Listopad 2011

30.11.2011

30 listopada w Czytelni MBP na zamku odbyło się otwarcie wystawy zrealizowanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Dom Dziecka im. Sybiraków w Szymonowie. Wystawa powstała w ramach projektu “Nasz dom – Wasza historia” – budowanie świadomości historycznej. W spotkaniu wziął udział autor opracowania na temat Domu Dziecka w Szymonowie – Krzysztof Winicjusz Jezierski.

Wystawę można oglądać do 6 grudnia w godzinach pracy Biblioteki.

 

30 listopada w naszej Bibliotece odbyło się spotkanie bibliotekarzy z bibliotek publicznych z Morąga, Dąbrówna, Łukty, Miłomłyna oraz Ostródy zrealizowane wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną im. K.I.Gałczyńskiego w Morągu w ramach realizowanego przez nią grantu “Podaj dalej”, skierowanego do bibliotek wiodących biorących udział w Programie Rozwoju Bibliotek. Tematem spotkania była “Promocja walorów turystycznych regionu w bibliotece”. Gościem, który opowiedział o walorach turystycznych powiatu ostródzkiego, był Pan Krzysztof Kowalczyk, przewodnik turystyczny, wiceprezes Towarzystwa Kajakarskiego Drwęcy i Kanału Elbląskiego.

 

 


Wystawa Lego Space

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


29.11.2011

29 listopada dziecięcy Dyskusyjny Klub Książki rozmawiał o książce Jean Ure “Chłopaki w głowie”. Książka bardzo się podobała, mimo że bohaterka jest trochę starsza od naszych klubowiczów i dorośli uczestnicy spotkań Klubu trochę się obawiali, że powieść może okazać się zbyt trudna w odbiorze. Nasze spotkanie, jak zawsze, umilił słodki poczęstunek.

 


Światowy Dzień Pluszowego Misia

W dniach 24 i 25 listopada w naszej Bibliotece odbyły się obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia.
Świętowanie rozpoczęliśmy 24 listopada w Filii przy ul. Chrobrego. Podczas “Czwartkowych spotkań z książką” Imieniny oraz pierwsze Urodziny obchodził biblioteczny Miś Czytuś, do którego dzieci przyszły ze swoimi ulubionymi pluszakami (które głośno przedstawiły), a niektóre z nich nawet z laurkami i prezentami dla solenizanta. Dyrektor Centrum Kultury, Julian Pawłowski, przeczytał książkę Nele Moost “Urodziny Miłka”, a po odśpiewaniu Czytusiowi “Sto lat” wszystkich gości poczęstowano tortem oraz ciasteczkami i pierniczkami w kształcie misiów upieczonymi przez bibliotekarki. Na zakończenie spotkania wszystkim wręczono pamiątkowe zakładki.

 

25 listopada dzieci wraz z rodzicami licznie przybyły do Biblioteki na ostródzkim zamku, gdzie bawiły się w dwóch grupach. Przedszkolaki wzięły udział w specjalnie dla nich przygotowanych zabawach w Oddziale dla Dzieci, mogły obejrzeć wystawę misiów i książeczek z “misiowymi” bohaterami, czekał też na nie słodki poczęstunek, a na koniec zabawy zrobiły wystawę wykonanych przez siebie rysunków.

Dzieci z klas I-VI zaproszone zostały do Czytelni, gdzie uczestniczyły w zagadkach “Zgadnij, kto to taki?” oraz w konkursie na wspólne układanie opowiadania “Tajemnicza przygoda misia”. Do zabawy namówiliśmy też niektórych rodziców.
Na zakończenie spotkania zostały wręczone nagrody laureatom ogłoszonego przez Bibliotekę konkursu literackiego “Rymowanka o misiu”, w którym wzięło udział 71 osób.
W kategorii klasa I-III nagrody otrzymali: I miejsce: Maria Galon, Kuba Smoczyński, II miejsce: Daria Kaźmierczak, Anastazja Michalak, III miejsce: Weronika Jasińska, Maja Radziwon, wyróżnienia: Ola Chrobak, Natalia Daniłowicz, Alicja Zwonkowska.
Laureatami w kategorii IV-VI zostali: I miejsce: Paweł Lewicki, Maja Zakrzewska, II miejsce: Magdalena Brzózka, Zuzanna Radziwon, III miejsce: Ola Kraszyńska, Nikola Kuriata, wyróżnienia: Paulina Czerwiec, Natalia Kulpa, Dawid Lachowicz, Dominika Plewka.

