Luty 2015

28.02.2015

28 lutego 2015 roku tematem “Kanapy Cooturalnej” była nowa forma mediów VJing.

VJe – artyści wizualni w czasie rzeczywistym tworzą wideo do muzyki, a pokazują je nie tylko na dużych płaskich powierzchniach lecz również na powierzchniach wypukłych, tzw. mapping.

Naszymi gośćmi byli VJe: mieszkający w Ostródzie Jarosław Bałabański “VJ Diablos” i goszczący właśnie w Ostródzie, pochodzący z Belgii, Bjorn Samson “Samson Visuals”.

Jarosław Bałabański – VJ, organizator i twórca SPACE VJ MEETING, międzynarodowego spotkania artystów wizualnych (VJow), reżyser, producent, artysta audiowizualny, występujący w czasie rzeczywistym. Laureat wielu nagród.

Bjorn Samson – VJ, trener i nauczyciel. Założyciel VJ Forum International oraz współtwórca kolektywu Dizzy&Woozy i festiwali: VideoLab, Cloud9, Forest Festival. Wystąpił w dwóch edycjach SPACE VJ MEETING, których jest współorganizatorem.

 

 


26.02.2015

26 lutego 2015 roku odbyło się kolejne “Spotkanie z historią”, na którym nasz gość – Grzegorz Świętochowski – podczas odczytu “Prawne aspekty ochrony zabytków. Co Kowalski widzieć powinien?” zapoznał słuchaczy z przepisami prawnymi dotyczącymi ochrony zabytków nieruchomych.

 

 


21.02.2015

21 lutego 2015 roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego.

Z tej okazji przewodnicy z Zachodniomazurskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek zaprosili m.in. na prezentację “Wspomnienia o dawnej Ostródzie”, która miała miejsce w naszej czytelni 20 lutego.

 

 


19.02.2015

19 lutego 2015 roku w Czytelni odbyło się kolejne spotkanie w cyklu Salon Literacki zatytułowane “Przyjaźń z pisaniem zaczyna się od wierszy miłosnych”. Gościem był Paweł Ziulewski, autor wierszy i opowiadania “Stracone chwile”.

W drugiej części spotkania – walentynkowym slamie poetyckim – udział wzięli: Ewa Bawolska, Maria Dijkstra-Owczarek, Maria Dzierżek, Sławomir Leszczewski, Wiesław Majewski, Andrzej Oleksiak i Paweł Ziulewski.

 

 

 


17.02.2015

17 lutego już po raz szósty w naszej bibliotece obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. Spotkanie rozpoczęła Pani Helena Orlińska, która przeczytała wiersz Niny Drej “Święto kota”.

Podczas spotkania po raz pierwszy odbył się konkurs recytatorski dla uczniów szkół podstawowych, w którym nagrodziliśmy wszystkich uczestników: Amelię Kowalską, Amelię Krysiak, Natalię Jaszkiewicz, Szymona Krysiaka, Maję Orlikowską, Michała Witka i Weronikę Wróbel.

Z okazji Dnia Kota 2015 ogłoszony został konkurs literacki “Nocą wszystkie koty są czarne. Kocia opowieść z dreszczykiem”, w którym laureatami zostali:

  • Kategoria szkoła podstawowa: I miejsce Paulina Janiszewska SP 3, II miejsce Aleksandra Ukleja SP 1, III miejsce Iga Towarek SP 1. Wyróżnienia: Bartosz Drzewiecki SP 1, Wojciech Gleba SP w Zwierzewie, Amelia Gwóźdż SP 3, Zuzanna Jankowska SP 1, Szymon Krysiak SP 1, Klaudia Krzyżaniak SP 6.
  • Kategoria gimnazjum (wszystkie osoby nagrodzone to uczniowie Gimnazjum w Durągu): I miejsce Krzysztof Nogalski, II miejsce Paulina Jakielska, III miejsce Gabriela Gawęda. Wyróżnienia: Izabela Apsel, Kaja Laskowska.
  • Kategoria szkoła średnia: I miejsce Małgorzata Soboczyńska, II miejsce Patrycja Guzal, III miejsce Ewa Kasperek.
  • Kategoria dorośli: I miejsce Agnieszka Gleba, II miejsce Ala Pisarska, III miejsce Anna Rutkiewicz i Damian Samujła. Wyróżnienia: Janina Gukiewicz, Rafał Strychalski, Barbara Sznytka.

Podczas spotkania otwarta została wystawa malarstwa, na której swoje prace zaprezentowali: Monika Antokolska, Gosia Bieżuńska, Milena Kossakowska, Ala Pisarska, Wanda Rakowicz, Wiesław Reginis, Anna Rutkiewicz, Bożena Szpaczyńska, Monika Zenc-Pawlik.

Zapoczątkowana też została aukcja obrazów na rzecz Schroniska dla Zwierząt w Ostródzie, które podarowali: Jadwiga Janik, Ala Pisarska, Anna Rutkiewicz i Wiesław Reginis.

Impreza organizowana z okazji Dnia Kota to również okazja do przybliżenia problemów Schroniska przez inspektorki Alarmowego Funduszu Nadziei na Życie oraz do przeprowadzenia zbiórki karmy dla zwierząt.

