Listopad 2017

30.11.2017

Światowy Dzień Pluszowego Misia tym razem obchodziliśmy trochę inaczej – było bardzo twórczo – 29 listopada spotkaliśmy się na warsztatach – małe rączki, przy pomocy trochę większych rąk mamy, tworzyły misiowe proporczyki i przypinki.

W naszych warsztatach brały udział również osoby dorosłe, poszukujące pomysłów na twórcze spędzanie czasu – są to przecież warsztaty Nie tylko Mama i ja.

Zajęcia prowadziły: Agnieszka Świłło z Wypożyczalni dla Dorosłych i Agnieszka Rafalska z Oddziału dla Dzieci.

Uczestników zainteresowały towarzyszące warsztatom prezentacje książek – niektóre pozycje znalazły swojego czytelnika, któremu podpowiedzą, co ciekawego można zrobić podczas jesiennych wieczorów

 

 

W BIBLIOTECE O ZDROWIU
20 listopada odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „W bibliotece o zdrowiu”. Tym razem p. Anna Skiba – Stradomska z ostródzkiego SANEPID – u przekazała informacje o szkodliwości palenia tytoniu oraz o IQ OS czyli paleniu bezdymnym. Uczestnicy spotkania mieli też okazję zmierzenia zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

 

Dyskusyjny Klub Książki – Przygody Filipka
27 listopada dziecięcy DKK ze Szkoły Podstawowej nr 6 rozmawiał o powieści Katarzyny Terechowicz i Wojciecha Cesarza “Przygody Filipka”.

 


28.11.2017

Trzecie warsztaty charytatywne

zbieramy na protezę dla Marka

Liczba miejsc ograniczona

Zapisy pod nr tel. 89 642 29 73

Czytelnia MBP w ostródzkim zamku

13 grudnia, godz 17.00

 

 


26.11.2017

Prezentacja wczesnośredniowiecznego skarbu z Lubajn

prelegent: Łukasz Szczepański (Muzeum w Ostródzie)

30.11.2017, godz 18:00

Czytelnia MBP w ostródzkim zamku

 

 


25.11.2017

Dyskusyjny Klub Książki, w którym spotykają się dzieci ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w listopadzie spotkał się już dwukrotnie – 2 listopada rozmawialiśmy o książce Tamsyn Murray „Zakręcona Cassidy”, a 16 listopada o opowieści Wojciecha Widłaka „Dwa serca anioła”.

 

 

 

Dyskusyjny Klub Książki – Martin Vopenki

Podczas listopadowego spotkania dorosły Dyskusyjny Klub Książki rozmawiał o powieści Martina Vopenki Podróżowanie z Beniaminem. Dawno książka, z którą spotkał się nasz DKK nie wywołała tak skrajnych emocji i opinii. Polecamy.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 5.12 – porozmawiamy o książce Cynthii D’Aprix Sweeney Gniazdo.

 

 


23.11.2017

KANAPA COOLTURALNA
Biblioteka Miejska w Ostródzie zaprasza:

Kanapa Coolturalna

Temat: Pograjmy na kanapie

Gość: Szymon Szypczyński

28 listopada 2017, godz. 18.00

Czytelnia MBP w ostródzkim zamku

 

 


21.11.2017

WERNISAŻ WYSTAWY MALARSTWA MONIKI ZENC-PAWLIK
W środę 15 listopada w czytelni MBP miało miejsce otwarcie wystawy prac ostródzianki Moniki Zenc-Pawlik.

Malarka zawodowo zajmuje się ogrodnictwem. Tworzy techniką olejną, akrylową oraz stosuje suche pastele. Jest członkinią Klubu Plastyka Amatora. Inspiracją do tworzenia prac, jak sama mówi, są „zapachy ogrodów, lasów i jezior, wiele obrazów to kadry ze wspomnień, skojarzeń i zachwytów”. Rozmowę z panią Moniką prowadziła jej koleżanka z KPA, Pani Ala Pisarska. Wystawa przyciągnęła bardzo wielu miłośników sztuki. Atrakcją wieczoru była loteria, w której można było wygrać specjalną nagrodę – obraz pani Moniki.

