Luty 2014

28.02.2014

Kolejne spotkania uczestniczek i uczestników (tym razem byli też panowie) warsztatów rękodzieła odbyły się w dniach 25, 26 i 28 lutego 2014 roku. Zgłębialiśmy na nich tajniki filcowania, a instruktorką była Pani Wioletta Rusinkowska, którą wspierała Pani Magdalena Munje.

Techniki filcowania są różne – my, podążając za naszą instruktorką, uczyliśmy się filcowania na mokro, a zadaniem było stworzenie korali.

Już pierwszego dnia okazało się, że zrobienie filcowej kuleczki nie jest wcale takie proste. Wełna czesankowa, płatki szarego mydła, gorąca woda i turlanie wełny w dłoniach tak długo, aż zacznie się ona filcować – żeby uzyskać pożądany efekt trzeba poświęcić trochę czasu.

Kolejnym etapem, po wykonaniu kulek, było zrobienie w nich otworów i przeciągnięcie tasiemki lub woskowanego sznurka. I korale gotowe.

 


27.02.2014

27 lutego odbyła się Gala dla zwierząt – impreza, której celem było podziękowanie wszystkim, którzy poprzez swoje działania – te bezpośrednie i pośrednie – niosą pomoc bezdomnym i porzuconym zwierzętom z ostródzkiego Schroniska. Na Galę przybyło wielu znamienitych gości – wszystkim serdecznie dziękujemy za obecność. Spotkanie stało się okazją do podsumowania pięcioletniej współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej z Fundacją Alarmowy Fundusz Nadziei na Życie, która rozpoczęła się wraz z pierwszym Światowym Dniem Kota w 2009 roku.

Biblioteka i AFN podziękowali zaproszonym gościom: osobom i firmom za współpracę, wsparcie i sponsorowanie działań, a najważniejszym punktem tego wieczoru było wręczenie statuetki “Firma przyjazna zwierzętom”, którą otrzymał Zakład Tapicerstwa Okrętowego “Pacyfik” – gratulujemy i życzymy wszystkiego najlepszego.

Biblioteka otrzymała wyróżnienie w plebiscycie “Firma przyjazna zwierzętom” oraz podziękowanie za pięć lat współpracy i upominek – pięknego kota – dzieło Pani Anny Krućko, która już kilka razy prowadziła warsztaty rękodzieła w naszej czytelni.

Na prawdziwej gali muszą być artyści – naszą uświetnił koncertem duet Akustik: Andrzej Olszko i Mirek Jagielski, którzy przypomnieli znane utwory śpiewane m.in. przez Stare Dobre Małżeństwo, Czerwonego Tulipana i Andrzeja Gogolina i rozśpiewali zgromadzoną publiczność. Bardzo dziękujemy i mamy nadzieję, że nie był to ostatni koncert w naszej bibliotece.

Kolejny obowiązkowy element każdej gali to szampan i tort. Honory domu przy krojeniu tortu pełnił wiceburmistrz Ostródy – Pan Grzegorz Kierozalski.

Ponadto w ramach obchodów światowego dnia kota odbyły się wydarzenia:

17 lutego w Czytelni na zamku spotkali się uczestnicy konkursów “Kot to nie KłOpoT”: plastycznego, fotograficznego i na film. Na konkurs wpłynęło 77 prac.

Laureatami zostali:

  • Kategoria szkoła podstawowa klasa IV-VI:

I miejsce: Marysia Dąbrowska SP w Zwierzewie, Martyna Waśniewska SP 1, II miejsce: Zuzanna Fras SP 1, Agnieszka Marchlewska SP w Zwierzewie, III miejsce: Maciej Bober SP 1, Nikola Szypulska SP 5. Wyróżnienia: Karolina Jachimczyk SP 1, Oskar Kasperek SP 1, Mikołaj Bartnicki SP 1, Filip Szpruch SP 1, Szymon dziełak SP 1, Milena Zalewska SP 1, Weronika Wojtkun SP 5, Damian Joniec SP 5.

