Kwiecień 2013

 

26.04.2013

Przez dwa ostatnie piątki miesiąca – 19 i 26 kwietnia – Klub Zwariowanych Robótek twórczo “szalał” przy tworzeniu dzianinowych zamotek. Zamotki, zwane inaczej makaronami, to dzianinowe naszyjniki składające się z mnóstwa cieniutkich sznureczków razem powiązanych. Oj, sporo się działo na zajęciach 🙂 Klubowiczki najpierw musiały wybrać – robić bransoletkę czy naszyjnik? Potem trzeba było dobrać odpowiednie kolory, złapać za nożyczki i ciąć, ciąć, ciąć… Jednak efekt był wart tej nieco żmudnej pracy – własnoręcznie wykonana zamotka będzie świetnym dodatkiem na zbliżające się lato!

 


25.04.2013

W czwartek 25.04.2013 dzieci spotkały się z bohaterami ulubionych książek. Na przedpołudniowym “Czwartku z Misiem Czytusiem” znany wszystkim Żółw Franklin rozwiązał trudny problem (książka Sharon Jennings “Franklin czyta kolegom”). Na popołudniowym “Czwartkowym spotkaniu z książką” z książeczek wyłożonych na stolikach dzieci odczytywały tytuły bajek lub odgadywały te tytuły po okładkach. Następnie obejrzały jedno z pierwszych wydań “Koziołka Matołka” z 1933 r. i porównały je ze współcześnie wydanymi przygodami tego “podróżnika”. Wspólnie z Koziołkiem Matołkiem wyruszyliśmy w podróż do Pacanowa. Na obydwu spotkaniach dzieci rysowały postacie ulubionych bohaterów bajek książkowych i filmowych.

 


23.04.2013

23 kwietnia przypada, ustanowione w 1995 roku przez UNESCO, międzynarodowe święto miłośników książki – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Nasza Biblioteka obchody rozpoczęła już 21 kwietnia, dzięki współpracy z Radiem Mazury. Przez cały dzień w Radiu można było posłuchać fragmentów ulubionych książek gości zaproszonych do udziału w maratonie czytania.
Obchody Dnia Książki 23 kwietnia rozpoczęliśmy na molo na Jeziorze Drwęckim, gdzie zaprosiliśmy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w “Maratonie czytania pod chmurką”, po którym można było przyjść na “Spotkanie pisarzy przy książce i kawie” oraz kiermasz książek zorganizowany przy współpracy z Księgarnią Lexica.
W Wypożyczalni dla Dorosłych oraz Oddziale dla Dzieci na ostródzkim zamku przez cały dzień czytelnicy mogli wziąć udział w Literackich Łamigłówkach, w Oddziale dla Dzieci prezentowana była (w formie dźwiękowej) książka Astrid Lindgren “Pippi wchodzi na pokład” , można też było obejrzeć wystawki: “Zakładka – przyjaciółką książki” oraz “Super ciekawostka – najstarsza książka
w bibliotece”.

 

 

22 i 23 kwietnia w czytelni na ostródzkim zamku odbywały się kolejne warsztaty rękodzieła, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Pod okiem instruktorki – Magdaleny Munje – uczestniczki zgłębiały tajniki filcowania na mokro. Po filcowych kuleczkach przyszedł czas na formy płaskie – tworzyliśmy etui na telefon lub okulary, zaś niektóre z pań zdecydowały się na wykonanie kwiatów.

 


22.04.2013

Klub Zwariowanych Robótek przywołuje wiosnę! 5 kwietnia, od kołnierzyków “bebe”, rozpoczęliśmy przygodę z wiosennymi dodatkami. Cztery szablony modeli do wyboru, kilka kolorów skórki i filcu, metry nici, mnóstwo koralików i wielkie pokłady zacięcia oraz cierpliwości zaowocowały powstaniem niezwykle modnych w tym sezonie kołnierzyków. Niby podobne, ale jednak każdy inny – odzwierciedlają charakter i styl osoby, która je wykonała.
W piątek 19 kwietnia rozpoczęliśmy tworzenie własnej, niepowtarzalnej kolorowej zamotki :).
Jeszcze można do nas dołączyć – drugi etap “zamotkowych” zajęć 26 kwietnia o godz. 18.00. Zapraszamy.

