Maj 2019

30.05.2019

W ramach obchodów Dni Gizewiusza, które organizowane są we współpracy z Parafią  Ewangelicko-Augsburską i jej proboszczem ks. Wojciechem Płoszkiem, w czwartek 30 maja  odbyło się ciekawe spotkanie, a raczej warsztaty z Piotrem Szatkowskim – badaczem
i miłośnikiem gwary mazurskiej. Pan Piotr zwrócił uwagę, że gwara ta nie jest jednolita i wyróżnia się w niej „ostródzką gadkę”. Ta odmienność związana jest z napływem na nasz teren ludności
z różnych regionów. Nasz gość odczytał kilka zabawnych tekstów po mazursku, a potem razem
z zebranymi omawiał cechy języka oraz znaczenie zwrotów i wyrażeń. Spotkanie było ciekawą lekcją nauki przez zabawę.

 


29.05.2019

Czytelnia sceną teatralną

29 maja w ramach współpracy z  Teatrem Stolikowym ODK „Jedność” powtórnie w czytelni naszej biblioteki wystąpili aktorzy z jednoaktówką na podstawie utworu Erica-Emmanuela Schmitta „Szatańska filozofia”, poruszającą odwieczną walkę dobra i zła, które  tkwią w człowieku i które wpływają na losy świata.

Spektakl bardzo spodobał się widzom. Liczymy na dalszą współpracę.

 


20.05.2019

Kolorowo i kwieciście – wernisaż Ali Pisarskiej

We wtorkowe popołudnie 28 maja kolejny raz wystawiła swoje prace znana szerokiemu gronu odbiorców plastyków-amatorów i pasjonatów malarstwa Ala Pisarska. Wśród kilkunastu prac znalazły się pejzaże, kwiaty, portrety. Najliczniejszą grupę stanowiły jednak kwiaty – piękne, kolorowe, w pełnym rozkwicie. Elementem towarzyszącym była mini wystawa prac wnucząt Pani Ali, którzy niewątpliwie odziedziczyli talent po babci.

Wszyscy są zawsze zauroczeni radosnym usposobieniem autorki, jej otwartością i umiejętnością barwnego opowiadania o sobie i o swojej pracy.

 


16.05.2019

15 maja 2019 roku w naszej czytelni przy licznie zgromadzonej publiczności odbył się wieczór poezji, podczas której zaprezentowaliśmy wiersze o Ostródzie. Wydarzenie było związane
z obchodami 690-lecia istnienia miasta.
Zaprezentowano utwory osób związanych z Ostródą: Ireneusza Betlewicza, Krystyny Ceglińskiej-Gliniewicz, Jana Dąbrowskiego, Marii Dzierżek, Tadeusza Klabuhna, Krystyny Gabrieli Maciejewskiej, Eligiusza Pieczyńskiego, Ali Pisarskiej, Zbigniewa Połoniewicza i Barbary Zamaro-Falińskiej w interpretacji: Marii Krystyny Andrzejewskiej, Kornela Andrzejewskiego, Iwony Betlewicz, Iwony Ciunelis, Kamili Kamińskiej, Kacpra Kottewicza, Niny Niedźwieckiej, Anny Rutkiewicz i Agnieszki Stańczak.
Piosenkę Heleny Pusch “Ostróda moje miasto” oraz Krystyny Ceglińskiej-Gliniewicz “Nad Drwęckim” zaśpiewała Karolina Orkisz, której na skrzypcach akompaniował Adam Ciechowski.
Oprawę plastyczną wieczoru “Poezja mojego miasta” stanowiły, zaprezentowane na mini wystawie, grafiki Mirosława Kolbe.
Wyboru tekstów na spotkanie dokonała Anna Głowińska, scenariusz opracowała Elżbieta Jakubiak, a o oprawę muzyczną zadbała Iwona Ciunelis.
Następnego dnia całe wydarzenie zostało wyemitowane na antenie Meloradia.

 


13.05.2019

Spektakl Teatru Stolikowego ODK “Jedność”

Eric-Emmanuel Schmitt “Szatańska filozofia”

29.05.2019, godz. 18.00, Czytelnia MBP w ostródzkim zamku

 

 

 

 

Zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Ali Pisarskiej

28.05.2019, godz. 18.00, Czytelnia MBP w ostródzkim zamku

 

 


11.05.2019

 


8.05.2019

 

 

 

 

 

Moja Biblioteka Mazurska czyli Mazury w 33 tomach

Spotkanie z Waldemarem Mierzwą

18.05.2019, godz. 18.15, Czytelnia MBP w ostródzkim zamku

 

 

 


7.05.2019

Dziś odbyło się pierwsze spotkanie zorganizowane z okazji VI Dni Gizewiusza – niezwykle interesujący wykład dr. Roberta Kempy.
Zapraszamy na kolejne spotkanie z okazji Dni Gizewiusza (Piotr Szatkowski-warsztaty gwary mazurskiej) w dniu 30.05.2019 o godz. 18.00