Listopad 2013

28.11.2013

Zbliżają się Andrzejki, więc i w naszej bibliotece w czwartek 28.11.2013 zagościły wróżby. Na przedpołudniowym “Czwartku z Misiem Czytusiem” bawiliśmy się w naśladowanie misiów – wspominaliśmy Święto Misia, a potem wspólnie przeczytaliśmy opowiadanie Anny Sójki “Czarodziejska kasza”, tekst czytała bibliotekarka, a dzieci odczytywały rysunki zastępujące wyrazy umieszczone w tekście. Takie wspólne czytanie bardzo się spodobało i, na wyraźne życzenie dzieci, przeczytaliśmy jeszcze jedno opowiadanie “Smok”. Zabawiliśmy się w nietypowe wróżby – zgadywanki nawiązujące do lania wosku. Na połówkę zagiętego brystolu nakładano kolorowe farby, przyciskano drugą połówką brystolu – po rozłożeniu ukazywał się nietypowy obraz. Następnie wspólnie odgadywaliśmy znaczenie kolorowych plam. Popołudniowe “Czwartkowe spotkanie z książką” przebiegało podobnie. Z książki Renaty Piątkowskiej “Gdyby jajko mogło mówić i inne opowiadania” wybrano zabawną historyjkę “Andrzejki”, która spodobała się
i dzieciom i dorosłym. Prace plastyczne wykonano taką samą techniką i powstały przepiękne wróżby… z kleksów wyczytane…

 


26.11.2013

Na spotkaniu 26 listopada dziecięcy Dyskusyjny Klub Książki rozmawiał o powieści Rogera Collinsona “Kłopoty z Ludwinią”.
Wszyscy młodzi Klubowicze książkę przeczytali i wszystkim się podobała – nie było tym razem podziału na dziewczynki i chłopców. Dzieciom podobała się opowiedziana historia, humor sytuacyjny i język, jakim powieść została napisana.
Przed nami grudniowe, przedświąteczne spotkanie, na którym, jak co roku, zagości literatura na temat świąt Bożego Narodzenia i mikołajkowy nastrój.

 

 

26 listopada Dyskusyjny Klub Książki spotkał się z powieścią Alana Bennetta “Czytelniczka znakomita”, która podzieliła Klubowiczów na zauroczonych książką, z lekka rozczarowanych oraz obojętnych. Oczywiście zauroczeni i rozczarowani mieli o czym rozmawiać.
Ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu już 17 grudnia, a porozmawiamy na nim
o powieści Kathryn Stockett “Służące”.
Zapraszamy.

 

 

26 listopada, podczas wtorkowych zajęć “Wyprawy w świat dziecięcej wyobraźni”, maluszki po wspólnym powitalnym wierszyku wysłuchały kilku opowieści z książki Anieli Cholewińskiej-Szkolik “Bajki o misiach z czterech storon świata”. Po rozmowie na temat różnych misiów zamieszkujących naszą planetę i tych występujących w ulubionych bajkach, nadszedł czas na wspólne rysowanie przy flipcharcie. Tu dzieci puściły wodze fantazji i wyszedł im tak fantastyczny miś, że koniecznie trzeba przyjść na zamek i w bibliotecznym holu choć przez chwilkę pokontemplować dzieło małych rączek 🙂 Po wspólnym rysowaniu nastąpiła krótka przerwa na zabawę ruchową, po której dzieci zasiadły do pracy samodzielnej nad obrazkiem, który zabrały ze sobą do domu.
Piątkowe spotkania Klubu Zwariowanych Robótek cieszą się coraz większą popularnością, co
z kolei bardzo cieszy nas 🙂 29 listopada przedmiotem zajęć w dalszym ciągu były filcowe ocieplacze na kubki; podczas ostatniego etapu pracy nad własnym ocieplaczem trzeba było wybrać i przyszyć tasiemki oraz przyszyć ocieplaczowi “plecki” posługując się poznanym wcześniej ściegiem płotkiem. Dziewczynki poradziły sobie znakomicie, o czym możemy przekonać się sami podczas wizyty w bibliotece – prace jak zawsze eksponowane są w gablocie bibliotecznego holu. Zapraszamy!

