Luty 2018

27.02.2018

23 lutego gościli u nas ostródzcy przewodnicy. Okazja do świętowania była podwójna.

Po pierwsze-21 lutego obchodzony był Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego, a po drugie – Zachodniomazurskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych w tym roku obchodziło 10 – lecie działalności.

Alicja Czerniawska przybliżyła nam okoliczności powstania Stowarzyszenia, a Pan Krzysztof Kowalczyk podczas prezentacji zapoznał nas z dawnymi „Drogami wodnymi w okolicach Ostródy. Urozmaiceniem spotkania był minikonkurs, sprawdzający wiedzę o Ostródzie.

Były gratulacje od przedstawicieli różnych instytucji oraz życzenia od mieszkańców Ostródy. Przewodnicy z najdłuższym stażem zostali nagrodzeni.

Tradycyjnie święto przewodników zostało zakończone pysznym tortem.

 

Podczas lutowych spotkań dziecięcych Dyskusyjnych Klubów Książki rozmawialiśmy o powieści Joanny Fabickiej „Rutka” i o „Srebrnym chłopcu” Kristiny Ohlsson. Rozmowę o „Rutce” musieliśmy rozpocząć małą lekcją historii, gdyż dzieci nie omawiały jeszcze na lekcjach okresu II wojny światowej, nie wiedziały, co to holocaust, ani co to getto. Książkę gorąco polecamy – w przypadku dzieci młodszych – do wspólnej lektury z rodzicami. Starsza grupa znów dała się porwać Kristinie Ohlsson, z którą spotkaliśmy się po raz drugi, i chociaż „Srebrny chłopiec” jest „mniej straszny” niż „Szklane dzieci”, książka podobała się bardzo. Do starszej grupy dołączyli nowi klubowicze, co bardzo cieszy.

 


26.02.2018

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA 2018

17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. W naszej bibliotece z tej okazji spotkaliśmy się 21 lutego – już po raz dziesiąty. Z okazji Dnia Kota ogłoszone zostały dwa konkursy – plastyczny na ilustrację do książki oraz literacki na fraszkę. Podobnie jak w latach ubiegłych, podczas wydarzenia zbieraliśmy karmę i dary dla podopiecznych ostródzkiego Schroniska dla Zwierząt. Spotkanie rozpoczęliśmy krótką rozmową z lekarzem weterynarii, panią Pauliną Jasińską z Lecznicy przy Młynie, a następnie przyszedł czas na wspólne gry, zabawy i mini konkursy z drobnymi nagrodami. Ponieważ 21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego bawiliśmy się słowem „kot”, szukaliśmy przymiotników określających koty i wyjaśnialiśmy znaczenie związków frazeologicznych i powiedzeń. Dorośli i dzieci wzięli też udział w zabawie literackiej z tytułami książek o kotach w roli głównej, a najmłodsi w zabawie rysunkowej „Z czego składa się kot”.

Częścią wydarzenia, na którą wszyscy czekali było podsumowanie konkursów.

Na konkurs plastyczny wpłynęło 214 prac, w tym 75 zgodnych z regulaminem. Komisja przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

miejsce I Aleksander Banasiuk SP w Zwierzewie, Laura Budnicka SP w Zwierzewie, Hania Maciejewska SP w Zwierzewie,

miejsce II Szymon Kaliszewski SP 6,

miejsce III Igor Surdykowski SP w Zwierzewie.

Wyróżnienia:

Natalia Ampulska SP 2, Julia Antkowiak SP w Zwierzewie, Maja Banasiuk SP w Zwierzewie, Wiktor Karwowski SP 5, Maciej Jędrzejewski SP 3 Maria Kwaśniewska SP 3, Zuzanna Makarczuk-Jackowska SP 5, Gabriela Pastuszka SP 3, Aleksandra Sułowska SP w Durągu, Agnieszka Szałejko SP 2, Julia Szudzińska SP w Durągu.

