Lipiec 2013

30.07.2013

Ostatni tydzień lipca w Oddziale dla Dzieci na ostródzkim zamku rozpoczął się poniedziałkowymi zajęciami w Klubie Zwariowanych Robótek, podczas których dziewczyny zakończyły pracę nad wakacyjnymi bransoletkami.
Wtorek 30.07 to był kolejny dzień naszych wakacyjnych potyczek, podczas których przeczytaliśmy wspólnie wiersz Juliana Tuwima “Lokomotywa” oraz opowiadanie Barbary Park “Hepke i Skoczek”.
Podczas plastycznej części dzieci, wykorzystując malutkie słoiki, plastikowe zabawki oraz brokat, wykonały pamiątki ze spotkania o brzmiącej tajemniczo nazwie: “Niespodzianki w słoiczku”:)
Wtorkowe popołudnie to, jak zawsze, czas dla najmłodszych. Na cyklicznych zajęciach “Wyprawy
w świat dziecięcej wyobraźni”, które rozpoczęliśmy znanym już dzieciom wierszykiem-wyliczanką, przeczytaliśmy opowiadanie Rose Impey “Pościg przez Wielkie Morze”, a następnie dzieci wspólnie stworzyły na papierze Piracką Wyspę Skarbów, dorysowując na szablonie wyspy elementy zapamiętane z lektury.

Podczas krótkiej zabawy ruchowej maluchy pokonały tor przeszkód w postaci trzech kół hula hop, a na zakończenie spotkania indywidualnie wykonały postać pirata.

 

 

30 lipca Dyskusyjny Klub Książki spotkał się z powieścią Elif Shafak “Czterdzieści zasad miłości”, która bardzo się nam wszystkim podobała. Najkrótsza recenzja jednej z naszych klubowiczek: “Piękna książka przepełniona mistyką, filozofią i mądrością życiową” może stanowić podsumowanie lektury.
Dyskusja, pomimo zgodnej bardzo wysokiej oceny książki, była gorąca, bo już w ocenie bohaterów, ich decyzji i wyborów życiowych, czy w odpowiedzi na szkolne pytanie “co autor miał na myśli” – zgodności nie było.
Na kolejne spotkanie zapraszamy 27 sierpnia na godz. 18.00, a rozmawiać będziemy o książce ks. Adama Bonieckiego “Lepiej palić fajkę niż czarownice…”.

 

 


25.07.2013

W czwartek 25 lipca rozmawialiśmy o wyprawach na plażę, o tym, co trzeba ze sobą zabierać, co można na piasku i w wodzie znaleźć. Na obydwu spotkaniach “Czwartki z Misiem Czytusiem”
i “Czwartkowych spotkaniach z książką” przeczytano opowiadania “Początek wakacji” i “Karmienie małych świnek” z książki Joanny Klugman “Wakacje Emilki”. Pokolorowano rysunki związane
z tematem, kolorowano i wycinano plażowe elementy – naklejone na żółtym brystolu stworzyły naszą papierową plażę.

 


22.07.2013

Ani się obejrzeliśmy, a połowa wakacji już za nami. Klub Zwariowanych Robótek w poniedziałek
22 lipca przywitał w swych szeregach kilka nowych buzi – mamy nadzieję że dziewczyny zostaną
u nas na dłużej 🙂 Temat zajęć był iście wakacyjny – robiliśmy szałowe bransoletki na lato,
z wykorzystaniem bajecznie kolorowych rzemyków, drobniutkich koralików i malutkich zawieszek charms. Pierwszy etap za nami, za tydzień będziemy bransoletkę kończyć.
We wtorek 23 lipca poranne wakacyjne zajęcia “Potyczki w Bibliotece” upłynęły pod znakiem podróży – czytaliśmy wiersze Juliana Tuwima “Lokomotywa” i “O panu Tralalińskim” oraz fragment opowiadania książki Barbary Park “Zuźka D. Zołzik jedzie na wieś”. Następnie dzieci ze zwykłej rolki po papierze i przy użyciu mazaków wyczarowały niezwykłe jeżdżące maszyny.
Podczas popołudniowych “Wypraw w świat dziecięcej wyobraźni” maluszki potupały na wykładzinie w rytm wierszyka, wysłuchały fragmentu książki “Mądrość serca” (pod red. M. Porębskiej i A. Sujki), na planszy poukładały różne przedmioty według kolorów, a następnie, wykorzystując szablon z chmurką, paski kolorowej bibułki i waciki kosmetyczne, wykonały puchate, tęczowe chmurki.
Wakacyjny tydzień zakończyliśmy projekcją filmów dla dzieci.

