonienie projektu graficznego, który stanie się oficjalną częścią identyfikacji wizualnej MBP w Ostródzie. Logo będzie służyło celom marketingowym oraz informacyjnym. Ocenianymi wartościami prac konkursowych będą m.in. oryginalność, oddanie charakteru instytucji oraz łatwość graficznego wykorzystania projektu (m.in. czytelność i funkcjonalność w wersji kolorowej i czarno-białej).
Prace w formie pliku JPG oraz wydruk w formacie A4 należy dostarczyć do 30.04.2012 r. do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostródzie ul. Mickiewicza 22.
Ogłoszenie wyników nastąpi 4.05.2012 r. Wręczenie nagród laureatowi będzie miało miejsce 8 maja podczas Dnia Bibliotekarza rozpoczynającego obchody Tygodnia Bibliotek.
Autor zwycięskiego projektu otrzyma nagrodę w wysokości 400 zł.
Szczegółowe informacje i warunki uczestnictwa znajdują się w Regulaminie konkursu dostępnym w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz na stronie www.biblioteka.ostroda.pl
Zobacz koniecznie:
Regulamin
Umowa o przeniesieniu autorskich praw majątkowych

 


2.04.2012

2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Ma on na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.
Oddział dla Dzieci MBP odwiedziły dzieci z Przedszkola Niepublicznego “Pod Dębami”, które posłuchały głośno czytanych baśni Andersena i wspólnie rysowały ilustracje do przeczytanych bajek. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały pamiątkowe zakładki, a biblioteka piękny wielkanocny stroik.