 

 

 

 


10.02.2015

Ferie już za nami. Biblioteka przygotowała dla dzieci zajęcia pod hasłem “Zamkowe opowieści”. Każdego dnia uczestnicy omawiali inne zagadnienie związane z tematem przewodnim. Opowieści o zamku rozpoczęliśmy od pary królewskiej, a podczas spotkania przeczytana została książka Bianci Belardinelli Gwiazda Królowej. W kolejnych dniach omawiane były tematy: księżniczek (Suknia balowa Belli Jenny Woods), rycerza z książeczki Rycerz Mike i potężna tarcza oraz smoków z Bajki o Smokach Natalii Usenko. Kolejny tydzień przyniósł nowe zamkowe teamty – poznawaliśmy czarownice (Maja Strzebońska, Czarownica i kot), czarodziejów (Pal Bekes, Czarodziej dwie lewe ręce), duchy (Mały duszek Otfrieda Preusslera) oraz błazna. Na spotkaniu poświęconym błaznowi dzieci czekała niespodzianka – opowiadanie Tata ucieka z cyrkiem Etgara Kereta przeczytał im zaproszony gość – kuglarz i szczudlarz Mateusz Szturma, który w drugiej części zajęć uczył uczestników żonglowania piłeczkami. Codziennie po przeczytaniu opowiadania dzieci przystępowały do zajęć plastycznych – powstały czarodziejskie różdżki, korona, miecz i tarcza rycerskiej, stworzona została też magiczna mikstura. Na zakończenie ferii dzieci wspólnie zbudowały makietę zamku, którą można obejrzeć w holu biblioteki.

Ferie zimowe 2015 w Filii MBP przebiegły pod hasłem “Kim chce zostać jak dorosnę – poznajemy zawody”. Każdego dnia w czasie ferii na uczestników czekał inny gość, a na stolikach literatura związana z tematem spotkania. Rozpoczęto 26 stycznia od wizyty przewodnika turystycznego. Pan Piotr Lisowski opowiedział o swojej pracy, zademonstrował działanie mikrofonu (każdy mógł spróbować wzmocnienia swojego głosu) oraz specjalnego rzutnika. Po wysłuchaniu “Legendy o ostródzkim smoku” każdy z uczestników otrzymał specjalny, dwustronny plan Ostródy, dzięki któremu mogą poznawać miasto i dzieci i dorośli. Następnego dnia odwiedzili nas strażacy, którzy zademonstrowali specjalne ubrania, maski tlenowe i sprzęt używany w czasie akcji, była też możliwość zobaczenia z bliska wozu strażackiego. Kolejnym gościem był piłkarz ostródzkiego Sokoła, Rafał Gołębiewski. Z przepastnej torby wyjmował piłkarskie akcesoria – piłkę do gry, buty korki, getry i ochraniacze, specjalne koszulki, a także bardzo głośny gwizdek sędziowski oraz żółtą i czerwoną kartkę – używane przez sędziego w czasie meczu. W czwartek gościem był drogowiec, Wiktor Gołębiewski. Nie można było pokazać ogromnych maszyn pracujących przy budowie lub naprawie drogi (obejrzeliśmy je na rysunkach), ale kaski ochronne, specjalne kaski z nausznikami, rękawice tłumiące drgania lub kamizelka odblaskowa i lizak służący do kierowania ruchem były wystarczająco ciekawe, wszyscy z ochotą to przymierzali. Kolejnym gościem była pani farmaceutka, która “zdradziła” nam kilka tajemnic swojego zawodu, spróbowaliśmy, jak w specjalnym moździerzu można zrobić maść i jak ją stamtąd wydobyć, w jakiej postaci są różne leki oraz, co najważniejsze, informacja, że dzieci przyjmują leki tylko pod opieką dorosłych. W drugim tygodniu ferii gościem była pani policjant, podkomisarz Bożena Bujakiewicz. Opowiedziała o zasadach bezpieczeństwa na jezdniach i chodnikach, ze zwróceniem szczególnej uwagi na noszenie elementów odblaskowych zarówno przez pieszych jak i przez rowerzystów. We wtorek kolejny gość – fryzjerka, pani Katarzyna Opalach ze Studio Shina. W środę odwiedził nas bosman Tomasz Stecewicz z Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej. Opowiedział o zawodzie marynarza, o podróżach morskich i śródlądowych, a także o trasach, na których pływają nasze statki oraz o systemie pochylni i śluz na Kanale Elbląskim. Czwartkowe spotkanie z nauczycielką, p. Marią Skrobosz. Ferie zimowe zakończyło w piątek spotkanie z rolnikiem. Pan Zdzisław Gołębiewski na podstawie zdjęć z własnego pola opowiedział o pracy, jaką trzeba wykonać, aby z malutkiego, czarnego ziarenka wyrósł rzepak, który między innymi jako olej spożywczy trafia do kuchni. Wszystkie spotkania kończyły się pracą plastyczną. Gościom dziękowano gromkimi oklaskami oraz specjalnym, pamiątkowym dyplomem. Ostatniego dnia wszyscy uczestnicy ferii zimowych 2015 otrzymali pamiątkowe dyplomy.