Kwiecień 2016

21.04.2016

21 kwietnia 2016 roku w Salonie Literackim odbył się benefis ostródzkiego poety Tadeusza Klabuhna.

Było to niezwykłe spotkanie z piękną i mądrą, chociaż trudną poezją. Były wiersze, które czytała rodzina, przyjaciele, znajomi i koleżanki z klasy Wiktorii – wnuczki Pana Tadeusza. Były wspomnienia, które pokazały, jak ważny dla wielu osób był i jest Tadeusz Klabuhn – poeta zakładający Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury i Stowarzyszenie Autorów Polskich, działający w ostródzkiej Formacji Art-Laboro, wspierający innych twórców, prowadzący, wraz z żoną Małgorzatą, dom otwarty, tata, dedykujący wiersze swoim dzieciom i dziadek, do którego zawsze można przybiec po pomoc, który “zastępuje Internet”.

Do ostatniej chwili mieliśmy nadzieję, że Pan Tadeusz Klabuhn zdoła wziąć udział w spotkaniu, jednak stan zdrowia Mu na to nie pozwolił. Na ręce Żony – Pani Małgorzaty Klabuhn złożyliśmy podziękowania za piękną poezję, za chwile wzruszeń i przekazaliśmy życzenia.

Spotkanie zorganizowane zostało we współpracy biblioteki z klasą VI a ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Ostródzie, w której uczy się wnuczka Pana Tadeusza Klabuhna – Wiktoria i z Warmińsko-Mazurskim Oddziałem Stowarzyszenia Autorów Polskich.

Scenariusz spotkania opracowała Pani Elżbieta Jakubiak – wychowawczyni klasy Via.

 

 

Tadeusz Klabuhn, ur. 1949 – autor prozy, poezji, recenzji oraz opracowań literackich, historycznych i legend. Redaktor rubryk poetyckich i współpracownik prasy regionalnej i ogólnopolskiej. Animator ostródzkiego życia poetyckiego. W latach 1983-2000 był współorganizatorem konkursów literackich o “Laur Zielonego Liścia” im. Michała Kajki. Był współzałożycielem Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Stowarzyszenia Autorów Polskich, członkiem Ostródzkiego Stowarzyszenia Kulturowego “Sasinia”, Poetyckiej Grupy Pomost przy warszawskim RSTK, Formacji Art-Laboro RSTK w Ostródzie, Formacji Art-alatus. Swoje utwory publikował w czasopismach regionalnych i ogólnopolskich, w wydawnictwach zbiorowych oraz tomikach poezji: Czasoprzestrzeń Czarnolasu (1985), Ojczyzna Chleba i Kwiatów (1988).