W konkursie literackim wzięło udział 70 uczestników. Komisja przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria wiekowa: szkoła podstawowa:

miejsce I Zuzanna Jankowska SP 1,

miejsce II Krzysztof Bruździak SP 3,

miejsce III Kamila Ciesielska SP 3

Wyróżnienia:

Maja Burkiewicz SP 1, Oliwier Komorowski SP 1, Wiktor Kordek SP 1, Amelia Kowalska SP 3, Oliwia Lipińska SP w Zwierzewie Oliwier Mędrek SP 1, Julia Ogonowska SP 1, Dominika Ostrowska SP 1, Wiktoria Pietrucha SP 1, Patrycja Załęcka SP 3.

Kategoria wiekowa: gimnazjum:

miejsce I Michał Żeberek SP w Durągu,

miejsce II Wojciech Gleba SP 3,

miejsce III Emilia Czubak SP w Durągu

Wyróżnienia:

Anna Gawęda SP w Durągu, Joanna Pastuszka SP 3, Maria Szałwińska SP 3, Natalia Żdan SP 3.

Kategoria wiekowa: dorośli:

miejsce I Sławomir Leszczewski,

miejsce II Agnieszka Gleba,

miejsce III Janina Gukiewicz

Wyróżnienia:

Józef Gleba, Iwona Karpiej-Nidzgorska, Iwona Szymańska.

Do wręczania nagród zaprosiliśmy Agnieszkę Korbal-Bondarczuk – Prezes Fundacji Alarmowy Fundusz Nadziei na życie.

Uczestnicy imprezy mogli obejrzeć wystawę prac konkursowych w sali reprezentacyjnej zamku oraz prac nagrodzonych i wyróżnionych w czytelni Biblioteki – tą wystawę będzie można oglądać do 16 marca.

Dziękujemy naszym tegorocznym sponsorom: Łukaszowi Okuniewskiemu Księgarni Książnica Polska, Tomaszowi Polito i Cezariuszowi Zalewskiemu Neo Komputer. Nagrody uczestnikom konkursu literackiego ufundował tez portal Ostróda News.

 

22 lutego w ramach Spotkań z Historią Bliską odbyła się prezentacja multimedialna poświęcona dziejom majątku znajdującego się na Wzgórzach Dylewskich. Opowieść dotyczyła jego rozkwitu i upadku. Miała też miejsce promocja książki „Wzgórza Dylewskie. Geologia, krajobraz, antropologia przestrzeni”. Autorzy publikacji to: Dariusz Gałązka, Wiesław Skrobot, Alicja Szarzyńska. Gościem spotkania była dr Marzena Zwierowicz – architekt krajobrazu. Temat przyciągnął mnóstwo słuchaczy.

 

 

 


24.02.2018

Spotkanie z Historią Bliską

prelegent: Alicja Czerniawska

Czytelnia MBP w ostródzkim zamku

8 marca 201, godz. 18.00

 


23.02.2018

Czwarte warsztaty charytatywne

zbieramy na protezę dla Marka

Liczba miejsc ograniczona

Zapisy pod nr tel. 89 642 29 73

Czytelnia MBP w ostródzkim zamku

12 marca, godz 18.00

 


21.02.2018

Na czwartkowej kanapie coolturalnej (15 lutego) zasiadło dwoje pasjonatów historii: Agata Sarbiewska i Maciej Schwarz-członkowie grupy rekonstrukcyjnej.

Zebrani w czytelni słuchacze mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Barwne opowieści gości były uzupełniane prezentacjami multimedialnymi oraz wystawę eksponatów.

Podstawowym zadaniem grupy rekonstrukcyjnej jest odtwarzanie wydarzeń historycznych w formie widowiska. Każdy członek grupy zobowiązany jest do samodzielnego zdobywania ekwipunku, strojów z epoki…

Część elementów członkowie nawet sami wykonują na podstawie dostępnych źródeł historycznych.

Jest to dość drogie hobby.

 

 


19.02.2018

Grupa Teatralna RABAN

zaprasza na spektakl p.t. “Masz Babo Liksona”

wstęp wolny

Czytelnia MBP w ostródzkim zamku

1 marca 2018, godz 18.00

 

O WĘDRÓWCE DO SANTIAGO DE COMPOSTELA
9 lutego w czytelni MBP miło miejsce bardzo ciekawe spotkanie z p. Ewę Głowacką, która opowiadała o swoich pielgrzymkach do Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii.

