Luty 2013

 

28.2.2013

Tematem spotkań Czwartki z Misiem Czytusiem i Czwartkowych spotkań z książką była już po raz ostatni zima. Rozmawialiśmy o śnieżynkach, ich kształtach i wzorach płatków śniegowych. Dzieci wysłuchały opowiadania “Śnieg” z książki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt.: “Rozmowy ze świnką Halinką”. Następnie dzieci wycinały z kolorowych kartek śnieżynki.

 


25.2.2013

Za nami kilka ciekawych spotkań Klubu Zwariowanych Robótek. Jak zawsze – było wesoło i twórczo. 25 stycznia, w licznym gronie i z wielkim zapałem, Klubowiczki tworzyły malutkie laleczki, z wykorzystaniem drewnianych koralików, kolorowych kawałków materiału i sznurka. Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania – laleczki wyszły śliczne.
1 lutego uczestniczki zajęć wykonywały “herbatkę od serca”. W prosty, a jakże niebanalny sposób, z torebki herbatki ekspresowej i filtra do kawy można zrobić uroczy walentynkowy drobiazg dla najbliższej osoby.
8 i 15 lutego upłynęły pod znakiem ręcznie robionych domowych gadżetów ułatwiających codzienne życie.
Inspiracją do naszych zajęć są książki dostępne w Oddziale dla Dzieci, a efekty pracy Klubu, jak zawsze, oglądać można w gablocie w holu Biblioteki.

 


21.2.2013

Podczas spotkań “Czwartki z Misiem Czytusiem” i “Czwartkowych spotkań z książką” w dniu 21.02.2013 r. rozmawialiśmy o zimie i o sposobach spędzania wolnego czasu. Przeczytaliśmy opowiadanie pt.: “Dzikoludek” Beaty Ostrowickiej. Dzieci wykonały białą farbą na granatowych kartonikach ilustracje śnieżnych zabaw.

Dwudziestego lutego, już po raz czwarty, obchodziliśmy w naszej bibliotece Światowy Dzień Kota. Podobnie jak w latach ubiegłych staraliśmy się zgromadzonym uczestnikom zapewnić nie tylko rozrywkę, ale też przybliżyć problemy ostródzkiego Schroniska dla Zwierząt i zaprezentować jego podopiecznych.
Impreza rozpoczęła się zabawą ruchową dla najmłodszych “Kot i myszki”. W dalszej części spotkania starsze dzieci wzięły udział w kalamburach, było wspólne rysowanie kota, quiz dla dorosłych “Jakim kotem jesteś” oraz zgadywanki dla dzieci i dorosłych. Dzieci mogły też pomalować buzię w kocie wzorki.Dwudziestego lutego, już po raz czwarty, obchodziliśmy w naszej bibliotece Światowy Dzień Kota. Podobnie jak w latach ubiegłych staraliśmy się zgromadzonym uczestnikom zapewnić nie tylko rozrywkę, ale też przybliżyć problemy ostródzkiego Schroniska dla Zwierząt i zaprezentować jego podopiecznych.
Impreza rozpoczęła się zabawą ruchową dla najmłodszych “Kot i myszki”. W dalszej części spotkania starsze dzieci wzięły udział w kalamburach, było wspólne rysowanie kota, quiz dla dorosłych “Jakim kotem jesteś” oraz zgadywanki dla dzieci i dorosłych. Dzieci mogły też pomalować buzię w kocie wzorki.

Impreza organizowana z okazji Dnia Kota to nie tylko zabawa – poza integracją miłośników tych wspaniałych zwierzaków ma ona na celu uwrażliwienie na los bezdomnych zwierząt, rozbudzanie potrzeby niesienia pomocy słabszym, chorym i bezdomnym.
W tym roku podczas “edukacyjnej” części obchodów Dnia Kota poznaliśmy przesądy związane z kotami, o których z książki Pauliny Wierzby “Oto kot” poczytała nam Pani Wanda Ostrowska, posłuchaliśmy wywiadów z paniami: Agnieszką Ciukszą z Fundacji Alarmowy Fundusz Nadziei na Życie oraz Małgorzatą Wojnowską – lekarzem weterynarii.
Ważnym akcentem Światowego Dnia Kota jest zbieranie darów dla Schroniska. W tym roku była to loteria “Traf kota w worku”, podczas której można było wylosować atrakcyjne fanty autorstwa ostródzkich twórców.