Spotkanie rozpoczęliśmy wręczeniem nagrody Pani Edycie Łusiak – autorce najlepszej pracy w listopadowej edycji konkursu plastycznego na ilustrację do książki: “Sekretne życie książek”.

 

 


20.11.2017

KLUB KSIĄŻKI – DARIUSZ REKOSZ
W czwartek 16 listopada odbyło się spotkanie z Dariuszem Rekoszem – autorem poczytnych powieści sensacyjnych dla dzieci i młodzieży, książek dla dorosłych oraz słuchowisk radiowych.

Tematem spotkania były „książki zakazane”, które zostały przedstawione przez gościa w ciekawy i humorystyczny sposób podczas prezentacji multimedialnej. Uczestników spotkania zaskoczyła informacja, że na liście zakazanych książek znalazły się takie pozycje jak: Biblia, Czerwony Kapturek, Lot nad kukułczym gniazdem Kena Keseya, Rzeźnia numer pięć Kurta Vonneguta czy Cierpienia Młodego Wertera Johann Wolfganga Goethego.

Pan Dariusz Rekosz w zabawny sposób opowiadał też o kulisach pracy pisarza, spotkaniach z najmłodszymi czytelnikami i ze sławnymi ludźmi.

 


18.11.2017

KONKURS PLASTYCZNY
“Sekretne życie książek”
Konkurs plastyczny

Zrób ilustrację do wybranej książki, przystąp do konkursu i baw się z nami

temat na grudzień: Motyw Bożego Narodzenia w literaturze

Do wygrania atrakcyjne nagrody książkowe (oczywiście w klimacie konkursu) Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną wyeksponowane na wystawie pokonkursowej.

Termin składania prac upływa 10 grudnia

Zapoznaj się z regulaminem konkursu

 

 


16.11.2017

ZAJĘCIA Z DZIEĆMI

Październikowe spotkania dla najmłodszych w Filii przy ul. Bolesława Chrobrego 2 to przedpołudniowe „Czwartki z Misiem Czytusiem” oraz popołudniowe „Czwartkowe spotkania z książką”. Ten miesiąc to najlepszy czas na rozmowy o jesieni i prace plastyczne wykonywane min. z kolorowych liści.

5 października po wysłuchaniu opowiadania „Ćma, księżyc” z książki Tomasza Samojlika „Żubr Pompik. Kolory jesieni” na ciemną kartkę naklejano fragmenty samoprzylepnych błyszczących kawałków papieru, które stworzyły portret nocnego motyla.

12 października po obejrzeniu książek o drzewach wysłuchano opowiadania „Drzewa w ogrodzie” oraz wiersza „Zielony, żółty, brązowy” Małgorzaty Strzałkowskiej. Praca plastyczna to oczywiście drzewa wykonane za pomocą farby.

 

23 października odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „W bibliotece o zdrowiu”. Propozycje spędzania wolnego czasu przedstawiła p. Teresa Chojecka. Na warsztatach plastycznych towarzyszących spotkaniu wykonano róże ze świeżych klonowych liści oraz papierowe wrzosy.

 

26 października przeczytano wierszyki o jesiennych miesiącach z książki Małgorzaty Strzałkowskiej „Spacerkiem przez rok” oraz opowiadanie „Cześć, wiewiórko” z książki Terry Dinning „Już umiem czytać”. Praca plastyczna to motyle z suszonych liści oraz wspólnie wykonana Pani Jesień.

 


14.11.2017

WARSZTATY KOMPUTEROWE
Biblioteka Miejska w Ostródzie zaprasza

do udziału w warsztatach komputerowych

Wszystkich chętnych zapraszamy na spotkanie informacyjne

20 listopada 2017, godz. 11.00

Czytelnia MBP w ostródzkim zamku

 

 

 

 

KLUB MOTYLI KSIĄŻKOWYCH
Tematem spotkania Klubu Motyli Książkowych 3.10 były grzyby. Podczas zajęć została przeczytana książeczka „Grzyby i król” Bohdana Butenki, a jako pracę samodzielną maluszki wykonały muchomory z tutki i kolorowego papieru.
10 października dzieci poznały świat sowy Julity i jej przyjaciół z bajeczki Elżbiety Karnickiej „Przyjaciele sowy Julity”, następnie wspólnie narysowały krainę sów, a w czasie pracy samodzielnej powstały przepiękne sowy z kolorowego papieru i liści.

