Lipiec 2012

 

31.07.2012

31 lipca Dyskusyjny Klub Książki spotkał się z powieścią Khaleda Hosseiniego “Chłopiec z latawcem” (2003), światowym bestsellerem zekranizowanym przez Marca Forstera.
Historia przyjaźni dwóch afgańskich chłopców, zdradzie, która zaciążyła na całym życiu głównego bohatera, opowiedziana na tle dramatycznej historii Afganistanu, bardzo naszych klubowiczów poruszyła. Polecamy wszystkim tę książkę oraz drugą, również pełną emocji, powieść Khaleda Hosseiniego “Tysiąc wspaniałych słońc”.
Na kolejne spotkanie Klubu zapraszamy 28 sierpnia na godz. 18.00, a spotykamy się z książką “Radio Yokohama” Marcina Bruczkowskiego i Moniki Borek.

 


26.07.2012

Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” 26.07.2012 rozmawialiśmy o zbliżającej się Olimpiadzie w Londynie, poznaliśmy symbole olimpijskie – kółka i znicz; dzieci wysłuchały wierszowanej historyjki Zsuzsy Radvany “Mała leśna olimpiada”. Pokolorowały rysunki sportowców oraz kółka olimpijskie.

 


25.07.2012

25 lipca w Czytelni na ostródzkim zamku odbyło się otwarcie dwóch wystaw: “Droga ku wolności” oraz “Wilno z lotu ptaka” – prezentującej fotografie Sauliusa Paukštysa.
Słowo wstępne na spotkaniu wygłosił sekretarz Konsulatu Republiki Litewskiej w Gdańsku – Janusz Dziugiewicz.
Zgromadzona publiczność mogła obejrzeć nastrojowy film ukazujący Litwę z lotu ptaka.
Wystawy można oglądać do 16 sierpnia w godzinach pracy Biblioteki.

 


21.07.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 


20.07.2012

20 lipca odbyło się uroczyste zamknięcie wystawy poplenerowej artystów z Klubu Plastyka Amatora, którą przez ostatni miesiąc mogli oglądać wszyscy odwiedzający Bibliotekę.
Podczas spotkania uczestnicy pleneru otrzymali podziękowanie za udział oraz upominki z rąk prezes Stowarzyszenia Klub Plastyka Amatora – Marii Skowrońskiej.
Sylwetki artystów przybliżyła publiczności prezentacja multimedialna opracowana przez Annę Rutkiewicz.
Podczas tego wydarzenia kulturalnego towarzyszyła nam ekipa TVP Olsztyn zbierająca materiały do kolejnego odcinka programu Bookriders – Kulturalne jazdy z Warmii i Mazur.

 


19.07.2012

Za nami kilka wakacyjnych spotkań w bibliotece.
W cyklu “Niesamowite Wakacje z Koszmarnym Karolkiem” spotkaliśmy się trzy razy – przedstawiliśmy postać Koszmarnego Karolka, założyliśmy Tajny Klub “Pajęczaki z Naszej Paki” oraz stworzyliśmy minimumie na potrzeby wyprawy w czasie pod koniec wakacji. Na każdym spotkaniu głośno i chętnie czytamy opowiadania z cyklu “Koszmarny Karolek” oraz tworzymy – z materiałów ekologicznych! – różne przedmioty z otoczenia Karolka. Nie myślcie, że wkupienie się do Tajnego Klubu jest takie proste (hi hi hi !). Osoba, która pragnie wstąpić do Naszego Klubu musi przejść “test zdatności”, do którego zaliczamy: 1. próba odporności psychicznej (żelkowe robaki!), 2. test sprawnościowy – rzut kłębkiem (trudne!) do kosza oraz 3. test koordynacji ruchowej – przejście długości biblioteki z książką na głowie. Kto temu podoła, ten nadaje się do tajnego Klubu Pajęczaków. Zapraszamy w każdy poniedziałek o godz. 9.00.