 


19.04.2013

19 kwietnia w Salonie_LITERackim gościliśmy poetkę Marię Jolantę Dijkstra Owczarek. Spotkanie rozpoczęło się prezentacją utworów Pani Marii przez Grupę Inicjatyw Kulturalnych “In-Q”
w składzie: Iwona Ciunelis, Anna Głowińska, Elżbieta Jakubiak, Monika Kazimierczyk i gościnnie – Anna Rutkiewicz. Następnie wywiad z naszym gościem przeprowadziła Ala Pisarska, były gratulacje, wspomnienia przyjaciół, kwiaty i wspólne fotografie.
W drugiej części spotkania odbył się slam pod hasłem “oczekiwanie”, w którym udział wzięło ośmiu autorów wierszy nie tylko na temat szeroko rozumianego oczekiwania. Zwycięzcą slamu została Maria Jolanta Dijkstra Owczarek.
W naszym spotkaniu, dzięki radiu RBM, mogli uczestniczyć internauci, którzy wzięli udział
w głosowaniu podczas slamu.

 


18.04.2013

 

W czwartek 18.04.2013 na obydwu spotkaniach – przedpołudniowych “Czwartkach z Misiem Czytusiem” oraz popołudniowych “Czwartkowych spotkaniach z książką” rozmawialiśmy
o nadchodzącym Święcie Książki, gdyż 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Obejrzeliśmy nowe książeczki dla najmłodszych zakupione do biblioteki, wysłuchaliśmy opowiadania Paulette Bourgeois “Franklin i superbohater”. Uczestnicy wykonali piękne zakładki do książek.

 

18 kwietnia odbyło się otwarcie wystawy dwojga młodych fotografów-amatorów: Aleksandry Szymczyk i Macieja Wiktorowicza.
Spotkanie rozpoczęliśmy od wręczenia nagród zwycięzcom konkursu na najpiękniejszego ostródzkiego kota, a następnie prowadząca spotkanie Agnieszka Świłło przeprowadziła mini wywiady, dzięki którym przybliżyliśmy zgromadzonej publiczności sylwetki młodych artystów.
Wystawę można oglądać do połowy maja w godzinach pracy Biblioteki.

 

23 kwietnia zapraszamy na obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

Molo ostródzkie – godz. 12.00 – 13.00
Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w “Maratonie czytania pod chmurką”. Weźcie Państwo ukochaną książkę i przyłączcie się! W razie niesprzyjającej pogody maraton będzie przeniesiony do sali reprezentacyjnej.

Sala reprezentacyjna ostródzkiego zamku – godz. 13.00 – 15.00
Zapraszamy wszystkich chętnych na nieformalne spotkanie z pisarzami z naszego regionu podczas “Spotkania pisarzy przy książce i kawie”.
“Uwolnij książkę: giełda kupno-sprzedaż-wymiana” – zapraszamy z własnymi książkami, które chcecie Państwo oddać w dobre ręce lub wymienić na inne, albo sprzedać.
Do odwiedzin swojego stoiska z propozycją czytelniczą dla dzieci, młodzieży i dorosłych zaprasza księgarnia Książnica Polska “Lexica”.

Wypożyczalnia dla Dorosłych oraz Oddział dla Dzieci i Młodzieży
Od godz. 11 rozpoczną się Literackie Łamigłówki (zagadki), poprzez które zechcemy przypomnieć tytuły, autorów i bohaterów klasyki literackiej oraz współczesnej beletrystyki polskiej i obcej. Do udziału w łamigłówkach zapraszamy dzieci, młodzież oraz czytelników dorosłych, dla odważnych przewidujemy lizaki i zakładki.
W Oddziale dla Dzieci prezentowana będzie w formie dźwiękowej książka Astrid Lindgren “Pippi wchodzi na pokład”.
Zapraszamy także do obejrzenia okolicznościowych wystawek: “Zakładka – przyjaciółką książki” oraz “Super ciekawostka – najstarsza książka w bibliotece”.
Obchody Dnia Książki zaczynamy już 21 kwietnia: w Radiu Mazury odbędzie się maraton czytania, w którym wezmą udział nasi przyjaciele.

 

 


17.04.2013

17 kwietnia w Czytelni na ostródzkim zamku gościliśmy po raz kolejny młodych artystów
z Gimnazjum Salezjańskiego, którzy wystąpili ze spektaklem słowno-muzycznym przygotowanym pod kierunkiem Iwony Ciunelis i Marii Piotrowskiej: Poranek Wielkanocny “Zbudź się mój duchu”.

