Marzec 2012

 

7 kwietnia – w Wielką Sobotę – biblioteka nieczynna.

 


30.03.2012

23 i 30 marca na zajęciach twórczych w Klubie Zwariowanych Robótek powstały bardzo oryginalnie ozdobione pisanki. Z ich wykonaniem poradziły sobie nawet nasze najmłodsze klubowiczki.
Na kolejne spotkanie zapraszamy w piątek po Świętach Wielkanocnych.

 


Czwartkowe spotkania z książką – 29.03.2012

Na spotkaniu rozmawialiśmy o wiośnie. Dzieci wysłuchały opowiadania “O Smoku i wielkanocnym jajku” Alberta Melisa z książki pt.: “Bajki na każdą porę roku”. Dzieci kolorowały jajka wielkanocne.

 


28.03.2012

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych 28 marca spotkał się z książką Ryszarda Kapuścińskiego “Podróże z Herodotem”; książką, od której trudno się oderwać, w której Ryszard Kapuściński opowiada o pierwszych podróżach w swojej reporterskiej karierze i wprowadza nas w świat widziany oczami Herodota i opisany w jego “Dziejach”.
Na kolejne spotkanie zapraszamy 24 kwietnia na godz. 18.00 do Czytelni MBP, a rozmawiać będziemy o powieści Henninga Mankella “Powrót nauczyciela tańca”.

 


28.03.2012

28 marca odbyło się pierwsze spotkanie Klubu Scrabble. Wszystkich chętnych zapraszamy w czwartki na godz. 17.00 do Czytelni MBP na ostródzkim zamku. Najbliższe spotkanie już 5 kwietnia.

 


W środę 28 marca o godz. 16.00 w Oddziale dla Dzieci na ostródzkim zamku odbędzie się pierwsze spotkanie kółka scrabble. Wszystkich chętnych do wspólnej nauki i zabawy serdecznie zapraszamy.
Spotkania prowadzone będą przez Ostródzkie Stowarzyszenie Przyjaciół Scrabble “Anagram”.

 


Czwartkowe spotkania z książką – 22.03.2012

Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” 22.03.2012 rozmawialiśmy o wiośnie. Dzieci wysłuchały opowiadania “Marzanna” z książki Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel “Rozmowy ze świnką Halinką”. Na niebieskich kartkach narysowały Marzannę.

 


21.03.2012

21 marca w Czytelni na ostródzkim zamku odbyło się spotkanie z Feliksem Walichnowskim – socjologiem, dziennikarzem, nauczycielem akademickim, autorem książek z zakresu socjotechniki medialnej, historii Warmii i Mazur oraz tomików poezji.
Uczestnicy spotkania wzięli udział w losowaniu publikacji “Sześćdziesiąt dziewic komendanta wojennego : (humoreski ostródzkiego pioniera)” oraz mogli obejrzeć wystawę dokumentującą dorobek naszego gościa.

 


16.03.2012

Za nami kolejny cykl zajęć w Klubie Zwariowanych Robótek. 2, 9 i 16 marca poznawałyśmy podstawy szydełkowania. Lekko nie było˘, ale rezultaty szydełkowego raczkowania są bardzo efektowne.

 


Czwartkowe spotkania z książką – 15.03.2012

Na Czwartkowym spotkaniu z książką poznaliśmy księcia Oliwiera i jego rodzinę, opisanych przez Odile Hellmann-Hurpoil w książce pt.: “O księciu Oliwierze, który nie chciał się myć”. Z kolorowych wycinanek dzieci wykonały prace przedstawiające zamek księcia Oliwiera.

 


14.03.2012

14 marca dziecięcy DKK spotkał się z powieścią Pawła Beręsewicza “Na przykład Małgośka”.
To druga książka tego autora przeczytana w naszym Klubie i, podobnie jak “Czy wojna jest dla dziewczyn”, bardzo się nam wszystkim podobała.
Aby zachęcić do jej przeczytania, zacytujemy tu fragment wypowiedzi Joanny Papuzińskiej:
“Pochłonęłam to jednym tchem i żałowałam, że już się skończyło. Mam nadzieję, że młodzi czytelnicy będą podzielać te same uczucia.
Utwór ten można by nazwać historią inicjacyjną: pierwszy samodzielny wyjazd z domu ukochanego pieszczoszka mamy i taty, który jest poważnym przeżyciem dla obu stron, pierwsze doświadczenia samodzielności, koleżeństwa, sportu, rodzącej się przyjaźni z koleżanką… pierwsze doświadczenia wydobywania się z dzieciństwa. Przegrany turniej w tenisa, który w ostatecznym rachunku okazuje się wygrany.
Taka bardzo liryczna historia podmalowana jest szczyptą horroru – tajemniczy trener przezywany “Wampirem” jest źródłem licznych napięć i heroicznych przedsięwzięć, a jego zamiary w stosunku do młodej wychowawczyni wydają się mocno podejrzane, dopóki nie uda się odkryć prawdy”.
Kolejne spotkanie Klubu odbędzie się w kwietniu – porozmawiamy na nim o powieści Michaela Ende “Momo”.

 


12.03.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


9.03.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Czwartkowe spotkania z książką – 8.03.2012

Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” 8.03.2012 przeczytaliśmy opowiadanie “Chłopczyca Tina” z książki “Historyjki dla 2-latka”. Dzieci na granatowym papierze namalowały pastelami piękne kwiaty. W związku z przypadającym dzisiaj Dniem Kobiet panie bibliotekarki od uczestników spotkania otrzymały życzenia, a także kwiatki i słodycze.

 


8.03.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


1.03.2012

Na spotkaniu z cyklu “Miś Czytuś zaprasza i poleca” 1.03.2012 dzieci poznały najnowsze książeczki zakupione do biblioteki. Wysłuchały zabawnych wierszowanek z książki Doroty Gellner “Zawiłości miłości” – “O rudym loczku i pieczonym boczku” i “O miłości w księgowości”. Książka Pawła Beręsewicza “Zawodowcy” była inspiracją do rozmowy o przyszłych zawodach uczestników spotkania, natomiast bohater opowiadania “Strongman Stefan” zainspirował do wykonania pięknych rysunków, które można podziwiać w oknie filii biblioteki przy ul.Chrobrego 2.

 


Czwartkowe spotkania z książką – 1.03.2012

Na “Czwartkowych spotkaniach z książką” 1.03.2012 r. przeczytaliśmy opowiadanie “Kaczorek Henio” z książki Grzegorza Kasdepke “Opowieści o zwierzętach”. Dzieci pokolorowały rysunki kaczorka.