 


25.11.2013

25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. 27 listopada Oddział dla Dzieci ostródzkiej biblioteki z tej okazji zaprosił do wspólnej zabawy dzieci małe i duże oraz dorosłych. Misiowe spotkanie rozpoczęło się rewelacyjnym występem grupy “Trójeczka” ze Szkoły Podstawowej nr 3 – nowatorski sposób prezentacji wybranych utworów Juliana Tuwima spotkał się z aplauzem zgromadzonej publiczności. Po artystycznym wstępie nastąpił czas na zabawę – były zagadki literackie i muzyczne z nagrodami i wspólne głośne czytanie przez dwie drużyny, dzieci i dorosłych, wiersza Jana Kazimierza Siwka “Białe niedźwiedzie”. Po tej części imprezy dorośli zostali zaproszeni do Oddziału dla Dzieci na kawę i herbatę, a dzieci przystąpiły do pracy plastycznej w grupach. Maluszki wyklejały wizerunek misia, natomiast dzieci starsze wykonywały pracę pod tytułem “Czego nie robią białe niedźwiedzie”, będącą ilustracją do przeczytanego wiersza.

Spotkanie zakończyło się podsumowaniem konkursów ogłoszonych przez bibliotekę i wręczeniem nagród.

W konkursie literackim na opowiadanie “Jeden dzień z pamiętnika pluszowego misia” wzięło udział 59 osób. Laureatami zostali:

I miejsce: Marysia Dąbrowska, Wojtek Dziedzicki i Paula Dziekońska ze Szkoły Podstawowej
w Zwierzewie,

II miejsce: Patryk Mówiński z SOSW w Ostródzie, Julia Ptaszyńska i Bartłomiej Wiśniewski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostródzie,

III miejsce: Alicja Filipek ze Szkoły Podstawowej w Zwierzewie i Zuzanna Fras oraz Martyna Pertek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostródzie. Wyróżnienia otrzymało 15 osób.

W konkursie plastycznym PlayMais: “Kolorowy świat książkowych misiów” wzięło udział 17 placówek edukacyjnych z Biskupca, Olsztyna i Ostródy. W kategorii przedszkola laureatami zostali:

I miejsce: Przedszkole Miejskie nr 4 w Ostródzie grupa “Skrzaty”, Zespół Szkolno-Przedszkolny Przedszkole Miejskie nr 3, Przedszkole Family Preschool Olsztyn – Redykajny,

II miejsce: Przedszkole Niepubliczne “Remis” grupa “Motyle”, Przedszkole Niepubliczne “Promyczek” grupa “Starszaki”,

III miejsce: Przedszkole Miejskie nr 10 w Olsztynie, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Biskupcu Przedszkole Samorządowe nr 5.

W kategorii wiekowej 8 -10 lat laureatami zostali:

I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 6 w Ostródzie, grupa w składzie: Natalia Kalinowska, Sebastian Kaliszczak, Alicja Piechocka, Szkoła Podstawowa w Zwierzewie, grupa w składzie: Dominika Wolska, Zuzanna Maćkiewicz, Maja Gasparewicz, Kinga Wińska, Kornelia Banasiuk, Wiktoria Podolska,

II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 1 w Ostródzie, grupa w składzie: Karolina Zarycińska, Boguś Golubski, Marta Kuras, Joanna Majerowska, Karolina Jankiewicz, Alicja Meyka, Iga Szempek,

III miejsce: Zespół Szkolno-Przedszkolny Szkoła Podstawowa nr 5, grupa w składzie: Natalia Jaszkiewicz, Julia Miller, Nikola Nowacka, Wiktoria Nowacka, Jagoda Różalska, Szkoła Podstawowa nr 2 w Olsztynie Świetlica nr 4, grupa w składzie: Amelia Janicka, Zuzanna Kwiatkowska, Sandra Grajek, Filip Heliński, wyróżnienie: Szkoła Podstawowa nr 3, grupa w składzie: Lena Naruniec, Natalia Golonka.

