Listopad 2012

 

29.11.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


25.11.2012

26, 27 i 29 listopada Czytelnia na ostródzkim zamku znów stała się miejscem aktywności twórczej – w tych dniach odbywały się kolejne warsztaty rękodzieła, w których uczestniczyła liczna grupa pań pragnących poznać tajniki tworzenia broszek z materiału. Warsztaty prowadziły bibliotekarki: Paulina Fleszar i Agnieszka Świłło.

 

W czwartek 29.11.2012 dzieci biorące udział w przedpołudniowych “Czwartkach z Misiem Czytusiem” z ogromnym zainteresowaniem oglądały nowe książeczki zakupione właśnie dla nich, zachwyt wzbudziły rozkładane książeczki, które od razu zostały wypożyczone do domu. Dzieci wysłuchały opowiadania “Srebrne gwiazdki” z książki Czesława Janczarskiego “Miś Uszatek”, a następnie narysowały list do Mikołaja. Na popołudniowych “Czwartkowych spotkaniach z książką” najpierw obejrzeliśmy prezenty i laurki, które tydzień temu otrzymał biblioteczny Miś Czytuś, a następnie nowe książeczki. Dzieciom bardzo spodobała się książka Sary Agostini i Marty Tonin “Powiedz mi, dlaczego nie mogę oglądać telewizji”, wspólnie wymyślaliśmy imiona dla rysunkowego telewizorka. Dzieci narysowały list do Mikołaja.

 


25.11.2012

25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Świętowanie w naszej Bibliotece rozpoczęliśmy 22 listopada w Filii przy ul. Chrobrego. Dzieci, w towarzystwie swoich ulubionych pluszowych zabawek, przyszły w odwiedziny do bibliotecznego misia Czytusia, który królował na wystawce z pluszowymi misiami. W udekorowanej balonami, serpentynami i łańcuchami bibliotece odbyły się tego dnia dwa spotkania dla najmłodszych użytkowników. Podczas przedpołudniowego “Czwartku z Misiem Czytusiem” dzieci wysłuchały opowiadania Pauliny Kielan “Uciekający tort”, które przeczytał zaproszony gość – Pani Hanna Jastrzębska – dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 1 w Ostródzie.

Gościem podczas popołudniowych “Czwartkowych spotkań z książką” była Pani Mariola Jarmołowicz – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3, która przeczytała opowiadanie “Miodowa przygoda Barnaby”. Biblioteczny miś otrzymał prezenty i wiele laurek, a na dzieci czekał słodki poczęstunek – tort i ciasteczka w kształcie misia upieczone przez bibliotekarkę, Justynę Osowską.

Kolejne spotkanie odbyło się 28 listopada w Bibliotece głównej na ostródzkim zamku. Dzieci bawiły się tu w dwóch grupach – najmłodsi wzięli udział w grach i zabawach, które w Oddziale dla Dzieci poprowadziła wolontariuszka – Pani Rozalia Boenigk, natomiast grupa z klas IV-VI bawiła się w Czytelni podczas konkursów przygotowanych i przeprowadzonych przez Paulinę Fleszar i Agnieszkę Świłło.

Na zakończenie wspólnej zabawy odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień laureatom konkursu “Mój miś spotyka misie mieszkające w książkach”.

Nagrody otrzymali: I miejsce: Julia Zyga SP 1, Paweł Lewicki SP 6, II miejsce: Nikola Szypulska SP 5, Wiktoria Skorupska i Zuzanna Marciniuk SP 4, III miejsce: Patrycja Kalwińska SP 3, Oliwia Burzyńska SP 1, Natalia Kulpa SP 4. Wyróżnienia: Aleksandra Cholewińska SP 4, Krystian Diminiczak SP 5, Dominika Gęstwicka SP 3, Kamil Jaworski SP 4, Katarzyna Szpruch SP 1, Aleksandra Ukleja SP 1, Kamila Wiśniewska SP 5, Agata Wróbel SP 3, Maja Zakrzewska SP 6. Wyróżnienie specjalne przyznane przez SBP: Bartosz Tucki SP 4, Patrycja Zdankiewicz SP 4. b
Chętni do zrobienia zabawnej fotografii mogą skorzystać z makiety z misiami, która od Światowego Dnia Pluszowego Misia jest dostępna w Bibliotece na zamku, natomiast w Oddziale dla Dzieci nadal można obejrzeć wystawę pluszowych miśków.

