Lipiec 2010

30.07.2010

Spotkanie z Wiolettą Gutfrańską w czytelni
W upalne popołudnie 21 lipca w Czytelni na ostródzkim zamku zrobiło się jakby troszkę chłodniej, a to za sprawą wystawy fotografii z gór Alaska. Gość spotkania – Pani Wioletta Gutfrańska, opowiedziała nam o wyprawie na najwyższy szczyt Ameryki Północnej McKinley, który zdobyła 17 maja 2010r., wraz z Pawłem Juszczyszynem z Klubu Wysokogórskiego w Olsztynie. Relacji towarzyszył pokaz multimedialny fotografii z wyprawy.
Temperatura spotkania wzrosła zdecydowanie, gdy Kornel Andrzejewski rozpoczął licytację fotografii na rzecz osób niepełnosprawnych z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób
z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Ostródzie.
Na wystawę fotografii z wyprawy na McKinley zapraszamy do końca wakacji w godzinach pracy Biblioteki.

 

 

Podróż z dziećmi na łąkę
Na spotkaniu 27 lipca Koziołek Matołek wybrał się z dziećmi na łąkę. Wycieczkę poprzedziła wizyta w bibliotece, podczas której pani bibliotekarka pokazała książki o roślinach i zwierzętach, jakie można spotkać na łące. Dzieci wzięły udział we wspólnej zabawie oraz razem z opiekunami wykonały obrazki, które można obejrzeć na wystawie, również wspólnie wykonanej, w Oddziale dla Dzieci.

 

 

“Czwartkowe spotkania z książką”  to oczywiście wakacje. Rozmawialiśmy o tym, jak spędzamy wakacje – nasz czas wolny. Przeczytaliśmy książkę A.Stelmaszczyk “Akcja morze!”. Dzieci narysowały swoją wakacyjną przygodę.

 

 

Zajęcia twórcze w bibliotece – 29 lipca
Na zajęciach twórczych 29 lipca pojawili się nowi uczestnicy. Grupa została więc podzielona na dwie: początkującą, która uczyła się haftu matematycznego i zaawansowaną, która tworzyła obrazki. Prace z pierwszego etapu można obejrzeć w gablocie w holu MBP na zamku.

 


26.07.2010

Zajęcia twórcze: spotkanie z matematyką
22 lipca odbyły się pierwsze zajęcia twórcze. Uczestnicy warsztatów poznawali tajniki haftu matematycznego. Nitka czasem się troszkę plątała, złamała się jedna igła, ale efekty pracy są wspaniałe.
Kolejne zajęcia już za tydzień – 29 lipca.

 

Lipcowe spotkanie DKK
22 lipca w Dyskusyjnym Klubie Książki rozmawialiśmy o powieści Gianrica Carofiglia Świadek mimo woli, która rozpoczyna trylogię z mecenasem Guido Guerrierim w roli głównej.
Ta znakomita książka, którą trudno jest zaliczyć do jednego gatunku, jest bardziej powieścią obyczajową niż kryminałem czy dramatem sądowym. Czytelnik, który, sugerując się notką od wydawcy, oczekuje akcji typowej dla powieści sensacyjnych, zdecydowanie będzie rozczarowany.
Powieść bardzo się nam podobała. Bohater (i narrator), ze swoimi niepowodzeniami, słabościami
i problemami, ale też poczuciem humoru i miłością do literatury budzi sympatię a proces, w którym bierze udział jako obrońca pobudza do zastanowienia nad obiektywnością naszych sądów.
Następne spotkanie DKK odbędzie się 25 sierpnia o godz. 17.30. Spotykamy się z powieściami Doris Lessing Piąte dziecko i Podróż Bena

 

 


23.07.2010

“Czwartkowe spotkania z książką” 22.07.2010 to kolejne spotkania z folklorem. Obejrzeliśmy zdjęcia z IV Międzynarodowego Lata z Folklorem – w tym tygodniu na ostródzkim zamku
i zaprosiliśmy dzieci do oglądania występów. Przeczytano baśń Klemensa Oleksika “O królewiczu, który szczęście rozdawał” ze zbioru “Nowy kiermasz bajek”. Rozmawialiśmy o strojach ludowych, oglądaliśmy polskie stroje na fotografiach, a następnie dzieci pokolorowały rysunki polskich strojów.

 


22.07.2010

Wyprawa z książką do ogrodu zoologicznego
Na interaktywnych zajęciach z książką 13 lipca wybraliśmy się do zoo razem z bohaterami książki Jean Adamson Tosia i Tymek idą do zoo. Dzieci świetnie sobie poradziły z odpowiadaniem na pytania dotyczące treści opowiadania, z zagadkami o zwierzętach i układaniem puzzli. Na koniec grupa w ramach zajęć integrujących wspólnie rysowała baśniowego stwora.
Podczas spotkania 20 lipca po raz pierwszy towarzyszył nam Koziołek Matołek, z którym będziemy poznawali świat podczas kolejnych zajęć.
Tym razem Koziołek Matołek wyruszył z dziećmi nad morze, ale przed wyprawą zabrał dzieci do biblioteki, gdzie pani bibliotekarka pokazała im książki, z których mogły się więcej o morzu dowiedzieć.
Podczas zajęć dzieci brały udział w zabawach i grach dydaktycznych, głośnym czytaniu oraz zajęciach plastycznych.

 


17.07.2010

Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” 15.07.2010 spotkaliśmy się z folklorem – w Ostródzie
w dniach 19-23 lipca Międzynarodowe Lato z Folklorem. Dzieci obejrzały książki związane
z legendami i sztuką ludową.
Wysłuchaliśmy baśni pochodzącej z naszego regionu “Dar Królowej Róż” Ireny Kwinto. Rozmawialiśmy o folklorze, o sztuce ludowej, o kwiatowych wzorach. Dzieci farbami i flamastrami udekorowały papierowe talerze.

 


9.07.2010

“Czwartkowe spotkania z książką” 8.07.2010 zostały zainspirowane opowiadaniem “Oryginalna biedronka” z książki Irene Dekelper “Niezwykłe historie”. Po obejrzeniu najróżniejszych książek
o owadach i wysłuchaniu opowiadania – z pięknie pokolorowanych obrazków stworzyliśmy własną historyjkę “Królowa pszczół zaprasza na bal”. A królową pszczół i zaproszonych przez nią gości można oglądać w oknie wystawowym biblioteki przy ul.Chrobrego.

 


8.07.2010

Wakacje z książką dla dzieci
6 lipca w Oddziale dla Dzieci w MBP na zamku odbyły się pierwsze wakacyjne interaktywne zajęcia z książką.
Po początkowym onieśmieleniu dzieci świetnie sobie poradziły z postawionymi zadaniami. Po wysłuchaniu bajki Barbary Sudoł Wyprawa ślimaka do grodu Kraka, którą przeczytała towarzysząca młodszej siostrze Dominika (uczestniczka spotkań w Szkole Pisarzy), wszyscy wzięli udział w rozmowie o przeczytanym tekście. Kolejnymi zadaniami było bajeczne pokolorowanie ślimaka oraz ulepienie postaci ślimaka z modeliny. Efekty pracy można obejrzeć w Bibliotece na zamku.
Kolejne spotkanie już 13 lipca.

 


2.07.2010

Na “Czwartkowe spotkaniach z książką” 1.07.2010r. przeczytaliśmy opowiadanie “Spadające gwiazdy” z książki Irene Dekelper “Niezwykłe historie”. Uczestnicy spotkania wykonali niezwykłe prace plastyczne, dzięki którym nasze okno rozbłysło… fajerwerkami.