 


Informacja

Czytelnia na ostródzkim zamku 2 i 9 grudnia będzie czynna od godziny 13.30.

 


Spotkanie DKK – listopad

22 listopada nasz DKK spotkał się z powieścią Tomasza Lema pt. “Awantury na tle powszechnego ciążenia”, w której autor wspomina swego wybitnego ojca. Z relacji syna poznajemy Stanisława Lema przede wszystkim od strony jego pasji, przywar, przyjaźni oraz dojrzałego ojcostwa. Barwne i zabawnie opisane sceny z życia codziennego ukazują relacje w rodzinie światowej sławy pisarza.
Zdania na temat książki były podzielone, co wywołało żywą dyskusję. Opowiedziana historia pozostawia wiele pytań… pewien niedosyt… jaki był Stanisław Lem…?
20 grudnia spotkamy się z powieścią Laury Esquivel pt. “Przepiórki w płatkach róży”.

 


Światowy Dzień Pluszowego Misia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Domownik Biblii – Roman Brandstaetter. Prelekcja

9 listopada z okazji Dni Kultury Chrześcijańskiej odbyła się prelekcja pod tytułem “Domownik Biblii – Roman Brandstaetter”, którą poprowadził Pan Andrzej Taborski. Kilka słów wstępu wygłosił Pan Zbigniew Połoniewicz – prezes ostródzkiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”.
Prelegent przybliżył gościom postać Romana Brandstaettera – poety, pisarza, znawcy i tłumacza Biblii. Podczas prelekcji połączonej z pokazem multimedialnym zostały odczytane również fragmenty tekstów biblijnych.

 


“Czwartkowe spotkania z książką” 17.11.2011

Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” 17.11.2011 spotkaliśmy się z misiami. Dzieci obejrzały książeczki, których głównymi bohaterami są misie. Wysłuchały trzech opowiadań z książki Czesława Janczarskiego “Miś Uszatek”. Pochwaliliśmy się nagrodą otrzymaną z Wydawnictwa “Aksjomat” za udział w wakacyjnym konkursie rysunkowym – trzy książki dla dzieci i dyplom. Dzieci narysowały portret ulubionego pluszaka – prace te zostaną wysłane na konkurs ogłoszony przez miesięcznik “Abecadło”. Zaprosiliśmy dzieci na 24 listopada na Imieniny i pierwsze Urodziny bibliotecznego Misia Czytusia.

 


“Czwartkowe spotkania z książką” 10.11.2011

Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” 10.11.2011 r. rozmawialiśmy o Święcie Niepodległości oraz o Dniu św. Marcina (przypadającym 11 listopada) i tradycjach związanych z tym świętem, szczególnie o rogalach swiętomarcińskich. Przeczytaliśmy książeczkę Anity Głowińskiej “Kicia Kocia gotuje”. Z kolorowego ciasta dzieci wykonały świąteczne rogale.

 


Klub robótek – grudniowy kiermasz świąteczny

Od połowy października Klub Zwariowanych Robótek przygotowuje się do organizacji grudniowego kiermaszu świątecznego. Wszystkie rzeczy powstające podczas spotkań Klubu będzie można kupić za drobną kwotę, wspomagając w ten sposób nasze działania – zdobyte fundusze pozwolą na zakup materiałów niezbędnych na zajęcia w nowym roku.
Członkinie Klubu podchodzą do pracy z zaangażowaniem i entuzjazmem. Do tej pory podczas zajęć twórczych udało się wykonać przepiękne broszki i wisiory w kształcie kwiatków, karneciki do świątecznych prezentów, świąteczne zawieszki z filcu oraz materiałowe korale i bransoletki.

 


Barwy ze słońca są, czyli wystawa w rocznicę urodzin Miłosza

W dniach 10 – 30 listopada zapraszamy do oglądania wystawy pt. “Świat, poema naiwne Czesława Miłosza” przygotowanej w ramach obchodów 100 rocznicy urodzin autora. Ekspozycja znajduje się w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


“Czwartkowe spotkania z książką” 3.11.2011

Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” 3.11.2011 przeczytaliśmy początek (zatytułowany “Zamiast wstępu”) książki Ewy Ostrowskiej “O Królu Cukrowym, Marcepanowej Królewnie, Piernikowym Paziu i Kucharce Pelasi”. Do przeczytanego tekstu dzieci narysowały “Witaminowe ludki”.