Maj 2013

27.05.2013

Kolejne spotkanie z cyklu “Wyprawy w świat dziecięcej wyobraźni”, które odbyło się 28 maja, przebiegało pod znakiem zbliżającego się Dnia Dziecka. Zajęcia odbywały się w niezwykle radosnej atmosferze: zaczynając od powitalnego wierszyka z uśmiechniętym słoneczkiem, poprzez czytanie książeczki L.M.Richard “Bali: zabawa w chowanego” i krótką rozmowę o święcie wszystkich dzieci, na wspólnym kolorowaniu swoich odrysowanych dłoni i mini-zabawie tanecznej kończąc. Dodatkowymi atrakcjami przygotowanymi dla maluchów w tym dniu było malowanie buzi oraz słodka niespodzianka. Każdy uczestnik wyszedł od nas z kolorowym balonikiem i szerokim uśmiechem na twarzy.

 

 

Są książki, które towarzyszą nam jeszcze długo po przeczytaniu – taki jest “Sekretny język kwiatów” Vanessy Diffenbaugh, o którym Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych rozmawiał na spotkaniu 28 maja.
Powieść, poruszająca bardzo ważne tematy: wpływu środowiska na kształtowanie się człowieka, macierzyństwa, odpowiedzialności za życie własne i ludzi nam bliskich, ludzkich emocji, potrzeby akceptacji, miłości i czułości, podobała się wszystkim klubowiczom, wszystkich poruszyła
i wzruszyła.
Nie udało się dokonać jednoznacznej oceny głównej bohaterki, chociaż wszyscy od pierwszych stron czuli do niej sympatię i liczyli na pozytywne zakończenie.
Na kolejne spotkanie Klubu zapraszamy 25 czerwca na godz. 18.00 – spotykamy się z powieścią Jonasa Jonassona “Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął”.

 

 


27.05.2013

Podczas pierwszych majowych zajęć (10.05) Klubowiczki uczestniczące w zajęciach twórczych kończyły zamotki, nadając im, dzięki elementom ozdobnym, indywidualny charakter. Kolejne warsztaty (17 maja) upłynęły pod znakiem tworzenia letniej biżuterii – to coś, co nasze dziewczyny polubiły od razu, więc z wielką radością zasiadły do pracy. Kolorowych letnich kolczyków nigdy dość! 🙂 Natomiast ostatnie spotkanie w tym miesiącu (24.05) poświęcone było bransolecie
w kształcie kokardy – rewelacyjny hit na nadchodzące lato. Wdzięczna, a przy tym bardzo prosta, nie sprawiła uczestniczkom Klubu żadnych problemów technicznych.
Sponsorem materiałów na zajęcia jest Edward Lech Zakład Tapicerstwa Okrętowego “Pacyfik”.

 

 


23.05.2013

Dnia 23.05.2013 r. odbyły się dwa spotkania dla dzieci: “Czwartki z Misiem Czytusiem”
i “Czwartkowe spotkania z książką”. Uczestnicy spotkań mieli wykonać pracę na Wojewódzki Konkurs PLAYMAIS pt.: Postacie z bajek i legend z całego świata”, ogłoszonego z okazji Światowych Dni Bajki. Dzieci obejrzały książeczki z bajkami i opowiadały o swoich ulubionych bajkowych bohaterach. Wysłuchały legendy o Ostródzkim Smoku opowiedzianej przez bibliotekarkę, której “towarzyszył” pluszowy smok. Na podstawie tej legendy powstała konkursowa praca. Młodsze dzieci wykonały zamki z chrupek kukurydzianych, natomiast starsze dzieci pozostałe elementy
z chrupek PLAYMAIS. Na koniec złożyliśmy wszystkie elementy w całość i tak powstała piękna, przestrzenna praca z nietypowych materiałów.

 

 

23 maja w Czytelni MBP można było wysłuchać prelekcji dr. Mariusza Wojtaszka “Znaczenie tradycji rodzinnych w kulturze polskiej i hinduskiej. Podobieństwa i różnice”.
Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem “Civitas Christiana” w ramach XV Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny oraz IX Dni Rodziny w Ostródzie.

W tematykę prelekcji wprowadził słuchaczy Andrzej Taborski.