 


19.07.2013

Wakacje w pełni, a tu pogoda płata psikusy – raz jest słonecznie, innym razem deszczowo. Jedyną rzeczą, której można być do końca pewnym, są wakacyjne zajęcia dla dzieci organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną na zamku. W poniedziałek 15 lipca Klub Zwariowanych Robótek miał okazję gościć u siebie młodzież polonijną z Białorusi i Ukrainy. Grupa była bardzo liczna – prawie 50 osób, ale z wykonaniem materiałowej przypinki w kształcie kwiatka każdy poradził sobie rewelacyjnie. Wtorek (16.07) to dzień przeznaczony na spotkania z najmłodszymi. Podczas “Wakacyjnych potyczek w Bibliotece” czytaliśmy “Dyzia Marzyciela” i “Ptasie radio” Juliana Tuwima oraz fragment książki “Zuźka D. Zołzik i potwór spod łóżka” Barbary Park; dzieci z plastikowych butelek pet, reklamówek i folii tworzyły swoje własne potwory. Popołudniowe “Wyprawy w świat dziecięcej wyobraźni” upłynęły nam pod znakiem opowiadania Marcina Przewoźniaka “Korona dla syrenki”. Podczas wspólnej zabawy przy planszy dzieci naklejały wylosowane obrazki w wybrane miejsca, następnie każdy maluch przy pomocy kredek, srebrnej folii aluminiowej i wyobraźni dekorował swoją własną koronę. Tydzień pełen wrażeń zakończyliśmy 19 lipca spotkaniem “Piątkowo-filmowo” – wyświetlana była bajka “Mała syrenka”.

 


18.07.2013

W najbliższy poniedziałek rozpoczyna się Ostródzkie Międzynarodowe lato z Folklorem, więc
i u nas w czwartek 18.07.2013 panował folklor. Wyjaśniliśmy znaczenie tego słowa, rozmawialiśmy
o zwyczajach ludowych, strojach, przysłowiach. Przed południem (“Czwartki z Misiem Czytusiem”) przeczytaliśmy opowiadanie oparte na przysłowiu “Bez ludzi i raj się znudzi” z książki Renaty Piątkowskiej “Z przysłowiami za pan brat”. Po południu (“Czwartkowe spotkania z książką”) również rozmawialiśmy o folklorze, ogromne zainteresowanie wzbudziły stroje regionalne
z książki Elżbiety Piskorz-Branekovej “Polskie stroje ludowe”, obejrzeliśmy też wzory haftów kaszubskich. Z książki Marioli Jarockiej “Wędrówki po Polsce z baśnią i legendami” przeczytaliśmy “Legendę o Królu Sielaw”. Na obydwu spotkaniach zostały pokolorowane rysunki postaci
w strojach ludowych.

 


17.07.2013

Filia nr 3 zaprosiła dzieci w wakacje na “Baśniowe wędrówki po kraju”. Dwa pierwsze poniedziałki to wyprawy nad Morze Bałtyckie. Przeczytano legendy związane z morzem – “Jurata, królowa Bałtyku” z książki Magdaleny Grądzkiej “Legendy polskie. Wybór.” oraz “Nieposłuszna flądra”
z książki Marty Berowskiej “Polskie legendy i podania”. Bardzo ciekawym uzupełnieniem książek związanych z tematem tych spotkań były muszle, bursztyny, korale z muszelek oraz szyszki
z nadmorskich sosen. Na zakończenie wykonano prace plastyczne – rysunki królowej Juraty oraz rybki z kolorowych wycinanek.

