Listopad 2014

26.11.2014

26 listopada 2014 roku odbyła się impreza dla dzieci z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia.

Spotkanie rozpoczęło się konkursami, w których dzieci bardzo chętnie brały udział, a zakończyło się podsumowaniem konkursu plastycznego Ekologiczny “Miś na huśtawce”. Zanim jednak przystąpiliśmy do wręczania nagród rodzice przeczytali wiersz Heleny Bechlerowej “Miś na huśtawce”, który był ilustrowany przez uczestników konkursu.

Jury przyznało następujące nagrody:

  • W kategorii przedszkola: I miejsce: Przedszkole Niepubliczne “Remiś” i Przedszkole Niepubliczne “Akademia Smyka”, II miejsce: Przedszkole Niepubliczne “Promyczek” i Przedszkole Samorządowe w Starych Jabłonkach, III miejsce: Przedszkole Miejskie nr 1, Przedszkole Miejskie nr 4 i Szkoła Podstawowa nr 6 – Świetlica.

 

  • W kategorii szkoły podstawowe: I miejsce: Przystanek BezTroski, II miejsce: Zespół Szkolno-Przedszkolny Szkoła Podstawowa nr 5, III miejsce: Szkoła Podstawowa nr 6 i Szkoła Podstawowa nr 3 (Michał Rochmiński).

 

 


24.11.2014

W dniach 20-24 listopada 2014 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostródzie odbył się cykl lekcji bibliotecznych poświęconych Januszowi Korczakowi, które zostały przygotowane dla klas I-III z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Szkoły Podstawowej nr 5 w Ostródzie.

Lekcje rozpoczynały się prezentacją multimedialną o życiu i działalności Janusza Korczaka, po której dzieci wspólnie rozwiązywały krzyżówkę.

Ostatnią część spotkania wypełniła zabawa – uczestnicy spotkania rysowali na flipcharcie postać króla Maciusia.

Scenariusz lekcji został opracowany przez bibliotekarki z Oddziału dla Dzieci: Paulinę Fleszar i Agnieszkę Rafalską.

 

 


20.11.2014

20 listopada 2014 roku odbyło się spotkanie w Salonie Literackim, w którym prezentacji utworów – konkursowych i nie tylko – towarzyszył kiermasz świąteczny.

Kosz z dyniami i słodyczami za zabawny utwór z dreszczykiem zdobył Pan Sławomir Leszczewski, a nagrodę słodko-literacką za wiersz o strasznym śnie otrzymała Pani Maria Dzierżek.

 

 


18.11.2014

2 listopada 2014 roku zmarł Konrad Rudnicki, dla którego organizowane były warsztaty charytatywne. Warsztaty odbyły się jednak w zaplanowanym terminie i nadal pomagały dzieciom z Ostródy. Zaproponowaliśmy dokonanie wpłaty na konto Czarusia lub Majki z Ostródy.

17 i 18 listopada odbyły się warsztaty charytatywne zainicjowane i poprowadzone przez rękodzielniczki – Annę Krućko i Bożenę Oleksę.

Podczas zajęć uczestniczki wykonywały krajobraz zimowy w szkle – bardzo efektowną pracę, która może stanowić ozdobę świąteczną.

Materiały na warsztaty zostały pozyskane od sponsorów. Środki uzyskane podczas warsztatów wpłynęły na subkonta dzieci z Ostródy w fundacjach: Fundacja Dzieciom “Zdążyć z Pomocą” oraz Fundacja Zbieramy Razem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


17.11.2014

W poniedziałek 17 listopada 2014 roku w godzinach przedpołudniowych w Filii biblioteki przy ul. Bolesława Chrobrego 2 odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu “W bibliotece o zdrowiu” poświęcone profilaktyce zdrowotnej dla osób 50+. Pani Anna Skiba z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostródzie przedstawiła problem nadciśnienia tętniczego będącego zagrożeniem zdrowia i życia. Z bardzo ciekawej prezentacji uczestnicy dowiedzieli się, czym jest nadciśnienie tętnicze, o podstawowych zasadach zmniejszających ryzyko rozwoju tej choroby oraz o wykonywaniu prawidłowych pomiarów ciśnienia krwi.

Ulotki z najważniejszymi informacjami dotyczącymi poruszanego tematu były doskonałym uzupełnieniem prezentacji.

Odtąd spotkania z cyklu “W bibliotece o zdrowiu” odbywały się w naszej Filii regularnie. Na każdym spotkaniu prezentowały był inny temat z zakresu profilaktyki zdrowotnej.

 

 


14.11.2014

14 listopada 2014 roku odbyło się “Spotkanie z historią”, na którym nasz gość – dr Robert Syrwid wygłosił prelekcję “Starostowie powiatu ostródzkiego w latach 1945-1950”.

Wśród zaprezentowanych podczas spotkania starostów ostródzkich: Stefana Cendrowskiego, Tadeusza Raczyńskiego, Feliksa Kapesa, Zygmunta Nowickiego (p.o.) i Feliksa Antoszkiewicza szczególne zainteresowanie zgromadzonej publiczności wzbudziła postać pierwszego starosty naszego powiatu – Stefana Cendrowskiego.

 

 


6.11.2014

6 listopada 2014 roku odbyło się kolejne „Spotkanie z historią” organizowane we współpracy biblioteki z Muzeum w Ostródzie. Naszym gościem był dr Mirosław J.Hoffmann. Podczas spotkania miała miejsce promocja książki „Dzieje archeologii Prus Wschodnich od początku XVIII wieku do 1920 roku”.

 

 


3.11.2014

3 listopada 2014 roku w Czytelnie Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z Katarzyną Enerlich.

Katarzyna Enerlich urodziła się w Mrągowie. Już jako dziecko wiedziała, że będzie pisać. Zadebiutowała w wieku 12 lat – jej artykuł o Mrągowie ukazał się na łamach młodzieżowego czasopisma “Płomyk”.

Jej pierwsza powieść, “Prowincja pełna marzeń”, została życzliwie przyjęta przez czytelników, więc, naturalną koleją rzeczy, wydawca poprosił o kolejne książki.

Dotychczas ukazały się: kolejne części “Prowincji pełnej”: gwiazd, czarów, słońca, smaków, “Czas w dom zaklęty”, “Kwiat Diabelskiej Góry”, “Oplatani Mazurami”, “Kiedyś przy błękitnym księżycu” oraz “Studnia bez dnia”.

Spotkanie z Katarzyną Enerlich rozpoczęło się krótką zabawą ze słowem “ulubiony”, dzięki której czytelnicy dowiedzieli się, jaki jest ulubiony kolor, zapach, zwierzę, smak i jeszcze trochę innych “ulubionych” pisarki. Rozmawialiśmy o pierwszej książce, warsztacie pracy, gubieniu wątków, o dziwnych przypadkach mających miejsce tylko w Toruniu, miłości do natury i o poezji.

Na spotkanie z Katarzyną Enerlich zaprosił ostródzki Dyskusyjny Klub Książki, a z naszym Gościem rozmawiały: Teresa Duda i Agnieszka Świłło z Wypożyczalni dla Dorosłych MBP.