Maj 2016

19.05.2016

Gościem majowego spotkania w Salonie Literackim (19.05.2016) była pochodząca z Iławy młoda pisarka Anna Balińska.„Pod pelargoniowym balkonem“ to pierwsza wydana przez naszego Gościa powieść obyczajowa – o tym jak powstawała, jak doszło do jej wydania, skąd Autorka czerpała inspirację rozmawiały Dominika Smoleńska i Agnieszka Świłło.

 

 


18.05.2016

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie od kilku lat przyznaje bibliotekom z naszego regionu tytuł “Bibliotheca Bona”.

„Wybór laureatów jest uzasadniony szczególnymi osiągnięciami instytucji, aktywnością, kryteriami statystycznymi oraz doskonałą współpracą na linii biblioteka – organizator. Corocznie tytułem ustanowionym przez WBP w Olsztynie wyróżniane są biblioteki w trzech kategoriach: bibliotek miejskich, miejsko-gminnych i wiejskich“.

W kategorii bibliotek miejskich w tym roku nagrodę otrzymała nasza biblioteka.

 

 


15.05.2016

W drugim tygodniu maja biblioteki w całej Polsce zapraszają do udziału w wydarzeniach organizowanych z okazji Tygodnia Bibliotek (8-15 maja), który w tym roku realizowany był pod hasłem “Biblioteka inspiruje”.

Wśród wielu propozycji znalazły się zajęcia dla dzieci oraz propozycje dla dorosłych: “Kanapa Coolturalna”, na której gościem była fotograf – amator Aleksandra Buda, promocja wydawnictwa “Ostródzki Przegląd Historyczny” na “Spotkaniu z historią” oraz spotkanie autorskie z Małgorzatą i Mirosławem Kalicińskimi.

Biblioteka była też współorganizatorem Konkursu Zamkowego oraz partnerem podczas Nocy Muzeów.

Lekcje biblioteczne organizowane w Filii pod hasłem “Biblioteka Inspiruje. Dziś hobby – jutro zawód” z okazji Tygodnia Bibliotek 2016 cieszyły się ogromną popularnością, dlatego też do 25-go maja odbyło się kilkanaście takich spotkań. Przy wystawkach rękodzieła zainspirowanych literaturą popularno-naukową dla dzieci i dorosłych bibliotekarki prezentowały techniki rękodzielnicze (szydełko, druty, czółenko). Dzieci miały możliwość przeglądania książek z różnych dziedzin (hodowla zwierząt, roślin, sport, rękodzieło) zgodnie ze swoimi hobby. Na koniec każdej lekcji dzieci próbowały pisania na tradycyjnych maszynach do pisania, co spotkało się z wielkim zainteresowaniem.

16 maja odbyło się kolejne spotkanie “W bibliotece o zdrowiu”. Tym razem uczestnicy spotkania mieli możliwość poznania nowości bibliotecznych związanych z tematem dbania o własne zdrowie.

W maju najmłodsi czytelnicy uczestniczyli w “Czwartkach z Misiem Czytusiem” oraz “Czwartkowych spotkaniach z książką” pod hasłami: Moja Pani Bibliotekarka, Tydzień Bibliotek, Kwiatek dla Mamy. Dzieci oglądały książeczki związane z tematem. Po wysłuchaniu wierszy lub opowiadań i krótkiej gimnastyce tworzyły prace plastyczne różnymi technikami.