W spotkaniu z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia wzięło udział koło 160 osób, dzieci świetnie się bawiły; było wprawdzie trochę łez, gdy któreś z najmłodszych uczestników zabawy nie zdołało wziąć udziału w konkursie, ale udało się szybko te łzy osuszyć nagrodą pocieszenia. Dziękujemy sponsorowi klocków PlayMais na konkurs plastyczny – firmie Kreatywne Maluchy www.kreatywnemaluchy.pl

 


21.11.2013

W czwartek 21 listopada w filii biblioteki przy ul. Chrobrego zagościły misie, tego dnia Imieniny
i Urodziny obchodził biblioteczny Miś Czytuś. Do pomieszczenia udekorowanego różnymi misiami-pluszakami, książeczkami o misiowej tematyce oraz balonami i serpentynami przychodzili goście. Uczestnicy przedpołudniowych “Czwartków z Misiem Czytusiem” przyszli z własnymi pluszakami. Po krótkim wprowadzeniu – informacja o powstaniu pluszowego misia Teddy – na scenę wkroczyło troje rodziców, którzy przeczytali uczestnikom książeczki z misiowymi opowieściami. Następnie dzieci przedstawiły przyniesione ze sobą pluszaki, złożyły Czytusiowi życzenia,wręczyły laurki oraz powiedziały wierszyk lub zaśpiewały piosenkę. Nie zabrakło wesołej zabawy
w naśladowanie tych sympatycznych zwierząt. Degustacja tortu w kształcie głowy misia – upieczonego przez bibliotekarkę – oraz wspólne zdjęcie zakończyły uroczystość. Popołudniowe “Czwartkowe spotkanie z książką” przebiegało podobnie, tylko przybyło więcej gości, każdy oczywiście z własnym pluszakiem. I tym razem czytali rodzice i babcia, były to wiersze z książeczki Wandy Chotomskiej “Rymowanki, zabawianki Kubusia Puchatka”.

Czytuś oprócz pięknych życzeń i laurek otrzymał również prezenty w postaci książeczek, kredek, słodyczy i misiowych ciasteczek (własnoręcznie upieczonych przez Basię Rychlik). Odśpiewano Czytusiowi “100 lat”, wniesiono tort w kształcie głowy misia, poczęstowano słodyczami, wręczono dzieciom pamiątki ze spotkania i wykonano wspólne zdjęcie.

 

 

21 listopada, jak w każdy trzeci czwartek miesiąca, w czytelni na ostródzkim zamku odbyło się spotkanie w Salonie_LITERackim. Gościem była pochodząca z Ostródy pisarka Nina Drej – autorka trzech powieści: “Za drzwiami młodości”, “Dom nad Jeziorakiem” i “Oto człowiek”. Wywiad z naszym gościem przeprowadziła Teresa Duda – rozmawialiśmy o książkach już napisanych i o tej, która się niebawem ukaże. Pani Nina Drej przeczytała nam też kilka swoich wierszy, które na razie wciąż są pisane “do szuflady”.
W drugiej części Salonu odbyły się potyczki na limeryki, w których zgromadzoną publiczność bawili: Ewa Bawolska, Wiesław Majewski oraz, bezkonkurencyjna w tej formie literackiej, Dominika Smoleńska.

 

 

 


20.11.2013

 

 


19.11.2013

19 listopada w czytelni na ostródzkim zamku miała miejsce prezentacja projektu Ostródzkiego Stowarzyszenia Kulturowego “Sasinia”: “Ostródzki Jarmark Staromiejski”.
Podczas spotkania wysłuchaliśmy odczytu dr. Wiesława Skrobota “Jarmark – gospodarczo-społeczna funkcja placu staromiejskiego w historii Ostródy” oraz poznaliśmy założenia projektu, które przedstawił Wojciech Gudaczewski.
Prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem, kilka osób spośród zgromadzonej publiczności wzięło udział w dyskusji.
Spotkaniu towarzyszyła degustacja wędlin z firmy Jarosława Flisa z Miłomłyna Zakład Wędliniarski Flis-Pol oraz mini kiermasz rękodzieła, w którym udział wzięli: Teresa Bąbińska z Pieniężna (koronki), Teresa Chojnacka i Katarzyna Szuba z Morąga (wiklina) oraz twórcy z Ostródy: Anna Krućko i Bożena Oleksa (papierowa wiklina), Wanda Rakowicz (malarstwo), Marian Mackiewicz (rzeźba).