  • Kategoria gimnazjum:

I miejsce : Aleksandra Kondrusik Salezjańskie Gimnazjum Niepubliczne, Jakub Czubak Gimnazjum im. Żołnierza Polskiego w Durągu, II miejsce: Monika Kapica Gimnazjum nr 1, III miejsce: Maja Zakrzewska. Wyróżnienia: Gabriela Gawęda Gimnazjum w Durągu, Izabela Apsel Gimnazjum w Durągu, Paulina Jakielska Gimnazjum w Durągu.

  • Kategoria dorośli: I miejsce: Anna Piliszewska, II miejsce: Iwona Szymańska, Barbara Sznytka, III miejsce: Anna Rutkiewicz, Janina Gukiewicz. Wyróżnienia: Magdalena Jankowska, Rafał Strychalski.
  • Nagrodę za zwycięstwo w facebookowym konkursie literackim otrzymała Beata Horodyłowska.

Sponsorami nagród w konkursie literackim byli: Książnica Polska, Gmina Ostróda oraz Pan Tomasz Wandzel.

24 lutego odbyło się drugie spotkanie z cyklu imprez organizowanych z okazji Światowego Dnia Kota. Naszym gościem była Pani Nina Drej, która opowiedziała o swojej nowej książce “Kocim okiem”

26 lutego odbyła się impreza dla najmłodszych “Bawimy się i pomagamy” zorganizowana z okazji Światowego Dnia Kota 2014. Biletem wstępu na spotkanie była karma dla zwierząt z ostródzkiego Schroniska, za którą dzieci otrzymywały maskotkę. Podczas spotkania dzieci wzięły mi.in. udział w zajęciach plastycznych, podczas których powstały piękne koty wyklejane włóczką, bibułą lub narysowane.

 


21.02.2014

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Z tej okazji w naszej bibliotece odbyło się spotkanie, na które Ostródzian zaprosili przewodnicy turystyczni z Zachodniomazurskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek.

Zgromadzona publiczność wysłuchała odczytu Piotra Lisowskiego, podczas którego prelegent zabrał nas na wirtualną wycieczkę po Ostródzie Hansa Helmuta Kirsta, a następnie przyszedł czas na tort i miłe rozmowy.

 


20.02.2014

20 lutego 2014 roku w Salonie_LITERackim odbyło się spotkanie autorskie z Panem Tomaszem Wandzlem. Z naszym gościem rozmawialiśmy o książce “Grzeczna dziewczynka”.

W drugiej części spotkania odbył się slam pod hasłem “Pora na Amora”,w którym zwyciężyła Dominika Smoleńska.

Tomasz Wandzel – niewidomy pisarz, który w 2012 roku został nominowany do tytułu “Człowiek bez barier” i znalazł się w gronie półfinalistów konkursu. Autor reportaży, krótkich form prozatorskich oraz dotąd niepublikowanych wierszy; zdobywca nagród w konkursach literackich – w 2010 roku zajął I miejsce w ogólnopolskim konkursie na reportaż prasowy im. Macieja Szumowskiego. W 2011 roku ukazała się debiutancka powieść – zawierająca wątki autobiograficzne – “Dom w chmurach”, która została nagrodzona w ogólnopolskim konkursie na powieść współczesną, w 2012 roku kolejna książka – “Hycel”, a w roku 2013 “Grzeczna dziewczynka”.


18.02.2014

18 lutego 2014 roku odbyło się jubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki – spotykamy się już pięć lat – od 18 lutego 2009 roku. Klub liczy obecnie 26 członków, a 13 spośród nich było na pierwszym spotkaniu.

Swoją obecnością zaszczyciła nas koordynatorka Dyskusyjnych Klubów Książki w województwie warmińsko-mazurskim – Pani Adrianna Walendziak oraz dyrektor Centrum Kultury w Ostródzie – Pan Julian Pawłowski. Był tort i lampka szampana oraz upominki – jak na jubileusz przystało i, oczywiście, dyskusja o książce. Rozmawialiśmy o powieści izraelskiego pisarza młodego pokolenia Eshkola Nevo “Do następnych mistrzostw”.