W tamtejszej katedrze, wg wierzeń pielgrzymów, znajduje się ciało Św. Jakuba Apostoła. Szlak Św. Jakuba przeznaczony jest dla pątników indywidualnych lub bardzo małych grup; oznaczony jest muszlą i żółtymi strzałkami (podobno nie sposób ich zgubić).

Pani Ewa wybrała szlak portugalsko-hiszpański prowadzący wzdłuż brzegu oceanu, długości ponad 300 km.

Pielgrzymowanie uzależnia. Już teraz p. Ewa planuje kolejną wędrówkę. Tym razem samotną.

Trzymamy kciuki!

 

 


14.02.2018

Spotkanie z historią

zapraszamy na spotkanie promocyjne wydawnictwa

Ostródzki Przegląd Historyczny

Czytelnia MBP w ostródzkim zamku

27 lutego 2018, godz 18.00

 

 

6 lutego Dyskusyjny Klub Książki rozmawiał o listach Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza “Najlepiej w życiu ma Twój kot”.

“Nie byli typową parą – spędzili ze sobą ponad dwadzieścia lat, ale nigdy razem nie zamieszkali. “Byliśmy końmi, które cwałują obok siebie” – mówiła.

“W chwilach rozłąki zawsze pisali do siebie listy. Listy zabawne, liryczne, miłosne. Znajdziemy w nich i intymne wyznania i ceny cielęciny czy jajek, refleksje nad własnym warsztatem pisarskim i nad twórczością kolegów, opowieści o rodzinie i przyjaciołach.

Mistrzowsko napisane, pełne tęsknoty i czułości pozwalają wniknąć w wyjątkowe uczucie łączące dwoje ludzi, którzy – jak o nich mówiono – nawet jeśli stali do siebie plecami, cały czas patrzyli sobie w oczy.”

To po śmierci Kornela powstał słynny wiersz “Kot w pustym mieszkaniu”.

 

Na kolejne spotkanie zapraszamy 6 marca – Klub będzie rozmawiał o “Górze Tajget” Anny Dziewit-Meller.

 


11.02.2018

Światowy Dzień Kota 2018

zapraszamy wszystkich miłośników kotów

W programie m.in.: gry i zabawy, konkursy z nagrodami, wręczenie nagród laureatom konkursu literackiego i plastycznego, wystawa prac plastycznych

21 lutego 2018, godz. 17.00

sala reprezentacyjna ostródzkiego zamku

Bilet wstępu: saszetka karmy dla kota lub psa

 


10.02.2018

FERIE 2018

Podczas ferii zimowych zaprosiliśmy dzieci na spotkania pod wspólnym hasłem „Zwierzęta w naszych domach”. Każdego dnia uczestnicy spotykali się z innym zwierzęciem, poznawali książki mówiące o tym zwierzęciu, słuchali wierszy lub opowiadań i wykonywali prace plastyczne różnymi technikami. Na każdym ze spotkań przekazywano informacje o wybranym zwierzęciu, mówiono o prawidłowej pielęgnacji, właściwym, mądrym dbaniu o zwierzę. Był też czas, aby opowiedzieć o własnym ulubieńcu oraz rozwiązać zagadki. Prace plastyczne stworzyły przepiękną galerię – zostały przypięte klamerkami do sznurków rozciągniętych w bibliotece.

Rozpoczęliśmy od poniedziałku 22 stycznia. „Moja pierwsza książka o kotach” Ingrid Andersson oraz opowiadanie Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel „Alojzy@Kot_w_podróży.com” były doskonałym wprowadzeniem do pracy plastycznej czyli kotów z materiału naklejonych na kartki.

We wtorek 23 stycznia kolejni ulubieńcy czyli psy. Informacje z książki Helen Piers ”Pies ilustrowany poradnik dla najmłodszych właścicieli zwierząt” uzupełnione zostały o własne spostrzeżenia. Przeczytano też książkę Marioli Jarockiej „Poznajmy się”. Praca plastyczna to rysunki piesków wykonane pastelami lub kredkami.