 

 

 


22.05.2013

 


21.05.2013

21 maja w Czytelni odbyły się eliminacje miejskie, w których wzięło udział 22 uczniów z czterech ostródzkich szkół podstawowych i trzech ostródzkich gimnazjów.
Uczniowie pisemnie odpowiadali na pytania związane z rzeką Drwęcą i jej dorzeczem. Były też pytania dotyczące historii, zabytków i współczesności naszego miasta oraz mapka do uzupełnienia.

Zwycięzcy eliminacji miejskich :
Szkoły podstawowe:
I miejsce Filip Gliszczyński Szkoła Podstawowa nr 6
II miejsce Justyna Morawska Szkoła Podstawowa nr 6
III miejsce Kuba Lipnicki Szkoła Podstawowa nr 3
Gimnazja:
I miejsce Jakub Łukasik Gimnazjum nr 2
I miejsce Karol Sulkowski Gimnazjum nr 2
II miejsce Ola Klimaszewska Gimnazjum nr 2
III miejsce Wiktoria Wiśniewska Gimnazjum nr 2

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, nagrody i upominki.

Finał powiatowy odbył się 4 czerwca, a wzięło w nim udział 14 uczniów z terenu miasta i gminy Ostróda.
Każdy z uczestników otrzymał zestaw pytań, krzyżówkę oraz mapkę Drwęcy, na której trzeba było dopisać dopływy rzeki, podpisać miejscowości położone nad Drwęcą oraz zaznaczyć parki krajobrazowe położone w dorzeczu tej rzeki.

Finaliści:
Szkoły podstawowe:
I miejsce Filip Gliszczyński Szkoła Podstawowa nr 6 w Ostródzie
II miejsce Kuba Lipnicki Szkoła Podstawowa nr 3 w Ostródzie
III miejsce Karolina Elwartowska Szkoła Podstawowa w Pietrzwałdzie
Gimnazja:
I miejsce Jakub Łukasik Gimnazjum nr 2 w Ostródzie
II miejsce Karol Sulkowski Gimnazjum nr 2 w Ostródzie
III miejsce Ola Klimaszewska Gimnazjum 2 w Ostródzie
III miejsce Oliwia Zagórna Gimnazjum w Lipowie

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, nagrody i upominki ufundowane przez Urząd Miasta
w Ostródzie, Starostwo Powiatowe w Ostródzie, Urząd Gminy w Ostródzie, Zachodnio-Mazurską Lokalną Organizację Turystyczną w Ostródzie, Centrum Kultury w Ostródzie Miejską Bibliotekę Publiczną.
Na zakończenie konkursu Alicja Czerniawska przedstawiła właściwe odpowiedzi “podróżując Szlakiem Drwęcy”.

 

 

20 i 21 maja wielbicielki rękodzieła, pod okiem instruktorki Wioletty Rusinkowskiej, zgłębiały tajniki makramy. Technikę tę można wykorzystać do tworzenia oryginalnej i bardzo efektownej biżuterii – i taki był temat naszych warsztatów.
Jedno jest pewne – żeby stworzyć malutką bransoletkę, trzeba mieć bardzo, bardzo dużo cierpliwości…

 

 


17.05.2013

17 maja gościem Salonu-LITERackiego była Mariola Platte. Spotkanie rozpoczęło się wywiadem, który przeprowadziła Ewa Bawolska. Nasz gość opowiedział o poszukiwaniu szczęścia, tworzeniu “w międzyczasie”, szczególnych gościach “Plattówki” i miłości do podróżowania. Mieliśmy ponadto niebywałą okazję wysłuchać prezentacji twórczości w interpretacji samej autorki, co dla publiczności było poruszające i niezapomniane.
Tradycyjnie w drugiej części spotkania odbył się slam literacki. Zwyciężyła w nim Maria Jolanta Dijkstra Owczarek, a nagrodę dla zwycięzcy ufundowała sama Mariola Platte.