Najbardziej wyczekiwaną chwilą było podsumowanie konkursów – literackiego i plastycznego – oraz wręczenie nagród i wyróżnień. Laureatami konkursu plastycznego na ilustrację do książki o kocie, w którym wzięło udział 125 osób, zostali: I miejsce: Zuzanna Jankowska, Emilia Syndoman, II miejsce: Paulina Szczepańska, Oliwia Rychcik, III miejsce: Sylwia Borówko, Anna Marter. Wyróżnienia: Roksana Jabłecka, Paulina Dobkiewicz, Sebastian Kaliszczak, Julia Wyszomirska, Matylda Szymczak, Reese Miller, Aneta Zielińska, Kasia Spychała, Paulina Kwitkowska, Ala Geritz , Julia Sobott, Wiktoria Laborowska, Alicja Filipek, Adrianna Grzela, Antonina Sawlewicz, Adrian Ciechowicz, Basia Rychlik, Natalia Januszkiewicz.
W konkursie literackim na wiersz “Kocie marzenia” wzięło udział 122 uczestników. Nagrody otrzymali: w kategorii klasa IV-VI: I miejsce: Wojtek Gleba, Kamil Jaworski, Zuzanna Radziwon, II miejsce: Nikola Kowalska, Aleksandra Kondrusik, Yannick Miller, III miejsce: Ariel Kwiatkowski, Karolina Sławińska, Anna Samujła. Wyróżnienia: Maja Zakrzewska, Aleksandra Werhun, Klaudia Kamińska, Marysia Dąbrowska, Martyna Waśniewska, Julia Czerwińska, Błażej Małecki, Nikola Szypulska. W kategorii gimnazjum: I miejsce: Magdalena Brzózka, II miejsce: Joanna Wyszkowska, III miejsce: Natalia Janiszewska. Wyróżnienia: Mateusz Rogaski, Amelia Zdziebłowska, Estera Małż, Natalia Tuńska, Beata Spychała.

 

Spotkanie z okazji Światowego Dnia Kota 2013 zakończyło się otwarciem wystawy wszystkich prac plastycznych dostarczonych na konkurs oraz wystawy fotografii kotów.
Od 21 lutego do 20 marca trwa konkurs na najpiękniejszego kota na naszej wystawie – zapraszamy do głosowania.

Dziękujemy serdecznie naszym sponsorom, którymi w tym roku byli: Pan Jerzy Leszek Okuniewski “Książnica Polska”, Pan Wójt Bogusław Fijas Gmina Ostróda, Pan Starosta Włodzimierz Brodiuk Starostwo Powiatowe w Ostródzie, Pan Edward Lech Zakład Tapicerstwa Okrętowego “Pacyfik, Pan Jan Liberacki “Foto Liberacki”, Pani Marzena Rzepczyńska Sklep Zoologiczny “Gołąbek”.
Dziękujemy serdecznie sponsorom darów na loterię: Paniom: Ali Pisarskiej, Beacie Horodyłowskiej, Agnieszce Ciukszy oraz wszystkim zaangażowanym koleżankom z Biblioteki.
Szczególnie serdeczne podziękowania kierujemy ku Pani Rozalii Boenigk – naszej wspaniałej wolontariuszce, która po raz kolejny przygotowała i poprowadziła gry dla dzieci.
I na koniec – dziękujemy współorganizatorom kociego święta: Fundacji Alarmowy Fundusz Nadziei na Życie i Schronisku dla Zwierząt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


19.2.2013

19 lutego Dyskusyjny Klub Książki spotkał się z powieścią “Złodziejka książek” Markusa Zusaka.
“Złodziejka książek” to niezwykła, poruszająca opowieść, której akcja rozgrywa się w małym niemieckim mieście podczas II wojny światowej. Książka skierowana jest do młodego odbiorcy, ale przeczytać ją powinien każdy, kto szuka w literaturze czegoś nowego.
Wobec powieści Markusa Zusaka, czytelnik nie może pozostać obojętny, dyskusja była więc ożywiona.
Na kolejnym spotkaniu – 19.03.2013 – porozmawiamy o książce Veroniki Peters “Co się mieści w dwóch walizkach”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


15.2.2013

15 lutego w Czytelni na ostródzkim zamku odbyło się kolejne spotkanie w Salonie LITER_ackim. Gościem Salonu był Wojciech Hieronymus Borkowski. Wywiad z poetą przeprowadziła Ewa Bawolska. Nieodłączną częścią salonowych spotkań jest slam – tym razem był to slam walentynkowy i do udziału w nim zaprosiliśmy wszystkich piszących wiersze miłosne. Do potyczek na wiersze przystąpili – Ewa Bawolska, Helena Push, Krzysztof Kowalewski i Rafał Strychalski. Zwycięzcą została Ewa Bawolska, która otrzymała nagrodę ufundowaną przez Starostę Ostródzkiego – Włodzimierza Brodiuka.

