Kwiecień 2014

29.04.2014

29 kwietnia 2014 roku odbyło się drugie spotkanie w cyklu Kanapa Coolturalna. Pozostaliśmy w temacie: teatr, a gościem był Teatr Lokalnego Lidera.

Spotkanie rozpoczęło się dwoma krótkimi spektaklami dla dzieci: “Czerwony Kapturek” i “Królewna Śnieżka”, które powstały z inicjatywy uczestników projektu “Akademia Lokalnego Lidera”.

Spektakle bardzo się podobały publiczności – tej małej i tej, która okres dziecięcy ma już za sobą. Aktorzy, z których większość nie miała dotąd do czynienia ze sceną, zachwycili naturalnością i swobodą – grali, jakby na scenie się urodzili.

W drugiej części spotkania, prowadzonego przez Mateusza Szturmę, porozmawialiśmy o pracy nad spektaklami i dalszych planach aktorów – lokalnych liderów.

 

 

 


29.04.2014

24 kwietnia 2014 roku w Salonie-LITERackim odbył się wieczór poezji i wspomnień poświęcony zmarłemu 3 kwietnia Ireneuszowi Betlewiczowi.

Podczas spotkania utwory Poety czytali Jego przyjaciele i znajomi, młodzież oraz ostródzcy aktorzy amatorzy.

 

 


25.04.2014

25 kwietnia 2014 roku w naszej Czytelni odbył się koncert charytatywny, podczas którego Grupa Ratownicza PCK zbierała środki na pomoc dla Domu dla Dzieci w Szymonowie. Wydarzenie było biletowane, a cały dochód został przeznaczony na ten cel. Biletem wstępu byłodcisk specjalnej pieczątki przygotowanej na tą okazję.

Koncert rozpoczął się występem uczestniczki The Voice of Poland Magdaleny Banasiuk, a następnie posłuchaliśmy koncertu „Pukając do nieba bram” w wykonaniu grupy Akustik, tym razem w składzie: Andrzej Olszko, Łukasz Lemanowicz i Cezary Lemanowicz.

 

 


24.04.2014

Gościem kwietniowego Salonu Literackiego miał być Ireneusz Betlewicz, ale 3 kwietnia odszedł od nas na zawsze…

Kwietniowy Salon Literacki jednak odbył się.

24 kwietnia wysłuchaliśmy wierszy Ireneusza Betlewicza w interpretacji ostródzkich artystów oraz znajomych i przyjaciół Poety.

 

 


11.04.2014

11 kwietnia 2014 roku odbyło się kolejne “Spotkanie z historią”, na którym gościem był Andrzej Witus. Nasz prelegent przygotował odczyt i prezentację multimedialną pt. “Administracja i życie polityczne w powojennym powiecie ostródzkim”.

 


8.04.2014

Jak co roku zapraszamy na odczyt Pani Anny Skiby, który biblioteka organizuje wraz z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Ostródzie.

Tym razem odbędzie się ono pod hasłem: „Małe stworzenie, duże zagrożenie”.

Światowy Dzień Zdrowia jest obchodzony co roku 7 kwietnia – w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO, 1948). Ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na wybrany problem związany ze zdrowiem publicznym. W tym roku rozpoczynają się działania realizowane pod hasłem „Choroby przenoszone przez wektory” – „Small creatures, big threat”.

„Większość chorób wywołujących u człowieka gorączkę powodują mikroorganizmy przenoszone przez owady” – informuje Encyclopedia Britannica – „Ten najliczniejszy typ w świecie zwierząt obejmuje co najmniej milion gatunków. Zdecydowana większość owadów nie szkodzi człowiekowi, a niektóre są bardzo pożyteczne. Bez nich mnóstwo roślin i drzew, dostarczających pożywienia ludziom i zwierzętom, nie zostałoby zapylonych ani nie wydałoby owoców. Pewne owady pomagają w utylizacji odpadów. Wiele żywi się wyłącznie roślinami, a niektóre zjadają innych przedstawicieli stawonogów. Oczywiście istnieją też owady, które nie tylko irytują ludzi, jak i zwierzęta, ale roznoszą śmiercionośne zarazki…”

 

 


7.04.2014

Od 17 marca do 7 kwietnia 2014 roku, w ramach Akademii Seniora Energa, realizowany był cykl szkoleń z obsługi komputera i korzystania z Internetu skierowany do osób z grupy wiekowej 50+, który zorganizowany został przez Spółkę Kombinat we współpracy z naszą biblioteką

Na ostatnim spotkaniu trenerzy będą uczyli obsługi serwisu ebok.energa.pl, co może być bardzo przydatne, gdyż w naszym mieście zostało zlikwidowane biuro obsługi klienta.