 


16.05.2013

Na dwóch spotkaniach w dniu 16.05.2013 r. rozmawialiśmy o rodzinie i spędzaniu wolnego czasu. Na spotkaniu “Czwartek z Misiem Czytusiem” dzieci wysłuchały opowiadania Danuty Zawadzkiej pt.: “Na majówkę” a na popołudniowym “Czwartkowym spotkaniu z książką” opowiadanie Ireny Landau pt.: “Wycieczka”. Po wysłuchaniu opowiadań dzieci stwierdziły, że wyjazd na majówkę ze swoją rodziną jest najfajniejszym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Następnie dzieci pokolorowały ilustracje do wysłuchanych opowiadań.

 

16 maja w Czytelni na ostródzkim zamku miało miejsce otwarcie wystawy prac Zbigniewa Salwina – fotografika-amatora, który od lat z aparatem fotograficznym podgląda przyrodę – głównie świat owadów.
Niezwykłe zdjęcia można oglądać w godzinach pracy Biblioteki do końca czerwca.

 


15.05.2013

15 maja miała miejsce promocja piątego już numeru rocznika “Okolice Ostródy”, który ukazuje się dzięki współpracy władz miasta z Oficyną Wydawniczą “Retman”.
Podczas spotkania prelekcję na temat powojennych archiwaliów w Muzeum w Ostródzie wygłosił jego dyrektor – Marek Jankowski.

 


14.05.2013

14 maja wtorkowe zajęcia z najmłodszymi, odbywające się pod hasłem “Wyprawy w świat dziecięcej wyobraźni”, poświęcone były misiom – dzieci opowiadały o swoich ulubionych pluszakach i książkowych bohaterach. Po przeczytaniu przez bibliotekarkę fragmentu książki “Puszek miś wędrowniczek” dzieci odpowiadały na pytania, było wspólne rysowanie misia na flipcharcie i coś, na co maluszki czekają najbardziej – kolorowanie! 🙂
Spotkanie 21 maja było poświęcone Dniu Matki. Dzieci opowiadały o swoich mamach, obowiązkach domowych i o tym, za co najbardziej kochają swoje mamy – a było przy tym śmiechu co niemiara :). Podczas zajęć plastycznych maluchy wyklejały serca bądź kwiatka dla mamy zwiniętymi w kulkę bibułkami.

 

 


9.05.2013

Wtorkowe “Wyprawy w świat dziecięcej wyobraźni” cieszą się coraz większą popularnością! Co tydzień bibliotekarki witają w swych progach uśmiechnięte od ucha do ucha dzieciaczki, które już od drzwi wołają “Co będziemy dziś malować”??? W obchody Światowego Dnia Książki (23.04) maluchy razem z bajkowym Elmo odwiedziły bibliotekę w poszukiwaniu pieska, tydzień później (30.04) podczas zajęć poznawaliśmy warzywa i owoce, a na deser było słodkie jabłuszko. 7 maja spotkanie upłynęło pod znakiem wiejskich zwierząt – tu dzieci popisały się już posiadaną wiedzą 🙂
Na wszystkich zajęciach czytana jest ciekawa książeczka, są pytania do tekstu, jest zabawa ruchowa i wspólne malowanie przy flipcharcie. Jednak tym, na co dzieci czekają najbardziej, są kolorowanki 🙂 Każde nasze spotkanie przynosi wiele radości, zarówno dzieciom, jak i osobom je prowadzącym 🙂

 

Dnia 9 maja odbyły się dwa spotkania dla dzieci, na których przeczytaliśmy książkę Ewy Stadtmüller pt.: “Jak skrzat Jagódka zakładał bibliotekę”. Na przedpołudniowym spotkaniu “Czwartki z Misiem Czytusiem” dzieci narysowały kredkami pastelowymi kwiaty dla bibliotekarzy. Na “Czwartkowym spotkaniu z książką” rozmawialiśmy o Święcie Bibliotekarzy i Bibliotek. Dla wszystkich ludzi, dzięki którym powstają książki dzieci wykonały piękne laurki.

 


7.05.2013

 

 


2.05.2013

Dnia 2.05.2013 r. na “Czwartkowym spotkaniu z książką” dzieci wysłuchały opowiadania pt.: “Miś na huśtawce” Heleny Bechlerowej, które przeczytała mama dzieci uczęszczających na spotkania. Następnie dzieci pokolorowały ilustracje misia.