Maj 2014

31.05.2014

Z okazji Tygodnia Bibliotek Oddział dla Dzieci przygotował dla grup odwiedzających bibliotekę kilka ciekawych lekcji bibliotecznych związanych z historią książki.

Tematyka i poziom lekcji został dostosowane do wieku dzieci. Bibliotekę odwiedziło m.in. Przedszkole nr 4; podczas zajęć wykorzystywano różne techniki przekazu – była prezentacja multimedialna dotycząca książki – od czasów najdawniejszych aż do dziś, były zajęcia praktyczne – dzieci mogły popisać na starej maszynie do pisania, pokolorować ozdobny inicjał czy pobawić się w ilustratora. Ciekawostką była możliwość obejrzenia czytnika do ebooków oraz książki pisanej językiem Braile’a. Jednak najwięcej emocji wzbudziła projekcja popularnej wśród małych dzieci bajeczki z serii “Świnka Peppa” – Peppa w bibliotece.

Na zakończenie spotkania wychowawczynie wpisały się do księgi pamiątkowej Oddziału, a dzieci na pamiątkę wizyty otrzymały po kolorowej zakładce.

Dodatkowo dla wszystkich odwiedzających bibliotekę została przygotowana ciekawa wystawa w holu pt. “Czytanie łączy pokolenia”, na której można m.in. zobaczyć różne nośniki książki (przeźrocza, płyty CD oraz VHS, kasety magnetofonowe).

Tegoroczny Tydzień Bibliotek przebiegał pod hasłem “Czytanie łączy pokolenia”, więc i w Filii nawiązywano do tego hasła. Tydzień Bibliotek rozpoczęto i zakończono czwartkowymi spotkaniami – przed południem dorośli czytali dzieciom, a po południu dzieci dorosłym. Z dużym zainteresowaniem spotkała się propozycja wycieczek i lekcji bibliotecznych skierowana do pobliskich szkół i przedszkoli. Odwiedzający nas uczniowie podczas lekcji zatytułowanych “Od tabliczek glinianych do e-booków” poznawali historię pisma i książek. Informacje przekazywane przez bibliotekarki uzupełniały ciekawe materiały – tabliczki gliniane z pismem klinowym, papirusy (zielona roślina oraz wykonane na prawdziwym papirusie rysunki i hieroglify), gęsie pióra, atrament, wieczne pióra, czcionki, stemple, papier czerpany, stare książki oraz współczesne nośniki. Wszyscy uczestnicy z ogromnym zapałem ćwiczyli pisanie na starych maszynach do pisania. Z wystawek umieszczonych w oknie biblioteki uwagę przechodniów zwracała ta, na której umieszczono różne przedmioty zostawione przez czytelników w książkach bibliotecznych.

 

 


22.05.2014

22 maja w ramach Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny, odbyło się spotkanie z ks. Janem Paszulewiczem, które biblioteka zorganizowała we współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem Civitas Christiana.

Spotkanie rozpoczęło się krótkim występem połączonych chórów – chóru z Kościoła NMP w Ostródzie i chóru warsztatowego z koncertu ewangelizacyjnego “Mocni w Wierze”, a następnie ks. Jan Paszulewicz zaprezentował publiczności swoją twórczość poetycką i opowiedział o nowej książce „Żywoty świętych matek”.

Były też anegdoty z życia, którymi Ksiądz nas rozbawił i na zakończenie jedna z ulubionych piosenek naszego Gościa – „Do Ciebie, Mamo” Violetty Villas.

 

 


20.05.2014

20 maja 2014 roku odbyło się kolejne spotkanie w cyklu Kanapa Coolturalna, na której zagościła tym razem muzyka. Na czerwonej kanapie zasiedli panowie z zespołu hip-hopowego Klitka Records.

Rozpoczęliśmy od krótkiego wstępu na temat subkultury hip-hopowej przygotowanego przez Dominikę Stawińską i prezentacji sondy ulicznej na temat hip-hopu przeprowadzonej przez Karolinę Iszoro i Milenę Kossakowską. Następnie wysłuchaliśmy kilku utworów w wykonaniu naszych Gości i przyszedł czas na wywiad, który prowadził Mateusz Szturma.

Publiczność mogła zobaczyć jak powstaje muzyka, jak członkowie zespołu piszą tekst na zaproponowany temat, jak wokalista Tomasz Domański śpiewa “grzeczną” kołysankę i rapuje tekst z książki “Warmiacy i Mazurzy: życie codzienne ludności wiejskiej w I połowie XIX wieku”.