Środa 24 stycznia – spotkanie z sympatycznymi gryzoniami czyli myszkami. Książka Hanny Gucwińskiej „Zwierzęta w naszym domu” oraz opowiadanie Valentine Mazzoli „Tupcio Chrupcio nie chce się kąpać” przybliżyły te zwierzątka i ułatwiły wykonanie papierowych myszek.

Czwartek 25 stycznia przekazano informacje z książki Heinricha Hoerschelmanna „Ptaki” oraz przeczytano A.H.Benjamin i R. Elliott „Kury nie pieją”. Wykonano ptaszki z krepiny i kolorowych piórek.

Piątek 26 stycznia wprowadzeniem do tematu o świnkach morskich był rozdział z książki Mirosława Huszcza „Nastolatki hodują rośliny i zwierzęta”. Praca plastyczna to kolaż – zwierzątka wykonane z krepiny i sztucznego futerka.

Drugi tydzień ferii w poniedziałek 29 stycznia rozpoczęliśmy od kolejnego spotkania z gryzoniami czyli królikami. Wielu informacji dowiedzieliśmy się z książki Moniki Wegler „Króliki miniaturowe”. Wykonano króliczki z kawałków kolorowej włóczki.

 

Wtorek 30 stycznia mieszkańcy akwarium czyli rybki. Książka Moniki Lange „Moje hobby akwarium” pozwoliła na poznanie tych pięknych zwierząt. Po wysłuchaniu zabawnego opowiadania „Rybki” z książki Renaty Piątkowskiej „To się nie mieści w głowie” wykonano oryginalne rybki z kolorowego papieru i starych płyt CD.

W środę 31 stycznia rozmawialiśmy o tych, których nie lubimy, których się boimy… czyli o pająkach, pajęczakach i owadach. Bardzo ciekawe i pięknie ilustrowane książki: Heinza Sielmana „Pająki”, Barbary Baehr „Jaki to pajak?”, Amandy O’Neill „Ciekawe dlaczego pająki tkają sieci i inne pytania na temat owadów”oraz książka Agaty Półtorak „Wiedźma Jagodzia i pajączek” przybliżyły uczestnikom te stworzenia. Dowodem na pokonanie niechęci lub strachu były włóczkowe pająki.

Czwartek 1 lutego spotkanie z zółwiami, mieszkańcami terrarium. Z książek Beaty Kisiel „żółw ozdobny w naszym domu” oraz Manfreda Rognera „Żółw ozdobny. Poradnik chowu” dowiedzieliśmy się, jak właściwie zajmował się tymi zwierzętami. Po wysłuchaniu wesołego opowiadania „Żółw” z książki Renaty Piątkowskiej „To się nie mieęci w łowie” wykonano żółwie z denek plastikowych butelek, krepiny i włóczki.

W piątek 2 lutego zakończono tegoroczne spotkania podczas zimowych ferii. Przeczytano opowiadanie „Wąż” z książki Melanii Kapelusz „Kinga i co z niej wyrośnie”. Uczestnicy opowiadali o swoich zwierzętach domowych, o tym, jak się nimi zajmują. Wykonano portrety swoich pupili. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

 


09.02.2018

Spotkania z Historią Bliską

„Dylewo-centrum tutejszego świata”

22 lutego 2018, godz. 18.00

Czytelnia MBP w ostródzkim zamku

W programie:

– prezentacja pośwęcona dziejom niezwykłego majątku na Wzgórzach Dylewskich, jego rozkwitowi i upadkowi,

– dyskusja na temat kondycji tego ważnego miejsca na mapie historyczno-kulturowej powiatu ostródzkiego,

– prezentacja II wydania publikacji “Wzgórza Dylewskie. Geologia, krajobraz, antropologia przestrzeni” autorstwa Dariusza Gałązki, Wiesława Skrobota i Alicji Szarzyńskiej (dostępne będą gratisowe egzemplarze książki).

Gościem spotkania będzie Marzena Zwierowicz, architekt krajobrazu, autorka wielu opracowań na temat założeń parkowych w woj. warmińsko-mazurskim, wielka orędowniczka uratowania od zagłady zespołu dworsko-parkowego w Dylewie.