Honorowy patronat nad spotkaniem inaugurującym projekt objął Burmistrz Ostródy, organizatorami byli: MBP, Stowarzyszenie “Sasinia” oraz Biuro promocji Miasta Ostródy.

 

 

Wtorkowe “Wyprawy w świat dziecięcej wyobraźni” (19.11.) zaczęły się od wspólnego powitalnego wierszyka, następnie maluszki wysłuchały wiersza Danuty Wawiłow o tajemniczo brzmiącym tytule “O rupakach” (z książki pt.: Kałużyści). Przy flipcharcie zamiast wspólnego rysowania czekała na dzieci mała niespodzianka – gra Memo-rupaki, gdzie trzeba było znaleźć pod okienkami pary takich samych stworków. Krótka zabawa ruchowa pozwoliła maluszkom na chwile szaleństwa, po czym nastąpił czas na pracę samodzielną – dzieci przy użyciu plastopianki wylepiały swoje wymyślone rupaki 🙂
Klub Zwariowanych Robótek doszedł do półmetka zajęć w świątecznym klimacie. W piątek 22.11 klubowicze zasiedli do pracy nad filcowymi ocieplaczami na kubki, które mogą być doskonałym prezentem dla bliskiej osoby np. na zbliżające się Mikołajki. Najpierw trzeba było pomysł na ocieplacz przelać na papier – wymyślić i wyrysować wzór, który następnie był wycinany na filcu
i przyszywany bądź przyklejany na bazę ocieplacza. Ciąg dalszy, czyli dopieszczanie pracy
i przyszywanie tasiemek – na kolejnych piątkowych spotkaniach. Zapraszamy do holu biblioteki na zamku, gdzie można podziwiać efekty pierwszego etapu prac 🙂

 


16.11.2013

 

 


14.11.2013

W czwartek 14.11.2013 przygotowywaliśmy się do obchodów imienin i urodzin bibliotecznego Misia Czytusia oraz Światowego Dnia Pluszowego Misia. Na przedpołudniowym “Czwartku
z Misiem Czytusiem” najpierw obejrzano książeczki o “misiowej” tematyce, a następnie bawiliśmy się w naśladowanie zachowań tych zwierząt. Przeczytano opowiadanie “Miodowa przygoda Barnaby” i wierszyk “Miś”. Z przygotowanych kolorowych elementów wykonano portrety misiów. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały zaproszenia na Święto Misia na następny czwartek,
a troje rodziców książeczki, które na tym spotkaniu będą czytać. Popołudniowe “Czwartkowe spotkanie z książką” przebiegało podobnie. Po obejrzeniu książeczek i zabawach z naśladowaniem zachowań misiów wysłuchano opowiadania Gillian Lobel “Marzenie małego misia”. Narysowano piękne portrety tych zwierząt. Wręczono zaproszenia na najbliższy czwartek – na spotkanie należy przyjść ze swoim pluszakiem i laurką dla Czytusia. Czworo rodziców otrzymało wierszyki, które będą czytać.

 


13.11.2013

13 listopada spotkaliśmy się z Wikingami – Państwem Anną i Markiem Szablińskimi. Temat spotkania “Wikingowie – ich okręty i kobiety” został zdecydowanie zdominowany przez… okręty. Spotkanie trwało 3 godziny!, dowiedzieliśmy się dużo, a i tak zaledwie dotknęliśmy tematu. Na “kobiety” nie starczyło nam czasu, więc z Panią Anią, znaną jako wiedźma, spotkamy się jeszcze raz.
Pani Ania zgodziła się też na poprowadzenie warsztatów rękodzieła, na których nauczymy się szyć ręcznie wikińskie lalki:)

 


