Listopad 2010

29.11.2010

Dzień pluszowego misia

25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Zarówno w bibliotece na zamku
w Oddziale dla dzieci jak i w Filii przy ul. Chrobrego tego dnia czekało na naszych czytelników wiele atrakcji. Każdy odwiedzający bibliotekę otrzymał misiową zakładkę do książki wykonaną przez dzieci w poprzedni czwartek (Filia) lub przez uczestników twórczych zajęć (Zamek). Bibliotekarze pracujący na zamku mieli przypięte do ubrań broszki z wizerunkiem misia.
Czytelników na Zamku witał plakat z napisem: MISIOLANDIA – 25 listopada Światowy Dzień Pluszowego Misia, fotogazetka opatrzona napisem: “Książkowe misie zapraszają do wspólnej zabawy” – na gazetce umieszczone zostały zeskanowane okładki książek, których bohaterami były misie, portret misia zawieszony ponad wystawą, wystawa pluszaków (ponad 50 sztuk) oraz wystawka książek o misiach i osobno o Kubusiu Puchatku, który tego dnia wydawał przyjęcie urodzinowe.
W Filii w tygodniu poprzedzającym Światowy Dzień Pluszowego Misia przyjmowaliśmy propozycje imienia dla dużego misia, który zamieszkał w bibliotece. W jednym z okien wystawowych umieszczona została informacja o święcie oraz zaproszenie na uroczystość nadania imienia temu właśnie misiowi.
Pomieszczenia obydwu placówek zostały udekorowane balonikami, na biurkach bibliotekarzy i na stolikach siedziały pluszowe misie.

O godz.17-ej rozpoczęły się uroczystości na Zamku w Oddziale dla dzieci.
Po powitaniu dzieci obejrzały wystawę misiów, wysłuchały krótkiej informacji o niedźwiedziach, poznały historię pluszowej zabawki oraz historię powstania bohaterów książkowych, takich jak: “Kubuś Puchatek”, “Miś zwany Paddington”, “Miś Uszatek”. Przedstawiono również inne książki, które warto przeczytać. Po krótkiej dyskusji na temat pluszowych niedźwiadków dzieci zostały zaproszone na urodziny Kubusia Puchatka, który samotnie oczekiwał na swoich przyjaciół – przed wejściem każde dziecko otrzymało bilecik wstępu w postaci nalepki z głową Misia Uszatka. Dzieci miały za zadanie pokolorować zwierzątka z gromadki Kubusia Puchatka i umieścić je na gazetce obok jubilata. Na urodzinach dzieci zostały poczęstowane cukierkami, natomiast na pożegnanie każde dziecko otrzymało kolorowy balonik.
Do Filii na godz.17-tą na uroczystość nadania imienia dzieci przyszły z własnymi misiami. Każde
z dzieci przedstawiło swojego pluszaka lub opowiedziało o tym pozostawionym w domu. Następnie zaprezentowaliśmy książki o misiach znajdujące się w naszej bibliotece i rozmawialiśmy z dziećmi na temat znanych i lubianych misiów-bohaterów książkowych i filmowych.
Z pokazywanych książek do przeczytania wybraliśmy pierwszy rozdział “Kubusia Puchatka” A.A.Milne. Potem odczytaliśmy wszystkie imiona zaproponowane przez czytelników, a następnie uroczyście nadaliśmy najpiękniejsze imię “Czytuś” bibliotecznemu misiowi. Po wspólnym zdjęciu
z misiem i odśpiewaniu “100 lat” został wniesiony tort, którym poczęstowano przybyłych gości “Czytusia”. Na pamiątkę tej uroczystości wszyscy otrzymali misiowe zakładki do książek wykonane przez bibliotekarzy oraz kolorowe baloniki.

 


22.11.2010

Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” 18.11.2010 na dzieci czekał… duży, pluszowy miś, który zamieszkał w bibliotece.Ten sympatyczny pluszak nie ma jeszcze imienia, więc czekamy na propozycje, aby za tydzień w Światowym Dniu Pluszowego Misia uroczyście nadać mu imię. Dzisiaj przygotowywaliśmy się do tego Święta.
Obejrzeliśmy książeczki i czasopisma poświęcone misiom, dzieci dowiedziały się, skąd wzięły się literackie i pluszowe misie. Po wysłuchaniu książeczki Nele Moost i Michaela Schobera “Urodziny Miłka” dzieci z ogromnym zapałem wykonywały zakładki do książek (oczywiście z misiowym motywem). Zakładki te będą wręczane wszystkim czytelnikom, którzy przyjdą do naszej biblioteki 25 listopada.