 


08.02.2018

Biblioteka Miejska w Ostródzie zaprasza:

Kanapa Coolturalna

Temat: Rekonstrukcja Historyczna

Goście: Agata Sarbiewska, Maciej Schwarz

15 lutego 2018, godz. 18.00

Czytelnia MBP w ostródzkim zamku

Na najbliższej Kanapie Coolturalnej zasiądą ostródzianie zafascynowani historią… ale nietypowo. Badanie minionych wieków okazało sę bowiem na tyle zajmujące, iż samo czytanie o nich nie wystarczyło i odpowiedzi na wiele pytań zaczęli szukać… w praktyce. Tym sposobem, od przeszło dwóch dekad w Ostródzie rozwija się rekonstrukcja historyczna będąca swoistą eksperymentalną archeologią. Odtwórstwo nie jest bowiem tylko “przebieranką”, a nie kończącym się poszukiwaniem źródeł, analizowaniem ich i próbami odtworzenia, a przy okazji tworzeniem spektakli dla szerokiej publiczności. O tym co jadali starożytni, jak wyglądała praca średniowiecznego rzemieślnika i na ile wyczerpujący był marsz wojsk w epoce napoleońskiej opowiedzą Agata Sarbiewska i Maciej Schwarz już 15 lutego o godz. 18:00 w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostródzie. Wszystkich serdecznie zapraszamy.

 


07.02.2018

W BIBLIOTECE O ZDROWIU
“Jak działa słuch. Przyczyny niedosłuchu. Aparaty słuchowe.”

Prowadzący: Mariusz Liebert (Słuchmed)

19 lutego 2018, godz. 10.00

Filia nr3, ul. Chrobrego 2

 


06.02.2018

Spotkania z historią – stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości
30 stycznia w naszej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie z cyklu “Spotkania z historią” związanego ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasz gość – prof. dr hab. Roman Jurkowski – przybliżył sytuację na kresach litewsko-białoruskich w okresie odradzania się państwa polskiego. Poznaliśmy kontekst kulturowy, demograficzny i polityczny tamtych wydarzeń. Wykład pana profesora naświetlił także zaistniałe w tamtym czasie trudności w relacjach polsko-litewskich oraz kontrowersje wokół traktatu ryskiego podpisanego w 1921 roku. Na koniec do dyskusji włączyli się słuchacze, stawiając pytania i dzieląc się refleksjami.

 

 

ZAJĘCIA Z DZIEĆMI

Styczniowe „Czwartkowe spotkania z książką” w Filii nr 3 przy ul. Bolesława Chrobrego 2 rozpoczły się 4 stycznia od wymiany informacji dotyczących przywitania Nowego Roku. Przekazano informacje związane z tradycjami noworocznymi. Po wysłuchaniu opowiadania „Karnawał” z książki Grzegorza Kasdepke „Słodki rok Kuby i Buby” wyklejono fajerwerki.

Na spotkaniu 11 stycznia rozmawiano o karnawale. Wysłuchano opowiadań: „Zabawa” z książki Melanii Kapelusz „Kinga i co z niej wyrośnie” oraz „Bal karnawałowy” z książki „Bajki dla dzieci. Wesołe przedszkolaki”. Praca plastyczna – ubranie postaci wybierających się na bal.

18 stycznia w związku ze zbliżającymi się Dniem Babci i Dniem Dziadka wysłuchano opowiadania Renaty Piątkowskiej „Dziadek na huśtawce”. Uczestnicy wykonali portrety swoich babć i dziadków.

26 stycznia odbyło się pierwsze z cyklu spotkań poświęconych 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Rozpoczęliśmy od informacji o zaborach i wydarzeniach, które pozwoliły na utworzenie Polski po I wojnie światowej. Opowiedziano też o znanych Polakach, którzy dążyli do utworzenia państwa. Bardzo ważne są symbole, więc nawiązano do symbolu naszej stolicy i przeczytano legendą „Syrena” z książki Marty Berowskiej „Polskie legendy i podania”. Praca plastyczna nawiązała do ważnych dat, biały napis „1918 – 2018” umieszczono na czerwonej planszy.