Prace z dziećmi

 


14.2.2013

Dnia 14 lutego odbyły się dwa ostatnie spotkania poświęcone kotom. Gościem Czwartkowych Spotkań była wolontariuszka Paulina z Alarmowego Funduszu Nadziei na Życie. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy na temat wolontariatu i życia zwierząt w schronisku.
Na ręce naszego gościa przekazaliśmy zwierzętom mieszkającym w schronisku zbierane przez dzieci prezenty – puszki i suchą karmę. Następnie poprosiliśmy naszego gościa o przeczytanie opowiadania pt.: “Z dachu” z książki Melanii Kapelusz “Koty Czyli historie z pewnego podwórka.” Opowiadanie o kotkach nawiązywało do obchodzonego właśnie Święta Zakochanych więc dzieci wykonały “Kocie Walentynki”. Na zakończenie spotkań każde dziecko otrzymało słodką Walentynkę.

 


13.2.2013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


11.2.2013

11 lutego dziecięcy Dyskusyjny Klub Książki spotkał się z powieścią Ireny Landau “Witaj córeczko”. Jest to kolejna w naszym Klubie, po “Jeżu” Katarzyny Kotowskiej, książka, która porusza trudny temat adopcji. Powieść podobała się naszym młodym klubowiczom, którzy aktywnie uczestniczyli w dyskusji.
Na zakończenie spotkania był, jak zawsze, słodki poczęstunek. W marcu porozmawiamy o książce Katarzyny Terechowicz “Przygody Filipka”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


7.2.2013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszystko, co dobre, szybko się kończy – a w szczególności ferie! Jednak najważniejsze są miłe wspomnienia, a tych z pewnością uczestnikom zimowych spotkań z książką nie będzie brakowało.
Na czas ferii Biblioteka zorganizowała otwarte zajęcia literacko-plastyczne dla wszystkich chętnych dzieci. Literacki patronat nad feriami objął Wampirek – bohater wspaniałej serii książek autorstwa Angeli Sommer-Bodenburg. Opowiada ona o perypetiach młodego Wampirka Rydygiera – tych strasznych, i tych zabawnych. Dzieci codziennie z zapartym tchem śledziły niezwykłe przygody głównego bohatera i jego przyjaciół, a po przeczytaniu fragmentu książki realizowały się twórczo wykonując prace plastyczne związane tematycznie z przeczytanym tekstem. Powstało wiele ciekawych prac wykonanych różnymi technikami plastycznymi. Były to m.in. wampirkowe lampiony, papierowe nietoperze czy zimowe ozdoby okienne. Każdego dnia każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Kolejne dni ferii z książką mijały, a dzieci bawiły się w najlepsze. Każdego dnia przychodziły na spotkania z uśmiechem na twarzy, który dla bibliotekarek prowadzących zajęcia był najlepszym podziękowaniem i wyrazem uznania.
Wyjątkową atrakcją było spotkanie, na którym uczestnicy ferii poznali PlayMais – kolorowe klocki kukurydziane, które można łączyć ze sobą przy użyciu wody, kształtować i wykorzystywać na wiele sposobów – wszystko zależy od kreatywności twórcy. Młodsze dzieci wyklejały “chrupkami” obrazki, starsze tworzyły ciekawe prace przestrzenne.

Piątki zostały zarezerwowane dla X muzy. Biblioteka wzięła udział w kampanii “Ferie z filmem”, organizowanej przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej – dzieci mogły obejrzeć film “Sekret Eleonory”, opowiadający piękną i mądrą historię małego chłopca Nataniela, który po śmierci cioci otrzymał w spadku wielką bibliotekę i, zupełnie nieoczekiwanie, musiał podjąć się zadania uratowania cennych książek.

Czwartek 7.02.2013 to kolejne spotkania z kotkami. Na przedpołudniowych “Czwartkach z Misiem Czytusiem” przeczytaliśmy opowiadanie Patrycji Zarawskiej “Martusia przeprowadza się”. Materiałowe kotki naklejone na kolorowy brystol – to wspólna praca dzieci i dorosłych. Na popołudniowych “Czwartkowych spotkaniach z książką” dzieci wysłuchały “Opowiadania o Kici” z książki Ingrid Andersson “Moja pierwsza książka o kotach”. I na tym spotkaniu przy wykonywaniu materiałowych kotków była niezbędna pomoc dorosłych. Efektowne kotki można podziwiać na planszach w oknie filii bibliotecznej.