 

 

 

Dziecięcy Klub Książki – listopad

22 listopada dziecięcy Klub Dyskusyjny spotkał się z powieścią Jeffa Kinney’a “Dziennik cwaniaczka. Rodrick rządzi”.
Omawiana książka cieszyła się ogromnym powodzeniem; przeczytała ją rekordowa ilość dzieci. Naszym klubowiczkom podobała się nie tylko treść Dziennika cwaniaczka, chociaż podczas rozmowy o powieści prześcigały się w opowiadaniu o zabawnych przygodach Grega Heffleya, ale też forma; komiksowe rysunki stanowią istotną część tej pełnej humoru książki.

 


20.11.2010

Spotkanie młodych pisarzy

20 listopada recenzenci powieści dla młodzieży spotkali się na kolejnym spotkaniu w Szkole Pisarzy. Nagrody spośród zaproponowanych książek wybrało 6 uczestniczek konkursu.
Następne spotkanie odbędzie się w sobotę 18 grudnia o godzinie 14.15.

 


19.11.2010

Zajęcia twórcze: dekorowanie wianków

Listopadowe zajęcia twórcze w Klubie Zwariowanych Robótek poświęcone były dekorowaniu wianków ozdobnych, jednak na spotkaniu 19 listopada nastąpiła mała zmiana planów
i dziewczynki wykonały zakładki do książek, które były wręczane czytelnikom odwiedzającym Bibliotekę w Światowym Dniu Pluszowego Misia 25 listopada.
Wianki można obejrzeć na wystawie w Oddziale dla Dzieci.

 


18.11.2010

Klub Zwariowanych Robótek – „Broszki z organzy”

 

 


17.11.2010

Otwarcie wystawy fotografii

17 listopada odbyło się otwarcie wystawy fotografii Uroki Trzeciego Świata oraz spotkanie z Anną Gunkowską, podczas którego licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać połączonej
z pokazem multimedialnym prelekcji Boliwia: Trzeci Świat odrzuca kapitalizm.
Anna Gunkowska, absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie, studiuje na Wydziale Iberytstyki w Aberdeen University (Wielka Brytania); w ramach wymiany studiowała na Wydziale Antropologii i Iberystyki na Uniwersytecie Wiedeńskim (Austria). Jej pasją jest fotografowanie. Na pytanie, czym jest fotografia odpowiada: “Sztuka, której fotografia jest częścią, to sposób wyrażenia siebie, krytyki, poglądów a także rozszerzenia horyzontów; przekazania w formie dostępnej dla każdego wiedzy, która być może z wielu powodów nigdy nie ujrzałaby światła dziennego”.
Fotografie zamieszczone na wystawie Uroki Trzeciego Świata to ogólna informacja z różnych miejsc Ameryki Południowej oraz “dokumentacja życia Boliwii”. Wystawę można oglądać w holu
i Czytelni MBP na ostródzkim zamku do końca stycznia 2011.

 


9.11.2010

Listopadowe spotkanie DKK

3 listopada na spotkaniu DKK rozmawiałyśmy o powieści Marka Harnego Zdrajca. Książka ta porusza trudny temat lustracji w polskim Kościele. Temat ważny, budzący wiele emocji, więc
i rozmowa o książce była wypełniona emocjami.
Nasz Klub miał szczęście i w wyniku losowania podczas Wojewódzkiego Zlotu Moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki otrzymał klubowe kubki. Niestety, jest nas tak dużo, że nie trafią one do rąk klubowiczów, tylko będą nam służyć na naszych spotkaniach. Na następne spotkanie zapraszamy 1 grudnia na godz. 17.30, a spotykamy się z powieścią Mary Ann Shaffer i Annie Barrows Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek.

 


6.11.2010

Zajęcia twórcze: ozdobne wianki

5 listopada na zajęciach twórczych w Klubie Zwariowanych Robótek odbył się pierwszy etap tworzenia wianków ozdobnych. Na kolejny etap zapraszamy 12 listopada, wyjątkowo na godz. 17.00.

 

Klub Zwariowanych Robótek – „Korale z materiału”

 


4.11.2010

“Czwartkowe spotkania z książką” 4.11.2010 poświęcone zostały zbliżającemu się Świętu Niepodległości. Rozmawialiśmy o tym święcie, o ludziach, którzy walczyli nie tylko zbrojnie
o niepodległą Polskę. O bohaterach pamiętamy poprzez stawianie im pomników, zamieszczanie tablic pamiątkowych, nazywanie ulic ich imieniem, dlatego też rozmawialiśmy o ostródzkich pomnikach, obejrzeliśmy też zdjęcia tych pomników i tablic.
Dzieci pokolorowały rysunki pomników.