 


04.02.2018

Dyskusyjny Klub Książki – Lars Wytting “Płyń z tonącymi”

Podczas styczniowego spotkania dorosłego DKK rozmawialiśmy o powieści Larsa Myttinga „Płyń z tonącymi”. żaden z członków naszego Klubu nie pozostał wobec tej książki obojętny – zachwyciła tematem, klimatem, konstrukcją. Pod adresem autora padło wiele słów podziwu i uznania za talent i wiedzę. Polecamy zdecydowanie.

„Edvard dorastał w domu swoich dziadków, pośród pól i pastwisk, w sielskim pejzażu Norwegii. Jego rodzice zginęli we Francji, kiedy był jeszcze dzieckiem. Dlaczego właśnie tam? Nie wiadomo. To jedna z wielu rodzinnych tajemnic ukrytych za zasłoną milczenia. W poszukiwaniu rozwiązania zagadki Edvard wybiera się na Szetlandy, gdzie krajobraz urzeka romantycznym pięknem, lecz nieustannie wróży katastrofę. Znajduje tam kolejne ślady minionych zdarzeń i kobietę, której nie rozumie.”

Na kolejne spotkanie zapraszamy 6 lutego – będziemy rozmawiali o listach Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza “Najlepiej w życiu ma Twój kot”.

 

Dyskusyjny Klub Książki – Marcin Wicha
Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 to grupa młodsza – o książkach rozmawiał tu czwartoklasiści. Rozmawialiśmy o przezabawnym pamiętniku dziesięcioletniej Klary, bohaterki książki Marcina Wichy „Klara. Słowo na „Szy”. W lutym porozmawiamy o książce Joanny Fabickiej “Rutka”.

 

 

 

Dyskusyjny Klub Książki – Barbara Kosmowska
W styczniu odbyły się dwa spotkania dziecięcych Dyskusyjnych Klubów Książki.

Dzieci ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego to już nastolatki, więc i czytane przez nas książki są dla młodzieży. Na spotkaniu 18 stycznia dyskutowaliśmy o „Pannie Foch” Barbary Kosmowskiej. Książka się podobała – rozmawialiśmy o prawdziwej przyjaźni, stereotypach rządzących naszym postrzeganiem innych, tolerancji i dojrzewaniu dzięki kontaktom z innymi ludźmi.

W lutym nasz Klub po raz kolejny spotka się z Billie, Aladdinem i Simoną, bohaterami “Szklanych dzieci”, którzy nowe przygody przeżywają w powieści “Srebrny chłopiec”.

 

 


04.02.2018

ARTUR KUBASZEWSKI – WERNISAŻ WYSTAWY
26 stycznia miał miejsce wernisaż wystawy prac niezwykłego artysty – Artura Kubaszewskiego. Artur Kubaszewski fotografuje, rzeźbi, tworzy instalacje. Jego ulubionymi materiałami są drewno i złom.

Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Podczas spotkania obejrzeliśmy multimedialną prezentację prac artysty.

Wystawę można oglądać do 20 lutego.

 

 

 

25 stycznia, w ramach cyklu „Spotkania z Historią Bliską” odbył się finisaż wystawy “Wielki nieznany. Johann Larass i jego ogrody”.

Spotkanie poprowadził dr Wiesław Skrobot, a w programie znalazły się między innymi:

– wprowadzenie do tematyki spotkania: “Johann Larass w krajobrazie dawnych Prus Wschodnich” – dr Marta Akincza (Katedra Architektury Krajobrazu, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie),

– krótkie wystąpienia zaproszonych gości: prof. dr. hab. Krzysztofa Młynarczyka, kierownika Katedry Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Wiktora Knercera – historyka specjalizującego się w architekturze krajobrazu,

– prezentacja związanej z wystawą publikacji “Ogrody Larassów. Założenia projektów dworsko-parkowych na Warmii i Mazurach”,

– dyskusja o stanie zachowania i możliwościach ochrony założeń parkowych w okolicy Ostródy.

Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy: Katedry Architektury Krajobrazu, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu, Pracowni Aktywności Obywatelskiej i Dokumentacji Dziedzictwa w Ostródzie oraz Biblioteki.