 


16.04.2013

16 kwietnia podczas zajęć “Wyprawy w świat dziecięcej wyobraźni” dzieci bawiły się
z “Lokomotywą” Juliana Tuwima. Spotkanie rozpoczęło się pogadanką na temat pociągów
i podróżowania, następnie dzieci wysłuchały wiersza “Lokomotywa” i wspólnie wykonały do niego ilustrację przyklejając wagoniki do kartonu.
Stałym elementem zajęć są zabawy ruchowe – tym razem uczestnicy zostali zaproszeni do zabawy w pociąg, który zwiedził bibliotekę.
Na zakończenie dzieci wykonały obrazki, które mogły zabrać do domu.

 

16 kwietnia Dyskusyjny Klub Książki spotkał się z książką José Mauro de Vasconcelosa “Moje drzewko pomarańczowe”. Powieść wywarła na klubowiczach duże wrażenie. Wszyscy mówili
o ogromnych emocjach, jakie wzbudziła. W rozmowie wiele było porównań do własnego dzieciństwa, refleksji na temat stosunku otoczenia do dzieci bardzo zdolnych czy trudnych.

Na kolejne spotkanie Klubu zapraszamy 28 maja – porozmawiamy o książce Vanessy Diffenbaugh “Sekretny język kwiatów”.

 

 


15.04.2013

15 kwietnia dziecięcy Dyskusyjny Klub Książki spotkał się aby porozmawiać o książce Agnieszki Tyszki “Zosia z ulicy Kociej”. Powieść podobała się zarówno dziewczętom, jak i chłopcom. Uznana została za bardzo realistyczną, wszystkim podobali się bohaterowie (często niekonwencjonalni) oraz język, jakim książka została napisana.
Dzieci zwróciły uwagę na ilustracje i podkreśliły, że pojawiają się one we właściwym miejscu książki – przedstawiają opisywaną postać lub sytuację.
Po południu dwie z naszych klubowiczek – Ola i Oliwia – wzięły udział w nagraniu radiowego maratonu czytania, który był emitowany w Radiu Mazury 21 kwietnia w ramach organizowanych przez MBP obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

 


13.04.2013

 


11.04.2013

Dnia 11.04.2013 r. odbyły się dwa spotkania z książką – “Czwartek z Misiem Czytusiem”
i “Czwartkowe spotkania z książka”. Na spotkaniach rozmawialiśmy o nadchodzącej wiośnie
i o tym jak przyroda budzi się z zimowego snu. Przeczytaliśmy opowiadanie pt. “Bajka o dzielnym ślimaku Maciusiu” z książki Elżbiety Janikowskiej i Jolanty Teśniarz. Następnie dzieci wykonały ilustracje przedstawiające dzielnego ślimaka Maciusia na łące.

 


9.04.2013

Dzieci w wieku przedszkolnym spotkały się na kolejnych “Wyprawach w świat dziecięcej wyobraźni”. Znów powrócił temat wiosny, która ciągle nie chce do nas zawitać. Był wierszyk – zgadywanka “Jak zwierzęta budzą się wiosną z zimowego snu”, wiersze o wiośnie Stanisława Karaszewskiego i zabawa ruchowa “wiosenne serduszko”. Na koniec dzieci pomalowały kwiaty,
z których został wyklejony kolorowy bukiet, a jedna z naszych uczestniczek – Wiktoria – zaśpiewała piosenkę, która ma skutecznie zachęcić wiosnę do przyjścia.

 


8.04.2013

 


7.04.2013

W rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku poświęcony on był nadciśnieniu tętniczemu.
9 kwietnia w Czytelni MBP odbyło się spotkanie z Panią Anną Skibą z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, która wygłosiła prelekcję “Zdrowe bicie serca”.

 


4.04.2013

Na czwartkowych spotkaniach w dniu 4.04.2013 r. rozmawialiśmy o Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci. Święto obchodzone jest co roku 2 kwietnia w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzieci wysłuchały informacji o pisarzu i jego baśniach. Na porannym spotkaniu “Czwartki z Misiem Czytusiem” przeczytaliśmy baśń pt. “Pięć ziarnek grochu” a na popołudniowym “Czwartkowym spotkaniu z książką” baśń pt.: “Słowik”. Następnie dzieci kolorowały ilustracje z baśni Hansa Christiana Andersena.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


2.04.2013

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki dla Dzieci. Na spotkaniu “Wyprawy w Świat Dziecięcej Wyobraźni” rozmawialiśmy o książeczkach dla dzieci i słuchaliśmy bajek Andersena. Były też zabawy ruchowe, zagadka i wspólne rysowanie ilustracji do “Calineczki”, a do głośnego czytania włączyły się dziewczynki z Klubu Zwariowanych Robótek – Agnieszka, Dominika, Karolina
i Zosia.