Udział w warsztatach był bezpłatny.

 

 


4.04.2014

31 marca i 1 kwietnia 2014 roku w Czytelni MBP na ostródzkim zamku spotkali się miłośnicy rękodzieła. Tym razem uczestnicy walczyli z igłą, nitką i… matematyką!

Tematem zajęć był haft matematyczny (strukturalny) – bardzo efektowna technika zdobienia kart świątecznych okolicznościowych.

Pierwszy dzień warsztatów poświęcony został na ćwiczenia, podczas drugiego powstawały już piękne kartki.

Wszystkim zainteresowanym i chętnym do nauki polecamy książkę dostępną w bibliotece: “Życzenia nitką haftowane” Marii Michaeli Błachut.

 

 


3.04.2014

2 kwietnia, z okazji Światowego Dnia Książki dla Dzieci odwiedziły nas maluszki z zaprzyjaźnionego przedszkola „Chatka w kwiatki”. W tym roku patronat nad świętem objęła Irlandia. Zajęcia rozpoczęły się od krótkiej informacji o charakterze święta, ciekawostek na temat Irlandii i rozmowy o ulubionych książkach. Kolejnym punktem spotkania było głośne czytanie baśni irlandzkiej „Dzieci króla Lira” – były w niej zaklęte łabędzie i piękne księżniczki – nie zabrakło nawet smoka ziejącego ogniem i gromady dzielnych ludzików. Dzieci musiały uważnie słuchać, gdyż z treścią baśni wiązała się pierwsza wspólna zabawa – na rozłożonych na wykładzinie planszach musiały narysować ten fragment baśni, który je szczególnie zaciekawił. Po krótkiej zabawie ruchowej dzieci przystąpiły do pracy samodzielnej – wyklejały łabędzie płatkami kosmetycznymi, a na zakończenie wizyty w bibliotece znalazły jeszcze czas na pobuszowanie po bibliotecznych półkach.

 

 


2.04.2014

2 kwietnia 2014 roku odbyło się spotkanie autorskie z Zenonem Złakowskim, który opowiedział zgromadzonej publiczności o swojej nowej książce “Stało się. Tom I Karol” – powieści z kluczem, opowiadającej o dziejach “Solidarności” .

Zenon Złakowski – z zawodu dziennikarz – redaktor Radia Olsztyn, dwutygodnika “Posłaniec Warmiński”, autor tekstów do “Rezonansu”.  Działacz społeczny i polityczny – poseł na Sejm RP I kadencji, radny Rady Miasta Olsztyn, aktywny uczestnik duszpasterstwa środowisk twórczych, były prezes Akcji Katolickiej, Stowarzyszenia Warmińska Inicjatywa Kulturalna, które wydało kilka tomików poezji. Z wykształcenia polonista – absolwent filologii polskiej UMK w Toruniu, poeta – autor dwóch tomików poetyckich: “Podróż udziwniona” i “Boży gościniec”; autor dwóch powieści: “Nim skończy się dzień” i “”Głodny łask” oraz trzech książek publicystycznych dotyczących dziejów “Solidarności” i opozycji w Olsztynie i regionie w latach 80. ubiegłego wieku.

 

 


1.04.2014

Od kwietnia MegaMatma uczy w bibliotece – bezpłatnie! Wkraczamy w nową erę! Erę uczenia się w dowolnym miejscu i dowolnym czasie, bez konieczności dźwigania ciężkich książek, poszukiwania starych zeszytów i zbiorów. W jednym miejscu w internecie mamy komplet książek, zbiorów zadań i tablic matematycznych. To właśnie jest MegaMatma.pl

MegaMatma dostępna na bibliotecznych komputerach to możliwość rozwiązywania testów i arkuszy maturalnych on-line, powtarzania materiału z poprzednich lat, przypomnienia wzorów i definicji. MegaMatma jest dla każdego, kto ma problem z matematyką lub chce poszerzyć wiedzę z tego przedmiotu:

  1. dla uczniów szkół: podstawowych (klasy 4-6), gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych
  2. dla studentów różnych kierunków
  3. dla rodziców, dziadków i opiekunów, którzy chcą pomóc swoim podopiecznym w nauce
  4. dla dorosłych, którzy uczą się do matur
  5. dla nauczycieli matematyki, fizyki, chemii i informatyki”

Projekt realizowany jest do 31 marca 2015 roku przez firmę Megawiedza sp. z o.o. we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI).