Maj 2016

22.05.2016

Biblioteka już po raz trzeci włączyła się w obchody Dni Gizewiusza. W naszej czytelni odbyły się dwa wykłady:
– 18 maja „Architektura i wystrój kościołów ewangelickich na Mazurach XVI-XX w.” – wykład dr Joanny M. Arszyńskiej,
– 21 maja „Wolność i odpowiedzialność. podstawy etosu mazurskich ewangelików” – wykład dra Jerzego Sojki

 

 

 


19.05.2016

Gościem majowego spotkania w Salonie Literackim (19.05.2016) była pochodząca z Iławy młoda pisarka Anna Balińska.„Pod pelargoniowym balkonem“ to pierwsza wydana przez naszego Gościa powieść obyczajowa – o tym jak powstawała, jak doszło do jej wydania, skąd Autorka czerpała inspirację rozmawiały Dominika Smoleńska i Agnieszka Świłło.

 

 


18.05.2016

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie od kilku lat przyznaje bibliotekom z naszego regionu tytuł “Bibliotheca Bona”.

„Wybór laureatów jest uzasadniony szczególnymi osiągnięciami instytucji, aktywnością, kryteriami statystycznymi oraz doskonałą współpracą na linii biblioteka – organizator. Corocznie tytułem ustanowionym przez WBP w Olsztynie wyróżniane są biblioteki w trzech kategoriach: bibliotek miejskich, miejsko-gminnych i wiejskich“.

W kategorii bibliotek miejskich w tym roku nagrodę otrzymała nasza biblioteka.

 

 

 


15.05.2016

W drugim tygodniu maja biblioteki w całej Polsce zapraszają do udziału w wydarzeniach organizowanych z okazji Tygodnia Bibliotek (8-15 maja), który w tym roku realizowany był pod hasłem “Biblioteka inspiruje”.

Wśród wielu propozycji znalazły się zajęcia dla dzieci oraz propozycje dla dorosłych: “Kanapa Coolturalna”, na której gościem była fotograf – amator Aleksandra Buda, promocja wydawnictwa “Ostródzki Przegląd Historyczny” na “Spotkaniu z historią” oraz spotkanie autorskie z Małgorzatą i Mirosławem Kalicińskimi.

Biblioteka była też współorganizatorem Konkursu Zamkowego oraz partnerem podczas Nocy Muzeów.

Lekcje biblioteczne organizowane w Filii pod hasłem “Biblioteka Inspiruje. Dziś hobby – jutro zawód” z okazji Tygodnia Bibliotek 2016 cieszyły się ogromną popularnością, dlatego też do 25-go maja odbyło się kilkanaście takich spotkań. Przy wystawkach rękodzieła zainspirowanych literaturą popularno-naukową dla dzieci i dorosłych bibliotekarki prezentowały techniki rękodzielnicze (szydełko, druty, czółenko). Dzieci miały możliwość przeglądania książek z różnych dziedzin (hodowla zwierząt, roślin, sport, rękodzieło) zgodnie ze swoimi hobby. Na koniec każdej lekcji dzieci próbowały pisania na tradycyjnych maszynach do pisania, co spotkało się z wielkim zainteresowaniem.

16 maja odbyło się kolejne spotkanie “W bibliotece o zdrowiu”. Tym razem uczestnicy spotkania mieli możliwość poznania nowości bibliotecznych związanych z tematem dbania o własne zdrowie.

W maju najmłodsi czytelnicy uczestniczyli w “Czwartkach z Misiem Czytusiem” oraz “Czwartkowych spotkaniach z książką” pod hasłami: Moja Pani Bibliotekarka, Tydzień Bibliotek, Kwiatek dla Mamy. Dzieci oglądały książeczki związane z tematem. Po wysłuchaniu wierszy lub opowiadań i krótkiej gimnastyce tworzyły prace plastyczne różnymi technikami.

 

 

14 maja biblioteka była jednym z partnerów podczas Nocy Muzeów.
W naszej czytelni odbył się wykład dr. hab. Marka Radocha z Zakładu Historii Starożytnej i Średniowiecznej UWM „Rozkosze stołu i rozrywka na zamkach krzyżackich w XIV i XV wieku”.

 

 

 

Podczas Tygodnia Bibliotek 2016 przygotowaliśmy wiele propozycji dla naszych użytkowników w różnym wieku.
13 maja zaprosiliśmy na spotkanie autorskie z Małgorzatą i Mirosławem Kalicińskimi z udziałem Katarzyny Kalicińskiej.
Podczas spotkania miała miejsce promocja książki “Kalicińscy od kuchni”.
Zachęcamy do obejrzenia materiału przygotowanego przez Telewizję Mazury: https://www.telewizjamazury.pl/wiadomosci/3711,kalicinscy-od-kuchni

 

 

 

W ramach Tygodnia Bibliotek, obchodzonego w tym roku pod hasłem „Biblioteka Inspiruje”, 12 maja odbyło się „Spotkanie  z historią” promujące wydawnictwo „Ostródzki Przegląd Historyczny” tom 2.

Spotkanie zrealizowano we współpracy biblioteki z Muzeum w Ostródzie.

 

 

Podczas Tygodnia Bibliotek nie mogło zabraknąć Kanapy Coolturalnej. 11 maja na czerwonej kanapie zasiadła artystka Aleksandra Buda (Ola Buda Fotografia, Ola Buda Art), a tematem była fotografia.
Program spotkania obejmował:
– wywiad z Gościem Kanapy,
– otwarcie wystawy fotografii,
– mini koncert zespołu Bohema.
Materiał na temat spotkania przygotowała Telewizja Mazury: https://www.telewizjamazury.pl/wiadomosci/3698,aleksandra-buda-na-kanapie-coolturalnej

 

 

Lekcje biblioteczne podczas Tygodnia Bibliotek 2016 8-15 maja