Kolejne spotkanie (17.10) było poświęcone lasom i drzewom. Przeczytaliśmy 3 wiersze ze zbioru „óra ponura i inne wiersze” Doroty Gellner. Podczas plastycznej części zajęć maluszki namalowały kolorowe jesienne drzewo. 24 października mali klubowicze wysłuchali fragmentu historyjki o bardzo miłym kolczastym zwierzęciu – jeżu. Została przeczytana książka “Jeż” Gillesa Laurendona. Tego dnia dzieci pracowały nad jeżami z masy solnej, pestek z dyni i makaronu.

Podczas ostatnich październikowych zajęć – 31 października, na specjalne życzenie kilku uczestników, bibliotekę odwiedziły pająki. Dzieci wysłuchały bajeczki z serii Niesforne zwierzaki „Rozgniewany pająk” autorstwa Tulin Kozikoglu. Pracą wspólną był portret Pająka Maksa, natomiast efektem pracy samodzielnej były pająki z kolorowego papieru.

 


13.11.2017

UWAGA
21 listopada (wtorek)

BIBLIOTEKA CZYNNA OD GODZ. 13.00

za niedogodności przepraszamy

 


12.11.2017

W bibliotece o zdrowiu

“I Q OS-palenie bezdymne”

W ramach obchodów dnia – Rzuć palenie razem z nami

20 listopada MBP filia na ulicy Chrobrego, godz 10.00

Prowadząca: Anna Skiba-Stradomska

 

 

UWAGA
21 listopada (wtorek)

BIBLIOTEKA CZYNNA OD GODZ. 13.00

za niedogodności przepraszamy

 


10.11.2017

MAMA I JA – RODZINNE WARSZTATY RĘKODZIEŁA

Wkrótce Dzień Pluszowego Misia. Zapraszamy dzieci wraz z dorosłymi na wspólne twórcze spędzenie czasu. Z kolorowych bawełnianych materiałów, filcu i guzików uszyjemy misiowe proporczyki i przypinki.

Zapraszamy dorosłych z dziećmi

Rodzinne warsztaty rękodzieła – W misiowym klimacie

29 listopada 2017, godz. 17.00

czytelnia MBP w ostródzkim zamku

materiały zapewnia biblioteka

zapisy pod numerem tel: 89 642 29 73

 

 


5.11.2017

PIWO I BROWARY W PRUSACH WSCHODNICH DAWNIEJ I DZISIAJ
26 października odbyło się otwarcie wystawy Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen (Bawaria) „Piwo i browary w Prusach Wschodnich dawniej i dziś”. O wystawie opowiedział dr Wiesław Skrobot.

Na wystawie zostały również zaprezentowane przedmioty ze zbiorów Muzeum w Ostródzie oraz z kolekcji prywatnych.

Organizatorem wydarzenia byli: Pracownia Aktywności Obywatelskiej i Dokumentacji Dziedzictwa, Biblioteka oraz Muzeum w Ostródzie.

 

 


4.11.2017

Klub Książki Zaprasza na spotkanie z Dariuszem Rekoszem

ZAKAZANE KSIĄŻKI

Czerwony Kapturek, O obrotach sfer niebieskich, Talmud, Lolita…
Co łączy te książki?
Nie uwierzycie Państwo, ale każda z nich w pewnym czasie, w określonym miejscu na naszej planecie była książką… ZAKAZANĄ!

16 listopada, godz. 18.00

Czytelnia MBP w ostródzkim zamku

 

 


3.11.2017

WERNISAŻ WYSTAWY MALARSTWA MONIKI ZENC-PAWLIK
Zapraszamy na wernisaż

wystawy malarstwa Moniki Zenc-Pawlik

15 listopada, godz. 18.00

Czytelnia MBP w ostródzkim zamku