Listopad 2018

30.11.2018

29 listopada podczas ostatniego w tym roku Spotkania z historią miała miejsce prelekcja połączona z prezentacją skarbu ozdób kultury łużyckiej z Lubnowych Wielkich. Spotkanie “Pradziejowy skarb ozdób z Lubnowych Wielkich” poprowadzili dr Marcin Maciejewski i Łukasz Szczepański.

 


29.11.2018

28 listopada odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „ W bibliotece o zdrowiu”.   Tym razem naszym gościem była kosmetyczka, pani Monika Pikula z salonu kosmetycznego „ Studio Urody”  przy ul. Chrobrego. Pani Monika opowiedziała naszym słuchaczkom o tym jak przygotować skórę, w tym również twarz na zimowe miesiące, przybliżyła walory dostępnych zabiegów kosmetycznych oraz rozwiała wiele wątpliwości związanych z tymi tematami.

 


27.11.2018

24 listopada odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy zorganizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Ars et Liber i z jego inicjatywy.  Na jarmarku nabyć można było dzieła od rękodzielników z Ostródy i innych miast z naszego województwa – dekoracje świąteczne, biżuterię, zabawki wykonane na szydełku, przytulanki dla maluszków,  ekologiczne syropy, obrazy i wiele innych.

Można było posiedzieć przy stoliku, zjeść pyszne wypieki przygotowane przez studentów UTW, napić się kawy.

W nastrój świąteczny wprowadził uczestników jarmarku występ chóru z Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Złota Jesień”.

W czytelni biblioteki odbyły się warsztaty rękodzieła dla dzieci i dla dorosłych, podczas których powstały bombki z materiałów ekologicznych.

 

 


26.11.2018

24 listopada odbyły się drugie warsztaty kosmetyki naturalnej z Katarzyną Enerlich – popularną pisarką, autorką książki „Piękno z pól i łąk”. Był to kolejny stopień wtajemniczenia. Uczestniczki nauczyły się robić dezodorant, galaretkę do mycia twarzy i włosów oraz aksamitny ultra nawilżający krem do twarzy. Wszystko z ekologicznych produktów, na zasadzie: wyrzucamy chemię z naszego otoczenia.

 


17.11.2018


16.11.2018

15 listopada 2018 roku odbyło się wyjątkowe spotkanie! Naszym gościem był podkomisarz Janusz Karczewski z ostródzkiej Policji, który zapoznał mieszkańców Ostródy z tematyką przestępstw
i osztustw. „Współczesny bandyta – jak mówił pan policjant – działa w białych rękawiczkach. Nie ma ręku pistoletu, ale telefon”.

Przybyli słuchacze dowiedzieli się o tym w jaki sposób mogą być oszukiwani i jak się przed tym skutecznie bronić.

Niewykluczone, że spotkanie było początkiem dłuższej współpracy z Policją. Aktualność problematyki oraz duża frekwencja wskazują na to, że trzeba szukać wciąż nowych inicjatyw, aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców.

Należy wspomnieć, że inicjatorką i pomysłodawcą wydarzenia była pani Agnieszka Ciuksza, której serdecznie za to dziękujemy!

 


15.11.2018

 

 

 


11.11.2018

9 listopada 2018 – spotkanie z historią Niepodległej: „Gra dla Niepodległej” – wydarzenie łączące pokolenia, gdyż gry i zabawy były skierowane i do dzieci, i do dorosłych.
Przyjechała do nas wspaniała ekipa z Elbląga, która przeprowadziła gry, zabawy i konkursy: ze Stowarzyszenia IWA Integracja-Współpraca-Aktywność, Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej im. Karola Wojtyły w Elblągu, Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego oraz z Planszówkarni.
Dzieci spędziły czas na warsztatach plastycznych, biorąc udział w zabawie słomkami kreatywnymi, muzykując przy użyciu bum bum rurek (tu świetnie bawili się również dorośli), układając puzzle
i grając wraz z dorosłymi w gry planszowe. Dorośli mieli do dyspozycji planszówki, bingo, ale też mogli zagrać w quiz z wykorzystaniem TIK (z nagrodami), więc w pewnym momencie wszyscy byli skupieni na swoich telefonach komórkowych.
Przez całe spotkanie można było, udzielając odpowiedzi na kuponie, wziąć udział w konkursie wiedzy o Niepodległej.
Na zakończenie spotkania wręczyliśmy nagrody zwycięzcom konkursów – prowadzonego podczas spotkania konkursu wiedzy o Niepodległej oraz tego, który rozgrywał się na naszym fanpage’u. Pierwsze miejsce zajęła pani Ann S-ka, drugie pani Kinga Ciarcińska, trzecie pan Łukasz Matuszka, czwarte ex aequo pani Natalia Wieliczko i pan Kamil Brzozowski.

 

 

 


10.11.2018

 


9.11.2018

8 listopada 2018 roku wysłuchaliśmy w naszej czytelni pana Piotra Lisowskiego, który przedstawił nam temat “Zanim ustalono granice 1918-1920”. Wydarzenie odbyło się w cyklu “Spotkania
z historią” oraz w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Prelegent omówił rzadko poruszany w obecnych dyskusjach wątek związany ściśle z naszym miastem i regionem. W 1920 roku odbywały się na tych ziemiach plebiscyty, w których głosujący mieli opowiedzieć się za przyłączeniem do Polski lub Niemiec. Wyniki dla naszego kraju były druzgocące. Pan Piotr klarownie przestawił wszystkie zawiłości tamtego okresu i powody dlaczego zapadły wówczas takie rozstrzygnięcia.

 


5.11.2018

 

 


2.11.2018

Noc gier planszowych

2 listopada 2018 roku GrajDołek razem z Miejską Biblioteką Publiczną w Ostródzie zaprosił naszych mieszkańców i gości na wspólną przygodę z grami planszowymi w czytelni zamkowej.
Były gry dla dzieci, młodzieży, dorosłych, a nawet i seniorów. Można było przybyć z kompanem lub samemu, a organizatorzy zabawy zadbali, aby nikt nie czuł się w zabawie osamotniony. Obok zwykłej zabawy miał też miejsce turniej z nagrodami.