 


15.07.2013

Kolejne dwa tygodnie wakacji w naszej Filii to wędrówki nad jeziorami i po Kaszubach.
W poniedziałek 15 lipca odwiedziły nas dzieci polonijne z Ukrainy i Białorusi przebywające na koloniach w Ostródzie. Wysłuchały informacji o początkach naszego miasta – legendy
“O ostródzkiej syrence” i ” O ostródzkim smoku”, o średniowiecznej Ostródzie. Z ogromnym zainteresowaniem oglądały rozkładane książki dotyczące rycerzy i zamków oraz książki
o Ostródzie.Na zakończenie wykonano piękne rysunki ostródzkiego smoka. Tego samego dnia na kolejnym spotkaniu powędrowaliśmy na Kaszuby. Usłyszeliśmy informacje o krainie, o kolorach związanych z Kaszubami i ich znaczeniu, o charakterystycznych wzorach spotykanych nie tylko
w hafcie, ale też na zakładkach do książek, kubeczkach, wazonikach. Zostały pokolorowane wzory haftów. W kolejny poniedziałek 22 lipca wakacyjne wędrówki zaprowadziły nas nad nadmorskie jeziora. Śladem legendy “O tym, jak diabeł kościół budował” trafiliśmy nad jezioro Gardno – książka Marioli Jarockiej “Wędrówki po Polsce z baśnią i legendą”. Rysunki do wysłuchanego tekstu zakończyły spotkanie.

 

 


13.07.2013

Wydawać by się mogło, że w tak piękną pogodę, jaką mamy dotychczas, frekwencja na wakacyjnych spotkaniach proponowanych przez bibliotekę będzie niska… Nic bardziej mylnego! 🙂 Dzieci znajdują czas na letnie przyjemności (jak wyjście na plażę), ale nie zapominają też o nas
i z chęcią przychodzą na zajęcia. 8 lipca Klub Zwariowanych Robótek nadal walczył z igłami, muliną
i kanwą, zdobywając coraz większą sprawność w haftowaniu – czego efekty można oglądać
w gablocie w holu biblioteki.
Uczestnicy wtorkowych “Wakacyjnych potyczek” 9 lipca czytali i słuchali wierszy Tuwima “Słoń Trąbalski” i “Abecadło” oraz fragmentu opowiadania Barbary Park “Zuźka D. Zołzik zostaje fryzjerką”, po czym musieli wykazać się twórczą wyobraźnią i kartonowej buzi dorobić włóczkową “fryzurkę” 🙂
Tego samego dnia po południu maluszki z “Wypraw w świat dziecięcej wyobraźni”, po powitaniu słoneczną rymowanką, wysłuchały opowiadania Katarzyny Nowak “Rybka Mini Mini i daleka wycieczka”, wspólnie wykonały zadania przy planszy oraz pobawiły się wrzucając piłkę do kosza,
a następnie, przy niewielkiej pomocy rodziców i babć, wykonały z papierowych talerzyków i bibuły swoje własne, kolorowe rybki.

 


11.07.2013

11 lipca w Czytelni MBP na ostródzkim zamku odbyło się spotkanie “Tragedia na Wołyniu – zbrodnia i pamięć”. Wspólnie z zaproszonym prelegentem prof. Norbertem Kasparkiem
z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie uczestnicy spotkania oddali hołd pomordowanym na Wołyniu. Wśród zgromadzonych gości znalazły się osoby, które pamiętają tamte wydarzenia. W poruszający sposób przedstawiły swoją historię oraz dały świadectwo prawdzie o zbrodni wołyńskiej. Te prawdziwe relacje wywołały wśród uczestników zadumę… Traumatyczne doświadczenia, obrazy i atmosfera tamtych dni, która zostaje z człowiekiem na całe życie… Pamiętajmy o wszystkich, którzy wtedy stracili życie oraz o tych, którzy żyją z pamięcią tych tragicznych wydarzeń.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku “Wołyń 1943”.

 

 

Czwartek 11.07.2013 był pełen wrażeń. Po zabawach ruchowych z wkręcaniem żarówki i lotem ptaszków przeczytano opowiadanie “Gra” z książki Elizy Piotrowskiej “Ciocia Jadzia”.
Rozmawialiśmy o tym, jak wygląda Pani Lato. Każdy z uczestników miał inny pomysł, wykonaliśmy wspólną pracę. Na dużej, żółtej karcie brystolu narysowano ołówkiem i pastelami postać Pani Lato, rysunek udekorowano wyciętymi kwiatkami, motylkami, chmurkami i trawką. Praca ta zostanie wysłana na konkurs ogłoszony przez Wydawnictwo “Aksjomat”. Na tym spotkaniu wręczono nagrodę, którą otrzymała Nadia Burlińska za rysunek “Moja rodzina”. Pracę tę nagrodziło Wydawnictwo “Aksjomat”, a piękne puzzle sprawiły nagrodzonej Nadii ogromną niespodziankę. Wszystkie dzieci otrzymały też naklejki z fundacji “ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”.

