Maj 2018

31.05.2018

Spotkania z historią
zapraszamy na spotkanie ze Sławomirem Szymankiewiczem
Michał Kajka
7.06.2018, godz.18.00
Czytelnia w ostródzkim zamku

 


30.05.2018

W maju już po raz siedemnasty odbył się konkurs “Szlakiem Drwęcy”, podczas którego uczestnicy odpowiadali na pytania związane z rzeką Drwęcą i jej dorzeczem oraz z historią naszego miasta.
W eliminacjach miejskich, 15 maja, wzięło udział 11 uczniów.
Laureatami zostali: w kategorii wiekowej klasy V-VII szkoły podstawowej
I miejsce Dominika Ostrowska SP 1,
II miejsce Bartosz Hiliński SP 6,
III miejsce Krzysztof Bruździak SP 3

 

W kategorii  klasy gimnazjalne:
I miejsce Zuzanna Majewska SP 4,
II miejsce Klaudia Krzyżaniak SP 4,
III miejsce Matylda Szymczak SP 4.

 

Finał powiatowy odbył się 29 maja, udział wzięło 12 uczniów z terenu miasta i gminy Ostróda. Każdy z uczestników otrzymał zestaw pytań, krzyżówkę oraz mapkę Drwęcy, na której trzeba było dopisać dopływy i miejscowości położone nad Drwęcą.

 

Finalistami tegorocznej edycji konkursu zostali:
w grupie młodszej: 
I miejsce Dominika Ostrowska SP 1 Ostróda,
II miejsce Hubert Garwacki SP Lipowo,
III miejsce Wiktoria Grochowska SP Brzydowo

 

W grupie klasy gimnazjalne:  
I miejsce Zuzanna Majewska SP 4 Ostróda,
II miejsce Matylda Szymczak SP 4 Ostróda,
III miejsce Piotr Kowalski Zespół Szkół Samborowo.

 

Wszyscy uczniowie otrzymali upominki ufundowane przez Urząd Miasta w Ostródzie, Starostwo Powiatowe w Ostródzie, Centrum Kultury Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostródzie oraz dyplomy z podziękowaniem.
Na zakończenie konkursu Alicja Czerniawska przedstawiła właściwe odpowiedzi „podróżując Szlakiem Drwęcy”.

 


29.05.2018

Na zakończenie Maratonu, w sobotę 26.05.2018 r., czytelnicy mieli przyjemność uczestniczyć
w spotkaniu z docenianym poetą i animatorem kultury – panem Sławomirem Płatkiem. Nasz gość w sposób bardzo otwarty opowiadał o niepokojach współczesnego twórcy, o swojej działalności na rzecz debiutantów, o pomysłach i planach na przyszłość. Publiczność ciepło odebrała tego niebanalnego twórcę, a nawet wyrażono chęć zorganizowania w naszej bibliotece warsztatów pisarskich pod jego przewodnictwem.

 

Za nami ostatnie w tym roku szkolnym spotkania dziecięcych klubów. Młodsza grupa w maju rozmawiała o pełnych emocji opowiadaniach Barbary Kosmowskiej z książki „Kolorowy szalik”, a w czerwcu o lekturze zdecydowanie lekkiej, miłej, zabawnej i już wakacyjnej –  „Wakacjach grzecznego psa” Wojciecha Cesarza i Katarzyny Terechowicz. Klubowicze polecają wszystkie książki z cyklu o psie Winterze.

Grupa starsza zmierzyła się z lekturami zdecydowanie poważniejszymi – w maju czytaliśmy pierwszą część z cyklu „Meto” Yvesa Greveta – „Dom”, a w czerwcu  „Oskara i Panią Różę” Erica-Emmanuela Schmitta i było to jedno z najwspanialszych spotkań młodych klubów.

We wrześniu grupa młodsza rozmawiać będzie o powieści Dariusza Rekosza „Mors Pinky i zaginiony sztandar”, grupa starsza zaś o „Lolku” Adama Wajraka.

 


28.05.2018

Kolejny dzień Maratonu (25.05) rozpoczęło spotkanie dzieciaków z panią Katarzyną Zychlą – autorką serii o Maksie, Guziczku oraz wielu innych pozycji dla młodego i trochę starszego czytelnika. Autorka przeprowadziła z dziećmi gry i zabawy literackie i opowiedziała o swoich książkach.

 

W dniu 25.05.2018 r. dzieci miały okazję wziąć udział w warsztatach literacko-plastycznych „Kolorowy świat książki” poprowadzonych przez plastyków ze stowarzyszenia ARS et LIBER,
i chociaż przechodząca nad Ostródą burza nieco pokrzyżowała artystyczne zapędy przedszkolaków, to i tak na bibliotecznej wystawie znalazło się wiele ciekawych prac.

 

Wieczorem 25.05.2018 r. miał miejsce odczyt dr hab. Bernadetty Darskiej “Co z tym fantem zrobić, czyli dlaczego literatura kobieca (nie zawsze) bywa banalna”. Warto było usłyszeć opinię eksperta na temat modnych, znanych i poczytnych książek polskich autorek, określanych mianem “kobiecych”. Dowiedzieliśmy się całkiem sporo na temat tego, co tak naprawdę powoduje,
że zdobywają one popularność wśród czytelników, w jaki sposób zwracają one naszą uwagę, obiecując miłe doznania dzięki zmyślnie zaprojektowanym okładkom.

