Maj 2010

28.05.2010

Spotkanie w szkole pisarzy: dawka emocji
22 maja spotkaliśmy się z młodymi krytykami literatury dla dzieci na kolejnym losowaniu nagród w naszej Szkole Pisarzy. Postanowiliśmy wylosować tym razem trzy dodatkowe osoby, więc było trochę emocji. Z nagrodzonych recenzji wylosowaliśmy trzy, które można przeczytać po kliknięciu w nazwisko autora, a są to: Aleksandra Achrem, Aneta Czarnowska i Aleksandra Myślak. Zapraszamy do lektury.
Kolejne losowanie odbędzie się 16 czerwca podczas pikniku z bajką.

 


27.05.2010

“Czwartkowe spotkania z książką” 27.05.2010 odbyły się w ramach IV Światowych Dni Bajki. Przeczytaliśmy Emilii Sukertowej-Biedrawiny “Legendy grunwaldzkie”. Obejrzeliśmy książki związane z bitwą pod Grunwaldem, rycerzami i obrazem Jana Matejki. Z barwnych kolorowanek stworzyliśmy własną bitwę pod Grunwaldem.

 

 


25.05.2010

Promocja książki “Przyjaciel Ludu Łecki”
21 maja odbyła się promocja wydanej dla upamiętnienia dwusetnej rocznicy urodzin Gustawa Gizewiusza książki Przyjaciel Ludu Łecki.
Podczas spotkania wysłuchaliśmy prelekcji profesora Grzegorza Jasińskiego – autora wstępu
i opracowania.
Przyjaciel Ludu ukazał się dzięki współpracy Burmistrza Miasta Ostródy i Oficyny Wydawniczej Retman z Dąbrówna.

 


24.05.2010

Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” 20.05.2010 rozmawialiśmy o zbliżającym się Dniu Matki.
Dzieci obejrzały książeczki związane z tym Dniem, wysłuchały opowiadania Andjelki Martić “Bukiet goździków” z książeczki “Wiosna, mama i ja”. Wykonały przepiękne portrety swoich mam, które to rysunki zostały umieszczone w rameczkach.


23.05.2010

Konkurs czytelniczy “Szlakiem Drwęcy”

13 maja 2010 w czytelni na zamku odbył się I etap konkursu czytelniczego “Szlakiem Drwęcy”. Szesnaścioro uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu naszego miasta wykazało się dogłębną znajomością historii i współczesności Ostródy oraz walorów przyrodniczych rzeki Drwęcy i jej dorzecza. Finalistami tego etapu zostali:
szkoły podstawowe – Natalia Klonowska, Jakub Łukasik i Karol Sulkowski – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6
oraz gimnazja – Marta Płoska i Marta Kowalska z Gimnazjum nr 2 i Martyna Konewka
z Gimnazjum nr 1.

 

 

Wiosenne spotkania z bajką – konkursy
logo IV Światowe Dni Bajki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostródzie
Wiosenne spotkania z bajką
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostródzie włączyła się w obchody tegorocznych Światowych Dni Bajki.
Zapraszamy dzieci ze szkół podstawowych do wspólnej zabawy.
W ramach ostródzkich Dni Bajki organizujemy 2 konkursy:

1. Konkurs literacki: Nowe zakończenie >starych< bajek (zobacz)
2. Konkurs rysunkowy:Rycerze spod Grunwaldu – konkurs na ilustrację do legend grunwaldzkich (zobacz)

Termin składania prac konkursowych upływa 14 czerwca 2010 roku.
Podsumowanie obu konkursów odbędzie się 16 czerwca o godz. 17.00 w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej na zamku podczas Bajkowego pikniku.

 


17.05.2010

Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” 13.05.2010 z okazji Tygodnia Bibliotek przeczytaliśmy “Kamyczek w bibliotece” J.Mercier. Dzieci narysowały swoją wymarzoną bibliotekę.

