Maj 2012

 

31.05.2012

“Czwartkowe spotkania z książką” 31.05.2012 rozpoczęły XI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Dzisiaj odwiedziła dzieci wróżka Lilka, która przeczytała opowiadanie Barbary Lewandowskiej “O listkach wróżki Lilki” z książeczki “Błękitne dobranocki”. Dzieci nauczyły się, jak prawidłowo należy adresować koperty, a następnie przygotowały laurki, które zostaną wysłane do Fundacji “ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Wspólne zdjęcie z wróżką zakończyło spotkanie.

 

31 maja w Czytelni na ostródzkim zamku odbyła się promocja wydawnictwa pokonferencyjnego “Gustaw Gizewiusz 1810-1848 : kaznodzieja, folklorysta, publicysta”, której organizatorem było Muzeum w Ostródzie, a współorganizatorem nasza Biblioteka.
W spotkaniu wzięli udział autorzy artykułów zamieszczonych w książce – profesorowie: Stanisław Achremczyk, Janusz Jasiński i Zenona Rondomańska oraz Ryszard Kowalski a rozpoczęło się ono montażem słowno-muzycznym w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Gustawa Gizewiusza.

 


30.05.2012

30 maja odbyło się otwarcie wystawy żołnierzyków i spotkanie z kolekcjonerem Wojciechem Gudaczewskim, który opowiedział o swojej kolekcji, a podczas prezentacji multimedialnej zademonstrował strony WWW dla kolekcjonerów.
Wystawę można oglądać w Czytelni na ostródzkim zamku do 18 czerwca.

 


29.05.2012

29 maja Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych spotkał się z powieścią Doroty Terakowskiej “Poczwarka”. Spotkanie to należało do tych, które głęboko zapadają w pamięci, bo książka Doroty Terakowskiej, która porusza i nie pozwala zapomnieć o sobie po skończonej lekturze, wywołała szczególną dyskusję i osobiste wypowiedzi naszych klubowiczów. Polecamy ją wszystkim czytelnikom, którzy w książkach szukają czegoś więcej, niż tylko rozrywki.
Na kolejne spotkanie Klubu, na którym będziemy rozmawiać o książce Marka Edelmana “I była miłość w getcie”, zapraszamy 26 czerwca, na godzinę 18.00.

 


28.05.2012

Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” 24.05.2012 rozmawialiśmy o zbliżającym się Święcie Mamy.
Dzieci wysłuchały opowiadania Anny Onichimowskiej “Wena twórcza” z czasopisma “Świerszczyk”, a następnie pokolorowały rysunki – chłopczyk lub dziewczynka z bukietem kwiatów.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


27.05.2012

27 maja w Czytelni na ostródzkim zamku odbyło się spotkanie autorskie z Markiem Orzechowskim i promocja Jego nowej książki “Zdarzyło się w Berlinie. Polak patrzy na mur”.

 


25.05.2012

Spotkania Klubu Zwariowanych Robótek 18 i 25 maja przebiegały pod hasłem “Dzień Matki”.
18 maja zrobiłyśmy interesujące kartki z życzeniami, a 25 maja rozpoczęłyśmy tworzenie breloczków w kształcie serca.
Podczas zajęć wykorzystane zostały książki z Oddziału dla Dzieci: “Kartki i wycinanki z papieru” Maurice Mahon, “Ozdobne karty i karnety” Cheryl Owen oraz “Wyszywanki i inne robótki ręczne” Katarzyny Proniewskiej-Mazurek.

 


24.05.2012

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” 24.05.2012 rozmawialiśmy o zbliżającym się Święcie Mamy.
Dzieci wysłuchały opowiadania Anny Onichimowskiej “Wena twórcza” z czasopisma “Świerszczyk”, a następnie pokolorowały rysunki – chłopczyk lub dziewczynka z bukietem kwiatów.

 


24 maja odbyło się spotkanie z Anną Onichimowską – pisarką i poetką, autorką książek dla dzieci i młodzieży.
Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu Fundacji Centrum Rozwoju Rodziny “Progresja”: “Książka od poszewki do poduszki”, a nasza Biblioteka była jego współorganizatorem. Wśród licznie zgromadzonej publiczności był też nasz dziecięcy Dyskusyjny Klub Książki.

 

 


23.05.2012

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Markiem Orzechowskim – dziennikarzem, publicystą i komentatorem politycznym, autorem wielu publikacji, reportaży, wywiadów z czołowymi politykami Europy oraz książek: “Projekt Rozszerzenie. Jak Polska wchodziła do Unii. Nieznane kulisy rozszerzenia”, napisanej wspólnie z Günterem Verheugenem i “Belgijska melancholia”, której promocja odbyła się w sierpniu zeszłego roku w naszej Bibliotece. W niedzielę 27 maja o godzinie 12.00 w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej na ostródzkim zamku odbędzie się promocja nowej książki Marka Orzechowskiego “Zdarzyło się w Berlinie. Polak patrzy na mur”, pierwszej na polskim rynku wydawniczym książki naocznego świadka upadku Muru Berlińskiego, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Muza. Będzie to pierwsze w kraju spotkanie autorskie promujące tę książkę! Już dziś w MBP na zamku można kupić: “Zdarzyło się w Berlinie. Polak patrzy na mur” po promocyjnej cenie 30,00 zł oraz “Belgijską melancholię” za 25,00 zł. Wstęp wolny.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


22.05.2012

22 maja Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci spotkał się z książką Jari Mäkipää Klub Detektywów “Huragan” i straszliwa piwnica. Opowieść o przygodzie, którą przeżyła czwórka młodych detektywów podczas nocy w szkole bardzo się naszym klubowiczom podobała.
Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.
W czerwcu, na ostatnim spotkaniu przed wakacjami, spotkamy się z książką Pawła Beręsewicza “Zawodowcy”.