 

 


8.07.2013

Pierwszy tydzień wakacji za nami. Pogoda dopisuje, słonko świeci, ptaszki śpiewają, wymarzona aura do letniego wypoczynku. Dla tych dzieci, które spędzają lato w mieście, Oddział dla Dzieci na ostródzkim zamku przygotował specjalną ofertę zajęć skierowanych do różnych grup wiekowych.
W każdy wtorek o godz. 10.00 młodsze dzieci (przedszkolaki i dzieci z klas I-III) spotykają się
w bibliotece, by wspólnie czytać, bawić się i twórczo spędzać czas. Tegorocznym motywem przewodnim jest czytelniczy “pojedynek” pomiędzy bohaterami wierszy Juliana Tuwima, a główną bohaterką opowiadań Barbary Park – małą psotnicą Zuźką D. Zołzik. Prace plastyczne na tych zajęciach skupione zostały wokół idei recyclingu, czyli nadawaniu drugiego życia niepotrzebnym już przedmiotom.
Za nami pierwsze spotkanie z cyklu “Wakacyjne potyczki w bibliotece” (2 lipca), które odbyło się pod hasłem “Wesołe zwierzaki”. Było głośne czytanie, a następnie uczestnicy zajęć przy pomocy nowo poznanej techniki plastycznej – linorytu – samodzielnie wykonali obrazki przedstawiające zwierzęta.
Wtorkowe popołudnia to “Wyprawy w świat dziecięcej wyobraźni”, przeznaczone dla najmłodszych. 2 lipca dzieci wysłuchały opowiadania o biedronce Kropeczce i wykonały “prawdziwego” muchomora z tektury i plasteliny.
Klub Zwariowanych Robótek, który na czas wakacji przeniesiony został na poniedziałek, twórczo spędzał czas sprawdzając swoje siły przy haftowaniu.
Tydzień w bibliotece zakończyło oglądanie bajek – “Piątkowo-filmowo” to okazja do spotkania się w bibliotece i obejrzenia w miłej atmosferze filmów dla dzieci.

 

 


4.07.2013

Pierwsze wakacyjne spotkanie 4.07.2013 było związane z geometrią, dzisiaj poznawaliśmy trójkąty. Przedpołudniowe spotkanie “Czwartki z Misiem Czytusiem” rozpoczęliśmy od…zabawy
w pociąg, przez bibliotekę “przejechała” lokomotywa z wagonikami poruszająca się do znanego wiersza Juliana Tuwima. Następnie rozmawialiśmy o trójkątach bawiąc się składaniem kartek
w różne trójkątne formy. Po przeczytaniu książki Danuty Wawiłow
i Natalii Usenko “Trójkątna Karolina” zostały wykonane prace nawiązujące do tematu spotkania. Na duże trójkątne kartki naklejano małe, kolorowe trójkąty tworząc ilustracje do wysłuchanego tekstu. Popołudniowe “Czwartkowe spotkania z książką” to też trójkąty. Najpierw zabawy
z trójkątami (książka “Ach, te trójkąty” napisana przez Zlatko Śporer i Nedeljko Zlatić). Po przeczytaniu książki Danuty Wawiłow i Natalii Usenko “Trójkątna Karolina” na duże trójkątne kartki naklejano małe, kolorowe trójkąty tworząc ilustracje do wysłuchanego tekstu.

 


2.07.2013

2 lipca odbył się wernisaż poplenerowej wystawy Klubu Plastyka Amatora pod tytułem >Artyści utrwalają piękno Ziemi Ostródzkiej “Natura 2000″<. Plener został zorganizowany w ramach projektu współfinansowanego przez Gminę Miejską Ostróda. Otwarcia wystawy – przecięcia wstęgi – dokonało zacne grono: burmistrz Ostródy Czesław Najmowicz, dyrektor Centrum Kultury w Ostródzie Julian Pawłowski, Ala Pisarska i Anna Rutkiewicz – która poprowadziła spotkanie.
Zapraszamy wszystkich do oglądania obrazów, które wystawione zostały w holu i Czytelni Biblioteki – naprawdę pięknie uwieczniono naturę! – i to piękno cieszyć nas będzie do 2 sierpnia!!!