 

 

“Okolice Ostródy 2010” – spotkanie w czytelni

13 maja odbyła się promocja drugiego numeru rocznika Okolice Ostródy. Gościem specjalnym spotkania był jeden z autorów – profesor Janusz Małłek z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
W spotkaniu uczestniczyli też inni autorzy: dr Jan Chłosta, dr Jerzy M. Łapo, Sonia Solarz Taciak, Piotr Taciak, Marek Księżek, Artur Lipka. Zupełnie niespodziewanym gościem był profesor Tadeusz Oracki.
Okolice Ostródy zawierają kilkanaście artykułów dotyczących naszego powiatu, w jego dawnych
i nowych granicach, recenzje oraz bibliografię piśmiennictwa 1956-1960.
Ukazują się dzięki współpracy Burmistrza Miasta Ostródy i Oficyny Wydawniczej Retman z Dąbrówna.

 


14.05.2010

Promocja książki w ostródzkiej czytelni zamkowej
W piątek, 21 maja, o godz. 18.00 w Czytelni MBP na ostródzkim zamku będzie miała miejsce promocja książki Przyjaciel Ludu Łecki (ełcki), wydanej dla upamiętnienia dwusetnej rocznicy urodzin wybitnego mieszkańca Ostródy – Gustawa Gizewiusza.
O książce, która zawiera m.in. wszystkie zachowane numery najważniejszego pisma dla Mazurów pierwszej połowy XIX wieku, opowiadać będzie jej redaktor naukowy, autor wstępu i opracowania, profesor Grzegorz Jasiński z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Warto przypomnieć, że mieszkańcy powiatu ostródzkiego stanowili liczną grupę czytelników ukazującego się w Ełku Przyjaciela. Gustaw Gizewiusz był zaś tego pisma redaktorem.
Przyjaciel Ludu ukazał się dzięki współpracy Burmistrza Miasta Ostródy i Oficyny Wydawniczej Retman z Dąbrówna jako 17. tom serii Moja Biblioteka Mazurska.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie. Wstęp wolny

 


14.05.2010

Dyskusyjny Klub Książki: podobne wrażenia z lektury

12 maja na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o powieści Lisy Jewell Ulica marzeń. Książka, napisana według schematów rządzących literaturą dla pań, została przez naszych klubowiczów odebrana tak jednogłośnie pozytywnie, że o mały włos spotkanie zakończyłoby się bez dyskusji. Na szczęście pojawił się jeden głos krytyczny dotyczący jednej
z bohaterek, nie powieści – i temperatura rozmowy podniosła się zdecydowanie. Polecamy tę książkę jako doskonałą lekturę na chandrę.

 


9.05.2010

“Czwartkowe spotkania z książką”
To spotkanie było nietypowe. W związku ze Światowym Dniem Kolorowania 6 maja wspólnie
z firmą GDD dystrybutorem produktów Staedtler zrealizowano pomysł na zbiórkę pieniędzy dla Polskiej Akcji Humanitarnej projekt “Akcja-Edukacja”. Rozmawialiśmy o dostępie do edukacji,
o prawach dzieci. Przeczytano opowiadanie “Jane”(o dziewczynce z Afryki) oraz wiersz Marcina Brykczyńskiego “O prawach dziecka” (ze stron internetowych PAH). Dzieci narysowały piękne prace, które następnie kupią ich najbliżsi, a zebrane pieniądze zostaną przekazane PAH dla dzieci w Afganistanie.
Każde z dzieci biorących udział w spotkaniu otrzymało upominki od firmy GDD.

 


5.05.2010

5 maja odbyło się spotkanie z autorem wystawy fotografii Wyprawa w Karakorum, Pawłem Wojasem. Spotkanie rozpoczął Adrian Sinkiewicz, prezes Klubu Wysokogórskiego w Olsztynie
a następnie pan Paweł opowiedział o wyprawie i odpowiadał na liczne pytania uczestników spotkania. Wystawę fotografii można oglądać do końca maja.

 


2.05.2010

Otwarcie wystawy w zamkowej czytelni
5 maja o godz. 17.00 zapraszamy do Czytelni MBP na ostródzkim zamku na wystawę Wyprawa
w Karakorum oraz spotkanie z uczestnikami wyprawy: Katarzyną Skłodowską i Pawłem Wojasem
z Klubu Wysokogórskiego w Olsztynie. Wstęp wolny.