Marzec 2010

29.03.2010

“Czwartkowe spotkania z książką”

Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” 25.03.2010 r. rozmawialiśmy o wiośnie i o zbliżających się Świętach Wielkanocnych. Wysłuchaliśmy wierszowanej historyjki Małgorzaty Strzałkowskiej “Wielkanoc”. Dzieci wykonały wielkanocne baranki.

 


27.03.2010

Konkurs na recenzję książki

Biblioteka DSW we Wrocławiu ogłasza konkurs z nagrodami na recenzję książki.
Konkurs “Powiedz mi, co czytasz”
Udało Ci się przeczytać ciekawą książkę? A może uważasz, że na jakąś szkoda czasu? Jeśli do tego lubisz pisać – koniecznie weź udział w Konkursie.
Ogłaszamy Konkurs (z nagrodami) na recenzję książki!
Udało Ci się przeczytać ciekawą książkę?
A może uważasz, że na jakąś szkoda czasu?
Czekamy na Twoją opinię do 20.04.2010 r.
Regulamin Konkursu Powiedz mi, co czytasz.

 


26.03.2010

Spotkanie w szkole pisarzy

20 marca spotkaliśmy się po raz drugi z uczestnikami konkursu na recenzję. Poprzez losowanie wyłoniliśmy zwycięzców marca: Aleksandrę Achrem, Julię Antolak i Natalię Klonowską.
Uczestniczki spotkania wzięły udział w pierwszych warsztatach pisarskich, które poprowadziła pani Weronika Świerzewska – studentka ostatniego roku dziennikarstwa, autorka książki Dziś słowa. Tematem warsztatów był blog.
Wszyscy zostali zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie na wpis blogowy Mój zwyczajny – niezwyczajny dzień, który należy przynieść na następne spotkanie w Szkole pisarzy.
Kolejne spotkanie, podczas którego będzie miało miejsce losowanie zwycięzców wśród autorów kwietniowych recenzji oraz warsztaty pisarskie odbędzie się 17 kwietnia o godz. 14.30.
Do wzięcia udziału w konkursie na wpis blogowy zapraszamy również osoby, które na spotkanie nie dotarły. Proszę kliknąć w zamieszczony link, aby zapoznać się z treścią warsztatów z 20 marca.

 


19.03.2010

“Czwartkowe spotkania z książką”

Na”Czwartkowych spotkaniach z książką” 18.03.2010 dzieci poznały bohaterkę nowej serii – Basię. Przeczytaliśmy opowiadanie Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak “Basia i nowy braciszek”. Dzieci narysowały swoje rodzeństwo.

 


17.03.2010

Dziewczyna z perłą w Dyskusyjnym Klubie Książki

17 marca w naszym Dyskusyjnym Klubie spotkaliśmy się z powieścią Tracy Chevalier – “Dziewczyna z perłą”. Opowieść o powstaniu jednego z najpiękniejszych i najbardziej znanych obrazów Johanna Vermeera zachwyciła członków naszego Klubu. Polecamy ją wszystkim miłośnikom sztuki lubiącym dobrą literaturę.

 


15.03.2010

“Czwartkowe spotkania z książką”

9 marca obchodzono ŚWIATOWY DZIEŃ PSA. Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” 11.03.2010 poznaliśmy książki o psach ze zbiorów naszej biblioteki. Przeczytaliśmy G.Delahaye “Martynka
i pies na medal”. Dzieci pokolorowały różnorodne rysunki psów.

 


12.03.2010

Nowa wystawa w bibliotece (filia nr3)
Od 9 marca 2010 w oknie biblioteki przy ul.Chrobrego 2 prezentujemy wystawę zdjęć wykonanych przez mieszkańca naszego miasta: “W obiektywie Mariusza Mazurczaka. Ptaki okolic Ostródy
i Wzgórz Dylewskich”.

 


8.03.2010

“Czwartkowe spotkania z książką”

“Czwartkowe spotkania z książką”4.03.2010 poświęcono zbliżającemu się Międzynarodowemu Dniu Kobiet. Dzieci poznały książeczki napisane przez kobiety, przeczytaliśmy opowiadanie “Alek
i czarodziejska latarka” Natalii Usenko i Danuty Wawiłow z książki “Wierzbowa 13. Opowieści
z Wierzbowej 13”. Dzieci wykonały przestrzenne laurki.

 


7.03.2010

O historii – w zamkowej czytelni

W środę 3 marca odbył się wykład dr Heleny Pociechiny z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie, podczas którego poznaliśmy historię Klasztoru Staroobrzędowców w Wojnowie.
Dr Pociechina opowiedziała nam historię tego odłamu prawosławia powstałego w wyniku sprzeciwu wobec reform wprowadzonych w XVII wieku oraz o współczesnych staroobrzędowcach mieszkających m.in. w Polsce. Zapraszała także na wycieczkę do Klasztoru w Wojnowie, która odbędzie się we wrześniu tego roku podczas Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki.

