Luty 2012

 

29.02.2012

29 lutego, już po raz trzeci, w Bibliotece obchodzony był Światowy Dzień Kota. Do współpracy, wzorem lat ubiegłych, zaprosiliśmy Fundację Alarmowy Fundusz Nadziei na Życie, która od stycznia tego roku prowadzi ostródzkie Schronisko dla Zwierząt.
Imprezy organizowane z okazji Dnia Kota mają na celu, poza integracją miłośników tych wspaniałych zwierzaków, uwrażliwienie na los bezdomnych zwierząt, rozbudzanie potrzeby niesienia pomocy słabszym, chorym i bezdomnym, a organizowane konkursy rozwijają wrażliwość, wyobraźnię i aktywność twórczą.
Z okazji Światowego Dnia Kota 2012 Miejska Biblioteka Publiczna ogłosiła konkursy: literacki “Kocie sprawki” oraz plastyczny “Ja i mój kot”.
Konkurs literacki skierowany był do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych oraz gimnazjów, natomiast konkurs plastyczny do dzieci z klas I-III szkół podstawowych.

Światowy Dzień Kota rozpoczął wiersz Marty Koseckiej w interpretacji Marii Krystyny Andrzejewskiej. Podczas spotkania Pan Wiceburmistrz Krzysztof Żynda wręczył nagrody laureatom konkursów, odbył się kiermasz z niespodzianką, zbierane były dary dla Schroniska. Dochód z kiermaszu w całości został przeznaczony na pomoc dla bezpańskich zwierząt.

Uczestnicy spotkania mogli wziąć udział we wspólnym rysowaniu kota oraz w mini konkursie literackim, posłuchać wierszy o kotach w interpretacji Marii Krystyny Andrzejewskiej oraz Ali Buńki z Grupy Inicjatyw Kulturalnych “In-Q”, skorzystać z darmowej porady lekarza weterynarii – Małgorzaty Chrobot, a najmłodsi namalować na buzi kocie wąsy. Krótką informację na temat wolontariatu w Schronisku oraz na temat kotów w nim przebywających podały Paulina Guzal, Magda Wrońska oraz Agnieszka Czerwiec – wolontariuszki AFN. Publiczność mogła też opowiedzieć o swoich pupilach, a pierwszy do opowieści został zachęcony Pan Wojciech Gudaczewski.

Bardzo dziękujemy sponsorom nagród, którymi byli: Książnica Polska i Wójt Gminy Ostróda Gustaw Marek Brzezin oraz ofiarodawcom nagród rzeczowych: Marzenie Rzepczyńskiej – Sklep Zoologiczny “Gołąbek”, Studiu Reklamy YOONA CReATIVE GROUP, Sklepowi zoologiczno – wędkarskiemu “Okoń”, Starostwu Powiatowemu.
Karmę dla zwierząt ze Schroniska przekazali nie tylko uczestnicy spotkania, ale też Burmistrz Ostródy Olgierd Dąbrowski, Sylwia Grzybicka Sklep zoologiczny “Klara” oraz Sklep zoologiczno-wędkarski “Okoń”.
Spotkanie zakończyło się zwiedzaniem wystawy prac konkursowych oraz słodkim poczęstunkiem.

Laureaci konkursów:

Konkurs plastyczny:
I miejsce Dominika Bokuniewicz SP 2,

II miejsce Julia Turulska SP 5, Aleksy Wiszowaty SP w Zwierzewie,

III miejsce Justyna Jakiel SP 5, Aleksandra Martyniak SP w Zwierzewie.

Wyróżnienia:

Adam Ataszkiewicz SP w Zwierzewie,

Piotr Dziedzicki SP w Zwierzewie,

Alicja Filipek SP w Zwierzewie,

Zuzanna Jankowska lat 6,

Nikola Laborowska SP w Zwierzewie,

Oliwia Marter SP 5,

Vanessa Szcześniak SP 4

Konkurs literacki: kategoria wiekowa szkoła podstawowa:

I miejsce Dominika Żyta SP 4,

II miejsce Antonina Steffen SP 3 w Morągu, Aleksandra Kondrusik SP 1,

III miejsce Maja Zakrzewska SP 6, Julia Lubiecka SP 4 w Morągu.