 


20.11.2012

20 listopada Dyskusyjny Klub Książki rozmawiał o “Jeżu” Katarzyny Kotowskiej. Klubowicze byli zaskoczeni, gdy okazało się, że kolejna lektura, z którą mamy się spotkać, to książka dla dzieci, ale na spotkaniu 20 listopada nie było osoby, która uważałaby, że nie warto było poświęcić tej niewielkiej książeczce czasu – wszystkie opinie były pozytywne.
16 listopada w Olsztynie podczas Wojewódzkiego Zlotu Moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki odbyło się spotkanie autorskie z Manuelą Gretkowską, w którym wzięło udział kilkoro członków naszego Klubu – na spotkaniu 20 listopada podzielili się wrażeniami z pozostałymi klubowiczami.
Przed nami spotkanie grudniowe, spotkanie inne niż dotychczasowe, gdyż 12 grudnia nasz Klub weźmie udział w pierwszej Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej Dyskusyjnych Klubów Książki organizowanej przez Instytut Książki i wydawnictwo Znak. Będzie to dyskusja o książce “Trafny wybór” J.K.Rowling – wyczekiwanej od lat, pierwszej książce dla dorosłych autorki cyklu o Harrym Potterze.

 


19.11.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19 listopada dziecięcy DKK rozmawiał o powieści Andrzeja Maleszki “Magiczne drzewo. Tajemnica mostu”. Omawiana książka podobała się dzieciom, ale miały sporo zarzutów – nie podobało im się to, że książka napisana jest jak scenariusz, są w niej uproszczenia i uboga narracja.
Ustaliliśmy, że na grudniowym spotkaniu odbędzie się mikołajkowy maraton czytelniczy, na który poszukamy opowiadań o tematyce świątecznej.

 


16.11.2012

16 listopada odbyło się drugie spotkanie w Salonie_LITERackim. Gościem Salonu był Ireneusz Betlewicz – znany artysta plastyk i poeta, który pisze: “Życie spotykane niespodzianką, życie wyjęte z tajemnicy kosmosu – jak mi o nim mówić, jak je nazwać, opisywać? Od kilkunastu lat próbuję to czynić językiem sztuki”.
Podczas wieczoru autorskiego odbyła się prezentacja utworów, opatrzona “na żywo” komentarzami Autora, z tomiku “Popękany od dotknięć”, które czytały Agnieszka Świłło i Ewa Bawolska, można było wysłuchać, przeprowadzonego przez Ewę Bawolską, wywiadu z Artystą oraz obejrzeć wystawę grafiki wykonanej piórkiem. Stałą częścią Salonu jest slam – publiczna rywalizacja poetów, w której każdy uczestnik może zaprezentować swój utwór. Zwycięzcą slamu 16 listopada została Irena Sitarz, która w nagrodę otrzymała tomik poezji od Ireneusza Betlewicza.
Spotkania w Salonie_LITERAckim odbywają się w trzeci piątek miesiąca o godz. 18.00 – kolejne, ponieważ to czas przedświąteczny, odbędzie się 14 grudnia.

 


15.11.2012

Czwartek 15.11.2012 to kolejny dzień przygotowań do obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia. Na uczestników “Czwartków z Misiem Czytusiem” oraz “Czwartkowych spotkań z książką” czekał biblioteczny Miś Czytuś. Niektórzy przynieśli swoje pluszaki, żeby zaprzyjaźniły się z Misiem Czytusiem. Dzieci obejrzały książeczki o misiach ze zbiorów naszej biblioteki. Po wysłuchaniu opowiadania Gillian Lobel “Marzenie małego misia” narysowały portrety tego sympatycznego pluszaka. Na zakończenie spotkań każde z dzieci otrzymało imienne zaproszenie na przyjęcie imieninowo-urodzinowe Misia Czytusia, które odbędzie się w następny czwartek.

 


14.11.2012

14 listopada, podczas kolejnego Spotkania z historią bliską, prelekcję “Napoleon w Ostródzie – przyczynek do rozwoju turystyki historycznej” wygłosił Tomasz Gudaczewski.

Na ostatnie w tym roku spotkanie zapraszamy 4 grudnia na godz.18.00 – prelekcję “Rewitalizacja – lek na niestrawność ostródzkiej urbanizacji?” wygłosi dr Wiesław Skrobot.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


13.11.2012

13 listopada odbyło się spotkanie autorskie z Markiem Harnym – pisarzem i dziennikarzem mieszkającym w Krakowie, który przyjechał na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy ostródzkiej MBP.
Marek Harny debiutował w 1975 r. zbiorem opowiadań “Unieś mnie, wielki ptaku”, za który otrzymał nagrodę literacką im. Stanisława Piętaka. W 2003 r., po ponad dziesięcioletniej przerwie, ukazała się powieść “Urodzony z wiatru”, opowiadająca o działalności WiN na Podhalu, a następnie: “Lekcja miłości” (2003), “Pismak” (2005), za którego pisarz otrzymał w 2006 r. prestiżową Nagrodę Wielkiego Kalibru, “Samotność wilków” (2006), “Wszyscy grzeszą” (2008), “W imię zasad” (2011).
Rozmowa z Autorem rozpoczęła się pytaniami dotyczącymi “Zdrajcy” (2007), książki, którą na jednym ze spotkań omawiał nasz DKK.
“Zdrajca” to świetnie napisana wielowątkowa powieść poruszająca m.in. problem lustracji w polskim kościele. W 2008 r. otrzymała wyróżnienie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS “za to, że będąc wołaniem o szacunek dla prawdy, stała się formą obrony przed szaleństwem tych, których oślepiła nienawiść.”

