Maj 2015

28.05.2015

28 maja 2015 roku w Salonie Literackim odbyło się spotkanie z Ewą Bawolską i promocja debiutanckiego tomiku pani Ewy “Arnee czyli zanim cię wezmę na ręce”.

 

 


25.05.2015

25 maja 2015 roku odbyło się spotkanie autorskie z Moniką Sawicką, pisarką i dziennikarką, autorką powieści dla dorosłych i opowiadań dla dzieci, mieszkającą w Łodzi i cenioną w tym mieście działaczkę społeczną; prezes fundacji Vade-Mecum im. Sandry Brędowskiej.

Już pierwsza powieść Moniki Sawickiej, rekomendowana przez autora “Samotności w sieci” Janusza Leona Wiśniewskiego “Kruchość porcelany”, przyniosła pisarce wielu czytelników, a pozostałe m.in. “Kolejność uczuć”, “Siedem kolorów tęczy”, “Szeptem”, “Gra wstępna” poszerzały ich grono.

Powieści “Serwantka”, czytanej przez Edytę Jungowską, można było słuchać na antenie kilkunastu rozgłośni radiowych.

 

 


21.05.2015

W tym roku już po raz drugi Parafia Ewangelicko-Augsburska w Ostródzie zorganizowała w naszym mieście Dni Gizewiusza. Biblioteka była jednym z partnerów – w naszej czytelni odbyły się dwa spotkania.

21 maja, w 205 rocznicę urodzin Gustawa Gizewiusza, gościliśmy dr. Jerzego Sojkę z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, który wygłosił odczyt „Luter a Krzyżacy. 490 lat reformacji na Mazurach”, a 27 maja licznie zgromadzona publiczność wysłuchała prelekcji prof. Janusza Małłka z UMK w Toruniu „Od Hołdu Pruskiego do Kościoła Unijnego. Reformacja na Mazurach 1525-1817”.

 

 


16.05.2015

Już po raz trzeci Muzeum w Ostródzie włączyło się w obchody Nocy Muzeów i po raz trzeci nasza biblioteka współpracowała przy organizacji tego wydarzenia.

16 maja 2015 roku w czytelni w zamku uczestnicy Nocy Muzeów w naszym mieście mogli wysłuchać trzech odczytów: Ryszarda Kowalskiego “Tajemnice Hansa Hellmuta Kirsta”, dr Haliny Murawskiej “Przemiany ludnościowe po II wojnie światowej na Warmii i Mazurach” oraz Tadeusza Petera, który opowiedział o mającej niebawem ukazać się książce “Portrety ostródzian od XIV wieku do współczesności”.

 

 


14.05.2015

14 maja 2015 roku odbył się wieczór z poezją najbardziej znanego księdza-poety – Jana Twardowskiego “Każde wiersze są dobre i na każdą porę bo wszystkie jednakowo są na serce chore”.

Było to kolejne poetyckie wydarzenie realizowane podczas Tygodnia Bibliotek, a zrealizowane zostało we współpracy z Zespołem Szkół Salezjańskich w Ostródzie.

 

 


13.05.2015

13 maja w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z okazji Powiatowego Dnia Bibliotekarza, które zorganizowane zostało przez dwie biblioteki publiczne działające w naszym mieście – powiatową i miejską i w którym wzięli udział bibliotekarze z bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznej z naszego miasta oraz z bibliotek publicznych powiatu ostródzkiego.

Naszymi gośćmi byli: Burmistrz Ostródy Czesław Najmowicz, Starosta Ostródzki Andrzej Wiczkowski, Przewodniczący Rady Powiatu Wojciech Paliński, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miasta Ryszard Iwaniec i panie radne z tej komisji: Anna Monist i Anna Rutkiewicz, Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Współpracy z Sektorem Pozarządowym Jolanta Dakowska, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie Andrzej Marcinkiewicz, który jednocześnie reprezentował Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina i odczytał życzenia przesłane przez Pana Marszałka bibliotekarzom z naszego powiatu.

Gościliśmy też dyrektorów: Centrum Kultury Juliana Pawłowskiego i Muzeum Marka Jankowskiego, naszych współpracowników, przyjaciół i wolontariuszy.

Podczas spotkania wysłuchaliśmy prelekcji Łukasza Ślusarczyka, wicedyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie “Rola bibliotek publicznych w środowisku lokalnym z uwzględnieniem funkcji biblioteki powiatowej” i obejrzeliśmy prezentację bibliotek naszego powiatu przygotowaną przez Martę Zwalińską – dyrektora Powiatowej Biblioteki Publicznej w Ostródzie.

 

 


13.05.2015

9 maja 2015 roku w cyklu Kanapa Coolturalna odbyło się spotkanie “Wyśpiewać poezję”. Wpisało się ono w obchody Tygodnia Bibliotek, podczas którego w naszej bibliotece króluje poezja – tematem majowej Kanapy była poezja śpiewana, a gośćmi: Studio Listopad, Julia Godzwon i Dominika Wilków.

Kanapa Coolturalna to wydarzenie, podczas którego prezentujemy twórców, których warto bliżej poznać oraz pasje i wydarzenia, o których warto mówić. Realizowane jest we współpracy z młodym ostródzkim artystą Mateuszem Szturmą, a od jesieni 2014 roku również z Agencją Kultury i Promocji.