Wyróżnienia:

Magdalena Brzózka SP 1,

Oliwia Burzyńska SP 1,

Julia Dąbrowska SP w Zwierzewie,

Alicja Graczyk SP w Zwierzewie,

Miłosz Lewandowski SP w Zwierzewie,

Paweł Lewicki SP 6,

Agnieszka Olszewska SP 2,

Hubert Piwowarski SP w Zwierzewie,

Dominika Plewka SP 1,

Katarzyna Szpruch SP 1,

Aleksandra Szymanowska SP w Zwierzewie.

Konkurs literacki: kategoria wiekowa gimnazjum:

I miejsce Alicja Bałachowska Gim. nr 2, Joanna Wyszkowska Gim. im. Ks. Twardowskiego ,

II miejsce Kinga Krzyżanowska Gim. im. Ks. Twardowskiego,

III miejsce Monika Mutrynowska Gim. w Żabim Rogu.

Wyróżnienia:

Małgorzata Bartosiewicz,

Patrycja Kielaszewska Gim. w Durągu,

Mariola Murzyn Gim. w Durągu,

Katarzyna Szulc Gim. w Durągu.

 


28.02.2012

28 lutego Dyskusyjny Klub Książki spotkał się z powieścią Frédérique Deghelt “Babunia”.
“Babunia” to opowieść o miejscu starego człowieka w naszym świecie – o tym, jakie jest i jakie mogłoby być, ale również opowieść o miłości do literatury. Książka mądra, napisana ładnym językiem, pobudzająca do refleksji. Polecamy.
Na następne spotkanie Klubu zapraszamy 27 marca. Rozmawiać na nim będziemy o książce Ryszarda Kapuścińskiego “Podróże z Herodotem”.

 


26.02.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


24.02.2012

Na zajęciach 17 i 24 lutego Klub Zwariowanych Robótek doskonalił umiejętność tworzenia bransoletek z filcu. Pomocą służyły nam książki: Marie Enderlen-Debuisson “Ozdoby z filcu” oraz Katarzyny Proniewskiej-Mazurek “Wyszywanki i inne robótki ręczne”.

 


Czwartkowych spotkaniach z książką – 23.02.2012

Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” 23.02.2012 r. przeczytaliśmy opowiadanie “Konik Jacuś” z książki Grzegorza Kasdepke “Opowieści o zwierzętach”. Dzieci pokolorowały rysunki konika.

 


17.02.2012

Od 2006 roku w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Chrobrego w każdy czwartek organizowane są spotkania dla dzieci, podczas których nasi najmłodsi czytelnicy słuchają głośno czytanych tekstów literackich i uczestniczą w zajęciach plastycznych.
19 kwietnia 2009 roku przystąpiliśmy do ogólnopolskiej kampanii “Cała Polska czyta dzieciom”. Liderem, czyli osobą organizującą kampanię czytania dzieciom w naszej Bibliotece, została Pani Mirosława Dzilińska.
Działania realizowane w Filii nr 3 zostały docenione przez jury Konkursu na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną “Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2010/2011 – komisja konkursowa przyznała wyróżnienie naszemu liderowi – Pani Mirosławie Dzilińskiej.

 


Czwartkowych spotkaniach z książką – 16.02.2012

Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” 16.02.2012 przeczytaliśmy opowiadanie “Żółwik Tomek” z książki Grzegorza Kasdepke “Opowieści o zwierzętach”.
Dzieci pokolorowały rysunek żółwika.

 


15.02.2012

15 lutego odbyła się promocja książki “Ostróda w fotografii Liberackich” oraz spotkanie autorskie z Panem Janem Liberackim.
Na spotkaniu promującym nową pozycję wydawniczą poświęconą Ostródzie gościliśmy przedstawicieli władz naszego miasta oraz ponad stu zainteresowanych nią Ostródzian. Sprzedane zostały wszystkie egzemplarze książki dostarczone przez Wydawcę – Oficynę Wydawniczą “Retman” w Dąbrównie, a po autograf autora ustawiła się długa kolejka.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa fotografii oraz prezentacja multimedialna z komentarzem Autora, która wywołała wiele westchnień i uśmiechów, przedstawiała bowiem minione wydarzenia i miejsca, które zachowane zostały już tylko na starych fotografiach.
Szczególnym momentem była ta część spotkania, w której Pan Jan Liberacki przyjmował gratulacje i podziękowania nie tylko za album przedstawiający powojenną Ostródę, ale też za wiele lat zaangażowanej pracy kronikarza naszego miasta.