Zajęcia Twórcze dla każdego w wakacje odbywają się pod hasłem “Projektowanie mody i wystrój wnętrz”. Podczas trzech spotkań wykonaliśmy projekt stroju plażowego z dodatkami (torebki, buty, nakrycia głowy) oraz fantazyjne kapelusze. Przypominamy, że używamy tylko materiałów z odzysku – tektura, papier, bawełna, guziki, materiały różne. Zaplanowałyśmy wiele ciekawych projektów ubioru i wystroju, więc zapraszamy wszystkich z pasją tworzenia w każdy wtorek o godz. 17.00 – będzie naprawdę interesująco!

Ponadto w zamkowej czytelni odbywają się – w każdy czwartek o godz. 9.30 – bajkowe poranki filmowe. W kinowym klimacie rozpocznijmy dzień z animowanymi bohaterami ulubionych opowieści i baśni – zapraszamy ranne ptaszki i wszystkich chętnych !!!

 

Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” 19.07.2012 nawiązaliśmy do Międzynarodowego Lata z Folklorem, które będzie w naszym mieście w następnym tygodniu.
Po rozmowie na temat folkloru (a zwłaszcza strojów ludowych), dzieci wysłuchały wierszy Wandy Chotomskiej z książeczki “Tańce polskie”. Pokolorowały rysunki strojów ludowych, które wraz z wycinankami stworzyły wystawkę “Polskie stroje ludowe w dowolnej interpretacji”.

 


13.07.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


12.07.2012

“Czwartkowe spotkania z książką” 12.07.2012 były poświęcone Bitwie pod Grunwaldem. Zbliża się kolejna rocznica tej zwycięskiej bitwy i jej inscenizacja na Polach Grunwaldzkich.
Po krótkiej opowieści o bitwie i o rycerzach, dzieci wysłuchały opowiadania Marii Ewy Letki “Gość” zamieszczonego w “Świerszczyku”. Pokolorowały rysunki rycerzy – wysłaliśmy do Grunwaldu nasze własne kolorowe wojska.

 


8.07.2012

W naszym Klubie Zwariowanych Robótek zaczęły się już wakacje, pojawiają się nowi uczestnicy i czekają nas nowe, ciekawe projekty, ale ostatnie tygodnie roku szkolnego też były bardzo pracowite.
Nie ominęła nas atmosfera Euro 2012 i na zajęciach robiłyśmy euro-bransoletki – idealny gadżet do strefy kibica. Nie zapomniałyśmy o Nocy Świętojańskiej i tradycyjnych wiankach, a na ostatnich zajęciach w roku szkolnym postanowiłyśmy przygotować coś przydatnego we wrześniu i… powstały zabawne piórniki.

 


06.07.2012

6 lipca odbyła się promocja nowej publikacji o naszym mieście – “Ostróda inne oblicze” z udziałem autorów: Ryszarda Boguckiego, Wojtka Koykosa Kozicza oraz Wiesława Skrobota. Upał i nadchodząca burza odstraszyły nam trochę publiczność, ale niewielka grupa osób zainteresowanych wydawnictwami na temat naszego regionu była w pełni usatysfakcjonowana. Spotkanie było udane, a książek przeznaczonych do sprzedaży w promocyjnej cenie zabrakło.

 


05.07.2012

“Czwartkowe spotkanie z książką” 5.07.2012 to pierwsze letnie spotkanie, dlatego też rozmawialiśmy o wyprawie nad morze. Dzieci wysłuchały opowiadania Brigitte Weninger “Miko i Mimiki razem”, pokolorowały rysunki zamków z piasku.

 

5.07.2012 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu “Miś Czytuś zaprasza i poleca”. Dzieci poznały nowości biblioteczne, wysłuchały jednej z opowieści o Julce Aleksandry Stańczewskiej “Jadę na wakacje”. Narysowały wymarzony zamek z piasku.

 


2.07.2012