 


4.03.2010

25 lutego na spotkaniu dziecięcego klubu rozmawialiśmy o książkach Barbary Park: Zuźka D. Zołzik baluje i Zuźka D. Zołzik i małpi interes Omawiane opowiadania, mimo że się podobały, zostały uznane za zbyt dziecinne dla naszego klubu.
Spotkanie, jak zawsze, zostało osłodzone – tym razem babeczkami wykonanymi samodzielnie przez jedną z naszych klubowiczek. Na spotkaniu dziewczynki otrzymały długopisy DKK i zakładki do książek. W marcu spotkamy się z książką Barbary Ciwoniuk Igor.

 

 

Konkurs na najlepsze marzenia

Żadnych zagadek, żadnych trudnych pytań! W konkursie Spotkajmy się w bibliotece wystarczą… nasze marzenia! Aby wziąć w nim udział trzeba opisać wymarzone spotkanie w bibliotece. Na zwycięzców czekają laptopy, drukarki, aparaty cyfrowe, odtwarzacze MP3 i audiobooki. Wystarczy opisać spotkanie w bibliotece, o jakim marzymy – w gronie przyjaciół, z udziałem rodziców, dziadków czy dzieci, w kręgu pasjonatów lub ze sławną postacią. A może marzymy, by w pobliskiej bibliotece spotkać się z filmem, fotografią, nowymi ideami lub nową dziedziną wiedzy?
I prozą i wierszem, czyli jak pisać? Puśćmy wodze fantazji – nasza wypowiedź może być napisana w dowolnej formie – marzyć możemy więc zarówno prozą, jak i wierszem. Ważne, aby nasz opis nie przekroczył 1500 znaków ze spacjami.
Gdzie się zgłosić? Wystarczy wejść na stronę www.biblioteki.org i wypełnić formularz zgłoszeniowy. W tym miejscu trzeba również wybrać z listy bibliotekę, która, w przypadku wygranej, również otrzyma nagrodę! Można posłużyć się do tego listą takich placówek lub dopisać naszą bibliotekę (jeśli nie figuruje w bazie).
Kto wygrywa? Na autorów najlepszych opisów i wskazane przez nich biblioteki czekają laptopy, drukarki, aparaty cyfrowe, odtwarzacze mp3 i audiobooki. Zgłoszenia można przesyłać do 21 marca. Rozstrzygnięcie konkursu 8 kwietnia.
Fundatorzy nagród: HP Polska, Biblioteka Akustyczna, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Organizator konkursu: FRSI.
Za: EBIB Elektroniczną Biblioteką platformą cyfrową SBP

 


3.03.2010

Światowy Dzień Kota w naszej bibliotece

Od 2006 roku w naszym kraju 17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota.
Z tej okazji 24 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie, które Biblioteka współorganizowała z fundacją Alarmowy Fundusz Nadziei na Życie. Imprezę patronatem objęło czasopismo Kocie Sprawy, które ufundowało również nagrodę główną w konkursie literackim ogłoszonym przez Bibliotekę: jedną roczną i dwie półroczne prenumeraty czasopisma.

Już od 17 lutego można oglądać w Bibliotece na zamku wystawę plastyczną poświęconą kotom, na której swoje prace prezentują: Tadeusz Bonisławski, Jerzy Głowiński, Izabela i Sławomir Kowalscy, Marian Mackiewicz, Magdalena Munje, Wanda Rakowicz, Wiesław Reginis, Marta Rybacka, Robert Sokołowski oraz Mieczysław Wojtkowski.

24 lutego licznie przybyli miłośnicy kotów mogli spotkać się z autorami prac zamieszczonych na wystawie, wziąć udział w przeprowadzonej przez Kornela Andrzejewskiego licytacji obrazów na rzecz fundacji AFN oraz wesprzeć jej działalność kupując kalendarz bądź drobne fundacyjne gadżety. Podczas spotkania podsumowany został konkurs literacki na wiersz lub opowiadanie
o kocie oraz quiz Na kocich łapach przez literaturę.

Komisja konkursowa wyłoniła pięciu laureatów konkursu literackiego:

I miejsce: Julia Dąbrowska,

II miejsce: Kornelia Betlewicz i Michał Kaźmierczak,

III miejsce: Magdalena Brzózka i Dominika Drabarz.

Wyróżnienia otrzymali: Nikola Bartosiewicz, Karolina Deorocka, Natalia Janiszewska, Grzegorz Koszczał, Nikola Kuriata, Weronika Piątek, Anna Piliszewska, Karolina Piwowarska, Małgorzata Sobczyńska, Aleksandra Tylińska . Quiz został opracowany w wersji dla dzieci i dla dorosłych.
W każdej grupie wyłonione zostały 3 osoby otrzymujące wyróżnienie. Wśród dzieci byli to: Szymon Kwiatek, Patrycja Matejko i Bartek Żołędowski, a wśród dorosłych Magdalena Dzikowska, Bożena Michalak i Wanda Rakowicz.
Sponsorami imprezy i nagród byli: Magazyn Kocie Sprawy, Foto Liberacki, Książnica Polska Księgarnia Lexica, sklep zoologiczny Marzeny Rzepczyńskiej Gołąbek, fundacja Alarmowy Fundusz Nadziei na Życie oraz nasza Biblioteka.
Podczas tego wieczoru przyniesiona ze schroniska kotka Stokrotka znalazła swój nowy dom.
Tych, którzy nie dotarli w środę do Biblioteki serdecznie zapraszamy na wystawę, która dostępna będzie do końca marca.