 


26.05.2018

W dniu 24.05.2018 r. miał miejsce panel dyskusyjny z autorkami kryminałów: Agnieszką Pruską
i Joanną Opiat-Bojarską. Autorki w wyczerpujący i ciekawy sposób opowiadały o “zakamarkach” swojej pracy twórczej. Nam bibliotekarzom spotkanie podobało się szczególnie dlatego, że obie panie tworzące historie kryminalne różnią się warsztatem. Każda z autorek w inny sposób zbiera informacje do swoich książek i wokół innych zagadnień osnuwa akcję swoich powieści. Spotkanie odbyło się w świetnej atmosferze. Publiczność żywo uczestniczyła w dyskusji, a nasi goście dodawali mu energii, wymieniając doświadczenia i anegdoty.

 

Adolfo Wildt
Zapomniany geniusz finisaż wystawy 5.06.2018, godz. 18.00 Czytelnia MBP w ostródzkim zamku.

 


25.05.2018

Za nami niecodzienne wydarzenie – pierwszy Maraton Literacki “Prowincja” zorganizowany
z inicjatywy Stowarzyszenia Ars et Liber przy współpracy z naszą biblioteką. Maraton rozpoczął
się w czwartek 24 maja warsztatami detektywistycznymi, które poprowadził pisarz – pan Dariusz Rekosz. Warsztaty pokazały młodym uczestnikom jak można kreatywnie spędzić wolny czas bawiąc się w detektywów. Spotkanie promowało książki z serii “Mors, Pinki i …”

 


23.05.2018

22 maja odbyło się spotkanie w ramach obchodów 5. Dni Gizewiusza. Spotkanie było zorganizowane przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Ostródzie. Tematem wykładu poprowadzonego przez dr Małgorzatę Grzywacz były „Kobiety Reformacji”.

 


22.05.2018

W ramach comiesięcznych spotkań „W bibliotece zdrowiu” p. Anna Skiba Stradomska z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Ostródzie wygłosiła prelekcje o znaczeniu wody dla organizmu człowieka”.

 


18.05.2018

17 maja na zaproszenie DKK przybyła do nas Anna Dziewit-Meller, dziennikarka, publicystka, autorka książek dla dzieci i dorosłych.
Podczas spotkania p. Anna opowiadała o swoich podróżach, o powstawaniu debiutanckiej książki „Disko” i trudach tworzenia literatury dziecięcej.
Podczas spotkania, na które przybyło mnóstwo czytelników, można było kupić książki, w tym
o podróży do Gruzji „Gaumardżos”.

 

16.05.2018

Maraton literacki “Prowincja”

 

 

 

 


14.05.2018

Warsztaty literacko – plastyczne dla dzieci „Kolorowy świat Książki”

25.05.2018, godz. 9.00 – 14.30

 


11.05.2018

10 maja w czytelni biblioteki miało miejsce spotkanie z Grzegorzem Miśtą, który przedstawił historię szachów w Ostródzie. Opowiadał o dawnych czasach, założycielach klubu szachowego, turniejach i spotkaniach pasjonatów gry w szachy. Mógł się też pochwalić osobistym sukcesem – syn Aleksander jest arcymistrzem. Tytuł ten jest dożywotni.

 

10.05.2018

W bibliotece o zdrowiu „Rola i znaczenie wody w organizmie”

 


10.05.2018

8 maja DKK dla dorosłych rozmawiał o powieści Sue Monk Kidd „Sekretne życie pszczół”

„Najsłynniejsza książka Sue Monk Kidd, autorki bestsellerowych Czarnych skrzydeł.

Pachnąca miodem, ciepła, wzruszająca i przerażająca zarazem opowieść o konfliktach na tle rasowym i kobiecej przyjaźni ponad podziałami. Lily jest biała, ma 14 lat, oschłego, agresywnego ojca i olbrzymie poczucie winy. Przed dziesięcioma laty przez przypadek zastrzeliła swoją matkę. Spokój pomagają jej odzyskać noszące imiona letnich miesięcy, czarnoskóre mieszkanki pewnej pasieki w Tiburon, gdzie Lily trafia, jadąc śladami mamy. Ale nawet ten niezwykły azyl, gdzie pszczoły wiodą swoje sekretne życie, nie chroni przed światem zewnętrznym. Najważniejsza jest wiara w siebie…

Zekranizowana z sukcesem niezwykła książka przetłumaczona na 36 języków, sprzedana w samych Stanach Zjednoczonych w nakładzie ponad 6 milionów egzemplarzy, opowiada o przerażającej codzienności stanów południowych Ameryki połowy lat sześćdziesiątych XX wieku, kiedy niewolnicy odzyskali już wolność, ale tylko na papierze.”

źródło: Sekretne życie pszczół”

Na kolejne spotkanie Klubu zapraszamy 12 czerwca 2018. Będziemy rozmawiali o reportażach Jacka Hugo Badera „W rajskiej dolinie wśród zielska”.

 


9.05.2018

W nasze święto, w Dniu Bibliotekarza, zapachniało ziołami.
Odwiedziła nas znana pisarka, Katarzyna Enerlich ze swoją nową książka „ Piękno z pól i łąk”.
Pani Katarzyna w zajmujący sposób opowiadała jak samodzielnie wykonywać kosmetyki i środki czystości z naturalnych składników i surowców zebranych z łąki, a także o domowym wypieku chleba i swojej przygodzie z jogą. To niecodzienne spotkanie sprawiło, że z niecierpliwością czekamy na warsztaty z panią K. Enerlich.

 


7.05.2018

“Sekretne życie książek”
Konkurs plastyczny
Przystąp do konkursu i baw się z nami.

Zrób ilustrację do wybranej książki,

Temat na maj – “Co w trawie piszczy. Przyroda w literaturze.”

 


2.05.2018

110 rocznica urodzin naszego Patrona, “Zagadkowy Stępowski” Konkurs z nagrodami w Tygodniu Bibliotek 8 – 15 maja

 

Spotkania z historią bliską. Historia szachów w Ostródzie. O historii szachów w naszym mieście opowie Grzegorz Miśta.