Publiczność była pod wrażeniem.

 

 


16.05.2014

Koncertem 16 maja rozpoczęliśmy obchody I Dni Gizewiusza.

21 maja w naszej bibliotece gościła dr Małgorzata Grzywacz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, która wygłosiła niezwykle interesujący odczyt “Ks. Tymoteusz Gizewiusz. Życie i dzieło w świetle korespondencji do arcybiskupa Ernsta von Borowskiego”. W drugiej części spotkania, już nieoficjalnej, był urodzinowy tort – 21 maja to dzień urodzin Gustawa Gizewiusza.

Inicjatorem i głównym organizatorem obchodów jest Parafia Ewangelicko-Augsburska w Ostródzie.

28 maja odbył się panel dyskusyjny o życiu i twórczości Hansa Helmuta Kirsta pt. “Bóg śpi na Mazurach”.

Ekspertami byli: dr Jan Chłosta i prof. Grzegorz Jasiński, moderatorem – Piotr Lisowski.

Spotkanie zakończyło I Dni Gizewiusza w Ostródzie, a odbyło się dzięki współpracy: Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Ostródzie (organizatora Dni Gizewiusza), Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” i biblioteki.

 


15.05.2014

Gościem spotkania autorskiego w Salonie Literackim 15 maja 2014 roku był Wiesław Majewski.

Wywiad z naszym gościem przeprowadziła Ewa Bawolska, a o zabawnych sytuacjach z życia Pana Wiesława, opowiedziały uczestniczki warsztatów literackich działających przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Podczas drugiej części Salonu odbył się slam pod hasłem: “Na kasztanach przez maturę i naturę”.

 

 


8.05.2014

Rok 2014 to Rok Czytelnika, 8 maja to Dzień Bibliotekarza – 8 maja świętowaliśmy z tych dwóch okazji.

Na spotkaniu gościliśmy: burmistrza Ostródy Czesława Najmowicza, radnych z Komisji Kultury: Annę Rutkiewicz i Jana Liberackiego, bibliotekarzy z naszego miasta, nauczycieli i przedstawicieli organizacji, z którymi współpracujemy przy realizacji wydarzeń kulturalnych, naszych przyjaciół i współpracowników, czytelników oraz laureatów konkursów ogłoszonych z okazji Roku Czytelnika.

Spotkanie rozpoczęło się występem dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5, a następnie w krótkiej prezentacji multimedialnej pokazaliśmy działania realizowane przez ostatni rok.

Były życzenia od przybyłych gości i dyplomy dla naszych najaktywniejszych czytelników, no i oczywiście nagrody dla laureatów konkursów.

  • W facebookowym konkursie literackim laureatkami zostały panie: I miejsce Aleksandra Prasanna, II miejsce Renata Ferens-Paszkiewicz, III miejsce Kinga Wiśniewska, IV miejsce Donata Cieślak.
  • Laureaci konkursu fotograficznego: I miejsce Karolina Iszoro, Andrzej Oleksiak, II miejsce Agnieszka Ciuksza, Magdalena Mral, Katarzyna Zalewska, III miejsce Natalia Fras, Dominik Lisowski, Magdalena Szagała, IV miejsce Małgorzata Hinczewska, Klaudia Maciak, Zuzanna Szczepańska, V miejsce Beata Horodyłowska, Małgorzata Rzymowska. Wyróżnienia: Natalia Berent, Zuzanna Berent, s. Franciszka Cejrowska, Małgorzata Dziedziul, Justyna Jakiel, Monika Krawczyk, Oliwia Marter, Magdalena Ulanowska, Natalia Wasilewska, Przemysław Wierciński.

Fotografie oceniało jury w składzie: Romuald Aramowicz, Wojciech Koykos Kozicz, Jan Liberacki.

Na zakończenie spotkania był słodki poczęstunek i miłe rozmowy przy kawie.

 

 


6.05.2014

6 maja 2014 roku odbyło się spotkanie z Andrzejem Łatą, który opowiedział o swojej podróży do Etiopii.

Zgromadzona publiczność nie zauważyła nawet, kiedy minęły dwie godziny, podczas których słuchaliśmy relacji z wyprawy w góry Semien, opowieści o biednych etiopskich wioskach i ich mieszkańcach, o skalnych kościołach w Lalibeli i oglądaliśmy zdjęcia komentowane przez naszego Gościa.