 


10.02.2012

Zajęcia Twórcze dla Każdego 3 i 10 lutego upłynęły pod hasłem karnawału i walentynek:
3 lutego zaowocowały powstaniem oryginalnych kotylionów, zaś 10 lutego robiłyśmy walentynkowe kartki, które ozdabiane były różnymi technikami, zgodnie z fantazją naszych stałych klubowiczek. Urocze “walentynki” można podziwiać w gablocie w holu Biblioteki.

 


Czwartkowych spotkaniach z książką – 09.02.2012

Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” 9.02.2012 nawiązaliśmy do zbliżających się Walentynek. Przeczytaliśmy książeczkę Roberta Fredericka “Wróżka Natalka znajduje skrzydełka”. Korzystając z szablonów i pasteli dzieci wykonały walentynkowe serduszka.

 


09.02.2012

Często stawiamy sobie pytanie, jaką książkę zaproponować dziecku, aby zachęcić je do lektury. 7 lutego w dziecięcym Dyskusyjnym Klubie rozmawialiśmy o książce, którą polecać warto. Zainspirowana wojenną historią Eli Łaniewskiej, dziś dr Elżbiety Łukaszczyk, opowieść Pawła Beręsewicza “Czy wojna jest dla dziewczyn?” spotkała się z dużą przychylnością krytyków literackich. Oceniana jest jako pozycja “mądra, bezpieczna, ponadczasowa i cenna”, w której autor “w niezwykle subtelny i odpowiadający wrażliwości dzieci sposób, opowiedział wszystko, co o wojnie młodzi czytelnicy wiedzieć powinni”.
I rzeczywiście – Paweł Beręsewicz opowiedział o dzieciństwie w czasie wojny w sposób, który poruszył naszych klubowiczów. Była to jedna z cenniejszych pozycji omawianych na spotkaniach naszego dziecięcego DKK.
W marcu porozmawiamy o kolejnej książce Pawła Beręsewicza: “Na przykład Małgośka”.

 


07.02.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


04.02.2012

Za nami drugi tydzień zimowych spotkań zorganizowanych dla dzieci i młodzieży przez Bibliotekę. W Oddziale dla Dzieci na ostródzkim zamku kontynuowaliśmy zabawy podczas “Ferii z niespodzianką”: dzieci codziennie czytały kolejne bajki z morałem, nadal wspólnie pisały opowiadanie, poznały nowe techniki plastyczne i książki na ich temat.
W piątek odbyły się ostatnie zajęcia, na których spośród wielu propozycji wylosowaliśmy tytuł naszego opowiadania: “Nieznana nikomu tajemnica biblioteki”, , dzieci czytały głośno zagadki, na które bezbłędnie odpowiadały, śpiewały piosenki, a ochotnicy mówili głośno ulubione wierszyki. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem i wręczeniem dyplomów oraz drobnych upominków uczestnikom zimowych spotkań.

W Filii nr 3 w drugim tygodniu ferii uczestnicy wysłuchali kolejnych opowieści z naszego powiatu: o bitwie pod Grunwaldem (na podstawie “Albumu grunwaldzkiego” Andrzeja Kleina), legend: o rycerzach Władysława Jagiełły śpiących pod Grunwaldem, o Jeziorze Czarnym, Jeziorze Szeląg oraz wesołej legendy “Jak mazurska baba przechytrzyła diabła”. Wszystkim spotkaniom towarzyszyły zajęcia plastyczne, podczas których korzystano z różnych technik. Na zakończenie uczestnicy otrzymali gadżety związane z naszym miastem ufundowane przez Biuro Promocji Urzędu Miasta Ostródy.

 


2.02.2012 (w pierwszy czwartek miesiąca) w Filii Nr 3 przy ul. Chrobrego 2 na dzieci czekał Miś Czytuś, który przedstawił najnowsze książeczki dotyczące różnych technik plastycznych. Uczyliśmy się, jak można rysować konie, koty, postacie, a także kiedy i jak używać pasteli, akwareli.
Z kolorowego papieru, samoprzylepnych kartek uczestnicy stworzyli “Dom Pani Zimy”.

 


Czwartkowych spotkaniach z książką – 02.02.2012

Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” rozmawialiśmy o kotkach. Przeczytaliśmy książkę Ireny Landau “Kocie kłopoty”, dzieci pokolorowały kotki.