12.11.2013

Podczas wtorkowych zajęć 12 listopada dzieci wybrały się w świat bohaterów z książeczki Grzegorza Janusza “Misiostwo świata”. Po przeczytaniu historyjki o kudłatym niedźwiedziu maluszki przystąpiły do rysowania na flipcharcie. Efektem wspólnej pracy było powstanie “Kudłatego Stwora”, którego można podziwiać w holu biblioteki. Po krótkim przerywniku ruchowym, dzieci przystąpiły do samodzielnej pracy.
Piątkowe (15.11) spotkanie Klubu Zwariowanych Robótek odbyło się pod znakiem “żołędziaczków”. Uczestniczki kontynuowały pracę nad żołędziaczkowymi kolczykami i wisiorkami. Praca przebiegała w radosnej atmosferze. Efekt końcowy można oglądać w gablocie w holu biblioteki.

 

 

12 listopada w naszej Czytelni odbyło się kolejne spotkanie z historią, podczas którego uczestnicy wysłuchali odczytu dr. Wiesława Skrobota “Między zakorzenieniem i zakotwiczeniem. Tożsamość kulturowa dawniej i dzisiaj na zachodnim pograniczu byłych Prus Wschodnich”.
Spotkanie spotkało się z dużym zainteresowaniem pasjonatów historii naszego regionu, były pytania do prelegenta i dyskusja, a Biblioteka otrzymała cenny upominek od uczestniczącego w spotkaniu Pana Piotra Rydla – książkę Ewy Rzeszutko “Partyzanci znad Welu, Brynicy, Wkry
i Drwęcy”.

 


8.11.2013

8 listopada dziecięcy Dyskusyjny Klub Książki i zaproszeni przez Klubowiczów koleżanki i koledzy ze Szkoły Podstawowej nr 6 wzięli udział w spotkaniu autorskim z Dariuszem Rekoszem – autorem książek dla dzieci i dorosłych, członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych – Polskiej Sekcji IBBY, Honorowym Ambasadorem Literatury Dla Dzieci i Młodzieży.
Spotkanie miało nietypowy charakter – były to… warsztaty detektywistyczne.
Uczestnicy poznawali tajemnice kodów, szyfrowania, pilnie wykonywali zadania, a zwycięzcy otrzymywali w nagrodę książkę.
W drugiej części spotkania Dariusz Rekosz opowiedział o swojej pracy pisarza i animatora kultury.
Spotkanie zakończyło rozdawanie autografów przez pisarza oraz wspólne zdjęcia.

 

 

Już 21 listopada kolejny Salon_LITERacki, a w nim gość – Nina Drej.
W drugiej części Salonu, jak zawsze, potyczki na wiersze – tym razem będą to limeryki. Zapraszamy. Wstęp wolny.
Pani Nina Drej o sobie:
“Nina Drej – ostródzianka, którą los rzucił na wiele lat do Olsztyna . Od 10 lat mieszka
w Siemianach nad Jeziorakiem. Mówi, że pisze od zawsze. Najpierw dla koleżanek z liceum, potem do szuflady. Pierwszą książkę, “Za drzwiami młodości”, wydała mieszkając jeszcze w Olsztynie. Opowiada w niej historię swojej młodości w Ostródzie. Oczywiście potraktowaną
z przymrużeniem oka.
Po przeprowadzce na wieś i zapoznaniu się z historią miejsca, w którym dane było jej żyć powstała książka “Dom nad Jeziorakiem”. Opowiada ona o życiu fikcyjnej kobiety Marii od czasów powojennych aż do współczesności. Na łamach tej książki można znaleźć miłość, zbrodnie
i prawdziwe dzieje ludzi mieszkających tam do dziś.
Ostatnia książka nosząca tytuł “Oto człowiek” opowiada historię pewnego geja. Zwykłego człowieka, któremu dane było urodzić się homoseksualistą. Tragiczne losy chłopaka poszukującego miłości na tle dogorywającego PRL – u.
Oprócz prozy Nina Drej pisze również wiersze. Dla dzieci i dla dorosłych, które póki co nie zostały jeszcze wydane.
Prywatnie Nina Drej jest osobą z dużym poczuciem humoru, udziela się społecznie, lubi zwierzęta, pływanie i uwielbia gotować. Matka dwojga dzieci, żona i dumna właścicielka psa Jogurta, i trzech kotów Fridy, Mięty i Wodnika.”