 


9.11.2012

9 listopada Klub Zwariowanych Robótek włączył się w przygotowania do Światowego Dnia Pluszowego Misia – powstały opaski z misiowymi uszami, które dzieci mogły założyć podczas imprezy 28 listopada. Na kolejnych piątkowych spotkaniach rozpoczęliśmy przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia – uczestniczki robiły oryginalne kalendarze adwentowe, a już od 30.11 nowy temat – choinki z papierowej wikliny.

 


8.11.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Od czwartku 8.11.2012 rozpoczęliśmy przygotowania do obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia. W naszej bibliotece dwa lata temu zamieszkał Miś Czytuś, który tego dnia będzie obchodził i imieniny i urodziny. Uczestnicy obydwu spotkań – “Czwartki z Misiem Czytusiem” oraz “Czwartkowych spotkań z książką” obejrzeli książeczki, których bohaterami są misie. Po wysłuchaniu opowiadania Renaty Piątkowskiej “Złość” z książki “Twardy orzech do zgryzienia” wykonali piękne kartki dla naszego Misia – (przy pomocy starych gazet, kleju i nożyczek).

 

8 listopada odbyła się promocja książki Ryszarda Kowalskiego, Cezarego Wawrzyńskiego i Waldemara Danielewicza “100 lat żeglugi pasażerskiej: Ostróda-Iława-Elbląg 1912-2012”.
We wstępie czytamy: “Autorom przyświecał w głównej mierze cel ukazania historii żeglugi pasażerskiej na Kanale Elbląskim, w tym ludzi i statków z nią związanych.” Czy cel został zrealizowany? Zobaczcie Państwo sami. Zachęcamy do lektury. Książka składa się z trzech rozdziałów: “Ostróda-Elbląg z dziejów żeglugi śródlądowej” Ryszarda Kowalskiego, “Georg Jacob Steenke – przyczynek do biografii” Cezarego Wawrzyńskiego oraz “Statki Kanału Elbląskiego 1860-2012” Waldemara Danielewicza, jej atutem jest bogaty materiał ilustracyjny (cytując Ryszarda Kowalskiego można ją czytać, oglądać albo jedno i drugie).

 


7.11.2012

7 listopada w Bibliotece gościła Ewa Kubasiewicz-Houée, która podczas trwających w naszym województwie Dni Bretanii (6.11-16.11.2012) promuje swoją książkę “Bretania tajemnicza: w krainie Celtów i templariuszy”.
Uczestnicy spotkania mogli nie tylko posłuchać o Bretanii, ale też obejrzeć piękne fotografie Michała Kielasa.
Centrum Polsko-Francuskie Côtes d’Armor Warmia i Mazury w Olsztynie reprezentowała Magdalena J. Rynkiewicz.
Ewa Kubasiewicz-Houée – z wykształcenia polonistka i bibliotekarka, działaczka Solidarności, która w lutym 1982 roku za działalność opozycyjną otrzymała najwyższy wyrok w kraju – 10 lat więzienia i 5 lat pozbawienia praw publicznych, po wyjściu na wolność w 1983 roku działaczka Solidarności Walczącej. Od 1988 roku mieszka we Francji, jest autorką autobiograficznej książki “Bez prawa powrotu”.
W 2007, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej, została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Książka “Bretania tajemnicza” została nagrodzona w kategorii Książka podróżnicza roku podczas Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów “Mediatravel” w Łodzi. “Uzasadnienie werdyktu: Bedeker magiczny – to określenie wydaje się najwłaściwsze dla tematu opisanego w książce pt. Bretania Tajemnicza. Autorka – pani Ewa Houee, w sposób niezwykle interesujący i refleksyjny, odbiegający od przyjętej formy przewodników, zaprosiła czytelnika do niespiesznej wędrówki po jednej z najpiękniejszych krain geograficznych Europy, a zarazem regionie o niezwykle barwnej historii, jaką jest bez wątpienia francuska Bretania.”

 


6.11.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


5.11.2012

5 listopada zakończyła się wystawa prezentująca prace nagrodzone i wyróżnione w wakacyjnym konkursie plastycznym.
Odwiedzający Bibliotekę do 13 grudnia mogą oglądać dwie nowe wystawy: Nie ma dzieci są ludzie. Rok Janusza Korczaka w holu MBP oraz wystawę prezentującą fotografie Marcina Punpura z wyprawy rowerowej z Kaukazu w Dolomity w Czytelni.
Zapraszamy w godzinach otwarcia Biblioteki.