 


13.02.2014

13 lutego 2014 roku odbyło się pierwsze w tym roku “Spotkanie z historią” – prelegentem był Pan Cezary Wawrzyński. Uczestnicy wysłuchali wykładu “Kanały żeglowne Mazur”, któremu towarzyszyła prezentacja multimedialna. Jednym z punktów spotkania była zapowiedź nowej książki autorstwa naszego Gościa o 8. wiekach historii wszystkich wschodniopruskich kanałów żeglownych, która powinna ukazać się już w maju tego roku.

Spotkania z historią organizowane są we współpracy biblioteki z Muzeum w Ostródzie.

 

 

 


7.02.2014

Ferie zimowe już za nami. Czasu wolnego mnóstwo, pogoda dopisała – można w pełni korzystać z uroków białej, mroźnej zimy. Ale… w domu nie zawsze chce się siedzieć, a i sanki kiedyś się znudzą. W tym wypadku powstaje pytanie: co robić? Oczywiście – iść do biblioteki!

Biblioteka za zamku zaproponowała swoim młodym czytelnikom cykl zajęć pod hasłem “W 10 baśni dookoła świata”. W każdy dzień ferii uczestnicy spotkań rozmawiali o innym kraju, samodzielnie odszukiwali go na wielkim globusie, a czasem zaglądali też do atlasu. Wędrówki po świecie rozpoczynały się od informacji i ciekawostek: dzieci dowiedziały się m.in. dlaczego Japonia jest nazywana krajem kwitnącej wiśni, co to jest poncho albo co oznacza kurek na dachu. Zwiedzanie świata zaczęliśmy od Polski, a następnie wędrowaliśmy przez Rumunię, Japonię aż do Portoryko, a skończyliśmy na Etiopii. W każdym kraju towarzyszyła nam lokalna baśń – czasem straszna, czasem zabawna, ale zawsze z morałem. Po skończonym czytaniu przychodził czas na prace plastyczne. Uczestnicy robili m.in. dinozaury, wachlarze i ptaszki, a w piątek, po wysłuchaniu baśni, dzieci wzięły udział w mini turnieju gier planszowych – starsze łamały sobie głowy przy scrabblach, młodsze “poszły na Grzybobranie”. Dodatkową atrakcją w środę 29 stycznia były warsztaty Playmais – z kolorowych kukurydzianych klocków można było wyczarować niesamowite rzeczy. Wystarczył plastikowy nożyk, nieco wody i odrobina wyobraźni, a zabawa – murowana!

Każdego dnia ferii dzieci mogły również wziąć udział w zajęciach w filii MBP przy ul. Chrobrego – tu spotykali się młodzi miłośnicy zwierząt. Spotkania pod wspólnym tytułem “Moje zwierzątko – moje hobby” przebiegały według ustalonego planu – uczestnicy dowiadywali się, jak należy szukać książek w katalogu biblioteki umieszczonym na stronie internetowej, w jaki sposób szuka się książek na półkach, oglądali wyłożone na stolikach książki, których bohaterami są zwierzęta omawiane danego dnia. Następnie informacje przekazywała bibliotekarka. Doskonałym uzupełnieniem były fotografie, ilustracje i opowieści uczestników o własnych zwierzętach. Spotkania rozpoczęły się w poniedziałek od lubianych przez wszystkich kotów, przypomniano zabawne wierszyki: Marii Kownackiej “Co kotek miał” oraz Stanisława Jachowicza “Chory kotek”. Podczas kolejnych spotkań bohaterami były: psy, ryby akwariowe, króliki miniaturowe i gryzonie: myszki, chomiki, świnki morskie i szczury. Na zakończenie każdego spotkania wykonywane były prace plastyczne różnymi technikami.

 

 

 

 

Salon Literacki

spotkanie z Tomaszem Wandzlem

20.02.2014, godz. 18.00, Czytelnia MBP w ostródzkim zamku