 

 


6.2.2013

Warsztaty rękodzieła dla dorosłych, które po raz pierwszy odbyły się w sierpniu 2012 roku, na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Biblioteki i przyciągają coraz większe grono osób chcących rozwijać swoje zainteresowania. Podczas ferii, w dniach 28, 29 i 31 stycznia, pod okiem instruktorki – Pani Jolanty Jachowicz, uczestnicy warsztatów poznawali tajemnice scrapbookingu – metody ręcznego ozdabiania stron albumów ze zdjęciami i tworzenia kartek okolicznościowych.
W scrapowaniu nie ma określonych zasad i sprawdziło się to na warsztatach – liczba uczestników sprawiła, że wszystko wyrwało się spod kontroli – mimo przygotowanych mapek każdy wykonywał kartki według własnego pomysłu, a Pani Jola Jachowicz służyła radą i pomocą.

Już pierwszego dnia zajęć wszyscy poznali maszynkę do wykrojników Big Shot, nauczyli się korzystać ze stempli silikonowych i mogli przy tworzeniu swoich kartek wykorzystać ozdobne dziurkacze (punchery) z bogatej kolekcji użytecznych narzędzi do scrapowania przyniesionych przez naszą Instruktorkę.

Do tworzenia kartek uczestnicy warsztatów wykorzystali piękne papiery, które zostały przysłane przez pozyskanych przez Panią Jolantę Jachowicz sponsorów – sklepy internetowe: Galeria Papieru (http://galeriapapieru.com.pl/ oraz UHK Gallery http://uhkgallery.com/.

Wszystkich zainteresowanych twórczością Pani Jolanty Jachowicz odsyłamy do bloga:
www.jolazola.blogspot.com, a na następne warsztaty w Bibliotece na ostródzkim zamku zapraszamy już 25 lutego.

Codziennie w godz. 12.00-13.00 w Filii MBP przy ul. Chrobrego uczestnicy ferii spotykali się z licencjonowanym przewodnikiem turystycznym po Warmii i Mazurach, Alicją Czerniawską, która opowiadała lub czytała legendy związane z Ostródą i ziemią ostródzką.
Ta oferta skierowania do młodszych dzieci spotkała się z dużym zainteresowaniem dorosłych towarzyszących dzieciom.
W pierwszym tygodniu uczestnicy poznawali legendy związane z powstaniem naszego miasta min.: “O ostródzkiej syrenie”,”O ostródzkim smoku”. Dowiedzieli się, jak wyglądało miasto średniowieczne oraz jak powstał i jak wygląda obecnie herb Ostródy. Poznali też legendę dotycząca powstania Wzgórz Dylewskich i Jeziora Czarnego.
W drugim tygodniu ferii uczestnicy wysłuchali kolejnych legend z naszego regionu: o rycerzach Władysława Jagiełły śpiących pod Grunwaldem, Jeziorze Szeląg oraz wesołej legendy “Jak mazurska baba przechytrzyła diabła”. Dowiedzieli się, kim był kowal Rak, Smętek i kłobuk – postacie z książki ostródzianina Tadeusza Stępowskiego oraz przekonali się (na przykładzie Ostródy), jak legendy łączą się z prawdą historyczną.
Na każdym ze spotkań prezentowana była literatura dotycząca omawianej legendy.
Wszystkim spotkaniom towarzyszyły zajęcia plastyczne, podczas których korzystano z różnych technik, aktywny udział w pracach plastycznych brali również dorośli.
Na zakończenie uczestnicy otrzymali gadżety ufundowane przez Biuro Promocji Urzędu Miasta Ostróda, Biuro Promocji Urzędu Gminy Ostróda, Starostwo Powiatowe w Ostródzie.

6 lutego odbyło się spotkanie z trzema dziewczynami zakochanymi w Afryce: Anną Osowiecką, Anną Kobierowską i Joanną Jakubiak: “Zanzibar – a gdzie to w ogóle jest?”. Publiczność dopisała, było ciepło – dzięki wspaniałej atmosferze, aromatycznie – dzięki potrawie afrykańskiej pyrkającej wolniutko w podgrzewanym naczyniu i wesoło – dzięki przezabawnym komentarzom naszych podróżniczek.
Na wystawę fotografii z podróży zapraszamy do 20 lutego w godzinach pracy Biblioteki.

 


1.2.2013