 


18.04.2012

W piątkowe wieczory, już od dwóch lat, odbywają się zajęcia twórcze w Klubie Zwariowanych Robótek. Od 13 kwietnia do 11 maja miało miejsce 5 spotkań, podczas których stworzyłyśmy interesującą biżuterię: kolczyki i zawieszki, bransoletki ze sznurka łączonego z koralikami, filcowe przypinki oraz zawieszki z płyt CD. Na zajęciach wykorzystywane są przeróżne materiały, a projekty powstają zgodnie z fantazją naszych Klubowiczek. Za każdym razem efekty są ciekawe i oryginalne – nie ma dwóch takich samych prac, a naszą twórczość można oglądać na cotygodniowych wystawkach w gablotach w holu Biblioteki. Przy opracowaniu tematyki zajęć korzystamy z literatury gromadzonej w Oddziale dla Dzieci.

Wszystkich, którzy chcą spędzić czas kreatywnie i w miłej atmosferze, zapraszamy w każdy piątek na godz. 18.00 do Biblioteki na ostródzkim zamku.

 


17.04.2012

Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” 17.05.2012 przeczytaliśmy opowiadanie o indywidualności – “Zebra Zanzibar” Felicii Law.
Do przeczytanego tekstu dzieci pokolorowały rysunki zebry i okazało się, że każdy z rysunków przedstawia inną tytułową zebrę.

 


14.05.2012

14 maja odbyło się spotkanie autorskie z Tadeuszem Peterem, na którym miała miejsce promocja najnowszej książki ostródzkiego historyka “Spacery po Ostródzie i okolicach z Radiem Mazury”.
Spotkanie rozpoczęło się krótkim koncertem Orkiestry Miejskiej pod dyrekcją Sławomira Oleczka.

 


10.05.2012

Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” 10.05.2012 r. w związku z Tygodniem Bibliotek rozmawialiśmy o bibliotece, bibliotekarzach i książkach.
Przeczytaliśmy opowiadanie Johanny Mercier “Kamyczek w bibliotece”. Dzieci narysowały bibliotekę i panie tu pracujące.

 

“Miś Czytuś zaprasza i poleca” w czwartek 10.05.2012 – dzieci poznały nowości dla najmłodszych. Alicja Czerniawska opowiedziała o swojej ulubionej książce z dzieciństwa – “Przygody Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego, a następnie zaprezentowała stare wydanie tych przygód. Dzieci miały okazję obejrzeć i porównać kolejne wydania tej książki. Ze skupieniem wysłuchały wierszowanej opowieści o przygodach Koziołka Matołka, a następnie narysowały swoją bibliotekę.

 


8.05.2012

8 maja, w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek, w Czytelni MBP na ostródzkim zamku odbyło się uroczyste spotkanie, w którym wzięli udział bibliotekarze z Ostródy i Morąga, władze samorządowe, radni oraz partnerzy, z którymi ostródzka Biblioteka na co dzień współpracuje. Spotkanie uświetnił występ dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Kornela Makuszyńskiego, pod kierunkiem Pani Małgorzaty Brzeskiej; zaproszeni goście mogli też obejrzeć prezentację multimedialną przedstawiającą działania promujące czytelnictwo podejmowane przez Bibliotekę.
Podczas spotkania została wręczona nagroda zwycięzcy konkursu na logo MBP w Ostródzie – Panu Arkadiuszowi Lewandowskiemu.

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek rozpoczyna trwający do 15 maja Tydzień Bibliotek – ogólnopolski program realizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Oferta Biblioteki na Tydzień Bibliotek to: – w Oddziale dla Dzieci na ostródzkim zamku: “Filmowe poranki z bajką” oraz lekcje biblioteczne “Tu mieszkają książki – przedszkolak w bibliotece” dla grup przedszkolnych, wycieczki tematyczne: “Nie musisz wiedzieć wszystkiego – wystarczy, że wiesz, gdzie to znaleźć” dla klas I-III szkół podstawowych, lekcje biblioteczne “Wyszukiwanie informacji przy pomocy baz danych katalogu MBP” oraz zajęcia wprowadzające do biblioterapii “Książka w życiu człowieka” dla klas IV-VI szkół podstawowych.
– w Filii nr 3: spotkania “Moja biblioteka – moje ulubione książki” dla dzieci w wieku przedszkolnym, lekcje biblioteczne o tematyce regionalnej dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych.
Dorosłych zapraszamy 11 maja na maraton filmowy do Czytelni MBP, organizowany w ramach akcji Noc Bibliotek oraz 14 maja na promocję książki Tadeusza Petera (szczegóły w informacjach na naszej stronie).

 


5.05.2012

Miejska Biblioteka Publiczna bardzo dziękuje wszystkim uczestnikom konkursu na logo Biblioteki.
W dniu 4 maja 2012 roku komisja konkursowa powołana przez organizatora jednogłośnie zdecydowała, że zwycięzcą konkursu jest Pan Arkadiusz Lewandowski.