 

 

W piątek 8.11 przypadły pierwsze zajęcia z przedświątecznego cyklu spotkań Klubu Zwariowanych Robótek “Dla mnie… Dla ciebie… Dla domu…”. Uczestniczki Klubu po raz pierwszy zetknęły się
z techniką filcowania na mokro. Śmiechom i chlapaniu wodą nie było końca. Dziewczynki samodzielnie wykonywały różnokolorowa filcowe kuleczki, z których podczas następnego spotkania będą robiły biżuterię. Efekty prac dziewczyn będzie można obejrzeć w holu biblioteki. Serdecznie zapraszamy.

 

 

19 listopada o godz. 17.00 w naszej czytelni na ostródzkim zamku odbędzie się bardzo ciekawe spotkanie, które będzie prezentacją projektu:
“Ostródzki Jarmark Staromiejski to społeczno-gospodarczy projekt Ostródzkiego Stowarzyszenia Kulturowego Sasinia, który ma na celu przewrócenie dawnej funkcji Starego Miasta a obecnie Placu Tysiąclecia Państwa Polskiego. Celem projektu jest także aktywizacja mieszkańców miasta do wspólnego działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i rozwoju małej przedsiębiorczości poprzez produkcję i sprzedaż regionalnych wyrobów.”
W programie:
– odczyt i prelekcja multimedialna “Jarmark – gospodarczo-społeczna funkcja placu staromiejskiego w historii Ostródy” – dr Wiesław Skrobot
– prezentacja multimedialna projektu “Ostródzki Jarmark staromiejski” – Wojciech Gudaczewski
– degustacja wędlin i pieczywa
– mini-kiermasz rękodzieła

 


7.11.2013

W czwartek 7.11.2013 na obydwu spotkaniach nawiązaliśmy do zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości obchodzonego 11 listopada. Na przedpołudniowym “Czwartku z Misiem Czytusiem” rozmawialiśmy o naszej Ojczyźnie, o symbolach narodowych, o Święcie Niepodległości. Po wysłuchaniu wiersza Czesława Janczarskiego “Co to jest Polska?” rozmawialiśmy też o muzeach – instytucjach gromadzących różne zbiory, także te bardzo ważne dla naszej historii. Pomocne okazało się opowiadanie “Muzeum” z książki Melanii Kapelusz “Kinga
i co z niej wyrośnie”. Dzieci pokolorowały rysunki związane z tematem spotkania. Na popołudniowym “Czwartkowym spotkaniu z książką” po sprawdzeniu umiejętności chodzenia
z książką na głowie rozmawialiśmy o Święcie Niepodległości, o symbolach narodowych a także
o muzeach. Po wysłuchaniu opowiadania “Dla pokrzepienia serc” z książki Kazimierza Szymeczko
“A to historia!” z ogromnym zainteresowaniem obejrzano obrazy zamieszczone w książce Janusza Wałka “Dzieje Polski w malarstwie i poezji”. Do pracy plastycznej – białych i czerwonych kwiatów
z krepiny – włączyli się także dorośli. Wspólne zdjęcie zakończyło to spotkanie.

 


5.11.2013

“Wyprawy w świat dziecięcej wyobraźni” cieszą się niesłabnącą popularnością wśród ostródzkich maluszków i ich rodziców. We wtorek 5.11 tematem przewodnim była… deszczowa pogoda. Dzieci po przywitaniu się wierszykiem wysłuchały historyjki pt. “Jesień”, która pochodziła z książeczki “Cztery pory roku z Kubusiem” autorstwa Natalii Usenko. Następnie wszyscy, bawiąc się przy flipcharcie, układali z puzzli ilustrację “Parasol na złą pogodę”. Po krótkiej przerwie na zabawę ruchową dzieci przystąpiły do samodzielnej pracy – robienia deszczowych chmurek przy pomocy niebieskiej bibuły.

 


4.11.2013