Listopad 2019

28.11.2019

Dnia 28 listopada 2019 roku odbył się panel dyskusyjny pod tytułem “Warmiacy-Mazurzy”
z udziałem Waldemara Mierzwy i Edwarda Cyfusa. Spotkanie zrealizowano w ramach zadania publicznego “Mazurzy pilnie poszukiwani” przez “Ars et Liber” Stowarzyszenie Twórców Kultury
i Przyjaciół Biblioteki w Ostródzie.  Do dyskusji zaproszeni zostali pastor Wojciech Płoszek z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Ostródzie oraz Pan Henryk Hoch, przewodniczący Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej Jodły w Ostródzie. Prowadzący panel Pan Waldemar Mierzwa i Edward Cyfus to pisarze i pasjonaci historii regionu. Celem dyskusji było przybliżenie kultury warmińskiej
i mazurskiej. Uczestnicy opowiedzieli o swoich wspomnieniach z dzieciństwa i młodości. Zgromadzeni goście, którzy bardzo licznie przybyli na spotkanie, wzięli czynny udział w dyskusji
i opowiedzieli o swoich doświadczeniach w temacie.

 


21.11.2019

21 listopada 2019 roku odbyło się w naszej czytelni spotkanie promujące katalog wizerunkowy “Diamenty Krainy Kanału Elbląskiego”. Zaprezentowany i oddany w ręce naszych czytelników (wraz z ankietą) został katalog, a pan Piotr Lisowski z Zachodniomazurskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek zmierzył się z tematem potencjału turystycznego Ostródy.

 


15.11.2019

W czwartek 14 listopada teatr stolikowy z ODK „Jedność” zaprosił ostródzian na „Jesień z poezją”. Występujący aktorzy nie tylko czytali wiersze, odgrywali raczej role, gdyż poczczególne  fragmenty wierszy były dialogiem między aktorami. Ponadto nawiązywali kontakt z publicznością poprzez spacer między stolikami, wymowne spojrzenia, rozsyłanie uśmiechów. Do tekstów dobrana była muzyka.

Wieczór poetycki przyciągnął tłumy.

 


14.11.2019

W środę 13 listopada odbyło się drugie spotkanie z panią dietetyk Katarzyną Dudą z poradni Dobry Dietetyk ostródzkiej przychodni na temat „Podstawy zdrowego odżywiania. Od czego zacząć?”

Opowieści uzupełniane były prezentacją multimedialną. Prelegent opowiadała o kaloryczności produktów, aktualnej piramidzie żywieniowej, o racjonalnym podejściu do sposobu odżywiania. Najważniejsze: co jemy, ile jemy, kiedy jemy.  Oczywiście zbilansowane diety muszą być podparte aktywnością fizyczną. Na zakończenie spotkania była możliwość zadawania pytań. Fajnie, że w prelekcji uczestniczyła młodzież, i to właśnie ona zadawała najwięcej pytań.

 


12.11.2019

W piątkowy wieczór 8 listopada w czytelni MBP w ostródzkim zamku miało miejsce otwarcie wystawy pt. „Prusy Wschodnie na znaczkach pocztowych z całego świata”. Pomysłodawcą
i inicjatorem był dr Wiesław Skrobot, który nawiązał współpracę z Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellngen/Bawaria. O wystawie opowiadał Wiesław Gogan z wymienionego powyżej Centrum.

Wystawa prezentuje znaczki pocztowe, które były wydawane w minionych stuleciach przez urzędy pocztowe z ponad 20 różnych państw i terytoriów znajdujących się  kiedyś w granicach Prus Wschodnich. Tematyka znaczków różnorodna. Dotyczyła wydarzeń historycznych, przyrody (np. naszego regionu), architektury, osobistości żyjących na terenie Prus Wschodnich (np. M.Kopernik).

Zapraszamy osoby zainteresowane historią i filatelistyką do oglądania wystawy
w naszej czytelni w godzinach pracy biblioteki.

 

 


7.11.2019

Zapraszamy na panel dyskusyjny “Warmiacy-Mazurzy”

z udziałem Edwarda Cyfusa i Waldemara Mierzwy

28.11.2019, godz. 18.00, Czytelnia MBP w ostródzkim zamku

 

 


5.11.2019

Zapraszamy na wieczór “Jesień z poezją”

w wykonaniu Teatru Stolikowego ODK “Jedność”

14.11.2019, godz. 18.00, Czytelnia MBP w ostródzkim zamku

 

 


4.11.2019

Zdrowa środa “Podstawy zdrowego odżywiania. Od czego należy zacząć”

prelegent: Katarzyna Duda (Poradnia Dobry Dietetyk)

13.11.2019, godz. 17.30, Czytelnia MBP w ostródzkim zamku

 

 


3.11.2019

Zapraszamy na wystawę

Prusy Wschodnie na znaczkach pocztowych z całego świata

8.11.2019, godz. 18.00, Czytelnia MBP w ostródzkim zamku